USD 42.55 42.70
  • USD 42.55 42.70
  • EUR 42.50 42.70
  • PLN 10.20 10.38

Без МСЕК: як відтепер волинянам оформити інвалідність

7 Січня 2025 13:57
На Волині ліквідували МСЕК. Натомість з 6 січня в області запрацювали 57 експертних команд, які будуть розглядати справи щодо встановлення інвалідності. Нова система має назву «Оцінювання повсякденного функціонування особи».

Як нині людям подавати документи для встановлення чи підтвердження статусу інвалідності, чим відрізнятиметься робота експертних команд від МСЕК? Про це йдеться в сюжеті ТРК «Аверс».

Гори медичних справ у Луцькій міській лікарні – це спадок від уже колишніх МСЕК.

«Справи зберігаються відповідно до вимог 25 років. Ми зобов'язані їх прийняти, відсканувати, оцифрувати: з якого закладу пацієнт скеровувався на оцінювання, в який заклад, діагноз, інформація про тимчасову непрацездатність пацієнта за останніх 12місяців», – прокоментувала заступниця гендиректора Медичного об'єднання Луцької громади з експертизи непрацездатності Романа Орнат.

Тепер уся документація буде в електронній системі, а встановлювати статус інвалідності – це вже робота не МСЕК, а експертних команд. З 6 січня вони запрацювали на Волині.

У Луцькій міській лікарні оцифрували кілька сотень справ, передусім ті, які мають розглядати вже в січні. На черзі – ще 12 тисяч справ.

Крім Луцької міської лікарні, в області експертні команди сформовано ще у восьми медзакладах. У кожної команди – свій профіль.

«Волинська обласна клінічна лікарня, Волинська обласна психіатрична лікарня, Волинська обласна інфекційна лікарня, Ковельське міськрайонне територіальне медичне об'єднання, Володимирське територіальне медичне об'єднання, Нововолинська центральна міська лікарня, Камінь-Каширська центральна районна лікарня і Луцька центральна районна лікарня Підгайцівської сільської ради. Для проведення цього оцінювання в нас працюють 57 експертних команд. До них залучені 196 лікарів і 21 адміністратор», – інформувала заступниця керівника управління охорони здоров’я Волинської ОВА Людмила Рожко.

«У нашому закладі було сформовано відповідно до вимог три команди за напрямками: кардіоневрологічний, травматологічний та загальний», – сказала заступниця гендиректора з експертизи непрацездатності Романа Орнат.

Читати ще: В Україні на заміну МСЕК створили 1348 експертних команд у 286 лікарнях

В обласному управлінні охорони здоров'я зауважили, що в експертних командах будуть саме практикуючі лікарі, а головна відмінність від попередніх МСЕК – експертні команди не знатимуть прізвище пацієнта.

«Якщо раніше ходила паперова документація, то зараз усе буде в електронній системі. І в електронній системі документація може бути реально знеособлена, тобто справа на розгляд подається без даних пацієнта. У подальшому, коли пацієнт приходить на освідчення, вже буде видно самого пацієнта фізично, його фізичні дані. Але розглядається медична документація в знеособленому вигляді. І так само пацієнт не знає складу команди, яка буде його розглядати. Команди міняються. Заплановано, що команда буде формуватися випадково, з членів експертних команд»,– зазначив заступник гендиректора Медичного об'єднання Луцької громади Андрій Смольянінов.

Відтепер направлення на експертну комісію – винятково електронні від сімейного чи лікуючого лікаря.

«В електронному форматі буде працювати лікуючий лікар, який буде вбачати ознаки інвалідності в людини, формувати відповідні документи та скеровувати на оцінювання до відповідної за напрямком експертної команди. Кожен лікар має авторизуватися. Маючи доступ, він уже формує в себе на робочомумісці, сканує та оцифровує документи, відправляє в систему, вибирає заклад, найближчий за датою. Також він має це узгодити з тим пацієнтом, якого скеровує на оцінювання, і відправляє на той заклад електронне направлення. І тоді вже адміністратор, приймаючи електронне направлення, дивиться, чи наявна вся документація для того, щоб цього пацієнта, це електронне направлення можна було взяти в роботу, поставити в чергу на огляд», – пояснила Романа Орнат.

Читати ще: Повторна ВЛК для обмежено придатних: що загрожує за невчасний чи непройдений медогляд

Для пацієнта процедуру тепер спрощено, наголосили медики.

«Так, людині треба буде зібрати певні документи. Ідентифікація першочергово. А основне – це звичайно те, що людина лікувалася (виписки зі стаціонарних лікувальних закладів, з курсів реабілітації, які продовжуються), і тоді вже така комплексна оцінка. Навіть якщо чогось буде недостатньо для експертної команди, то кожна експертна команда має право направити на дообстеження. Ми хочемо, щоб люди зрозуміли, що це прозоро, для уникнення корупційних ризиків, які були, тобто до моменту розгляду експертною командою лікарі не знають, що це за пацієнт», – сказала заступниця керівника управління охорони здоров’я Волинської ОВА Людмила Рожко.
Ті волиняни, які нині за кордоном і лікуються там, додала вона, теж мають право надіслати підтверджуючі медичні документи.

«Вони мають право надіслати свої медичні документи, тобто про проведене лікування, якусь доступність до медичної допомоги в країні перебування, з обов'язковим перекладом українською мовою. В цілому всі консульські установи в будь-якій державі Європи, світу мають забезпечити такий переклад, навіть безоплатно, для громадян України. Це буде старт для сімейного лікаря, щоб такі документи долучити»,– прокоментувала Людмила Рожко.

У випадках, коли є документально підтверджені складності з пересуванням осіб, експертні команди будуть проводити виїзні оцінювання. Результати оцінювання і висновок людина зможе отримати і електронною поштою, і через «Укрпошту». Рішення щодо встановлення інвалідності в системі буде бачити і лікар, який направляв на комісію.

До слова, в управлінні охорони здоров'я Волинської ОВА акцентували, що всі попередні висновки, які були видані МСЕК, залишаються чинними для отримання пільг чи виплат.

Нагадаємо, 12 грудня 2024 року депутати облради проголосували за ліквідацію обласного бюро медико-соціальної експертизи, якому підпорядковувалися 10 медико-соціальних експертних комісій.

Як інформували, на Волині вже визначено дев’ять закладів охорони здоров’я, що діятимуть на зміну МСЕК.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus