USD 41.90 42.15
  • USD 41.90 42.15
  • EUR 41.70 42.15
  • PLN 10.15 10.33
Ольга Максим’як: Маніпуляція в ЗМІ – маніпуляція ЗМІ

«Якщо собака вкусила людину – це не новина. Новина – це тоді, коли людина вкусила собаку». В українських ЗМІ – мода на «жовте» та «агресивне».  Дивлячись за викладом новин на практично усіх каналах, складається враження, що українські журналісти не лише не знають вітчизняного законодавства, а й свідомо нехтують усіма моральними та етичними правилами. Про стандарти у висвітленні подій годі й казати. Їх дуже часто диктує товщина гаманця замовника того чи іншого матеріалу або ж безпосередньо власник самого ЗМІ – бізнесмен і політик. Глядачів переконали у любові до  агресивних фільмів та кримінальних передач. Журналісти навчили втручатися у чуже життя і навіть інколи впливати на долі людей. І добре, якщо такий вплив, – позитивний.  Медійники забувають, що завтра вони можуть опинитися у ролі героя  чергового замовного чи «жовтого» матеріалу.
 
Тим часом науковці намагаються довести, що людська психіка – надзвичайно вразлива, а погляди реципієнтів легко змінюються під впливом ЗМІ.  
Чому люди читають пресу, слухають радіо і дивляться телевізор пояснюють  медіаефекти. Найпоширеніша класифікація  налічує їх кілька:
 
- Утилітарний. Отримання задоволення від інформації, яка допомагає розв’язати різні життєві, соціальні і побутові проблеми. Слухач (читач, глядач тощо) із задоволенням сприймає інформацію, котра містить прогноз погоди, програми радіо і телебачення, рубрики типу «Зроби сам» та ін.
 
- Престижний. Задоволення від інформації, яка безпосередньо чи опосередковано підтримує цінності і цілі тієї соціальної групи, до якої належить чи зараховує себе реципієнт.
 
- Посилення позиції. Задоволення від інформації, яка підтримує реципієнта у думці про якесь спірне питання. Полеміка на сторінках газет викликає поляризацію оцінок і думок щодо певної проблеми і люди шукають інформацію на підтримку своєї точки зору.
 
- Емоційний. Задоволення від отриманої емоційної розрядки. У ході отримання інформації людина компенсує емоційну нестачу, яка постійно виникає у сучасних умовах у психіці індивіда.
 
- Естетичного збагачення. Людина дістає естетичне задоволення від сприймання прекрасного.
 
- Комфорту. Виникнення психічного комфорту, який досягається сприйманням і розумінням гумору, добре побудованих сюжетних ліній художнього твору або музичної програми та ін.
 
- Задоволення пізнавального інтересу. Цей ефект виникає як необхідний результат пізнавальної діяльності людини, як наслідок її бажання бути поінформованою про події у світі. Він має місце лише у тому випадку, коли повідомлення містять елемент новизни: відоме не підлягає пізнанню.
 
Цей перелік буде неповним без ще одного ефекту – ефекту культивування, який намагається пояснити вплив телебачення. Американський науковець  МакЛєот разом із колегами довели, що на основі кримінальних передач реципієнти вірять у те, що злочинність у суспільстві зростає. В реальності ж – кримінальна статистика суттєво зменшується.
 
Свідоме та продумане маніпулювання думками та звичками мас – важливий елемент у демократичному суспільстві. Ті, хто маніпулює цим невидимим механізмом суспільства, складають невидимий уряд, який є дійсною правлячою владою  країни. Однак цій владі байдуже, за якими правилами грати.  Бо у ЗМІ вже давно діють свої правила – правила маніпулювання, а по-іншому їх називають методами пропаганди.  Нижче наведені лише кілька з них.
 
У пресі часто вживають такі словосполучення «вчені рекомендують», «науковці на основі багаторічних досліджень довели», «політики вибороли», «наше джерело інформує» і т.д. Однак, навіть і натяку немає на те, які ж імені цих діячів. Такий метод пропаганди називають «анонімним авторитетом».
 
Чи звертали ви увагу на те, з яким спокійним виразом обличчя наші улюблені ведучі новин з екрану телевізора розповідають нам про катастрофи, аварії та убивства. Причому тембр їхнього голосу – рівний і практично без жодної нотки емоцій. Цей метод пропаганди називають – «буденна розповідь». Він викликає  психологічний ефект звикання до агресії та насильства.
 
Яскравим прикладом «емоційного резонансу» можуть бути всі ток-шоу, де люди починають з’ясовувати стосунки, лаючись, та за допомогою кулаків  у прямому ефірі. Мета таких передач – навчити аудиторію отримувати адреналін саме у такий спосіб.  А постійна аудиторія дорого коштує, коли її продаєш рекламодавцю.
 
Останніми роками стало дуже модним у ряди різних партій залучати якомога більше відомих та успішних людей з інших сфер, приміром, зірок естради, спорту чи кіно. «Ефект ореолу» – саме така називають цей метод пропаганди.
 
На одному з тренінгу, присвяченому міжнародній журналістиці, британський медійник Рассел Лайн розповідав, яким чином у гарячих точках журналісти у своїх репортажах створюють «ефект присутності».  Дивлячись їхні матеріали, нам здається, що ці кадри відзняті у самому центрі воєнних сутичок. Насправді ж кмітливі журналісти знаходять високий безпечний будинок, з якого добре видно поранених, солдатів та паніку серед населення. А далі вже справа техніки: майстерність оператора та відеоінженера переносить нас у «гущу» подій.
Метод «Інформаційної  блокади» використовується у ЗМІ при подачі лише тієї інформації, яка вигідна керівництву  країни.
 
Якщо ж ЗМІ хочуть переконати нас у тому, що шампунь чи помада тої чи іншої торгової марки найкраща, вони використовують медіаторів, тобто знову ж таки зірок шоу-бізнесу чи спорту. А яка ж дівчинка не хоче мати таке волосся, як у Руслани чи Арктики? Чи яка сорокарічна жінка не мріє про таку ж пружну шкіру, як у Лоліти?
 
Однією з основних ознак маніпулятивних технологій та стратегій, до яких можна зарахувати і перераховані методи пропаганди, є те, що ті, проти кого вони використовуються, не повинні помічати цей вплив. А тому, якщо хочете тверезо подивитися на життя, – кілька днів не умикайте телевізор та не читайте газет J J.
 
p.s. Подана вище інформація не претендує на  статус «наукової». 
      Блоги є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.
      Точка зору редакції Інформаційного агентства Волинські Новини може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує роль носія.
…За вікном іде дощ. Його краплинки вистукують свою мелодію, співаючи про те, що десь на іншому кінці міста хтось чекає…
  Район ДПЗ. Ранок. Дощ. На маршрутній зупинці, що відразу поблизу ресторану «Лаванда», на «чудово» облаштованій зупинці громадського транспорту місять…
(Азбука виживання)   І чому всі прагнуть жити у столиці? Хоча й Києві вже мешкаю майже рік – однозначної відповіді…
Коментарів: 13
Анонім Показати IP 15 Жовтня 2008 13:36
Дітятко, в тебе такий великий досвід роботи на національних каналах, що ти претендуешь на звання експерта? Там цілі команди вирішують, як, чого і скільки показувати. Чого народу треба, то йому і дають. На цьому гроші зхарбляють, щоб ти свої улюблені мильні опери дивилася.
В.Байцим Показати IP 15 Жовтня 2008 13:38
А чому? Ваша гіпотеза цілком обгрунтована і просто підверджується на практиці. Я, наприклад, вже проводив такий експеремент - так і є :)
Братан Показати IP 15 Жовтня 2008 14:43
Я дивлюсь нинішні дитячі казки по ТВ, так словосполучення і сцени які там показуються ще 5 років тому можна було бачити лише в фільмах для "дорослих", але кому до цього діло, коли в день показують голе тіло.
Олі Максим’як Показати IP 15 Жовтня 2008 16:25
Одразу зрозуміло, сонечко, що ти навчаєшся в аспірантурі. Але викладені думки - азбука тележурналістики, яку вивчають студенти у фахових вузах( але не волинських). Тому все це "америка через форточку".
юхимович Показати IP 15 Жовтня 2008 16:37
Олю. Молодець. Наука в аспірантурі пішла тобі на користь. Професійний ріс очевидний. Так тримати.
Марина Показати IP 15 Жовтня 2008 17:59
Дитина Рассела Лайна побачила)) Ото до тями прийти не може. Олюню,ті,хто сьогодні працює на національних каналах вивчили ці "ази",які ти щойно почула, ще років 10 тому і пройшли не одну школу журналістики у викладанні того ж таки Рассела. Звісно, ліпше пізно, ніж ніколи, але не треба робити такий вигляд ніби ти сьогодні усім Америку відкрила. Дорослим сімшно, а дітям вочевидь цікаво.
Ірина Показати IP 17 Жовтня 2008 09:00
Це витяг з курсової? Чи уривок зі студенстького конспету І курсу?
Олексій ДУДИЧ Показати IP 17 Жовтня 2008 19:39
Не переймайся, Олю. Американська модель пропаганди ще не скоро приживеться на Україні, а власну - доморощені політтехнологи ще довго вимальовуватимуть... все простіше виглядає - рейтинги і тиражі завищені для виправдання реклами - тож, насправді, "читають і дивляться" значно менше, аніж ЗМІ декларують. Друге - для України характерний дуже низький рейтинг довіри до ЗМІ, то ж і маніпуляції менш ймовірні... хоча це "на любітєля"...
Богдана Показати IP 23 Жовтня 2008 12:42
Ну от, Олю, народ нічого так і не второпав. За винятком Василя Байцима. Питання ж не у тому, де і хто вчить оці "ази", аспірантура то, курсова чи просто наукова, скільки років національні канали використувують ці технологі і таке інше... Питання в тому, що ми - то як ми, а от молодше покоління років на десять - уже морально скалічене... І завдяки цим технологіям, і багато яким іншим, про які в підручниках - ні слова... Ото Марино та Ірино, побачите, що виросте із ваших дітей!!!!!!!!! А може й не побачите, бо ви вже сліпі і заздрісні... Але постраждаєте від цього - це точно. Питання тільки часу. Крім цього, тут порушено ще одну проблему: скільки б ми не кричали про негативний вплив телебачення - нічого ж не змінюється. Бо таки правда: кому це вигідно? Вигідно - якраз навпаки: розбещення, жорстокість, нетерпимість, аморальність, зазомбованість... І нікуди заховати від цього свою дитину - хіба на хуторі жити...То неправда, Олексію, що рейтинг довіри до ЗМІ невисокий: він якраз найвищий порівняно з іншими технологіями. Та навіть якщо і не було б довіри: ввімкнутий телевізор впливає на підсвідомість, і по своїй дитині ти можеш це простежити... Тож критикувати можна будь-що, особливо, коли самому нічого сказати.
Ромко Показати IP 30 Жовтня 2008 15:32
Коли перша жінка-космонавт Терешкова після провального польоту повернулася на Землю, її шеф Корольов прийшов додому, ляснув дружину по дупі і сказав: "Запомни, деточка, космос - не для баб". Те саме стосується нинішньої журналістики. Вона лише почала спинатися на кривенькі куценькі ніжки, до слова, не такі стрункі і звабливі, як у вас. У сучасної журналістики ріжуться справжні зубки. А ви, як майбутня мама, вже начепили на неї слюнявчик і заткнули рота соскою (ліпше би цицьою). Ви називаєте популярні, цікаві і прибуткові газети "жовтими". Звісно, вони жовті. Бо немовлята, коли ситі і здорові, капостять у пелюшки. Раджу - виходьте заміж, народіть своїх діточок і навчайте їх якісній, цнотливій, естетичній журналістиці. А сьогоднішню "брудну, агресивну, замовну, сенсаційну і маніпуляційну" залиште нам. Змилуйтеся, не судіть нас, невігласів - дайте порадувати читачів сенсаціями і цікавинками, на кшталт "людина вкусмла собаку".
Оля для Ромка Показати IP 30 Жовтня 2008 18:33
Читати чи не читати "жовту", а точніше "прибуткову і популярну пресу" - вибір кожного і залежить він, насамперед, від інтелектуального розвитку людини. Ані я, ані мої друзі такої преси не читають. Якщо ви її не лише читаєте, а й працюєте задля створення такого "хорошого" продукту - це тільки на вашій совісті. У будь-якій професії ніхто ще певних моральних та етичних норм не відміняв. Щоправда, у кожної людини знову ж таки ці норми кардинально різняться.
Ромко Показати IP 6 Листопада 2008 11:29
От тобі, маєш! Знову "нравоучєнія". Олю, не судіть - і вас ніхто не осудить. Якщо так звана "жовта преса" має бодай одного читача - вона має право на існування. Позбавляйтеся юначого максималізму. Коли викладачі-теоретики, які круглі "зеро" в реальній журналістиці, навчають вас "жовте" називати "жовтим" - сумнівайтеся. Отоді навчитеся мислити, пітніти в пошуках істини, а не працювати за шаблонами.
Оля для Ромка Показати IP 6 Листопада 2008 21:13
На кожен товар - свій покупець. А розрізнити де "жовта" преса, а де ні - сама можу, бо прийщла в теорію не "круглим зеро".

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus