USD 41.90 42.30
  • USD 41.90 42.30
  • EUR 41.80 42.25
  • PLN 10.20 10.35
Профіль користувача
ruslana
Дата реєстрації: 16 Січня 2016 18:02
Коментарів: 0
Відповідь юриста:
Відповідно до частини 6 статті 179 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпПУ), у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Частиною 7 вказаної статті визначено: відпустка для догляду за дитиною, передбачена частиною шостою цієї статті, може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною.

Згідно з частиною 8 статті 179 КЗпПУ, з а бажанням жінки або осіб, зазначених у частині сьомій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

Відповідно до статті 181 КЗпПУ, відпустка без збереження заробітної плати надаються за заявою жінки або осіб, зазначених у частині сьомій статті 179 цього Кодексу, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу; відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частина третя та шоста статті 179 цього Кодексу) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.

Отже:

1) відпустка для догляду за дитиною віком до 6-ти років є відпусткою без збереження заробітної плати;

2) роботодавець має в обов'язковому порядку надати таку відпустку – за заявою жінки (або осіб, зазначених у ч. 7 ст. 179 КЗпПУ), у випадку, якщо дитина потребує домашнього догляду;

3) особа, якій надана така відпустка, може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома – за її бажанням;

4) час перебування у відпустці для догляду за дитиною до 6-ти років зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

Як зазначено вище, право на отримання даної відпустки прямо пов'язане із потребуванням дитиною домашнього догляду, що має бути підтверджено відповідним медичним документом.

Таким документом є Довідка за формою № 080-1/о "Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді" (затверджена Наказом МОЗ України від 11.06.2012 № 430).

Відповідно до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о "Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді":

пункт 4: форма № 080-1/о надається закладами охорони здоров'я незалежно від форм власності та підпорядкування на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії (далі - ЛКК);

пункт 11: Пункти 5 Форми (Захворювання, на яке хворіє дитина) заповнюються на підставі облікової форми № 112/о "Історія розвитку дитини" (є основним медичним документом, що ведеться в дитячих поліклініках, центрах первинної медико-санітарної допомоги (далі - ЦПМСД), будинках дитини, закладах охорони здоров'я, що надають амбулаторно-поліклінічну допомогу, у складі яких є дитячі відділення);

пункт 14: довідку підписують лікуючий лікар, завідуючий відділенням, голова ЛКК закладу охорони здоров'я;

пункт 17: строк дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних та реабілітаційних заходів і становить не менше 6 місяців;

Отож:

довідку за формою № 080-1/о.

строк від 6 місяців – з огляду на характер, перебіг захворювання дитини; відповідно, по закінченню строку, на який була видана довідка, особа, яка бажає і надалі перебувати у відпустці для догляду за дитиною, - має отримати нову довідку на новий строк.

дитячими поліклініками, центрами первинної медико-санітарної допомоги (далі - ЦПМСД), будинками дитини, закладами охорони здоров'я, що надають амбулаторно-поліклінічну допомогу, у складі яких є дитячі відділення – де обліковується дитина – на основі форми № 112/о "Історія розвитку дитини".
Відповідь юриста:
Доброго дня! Згідно зі статтею 179 КЗпП і статтями 18, 20 Закону України "Про відпустки" від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, крім матері дитини, може бути використана також повністю або частково батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною. Підставою для надання такої відпустки зазначеним особам є довідка з місця роботи (служби, навчання) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення строку відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).

Для оформлення відпустки по догляду за дитиною родичка дитини, яка підпадає під вказані критерії, має подати:

- письмову заяву на ім’я роботодавця;

- копію свідоцтва про народження дитини;

- довідку з місця навчання матері про те, що вона є студенткою денної (очної) форми навчання і не перебуває в академічній відпустці;

- довідку органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання матері дитини про те, що їй припинено (із зазначенням дати) виплату допомоги по догляду за дитиною або що ця допомога не призначалася.

За умови відповідності описаним критеріям та подання вказаних документів матимете право на відпустку по догляду за не своєю дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Система Orphus