USD 42.70 42.95
  • USD 42.70 42.95
  • EUR 42.80 42.95
  • PLN 10.26 10.40

Замість МСЕК: як працюватимуть експертні команди. Інтерв’ю з медичною директоркою волинської лікарні

Сьогодні 08:10
Оцінка повсякденного функціонування особи – так тепер називатимуть висновок експертних команд, які з цього року замінили роботу МСЕК. Відтепер вони працюватимуть у лікарнях, а до їх складу входитимуть лікарі відповідних профілів. У Волинській обласній клінічній лікарні діятимуть 13 експертних груп: п’ять онкологічних, дві онкогематологічні, дві офтальмологічні, дві кардіоневрологічні та дві травматологічні.

На оцінювання скеровуватимуть безпосередньо вузькопрофільні лікарі стаціонарів і поліклінік, які ведуть пацієнта, або ж сімейні лікарі, якщо в них достатньо інформації про хворобу пацієнта. Про нові правила роботи експертних команд в інтерв’ю журналісту Андрію Гнатюку розповіла медична директорка з питань експертизи Волинської обласної клінічної лікарні Людмила Ларіна.

Волинські Новини пропонують своїм читачам текстовий варіант розмови.

Замість МСЕК працюватимуть експертні команди. У чому суть цієї реформи? Що має кардинально змінитися для пацієнтів?

Реформа призначена для того, щоб спростити саму процедуру оцінювання стану пацієнта і як можна пришвидшити її, а також вилучити можливі корупційні ризики. В чому суть цієї реформи? Якщо лікуючий лікар або сімейний лікар бачить у пацієнта ознаки інвалідності, які підпадають під критерії інвалідності, визначені постановою Кабміну 1338, він може направити пацієнта в будь-який лікувальний заклад, визначений управлінням охорони здоров'я області, на проведення оцінювання.

У нас такими закладами є Волинська обласна клінічна лікарня, Волинська обласна психіатрична лікарня, Волинська обласна інфекційна лікарня, Медичне об’єднання Луцької міської територіальної громади, Ковельське міськрайонне територіальне медичне об'єднання, Володимирське територіальне медичне об'єднання, Нововолинська центральна міська лікарня, Камінь-Каширська центральна районна лікарня і Луцька центральна районна лікарня.

Команди формуються за профілями, як-от онкологічні, онкогематологічні, травматологічні, кардіоневрологічні та офтальмологічні. Я назвала ті команди, які сформовані на базі нашої обласної клінічної лікарні. Крім того, є команди загального профілю без включення хірургії, загального профілю з хірургією та суто хірургічні, а ще, звичайно, психіатричні, фтизіопульмонологічні.

Коли лікуючий лікар розуміє, що йому треба направляти на оцінювання, він вибирає разом з пацієнтом ту команду за профілем, яка є в закладі. Це можуть бути не тільки команди закладів області; якщо пацієнту зручно, то можна обрати будь-яку експертну команду будь-якого лікувального закладу в Україні. Це буде спрощувати, пришвидшувати процес оцінювання, зменшувати черги.

Надалі лікар в електронній формі формує направлення. Увесь обіг документації ведеться тільки в електронній формі, що також є засобом антикорупційного впливу.

Що виключено на цьому етапі? Виключена ЛКК (лікарська консультаційна комісія). Якщо раніше ЛКК направляла на експертизу до МСЕК, то тепер ЛКК виключено. Існує тільки один щабель – лікуючий лікар та експертна команда.

Надалі в лікарні адміністратор експертних команд перевіряє повноту інформації про пацієнта, наприклад, його паспортні дані, ідентифікаційний код, а також повноту медичної інформації, представленої лікуючим лікарем. І якщо бачить, що інформації достатньо, то приймає це направлення для оцінювання. Якщо ж інформації недостатньо, адміністратор має право повернути лікуючому лікарю направлення на доопрацювання.

У подальшому, після перевірки, система вже сама ставить потрібний профіль команди. Профіль команди визначається по основному захворюванню.

Читати ще: Без МСЕК: як відтепер волинянам оформити інвалідність

Тобто це буде роботизований вибір?

Абсолютно. Це теж ще раз вилучає корупційні ризики.

Далі лікуючий лікар отримує сповіщення, а пацієнт – електронний лист. Бажано, щоб пацієнти мали електронну адресу; це буде спрощувати процес. Але в тому випадку, якщо не буде електронної адреси, це сповіщення пацієнту буде направлятися рекомендованим листом через «Укрпошту». Це трошки буде затримувати процес, тому бажано, щоб всі пацієнти, які будуть направлені на оцінювання, мали електронну адресу або щоб їхні довірені особи мали електронну адресу.

У цьому електронному листі і в системі лікуючий лікар буде бачити час, дату, місце оцінювання. Пацієнт це знатиме, не буде сидіти в черзі й прибуде на визначену годину. Це дуже зручно для пацієнта. До речі, ми вже провели перші оцінювання й усі пацієнти були задоволені тим, що їм відповідно до графіку його було проведено і вони не тратили свій час.

Лікарям з експертних команд відкривається доступ до розкладу і даних пацієнтів лише в день оцінювання. Це теж антикорупційний захід.

За необхідності, якщо експертна команда бачить, що немає достатньої медичної інформації для проведення якісного оцінювання, вона має право направити пацієнта на дообстеження – один раз, але з переліком тих дообстежень, які вимагає клінічний протокол лікування і діагностики.
Читати ще: В Україні на заміну МСЕК створили 1348 експертних команд у 286 лікарнях

Якщо ці дообстеження не будуть виконані навіть після повторного скерування, як тоді бути?

Це проблема пацієнта. Дообстеження мають бути виконані. Якщо пацієнт хоче, щоб було проведено оцінювання, він має бути зацікавлений у тому, щоб ці дообстеження провести. Їх можна провести і в комунальних закладах, і в закладах приватної власності.

Усі матеріали (справа, протокол, рішення, всі витяги, які надсилаються в Пенсійний фонд, у ТЦК) формуються в електронному варіанті.

За кожним пунктом рішення є електронний підпис кожного члена команди. Якщо раніше довідки МСЕК підписував голова МСЕК, то тепер кожен член команди є рівноправним у своїй думці і загальна думка формується спільним рішенням. Якщо якась особлива думка є в одного чи двох членів команди, то вони мають бути записані в протоколі. І протокол підписується електронними підписами.

Як прийматимуть рішення?

Більшістю голосів. Усі наші команди матимуть трьох членів, згідно з рекомендаціями МОЗ. Це оптимальний варіант. Тому що ми не можемо увесь загал лікарів кинути на оцінювання.

Що ще нового? Пацієнт має право вести аудіо- і відеозапис оцінювання. В перспективі у 2026 році всі оцінювання мають записуватися.

Ви як лікарі теж будете робити аудіо- і відеозаписи для свого захисту?

Це дуже слушне питання. Його не порушено в постанові, але воно виникає. Ми поки що не маємо відповіді на це питання.

Читати ще: Повторна ВЛК для обмежено придатних: що загрожує за невчасний чи непройдений медогляд

Пацієнт зможе оприлюднити цей відеозапис у соцмережах? Чи без вашого дозволу, відома він не матиме такого права?

Це дуже важливе питання, але, на жаль, поки що його ніде не обговорено. Це питання піднімається.

Я сподіваюся, що всі рішення, які виноситимуть експертні команди, будуть абсолютно об'єктивними. І в разі оскарження рішення є ціла процедура. Вона передбачена і постановою Кабінету Міністрів, і наказом Міністерства охорони здоров'я. Оскарження рішень йде на центр оцінювання, який створений на базі Дніпропетровського інституту експертизи. Там в експертні команди будуть залучатися лікарі з вибраних закладів охорони здоров'я України, і вони вже будуть надавати оцінку тим рішенням, які прийняли експертні команди. І все – в електронній системі.

Пацієнт отримує витяг з рішення електронної системи або на електронну пошту, або рекомендованим листом через «Укрпошту».

Раніше МСЕК мали перелік захворювань для певної групи. Зараз цей механізм зберігається? Як експертні команди визначатимуть ступінь непрацездатності?

Процент втрати непрацездатності та визначення особи інвалідом – це трошки різні речі. Вони пересікаються нині тільки у випадку військовослужбовців, які захищають Батьківщину безпосередньо в зоні бойових дій.

Визначено чіткі критерії направлення на оцінювання і чіткі критерії оцінювання. Потрібно сказати, що вони трошки жорсткіші, ніж були при направленнях на МСЕК. Це стосується хронічних захворювань, які не завжди призводять до обмеження життєдіяльності. А життєдіяльність визначається такими характеристиками, як-от здатність до самообслуговування, здатність до самостійного пересування, здатність контролювати свою поведінку, здатність до навчання та інші. Є ціла розписана шкала, за якою це визначається, і це братимуть до уваги. Окрім критеріїв, як-то важке довготривале захворювання протягом року, тимчасова непрацездатність (120 днів безперервна і 150 днів з перервою). Визначено захворювання, коли висновок дається безстроково, – це складні захворювання, в першу чергу онкологічні, а також ціла група ушкоджень організму, як-от ампутовані кінцівки, видалення парних органів.

Читати ще: Реформа МСЕК, експертні команди, цифровізація: що зміниться для пацієнтів на Волині

Якщо, наприклад, пацієнт має ендокринологічне захворювання, але обслуговує себе сам, він матиме право на отримання групи?

Усе залежить від ускладнень, які викликало це захворювання. Передусім це ниркова недостатність важкого ступеню або порушення з боку органів зору, теж важкого ступеню. Це буде критерій для цукрового діабету, наприклад.

Військовослужбовцям, пораненим на фронті, давали групу тимчасово – на рік-два. Потім вони мусили проходити перекомісію. Зараз поранення буде критерієм для отримання пожиттєвої групи?

Звичайно, якщо випадки підпадають під ті критерії, які я називала, наприклад, відсутність кінцівки.

А якщо є руки і ноги?

Теж усе залежить від важкості поранення і від загального прогнозу стану.

Важкість поранення визначатиме лікар, який лікує пацієнта, чи комісія?

Це має визначити насамперед лікуючий лікар. І комісія має це теж оцінити.

Комісія може спростувати рішення лікаря?

Може, звичайно. Може повернути справу на дообстеження… Думаю, з військовими такого не буде, бо вже відпрацьовані ВЛК.

Читати ще: Як встановлюватимуть інвалідність після ліквідації МСЕК: роз'яснення МОЗ

Якщо пацієнт, наприклад, отримає третю групу і буде не згідний з цим, бажатиме другу чи першу, то він матиме право на оскарження?

Так, у центрі оцінювання в Дніпрі. Оскаржувати рішення комісії можна один раз – по одному направленню. Тобто шлях наступний: лікуючий лікар або сімейний лікар – профільна експертна комісія – центр оцінювання.

Заново пацієнт може звернутися, аби встановити інвалідність, якщо стан його здоров'я погіршиться. Тобто він мусить заново пройти шлях від сімейного лікаря чи лікуючого лікаря. При цьому мають бути медичні документи, які засвідчують, що його стан погіршився порівняно з попереднім.

Ви згадували про ЛКК. Вони будуть скасовані?

ЛКК не скасовані. Просто така функція ЛКК, як направлення до МСЕК, вилучена. Інші свої функції ЛКК будуть виконувати.

Чи може пацієнт знати склад експертної команди, вибрати її?

Ні, пацієнт тільки знає перелік лікарів, які можуть залучатися до оцінювання. Він висить на сайті кожного закладу. В переліку є лікарі, які є постійними членами команди та змінними. Лікарня має право в день оцінювання, враховуючи виробничу ситуацію, змінювати склади команд – з дотриманням вимог спеціальності. Тому що є окремі вимоги спеціальності.

Читати ще: Реформа ВЛК: визначати придатність зможе навіть сімейний лікар

Усі ці лікарі, які є в складі експертних команд, будуть продовжувати виконувати свої обов’язки в лікарні?

Безумовно. Не можна навіть сказати, що це додаткове навантаження. Це просто навантаження лікаря, так само, як діагностика чи лікування пацієнта.

Чи може пацієнт самостійно обирати, коли подаватися на проходження комісії? Щоб не втратити час, наприклад.

За рекомендацією МОЗ, треба мати певні заключення хоча би протягом року. Але ті динамічні показники, як-от аналізи крові, рентген-обстеження при переломах, повинні мати певне обмеження по строку давності – не більш як місяць. А в разі, якщо експертним командам буде недостатньо інформації, вони будуть направляти пацієнта на дообстеження саме на ці динамічні показники.

Ви сказали, що критерії стали жорсткішими для того, щоб пройти комісію й отримати статус непрацездатності. Які це критерії? У чому полягає жорсткість?

Передусім пацієнт направляється тоді, коли закінчується термін дії інвалідності. Тут жодної жорсткості немає. Жорсткість виникла в тому, що на первинне оцінювання направляється той пацієнт, у якого є стійкі незворотні зміни, захворювання або травми, і ця хвороба має тривати не менш як 12 місяців або вона прогностично буде тривати не менш як 12 місяців, або прогностично може призвести до смерті, або не буде піддаватися лікуванню навіть при застосуванні найбільш сучасних методів. Саме такі пацієнти мають направлятися на комісію. І в такому випадку тимчасова непрацездатність безперервна тримається 120 днів, що підтверджується медичними висновками про тимчасову непрацездатність, або 150 днів з перервою, що теж підтверджується медичними висновками про тимчасову непрацездатність. Для туберкульозу – це 10 місяців.

Окрім того, в разі направлення особи на проведення оцінювання з причин тривалої непрацездатності в медичній документації має бути зафіксовано ступінь обмеження життєдіяльності: помірний (перша ступінь), виражений (друга) і значний (третя). Це за критеріями, як-от здатність до самообслуговування, пересування, контролю своєї поведінки, навчання і так далі. Тобто ці критерії теж мають обов'язково бути оцінені.

Читати ще: Очільників МСЕК не допустять до роботи у новій системі лікарських комісій, – МОЗ

Історії хвороб, які були подані на МСЕК до нового року, але не пройшли оцінювання. Що буде з такими пацієнтами?

Хочу заспокоїти всіх пацієнтів, які потрапили в цей список: справи МСЕК були передані у всі лікувальні заклади, прийняті, відскановані й введені в систему. Були складені графіки розгляду. Я думаю, що на території нашої області всі ці пацієнти будуть оглянуті протягом січня.

Як регулюватиметься черга з пацієнтів, дані яких подаватимуть відтепер?

Адміністратори отримуватимуть в електронному варіанті направлення і, відповідно, будуть призначати час і дату. Поки є паперові справи, які ми оцифрували, все буде частково в ручному режимі проходити. Це тільки на перехідний період. Далі система сама все визначатиме.

Поки система до кінця не запрацювала, ми вимушені були видавати паперові рішення, а надалі будуть лише електронні варіанти. На вимогу пацієнта ми зможемо, звісно, роздруковувати рішення.

Скільки пацієнтів за день зможе оглянути одна експертна команда? Є регламент?

Регламенту немає. Приблизно 30-40 хвилин на одного пацієнта. Наприклад, наша одна команда за день змогла прийняти чотирьох пацієнтів, друга – п’ятьох. Це реальні показники для того, щоб не відривати лікарів від своїх найголовніших обов'язків – лікування пацієнтів.

Пацієнт зобов'язаний чи ні приходити на комісію?

Є чотири форми проведення оцінювання:

- очна, коли пацієнт має прийти на оцінювання;

- заочна – є перелік станів, коли можна проводити заочно оцінювання; має бути заява від пацієнта;

- очна з використанням телемедицини;

- очна безпосередньо біля пацієнта в лікувальному закладі чи за місцем проживання, коли пацієнт дуже важкий і не може самостійно прийти на оцінювання; тоді працюватиме виїзна команда.

Коли присутність пацієнта обов'язкова?

Якщо лікуючий лікар не бачить підстав для заочного оцінювання і немає заяви на заочне оцінювання.

Як висновки комісій скеровуватимуться до ТЦК?

Команди будуть працювати за направленнями ВЛК також, на загальних підставах будуть проводити оцінювання, як і за направленням лікуючого лікаря чи сімейного лікаря. А інформація в ТЦК передаватиметься електронним сповіщенням, як і в Пенсійний фонд. Поки що ми видаватимемо пацієнту й паперові витяги, і він уже сам зможе завезти документи в ТЦК. Поки що. Думаю, що цей період буде нетривалий і що скоро система запрацює повністю.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 1
red Показати IP Сьогодні 11:15
Одне не розумію. Медичні обмеження життєдіяльності не завжди засвідучють у потребі соціального захисту. Тобто у інвалідності. А от потреба є у додаткових витрат , скажімо для лікування і реабілітації, за відсутності у особи відповідної роботи, або можливості заробітку за професію у звязку з погіршенням злоров'я. Як медичні правцівники будуть це оцінювати, чи потребує соціального захисту особа, яка за станом здоровя не може заробляти на прожиття? які критерії? чи є у них відповідні знання? Чи якщо хворий то уже інвалід???

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus