USD 40.45 40.75
  • USD 40.45 40.75
  • EUR 44.50 45.20
  • PLN 3.30 4.00

Уряд затвердив новий правопис кримськотатарської мови на основі латинки

6 Квітня 2025 00:29
Кабінет Міністрів затвердив новий правопис кримськотатарської мови, який базується на латинській графіці.

Про це повідомляє Представництво президента України в Автономній Республіці Крим, пише Громадське.

Як зазначили в органі, документ розробляли ще з 2023 року за участі провідних мовознавців, наукових установ, представників кримськотатарської спільноти та Меджлісу. Проєкт правопису схвалила Національна комісія з питань кримськотатарської мови.

Новий правопис передбачає правила написання, навчання, використання мови в медіа, літературі, офіційних документах і топоніміці. Його рекомендували використовувати всім державним органам, включно з місцевими та військовими адміністраціями, а також в окупованому Криму.

Правопис розробили на основі алфавіту, затвердженого ще у 2021 році. Як повідомили у Представництві, він відповідає як історичним традиціям, так і сучасним мовним тенденціям. Такий крок став частиною реалізації Стратегії розвитку кримськотатарської мови до 2032 року.

У заяві також зазначили, що «це рішення має важливе символічне й практичне значення: воно не лише забезпечує реалізацію прав корінного народу України, а й підтримує міжкультурний діалог у багатонаціональній державі».

Читати ще: «Писанка – як міст між людьми»: у Луцьку знайомлять ВПО та місцевих із традиціями писанкарства

До 1928 року кримськотатарська мова послуговувалась арабською абеткою. Тоді її перевели на латинку, а 1939-го – на кирилицю.

Після відновлення незалежності України кримськотатарську мову намагалися повернути до латинської графіки. У 1992 році затвердили алфавіт, а за 5 років Верховна Рада Криму це рішення підтримала. Проте офіційний перехід здійснити так і не вдалося.

У вересні 2021 року Кабінет Міністрів затвердив постанову, яка передбачає перехід алфавіту кримськотатарської мови на латинську графіку. Він базується на рішеннях Курултаю кримськотатарського народу 1991-1993 років.

А в жовтні 2022-го Мінреінтеграції ініціювало створення Національного корпусу кримськотатарської мови (НККМ) у межах реалізації Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 1
Старий Лучеськ. Показати IP 6 Квітня 2025 11:03
О , а як же вони стільки років без ''латинки'' спілкувалися? Може краще українську вчать!

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus