USD 41.60 41.90
  • USD 41.60 41.90
  • EUR 41.60 41.90
  • PLN 10.15 10.30

Чому у бійців, мобілізованих у першу хвилю, – найважчі симптоми

28 Квітня 2016 20:00
Хоча для деяких українських воїнів неоголошена війна уже завершилася, вони повернулися додому, а на полі бою уже інші солдати, та для більшості з демобілізованих протистояння ще й досі тривають. Тільки борються тепер хлопці з наслідками стрілянини, стресів, жахливого харчування, антисанітарії, та відсутності особистої гігієни. На кону найцінніше – здоровʼя.

Головний лікар лікувально-профілактичного закладу «Волинський обласний госпіталь для ветеранів війни» Тетяна Масікова в ексклюзивному інтервʼю для Інформаційного агентства Волинські Новини розповіла, що наслідки війни хлопці відчуватимуть до кінця життя, і від того, як вони боротимуться з ними, залежить не лише їх здоровʼя, а й комфортні умови життя.

ПЕРША ХВИЛЯ НАСЛІДКІВ

Перша хвиля мобілізації... Війна залишила величезний відбиток на волинських захисниках батьківщини. Вони повернулися не лише героями, а й з чималими проблемами зі здоров’ям. Але, як кажуть, «медаль має дві сторони», і воїнам АТО доводиться вирішувати свої проблеми, на щастя, не самотужки, а з допомогою фахівців-медиків.

«Ті, хто пройшли Іловайськ, Савур Могилу, хто був у самісінькому центрі пекельних подій отримав колосальні психологічні навантаження. У всіх був посттравматичний стресовий розлад. Чоловіки були пригніченими, у депресивному стані. І більшість з них мала виразку шлунку та ерозивні гастрити. Ми вважаємо, що причиною цього є два основних компоненти: стрес і неймовірно жахливе харчування. Солдати їли сухпайки, а було й таке, що голодували, їли траву, а запивали водою з болота», - розповідає Тетяна Масікова.

Жінка каже, що за своїми наслідками перша хвиля мобілізації була найважчою і понесла за собою й так звану першу хвилю наслідків.

Зараз, розповідає головний лікар, картина трішки інша – серед хвороб лідирує остеохондроз та наслідки контузії головного мозку.

«Окрім медикаментозного лікування, ми застосовуємо і фізіотерапевтичні процедури, зокрема ті, які мають знеболювальний характер. Тому лікування бійці АТО проходять у нас комплексне. Також призначаємо психотерапію.

Лікування безплатне. Поки нам виділяє держава 35 гривень на харчування й 40 на ліки. Хоча вже цього року ухвалили нові надходження: 55 гривень на харчування й 65 гривень на медикаменти. Втім, збільшення фінансування, мабуть, буде вже з наступного року, бо на цей рік в бюджеті на підвищення не заклали кошти. Зазвичай цих грошей вистачає. Втім, коли випадки важкі, то просимо волонтерів допомогти з ліками. Ми стараємося їх забезпечити всім необхідним. Щодо фізіотерапевтичного лікування, то у нас є багато різної апаратури», - наголосила лікар.

РЕАБІЛІТАЦІЯ – СКЛАДНИЙ ШЛЯХ, ЯКИЙ МАЄ ПРОЙТИ КОЖЕН БОЄЦЬ

Завідувач терапевтичного відділення Тетяна Гладишко розповіла, що для тих, хто має хвороби шлунку, проводять електротерапію.

«При пониженій кислотності постійним електричним струмом ми стимулюємо підвищення кислотності. Також є у нас і електричний світловий потік «Біотрон», який ефективно застосовують при захворюваннях підшлункової залози, гепатитах. Окрім цього, у нас є і лікувальна фізкультура, де ми практикуємо спеціально розроблений комплекс вправ.

Є у нас хворі після кульових, осколкових поранень, тут ми індивідуально до кожного підлаштовуємо ці всі вправи.

Вже після того, як від нас виходять, важливо, щоб військові відчували спокій, а не хвилювалися, що їм відмовляють у пільгах чи відрізали газ. Важливою є і соціальна реабілітація. Тому намагаємося підготувати хлопців приймати дійсність без надмірних емоцій, вирішувати з проблеми, а не уникати їх. А ще - намагаємося оточити їх добротою, любов’ю, щоб був максимальний комфорт», – говорить спеціаліст.

ЙТИ ДАЛІ І «ТІЛЬКИ РАЗОМ»

Не загрузнути в місиві депресивних думок, поправити здоровʼя та йти далі по життю бійцям колосально допоміг Фонд Ігоря Палиці «Тільки Разом». Завдяки підтримці Фонду, який надав транспорт, бійці ще з минулого року й до тепер щотижня відвідують басейн, боулінг, більярд, спортзал, а також виставки, театр, концерти.

Такі заходи, каже медик, мають чималу відволікаючу дію, активний спосіб життя відганяє погані думки та активно сприяє гарній емоційній розрядці.

«Вони зайняті життям, якщо так можна висловитись. У хлопців безліч цікавих справ. Вони самореалізовуються, відпочивають, здружуються один з одним та -

дуже важливий факт - мислять позитивно. А увесь цей комплекс допомагає пережити усе відчуте та побачене та йти далі.

Зараз у госпіталі проходять реабілітацію 40 учасників АТО, а всього ми пролікували 683 хворих», - каже пані Тетяна.

Мобілізований ще під час першої хвилі Антон Левчук розповідає, що лікується у волинському госпіталі вже вдруге і реабілітацією дуже задоволений.

«Мені дуже комфортно. Тут зробили гарні ремонти, є цікава кімната для релаксу. У ній і з кроликом можна погратися, і за дивними жабками в акваріумі поспостерігати. А ще тут проходять терапію, малюючи на піску. Також ми можемо в басейн їздити, на тренування у спортзал та різні культурно-розважальні заклади ходити. Тут найкращі умови, які я тільки міг бачити, приміром, нещодавно був у славнозвісній «Феофанії». А то ж цілими днями лежиш на ліжку та й ходиш на якісь процедури», - говорить Антон.

У середньому період лікування триває 15-20 днів, втім, якщо є потреба й це рекомендує психолог, то його можуть продовжити й до місяця.

Лікарі зауважують, що, на жаль, найгірша ситуація у самотніх бійців. Мовляв, коли у воїна АТО є сім’я, то він відчуває підтримку, якщо є діти – відповідальність, і процес одужання швидше відбувається.

Тетяна Масікова зауважує, що багато бійців приїжджають до них з міст, а з сіл рідше, бо не всі знають що є така можливість оздоровитися. Тому медик наголошує, що демобілізованих бійців АТО у госпіталі чекають радо, аби допомогти їм відчути себе сильним, здоровими та потрібними.

Підготували журналісти Вадим та Анна Панафідіни

Фото Юрія Українця
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Редакція сайту прийняла рішення тимчасово закрити коментування під новинами, які стосуються військових подій на сході.
В Україні триває війна, зокрема інформаційна. Таким чином, ми не можемо допустити, щоб ресурс Інформаційного агентства Волинські Новини використовували як майданчик для дестабілізації ситуації.


Утім нам важлива думка нашого читача, тож запрошуємо до обговорення публікацій на сторінках агентства в соціальних мережах.




Система Orphus