USD 42.55 42.85
  • USD 42.55 42.85
  • EUR 42.50 42.80
  • PLN 10.20 10.40

«Підприємства Нововолинська мають дуже багато вакансій». Інтерв’ю з Борисом Карпусом

Сьогодні 08:12
Головні надбання 2024 року, допомога армії, поїздки на передову, співпраця з міжнародними партнерами, залучення грантових коштів, будівництво житла для переселенців, підтримка бізнесу та молоді, плани на поточний рік – про це та багато іншого розповів Нововолинський міський голова Борис Карпус.

Волинські Новини пропонують своїм читачам текстовий варіант розмови, що відбулася в ефірі ТРК «Аверс».

Чим жила Нововолинська громада торік? На що найбільше було зосереджено уваги?

Я думаю, що, як і кожна громада в Україні, ми зосереджувалися на допомозі нашим Збройним силам. З міського бюджету було виділено понад 40 мільйонів гривень. За ці кошти ми закуповували обладнання, доставляли його в підрозділи, де воюють безпосередньо хлопці з Нововолинська, також у ті підрозділи, які формувалися на базі нашої громади, району або області. Була співпраця в плані перерахування коштів. За два роки, за 2023-2024 роки, загальна сума становить понад 120 мільйонів гривень, які нам вдалося направити на ЗСУ.

Як дізнаєтеся про потреби військовослужбовців?

Різними шляхами насправді. Часто пишуть у приватні повідомлення в соцмережах. Я перенаправляю до відповідальних спеціалістів, які безпосередньо займаються співпрацею з військовими частинами. Вони пояснюють процедуру. Має бути запит від військової частини з переліком потреб. Далі ми беремо цей запит у роботу, оголошуємо тендери, робимо закупівлі й передаємо придбане. Це один шлях. Другий – їздимо на передову, спілкуємося з керівництвом різних бригад, батальйонів і від них чуємо про потреби.

Ви часто буваєте на передовій? Коли були там востаннє?

Ми намагаємося їздити щомісяця. Остання наша поїздка була 7-8 січня. Ми їздили в Краматорськ до 100-ї бригади, 3-го прикордонного загону, 68-ї єгерської бригади, 14-ї бригади та інших. Відвідували, спілкувалися, завезли квадроцикли.
Нововолинська громада отримала грант від ЄС на будівництво житла для внутрішньо переміщених осіб. На якому етапі нині перебуває цей проєкт?

Споруджують два будинки. Близько 108 родин отримають житло. Це соціальне житло на 10 років. Сформована черга. Черга формується на підставі постанови Кабінету Міністрів. Є бальна система. Фактично черга формується автоматично.

Будується швидко. Багато часу тривали роботи, пов'язані з фундаментом і з облаштуванням укриття. Фактично це перше в Україні укриття, яке будується за новими державними будівельними нормами, передбаченими для укриттів у воєнний час. Зараз будують третій-четвертий поверхи. Я сподіваюся, що до кінця року мають закінчити коробку і перейти до внутрішніх робіт. Можливо, навіть вийдуть на якісь фінальні роботи.

Варто додати, що це будівництво носить ще й соціальний характер. Там облаштовують спортивний комплекс, де будуть два поля, одне з яких – універсальне, тобто для занять гандболом, волейболом, баскетболом, тенісом, а друге – футбольне, і бігові доріжки навколо. Усі мешканці шостого, п’ятого, п’ятнадцятого мікрорайонів матимуть можливість тренуватися, гуляти там. Це буде таке інтеграційне місце для всіх.

Чи багато внутрішньо переміщених осіб лишаються в громаді?

Станом на сьогодні майже 4000 залишилися. І ця цифра стабільна.
Читати ще: Чим Луцька громада жила торік і перспективи 2025-го: інтерв’ю з мером Ігорем Поліщуком

Окрім людей, до громади переїхав заклад освіти, так?

Ми підписали меморандум із Донецькою військовою адміністрацією та завдяки моїм старанням і старанням голови військової адміністрації Вадима Філашкіна був релокований цей заклад (Мирноградський професійний гірничий ліцей Донецької області, – ВН). Останній раз я його бачив власне під час минулої поїздки на схід. Ця зустріч була в Краматорську. І він декларував, що цей заклад не повинен бути фінансовим тягарем для органу місцевого самоврядування, куди він релокувався. Станом на сьогодні ми чекаємо на їхнє рішення про початок фінансування робіт з відновлення внутрішньої інфраструктури. Там треба деякі роботи виконати з водою, з теплом, зі світлом, і фактично все буде на 80% готове для того, щоб туди заїхали діти і почався навчальний процес. Це колишнє приміщення професійно-технічного закладу №11.

Також ми маємо діалог з міжнародними донорами. Вони чекають, коли розпочнеться навчальний процес для того, щоб нам допомогти і інституційно, і в плані розвитку інфраструктури.

Наскільки важливий такий переїзд для Нововолинської громади?

Усе, що буде приносити додаткові ресурси, важливо. На підприємствах Нововолинська є дуже багато вакансій, на сьогодні є близько 500-700 вакансій. Сподіваюся, що цей ліцей з Мирнограда певною мірою допоможе нашим підприємствам отримати кваліфіковану робочу силу. Це, звичайно, не так швидко відбуватиметься, але перспектива є.

Як вдається налагоджувати співпрацю з міжнародними партнерами?

Потрібно їхати, спілкуватися. Спочатку онлайн-зустрічі, потім безпосередні, а далі мають віднайтися спільні інтереси. Ми постійно думаємо, що цінного можемо запропонувати для них у час війни. Я запрошую партнерів до нас, щоб вони побачили, як тилове місто живе під час повномасштабної війни з великим загарбником. Останнім був візит до нас із міста Кретинга (Литва). Гостей цікавило, як у нас реабілітують військових, як у нас функціонують укриття, яким чином взагалі працює система оповіщення. Вони теж відчувають ризики і небезпеку через сусідство з Росією. Тобто ми на засадах таких особистісних відносин намагаємося залучити цих людей до допомоги нам і, звичайно, хлопцям на фронті.
Що вдалося реалізувати громаді торік для покращення життя її мешканців?

Важливим кроком для забезпечення комфортного життя в територіальнійгромаді була співпраця з перевізниками. Вони повністю замінили автопарк. І, відповідно, в нас сьогодні комфортні автобуси їздять територіальною громадою. Ми не зупиняємося на цьому. Плануємо внести зміни в окремі маршрути, щоб люди чекали на автобуси менший проміжок часу й могли швидше доїжджати до місця призначення.

Також ми оновлюємо парк автотехніки, повністю оновлюємо сміттєві майданчики, встановлюємо контейнери, які закриваються, забезпечуємо громаду сміттєвозами з заднім завантаженням… Купуємо техніку для наших комунальних підприємств. По КП «Нововолинськтеплокомуненерго» і «Нововолинськводоканал» є багато міжнародних проєктів. «Нововолинськтеплокомуненерго» зуміло забезпечити майже всі наші котельні генераторами, отримало техніку. Сподіваюся, що наприкінці січня ми отримаємо когенераційну установку. Водоканал зараз реалізовує проєкт з облаштування сонячної електростанції, яка забезпечить живлення об'єктів критичної інфраструктури. Підписали угоду на проєктно-кошторисну документацію на очисні споруди... Тобто намагаємося залучати кошти міжнародних донорів, а кошти територіальної громади спрямовувати на допомогу армії.

Як дбаєте про молодь громади?

Молодь завжди просить, щоб нічого не робили для неї без неї. Ми, реагуючи на ці запити, намагаємося максимально сприяти її ініціативам. Перш за все це простори, де вона може збиратися. Це неформальна освіта, STEM-лабораторії та інше. Таким чином у нас виникла і працює дуже давно громадська організація «Нові крила», яка на базі нашої бібліотеки здійснює реалізацію багатьох заходів. Пізніше виникла громадська організація «Вітрила», яка спільно з нами виграла проєкт на створення молодіжного простору «Центр 4.0». Зараз вони окремо реалізовують проєкт із профтехосвіти в ліцеї №8. Тобто ми допомагаємо інституційно, десь покриваємо комунальні послуги, десь допомагаємо з людьми чи з співфінансуванням, а вони отримують досвід проєктного вирішення проблем і залишаються у громаді, що для нас дуже важливо.

Наскільки підтримуєте бізнес?

Бізнес – це перш за все податки. Наше завдання – швидко реагувати на запити. Той час, коли влада заявляла про те, що не заважає, і подавала це як перевагу, давно минув. На сьогодні наші підприємці опинилися в надзвичайно складних умовах. Ми передусім тримаємо руку на пульсі потреб і намагаємося в межах наших компетенцій, повноважень і ресурсів допомагати. Я розумію, що бізнес має величезну, критичну проблему з робочою силою. Щоб вона тут була, нам треба швидко забезпечити людей, які можуть приїхати, житлом, тому ми будуємо житло. Ми розширюємо юридичний відділ для того, щоб можна було знаходити безхазяйне житло і переводити його в соціальне. Ми продали кілька земельних ділянок для будівництва приватного багатоквартирного житла. У нас ще є ідеї про таунхауси та інші.

Мусимо бути в контакті з бізнесом, допомагати тим, чим можемо. Наприклад, будемо теж відкривати Центр підтримки бізнесу. Наші спеціалісти пишуть проєкти на гранти вже протягом двох років. Напевно, бізнес безповоротно отримує десятки мільйонів допомоги, тому й може працевлаштовувати людей.

Які громада має плани на цей рік?

На 2025-й базова історія – це, звісно, допомога війську. Вже передбачено 20 мільйонів гривень. Ми стартуємо з цієї цифри. Минулого року було дуже багато потреб, дуже багато звернень, запитів.

Друге питання – це все, що пов'язано з демографією. Ми починаємо з пологового будинку, де в нас встановлено сонячну електростанцію. Зараз триває реконструкція в приміщенні жіночої консультації для того, щоб пацієнтки отримували якісні послуги. Працюють центри підготовки до пологів, де парам роз'яснюють, як і до чого готуватися. Акцентуємо теж увагу на дитсадках та школах. І хочемо релокувати дитячі будинки сімейного типу.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 1
Рагулі Показати IP Сьогодні 08:59
Хороша стаття. Хотілося б почути за скільки часу працівник припустим слесарь працюючи на Волинському підприємстві зможе придбати житло одно двух кімнатну квартиру? І де наразі проживає голова НВ

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus