Хабарі, контрабанда, «верблюди» на євробляхах: митник з Волині описав схеми «заробітку»
Працівники Волинської митниці ДФС спільно з зацікавленими особами розробили низку корупційний схем, завдяки яким в Україну легально потрапляє контрабанда та без перешкод ввозяться автомобілі на іноземній реєстрації. За усіма оборудками безпосередньо стоїть очільник Волинської митниці ДФС Віктор Кривіцький, без відома якого нічого не відбувається.
А єдиним ймовірним шляхом для подолання незаконних схем на Волинській митниці, своєю чергою, вбачається не тільки звільнення керівників-корупціонерів, а й повне реформування митниці, зміна законів і технічне переоснащення митних пунктів.
Про це йдеться в програмі «Українські сенсації» телеканалу 1+1.
Представник Волинської митниці ДФС Петро Євтушок, який погодився розповісти про безлад, схеми та корупцію на митниці, працює в її структурах ще з 1983 року. До виходу на пенсію чоловіку залишалося 5 місяців, однак за те, що він заявив про злочини, які щоденно кояться на митниці, Петра Євтушка звільнили «за перевищення службових повноважень».
Він, проте, переконує, що «не всі митники погані; є працівники нормальні».
Общак на митниці
Однією з проблем державного масштабу давно став «човниковий бізнес». Так, щодня тисячі українців стоять у чергах на кордоні, аби придбати товари в Польщі та привезти їх на перепродаж в Україну.
Купуючи в Польщі будь-який товар і вивозячи його за територію ЄС, українці мають право на повернення сплаченого там ПДВ. А коли цей товар повертається в Україну, то мають право не сплачувати мито та ПДВ у випадку, коли товар призначений для власного вжитку, коштує до 500 євро та важить до 50 кілограм. Заощадження при цьому становлять до 50%.Такими пільгами користуються ділки, які, прикриваючись купівлею товарів для себе, створили схему перевезення промислових партій товарів. Лише у 2017 році вони ввезли товарів майже на 50 мільярдів гривень, а бюджет при цьому втратив до 15 млрд грн податків.
Щоб більше Україна не зазнавала таких колосальних збитків, із 1 січня парламент вніс зміни в Податковий кодекс, які повністю зупиняють налагоджений «човниковий» бізнес. Відповідно до змін, українці з 1 січня можуть і надалі ввозити товарів до 500 євро без сплати податків, але тепер робити це можна лише раз на три дні за умови перебування за кордоном 24 години.
Як виявилося, дію цього закону відчули й поляки. Адже українці годували їх контрабандними грошами, які йшли на їхній розвиток. Так, за даними Міністерства фінансів Польщі, тільки за січень 2018 року кількість «човникових» перевезень зменшилася майже у два рази. Загалом вони принесли бюджету 1,3 мільярда гривень.
Дивно, але такі зміни не до вподоби низці нардепів. Саме вони 17 травня в парламентському комітеті підтримали народного обранця від БПП Андрія Антонищака, який зареєстрував законопроект, що відміняє норму про перебування українців протягом доби за кордоном.
Схема ввозу товарів
Як розповів Петро Євтушок, контрабандистська схема, натомість, досі працює.
«Суть схеми така: ввозиться товар, за який повинні державі сплатити податок. Із польської сторони є документи, за якими цей товар звідти випускали, а у наших базах автівки з цим товаром вказують як порожні. Відповідно, якщо вони нічого не везуть, то і податки державі не сплачують», – зазначив Петро Євтушок.Дізнавшись про злочини на ПП «Устилуг», митник звернувся до керівника Волинської митниці ДФС Віктора Кривіцького, однак отримав за це чотири догани.
«Без керівника митниці нічого не відбувається», – зауважив Петро Євтушок і додав, що саме Кривіцький вимагав у керівників зміни щоденно звітувати про кількість заповнених мікроавтобусів, які по базі проходили як порожні.
«Він змушував хлопців фотографувати всі буси, аби мати змогу контролювати митників, щоб ті нічого від нього не приховали». За бус митники отримували від 200 до 1000 доларів.
У цій справі порушено кримінальне провадження. «Тривають обшуки на митному пості «Устилуг», де проводиться виїмка документів», – повідомив заступник прокурора Волинської області Сергій Єфремов.
Своєю чергою, пролити світло на ситуацію можуть дані з баз польської сторони, які можна зрівняти з інформацією з українського боку.
«Заступник прокурора зізнався, що це не перший випадок нездоланної корупції на Волинській митниці. І поруч із темними справами завжди видніється прізвище керівника Віктора Кривіцького», – зазначив журналіст «Українських сенсацій» і пригадав про затримання Віктора Кривіцького та обшуки в його квартирі, під час яких працівники прокуратури виявили блокнот із грішми.
Звернення голови Волиньради
У зв’язку з ситуацією на митниці голова Волинської обласної ради Ігор Палиця надіслав офіційного листа до Генерального консула Республіки Польща в Луцьку Вєслава Мазура, аби польська сторона долучилася до подолання контрабанди на Волинській митниці ДФС.
Однією з пропозицій було забезпечення доступу до польських митних баз, аби мати достовірну інформацію щодо товарів, які ввозять в Україну, а також створення спільної групи фахівців із представників обох держав, що займатиметься подоланням корупційних схем.
Ввезення євроблях на «верблюдах»
Кількість автомобілів на іноземній реєстрації на вулицях українських міст невпинно зростає. За офіційними даними, їх близько мільйона. Неофіційно – понад 2 млн. А власники таких авто постійно вимагають узаконення євроблях і зменшення розміру «драконівського розмитнення».
«Україна – в дивній ситуації. Ми забороняємо імпорт доступних авто через еко-стандарти і драконівські акцизи, при цьому не пропонуємо людям альтернативи у вигляді національного виробництва», – зазначила нардеп Тетяна Острікова.
Пояснити при цьому величезну кількість авто на іноземних номерах також можна наявністю митних схем.
«Неправомірні дії митника полягають у тому, що він незаконно звільняє від сплати митних платежів особу, яка надає за це неправомірну вигоду», – пояснив Сергій Єфремов.
У Польщі, наприклад, щоби придбати авто не потрібно їхати до сервісного центру МВС, адже машину оформляють на місці завдяки договору купівлі-продажу. А щоби завести автівку в Україну та їздити на ній цілий рік, транспортних засіб потрібно зареєструвати на поляка (так званого «верблюда»), адже українцю авто на іноземних номерах дозволено ввозити на територію держави лише на 10 днів.
У Польщі навіть налагодили бізнес із продажу персональних даних поляків для оформлення авто. Однак, аби ввезти євробляху в Україну на рік часу, за кермом автівки має перебувати її офіційний власник.
Окрім того, необхідне спеціальне доручення, в якому вказувалося б, що авто потрібне в Україні з комерційним призначенням (для роботи).
За словами Петра Євтушка, насправді таких доручень просто не існує, а питання між водієм євробляхи і митником улагоджують «свої рішали».
Розробити схему ввозу євроблях ділкам і митникам «дав вказівку керівник митниці», адже поляки відкрили низку кримінальних справ за фактом фіктивної реєстрації в Польщі.
«Що би не говорили про звичайного митника, але звичайний митник ніколи сам нічого без команди не зробить», – акцентував Петро Євтушок.Схема виглядає наступним чином: за кожне авто, придбане в Польщі чи Литві, завезене на 5–10 днів через митний пост «Ягодин», потрібно сплатити 20 доларів. Після цього власника спрямовують на митний пост «Доманово», що за 100 кілометрів від «Ягодина» на українсько-білоруському кордоні. Там власник покидає Україну, але в Білорусь не заїжджає. Натомість на нейтральній стороні зустрічає ділків, які на місці друкують фальшиві документи на авто, зокрема, доручення від закордонної фірми на громадянина Білорусі, який пішки проходить кордон і стає фіктивним власником євробляхи, сідає за кермо і заїжджає автівкою до України з дозволом на перебування на рік.
Загальна вартість послуги сягає тисячі доларів.
«На нашій митниці є Піща, Пулемець, Доманово і Дольськ. Їдуть тільки через Доманове. То, якби не було вказівки їхати тільки через Доманове, їздили б теж через Піщу, Пулемець і Дольськ. І це пункти пропуску тільки волинської митниці, є ж, наприклад,і Рівненська область, але туди не їдуть», – наголосив Петро Євтушок.
Захищені схеми
Притягнути до відповідальності причетних до незаконних оборудок, своєю чергою, неможливо, адже доступ до митних постів правоохоронцям закрито.
«Схеми захищені митним режимом і режимністю об’єкта. І це надає митникам великі можливості для зловживання. Зафіксувати це надзвичайно складно без людини, яка проходить митні процедури, без її волі та бажання задокументувати протиправні дії працівника митниці, зокрема одержання неправомірної вигоди, нереально», – звернув увагу Сергій Єфремов.
Він зауважив, що проблеми наявні і в самому митному законодавстві. Так, ще кілька років тому контрабанда була кримінально-карним діянням, а зараз усе проходить виключно через призму ухилення від сплати податків.
«На сьогоднішній день це підслідність слідчих фіскальної служби, а оскільки митниця і Державна фіскальна служба перебувають в одній системі, то складно це розслідувати», – зазначив заступник прокурора Волинської області.
Тож, для подолання незаконних схем на Волинській митниці ДФС необхідно не лише звільнити всіх керівників-корупціонерів, а й провести повне реформування митниці, зміну законів і технічне переоснащення митних пунктів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
А єдиним ймовірним шляхом для подолання незаконних схем на Волинській митниці, своєю чергою, вбачається не тільки звільнення керівників-корупціонерів, а й повне реформування митниці, зміна законів і технічне переоснащення митних пунктів.
Про це йдеться в програмі «Українські сенсації» телеканалу 1+1.
Представник Волинської митниці ДФС Петро Євтушок, який погодився розповісти про безлад, схеми та корупцію на митниці, працює в її структурах ще з 1983 року. До виходу на пенсію чоловіку залишалося 5 місяців, однак за те, що він заявив про злочини, які щоденно кояться на митниці, Петра Євтушка звільнили «за перевищення службових повноважень».
Він, проте, переконує, що «не всі митники погані; є працівники нормальні».
Общак на митниці
Однією з проблем державного масштабу давно став «човниковий бізнес». Так, щодня тисячі українців стоять у чергах на кордоні, аби придбати товари в Польщі та привезти їх на перепродаж в Україну.
Купуючи в Польщі будь-який товар і вивозячи його за територію ЄС, українці мають право на повернення сплаченого там ПДВ. А коли цей товар повертається в Україну, то мають право не сплачувати мито та ПДВ у випадку, коли товар призначений для власного вжитку, коштує до 500 євро та важить до 50 кілограм. Заощадження при цьому становлять до 50%.Такими пільгами користуються ділки, які, прикриваючись купівлею товарів для себе, створили схему перевезення промислових партій товарів. Лише у 2017 році вони ввезли товарів майже на 50 мільярдів гривень, а бюджет при цьому втратив до 15 млрд грн податків.
Щоб більше Україна не зазнавала таких колосальних збитків, із 1 січня парламент вніс зміни в Податковий кодекс, які повністю зупиняють налагоджений «човниковий» бізнес. Відповідно до змін, українці з 1 січня можуть і надалі ввозити товарів до 500 євро без сплати податків, але тепер робити це можна лише раз на три дні за умови перебування за кордоном 24 години.
Як виявилося, дію цього закону відчули й поляки. Адже українці годували їх контрабандними грошами, які йшли на їхній розвиток. Так, за даними Міністерства фінансів Польщі, тільки за січень 2018 року кількість «човникових» перевезень зменшилася майже у два рази. Загалом вони принесли бюджету 1,3 мільярда гривень.
Дивно, але такі зміни не до вподоби низці нардепів. Саме вони 17 травня в парламентському комітеті підтримали народного обранця від БПП Андрія Антонищака, який зареєстрував законопроект, що відміняє норму про перебування українців протягом доби за кордоном.
Схема ввозу товарів
Як розповів Петро Євтушок, контрабандистська схема, натомість, досі працює.
«Суть схеми така: ввозиться товар, за який повинні державі сплатити податок. Із польської сторони є документи, за якими цей товар звідти випускали, а у наших базах автівки з цим товаром вказують як порожні. Відповідно, якщо вони нічого не везуть, то і податки державі не сплачують», – зазначив Петро Євтушок.Дізнавшись про злочини на ПП «Устилуг», митник звернувся до керівника Волинської митниці ДФС Віктора Кривіцького, однак отримав за це чотири догани.
«Без керівника митниці нічого не відбувається», – зауважив Петро Євтушок і додав, що саме Кривіцький вимагав у керівників зміни щоденно звітувати про кількість заповнених мікроавтобусів, які по базі проходили як порожні.
«Він змушував хлопців фотографувати всі буси, аби мати змогу контролювати митників, щоб ті нічого від нього не приховали». За бус митники отримували від 200 до 1000 доларів.
У цій справі порушено кримінальне провадження. «Тривають обшуки на митному пості «Устилуг», де проводиться виїмка документів», – повідомив заступник прокурора Волинської області Сергій Єфремов.
Своєю чергою, пролити світло на ситуацію можуть дані з баз польської сторони, які можна зрівняти з інформацією з українського боку.
«Заступник прокурора зізнався, що це не перший випадок нездоланної корупції на Волинській митниці. І поруч із темними справами завжди видніється прізвище керівника Віктора Кривіцького», – зазначив журналіст «Українських сенсацій» і пригадав про затримання Віктора Кривіцького та обшуки в його квартирі, під час яких працівники прокуратури виявили блокнот із грішми.
Звернення голови Волиньради
У зв’язку з ситуацією на митниці голова Волинської обласної ради Ігор Палиця надіслав офіційного листа до Генерального консула Республіки Польща в Луцьку Вєслава Мазура, аби польська сторона долучилася до подолання контрабанди на Волинській митниці ДФС.
Однією з пропозицій було забезпечення доступу до польських митних баз, аби мати достовірну інформацію щодо товарів, які ввозять в Україну, а також створення спільної групи фахівців із представників обох держав, що займатиметься подоланням корупційних схем.
Ввезення євроблях на «верблюдах»
Кількість автомобілів на іноземній реєстрації на вулицях українських міст невпинно зростає. За офіційними даними, їх близько мільйона. Неофіційно – понад 2 млн. А власники таких авто постійно вимагають узаконення євроблях і зменшення розміру «драконівського розмитнення».
«Україна – в дивній ситуації. Ми забороняємо імпорт доступних авто через еко-стандарти і драконівські акцизи, при цьому не пропонуємо людям альтернативи у вигляді національного виробництва», – зазначила нардеп Тетяна Острікова.
Пояснити при цьому величезну кількість авто на іноземних номерах також можна наявністю митних схем.
«Неправомірні дії митника полягають у тому, що він незаконно звільняє від сплати митних платежів особу, яка надає за це неправомірну вигоду», – пояснив Сергій Єфремов.
У Польщі, наприклад, щоби придбати авто не потрібно їхати до сервісного центру МВС, адже машину оформляють на місці завдяки договору купівлі-продажу. А щоби завести автівку в Україну та їздити на ній цілий рік, транспортних засіб потрібно зареєструвати на поляка (так званого «верблюда»), адже українцю авто на іноземних номерах дозволено ввозити на територію держави лише на 10 днів.
У Польщі навіть налагодили бізнес із продажу персональних даних поляків для оформлення авто. Однак, аби ввезти євробляху в Україну на рік часу, за кермом автівки має перебувати її офіційний власник.
Окрім того, необхідне спеціальне доручення, в якому вказувалося б, що авто потрібне в Україні з комерційним призначенням (для роботи).
За словами Петра Євтушка, насправді таких доручень просто не існує, а питання між водієм євробляхи і митником улагоджують «свої рішали».
Розробити схему ввозу євроблях ділкам і митникам «дав вказівку керівник митниці», адже поляки відкрили низку кримінальних справ за фактом фіктивної реєстрації в Польщі.
«Що би не говорили про звичайного митника, але звичайний митник ніколи сам нічого без команди не зробить», – акцентував Петро Євтушок.Схема виглядає наступним чином: за кожне авто, придбане в Польщі чи Литві, завезене на 5–10 днів через митний пост «Ягодин», потрібно сплатити 20 доларів. Після цього власника спрямовують на митний пост «Доманово», що за 100 кілометрів від «Ягодина» на українсько-білоруському кордоні. Там власник покидає Україну, але в Білорусь не заїжджає. Натомість на нейтральній стороні зустрічає ділків, які на місці друкують фальшиві документи на авто, зокрема, доручення від закордонної фірми на громадянина Білорусі, який пішки проходить кордон і стає фіктивним власником євробляхи, сідає за кермо і заїжджає автівкою до України з дозволом на перебування на рік.
Загальна вартість послуги сягає тисячі доларів.
«На нашій митниці є Піща, Пулемець, Доманово і Дольськ. Їдуть тільки через Доманове. То, якби не було вказівки їхати тільки через Доманове, їздили б теж через Піщу, Пулемець і Дольськ. І це пункти пропуску тільки волинської митниці, є ж, наприклад,і Рівненська область, але туди не їдуть», – наголосив Петро Євтушок.
Захищені схеми
Притягнути до відповідальності причетних до незаконних оборудок, своєю чергою, неможливо, адже доступ до митних постів правоохоронцям закрито.
«Схеми захищені митним режимом і режимністю об’єкта. І це надає митникам великі можливості для зловживання. Зафіксувати це надзвичайно складно без людини, яка проходить митні процедури, без її волі та бажання задокументувати протиправні дії працівника митниці, зокрема одержання неправомірної вигоди, нереально», – звернув увагу Сергій Єфремов.
Він зауважив, що проблеми наявні і в самому митному законодавстві. Так, ще кілька років тому контрабанда була кримінально-карним діянням, а зараз усе проходить виключно через призму ухилення від сплати податків.
«На сьогоднішній день це підслідність слідчих фіскальної служби, а оскільки митниця і Державна фіскальна служба перебувають в одній системі, то складно це розслідувати», – зазначив заступник прокурора Волинської області.
Тож, для подолання незаконних схем на Волинській митниці ДФС необхідно не лише звільнити всіх керівників-корупціонерів, а й провести повне реформування митниці, зміну законів і технічне переоснащення митних пунктів.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Коментарів: 8
Андрій
Показати IP
4 Червня 2018 10:14
За те не сплатили, там не задекларували... Цікаво, а митники і всі наші члени правління всі свої надходження декларують і сплачують з них податки так як належить ?
хехъ
Показати IP
4 Червня 2018 10:31
если кто то копает под таможню, значит она ему тоже нужна
Василь
Показати IP
4 Червня 2018 12:18
І це описує теми та схеми самий чесний чолов"яга. А до цього, чому мовчав ? Чи то тільки при нинішньому керівникові таке сталось ? Як то говориться, шукайте кому це вигідно......
Alex
Показати IP
4 Червня 2018 13:19
Ya yogo znayu dawno. 25 rokiw do ukrainu w widpusk izdgu. Z mutnuzeyu i PDW maw sprawu... Chesnuj i poryadnuj!
Володимир
Показати IP
4 Червня 2018 15:59
В статті дуже багато дезінформації і неточностей. Радив би журналісту перед написанням статті точніше розібратись в деталях. Це відповідальна робота а не плітки. Зокрема вказується наступне: "... Загальна вартість послуги сягає тисячі доларів...". Насправді не 1000 а 350 приблизно. І таких неточностей купа. До професійності журналістів дуже багато запитань
Валерій
Показати IP
4 Червня 2018 16:27
Вся гниль прийшла до дисками ще з грудня 1994року з приходом мусора кравченка, звільнення заст. голови ДМСУ Петрова О. П.
Євробидло
Показати IP
4 Червня 2018 17:34
Контрабанда і схеми завжди були, є, і будуть. В якийсь час менше, в якийсь час більше. Правильно зверху хтось написав коментар - що якщо хтось риє під митницю - значить вона йому теж потрібна. На сьогоднішній день Україїна нічого не виробляє самостійно. Ми або щось завозимо з - за кордону і тут продаємо, або вивозимо за кордон (наприклад зерно). І ті і ті оборудки йдуть через митницю. ДАлі думаємо самі.
Юрій
Показати IP
5 Червня 2018 08:30
Наші антикорупціонери думають що зменшили потік контрабанди,якщо човниками то це так,але цей товар весь пішов ФУРАМИ,бо фурою перевезти стало значно дешевше.А щоб реально знизити контрабанду потрібно об'єднати базу з поляками.
Названо найдорожчий товар 2024 року – це какао
Сьогодні 22:49
Сьогодні 22:49
Завтра на Волині прощатимуться з військовим та дівчиною, які загинули на Вінничині у ДТП
Сьогодні 22:12
Сьогодні 22:12
Субсидію на оренду житла для переселенців поширили на всю Україну. Хто може скористатися
Сьогодні 20:57
Сьогодні 20:57
Засоби РЕБ та квадрокоптери: волинська громада передала військовим необхідне обладнання
Сьогодні 20:38
Сьогодні 20:38
Додати коментар:
УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.