Легенди Андріївського. Хто живе на відомій вулиці Києва
Одна з найбільш понівечених або найпривабливіших вулиць Києва? Існують діаметральні думки про Андріївський узвіз. Для більшості киян і туристів Андріївський - яскравий, живий простір з музеями, театрами, затишними кафе і ресторанами. Але ті, хто народжувався і жив тут в 20 столітті, стверджують: минуле спуску було набагато яскравіше його сьогодення, йдеться у матеріалі Української правди.
На 700-метрову вулицю зараз припадає 14 закладів, де можна поїсти і випити. Приблизно по одному на кожні 50 метрів. Тут також вмістилися два театри і чотири музеї, включаючи Андріївську церкву.
Сьогодні на спуску мешкають близько 200 чоловік. Більшість з них орендують квартири, ціни на які стартують від $ 1000 в місяць. Вулиця, яка відзначила цієї осені 274-й день народження, особливо популярна серед диппрацівників різних посольств.
Серед корінних жителів Андріївського залишилися одиниці. "Українська правда" зустрілася з ними, щоб розповісти, що приховують фасади однієї з найвідоміших і значущих вулиць Києва.
Крошкін будинок і мільйони
За ділянку землі на Андріївському і двоповерховий особняк з п'ятьма кімнатами Ользі Крошці пропонували нечувану суму - 25 мільйонів доларів. Але Ольга, яка працює декоратором в "Театрі на лівому березі", відмовилася.
На питання, як таке взагалі можливо, жінка відповідає: "Багато хто не розуміє, що існує внутрішня сила, яка тримає на Андріївському. Ну на хр*на мені ці мільйони?! У людини стільки грошей, скільки їй потрібно".Останній раз взагалі сміх - запропонували мільйон доларів. Я перепитую: "Це завдаток?". А мені: "Ні, за все!", - згадує Крошка.
Ольга - людина унікальна. Вона - єдиний житель Андріївського узвозу і одна з небагатьох киян, які володіють фамільним ділянкою і нерухомістю кінця позаминулого століття.
Незважаючи на революції, війну, німецьку окупацію і радянську епоху, родову власність якимось дивом вдалося зберегти.
Будинок Кришки знаходиться навпроти Музею Булгакова і захований сьогодні за непримітним сірим парканом з металевого профілю. Двір вимощений плиткою з клеймом "одна тисяча дев'ятсот вісімдесят перший". Тієї самої плиткою, яку прибрали під час масштабної реконструкції Андріївського узвозу до Євро-2012.
- Ця земельна ділянка, щоб ви розуміли, куплена у вдови Павлюченко в 1898 році, - показує дореволюційні фотографії своїх предків Ольга. - Спочатку мій прапрадід Арсеній Арсенійович Дашкієв і прапрабабуся Марія Гаврилівна жили на Боричевому току. А будинок на Андріївському побудували в 1912-му. Я народилася в 1963-му.
Парове опалення ми зробили тільки в 1971-му. Раніше на Андріївському були грубки, все топили дровами. Зараз ми будинок, звичайно, трохи підшаманили. Пофарбували стіни, поміняли дах.
Прадід Ольги Кришки був професором, викладав в Київському політесі. А діда в 40-х розстріляли як "ворога народу".
Батьки Ольги були простими радянськими людьми. Мама - працівниця трикотажної фабрики, тато - будівельник.
Про своє дитинство на Андріївському Ольга згадує з посмішкою.
- "Турбіних" знімали там, де зараз "Театр на Подолі". Сніг робили з різаного паперу. Працювала повітродувна машина, а діти дивилися на це з розкритими ротами, як на диво, - розповідає вона.
- Всі пагорби і гірки тут були наші, - продовжує Ольга. - Взимку з Андріївського спускалися на санках, а влітку грали в індіанців.
Пам'ятаю гастроном в будинку №30. Ми маленькими ходили купувати чорний хліб. Поки ти доходив до центру вулиці, від окрайця залишалася половинка - настільки він був смачний. Але батьки не лаяли, знову давали гроші, і я йшла купувати новий.
Сьогодні, на думку Ольги, Андріївський узвіз втратив свій колишній колорит. Зараз тут багато людей, суєти і шуму.
- Раніше спали з відкритими вікнами. Тепер це неможливо. Головна фраза, яку кричать з навколишніх пагорбів пізно вночі: "Я люблю тебе, Києве!", - іронізує вона.
Незважаючи на серйозні зміни, Андріївський Ольгу не відпускає.
- Я була в різних країнах світу, і мені є з чим порівнювати. Коли приїжджаєш на Манхеттен, тобі абсолютно все одно, скільки там поверхів вгору - 90, 100, 120. Від тих будинків нічого не відчуваєш. А тут кожен з історією, за кожним стоять долі людей. Ось воно - твоє, рідне!
Коли повертаєшся на Андріївський, потрапляєш в рідну стихію. У людини має бути своє гніздо, в якому добре, затишно. Яке не можна продати, - впевнена спадкова киянка.
Михайло з чорного ходу
Пенсіонер Михайло Найдич міг би теж стати доларовим мільйонером. Але вважав за краще доживати залишок життя в колишній комуналці в історичному центрі Києва. У неї він переїхав на початку 90-х, уклавши, за його словами, фіктивний шлюб.
- Я цю квартиру ні на що не проміняю! - гне своє самотній пенсіонер, відбиваючись від пропозицій ріелторів.
Потрапити в гості до Найдича не складно. Потрібно пройти крізь парадний вхід будинку №34 або загорнути в арку. На подвір'ї від поглядів туристів захований додатковий, чорний хід. Більше ста років тому його використовувала прислуга заможних киян: виносила помиї, білизну для сушіння; заносила їжу, дрова і вугілля.
Сьогодні чорний хід цілком відповідає своїй назві. Тут багато павутини, пилу, пахне сирістю і, здається, котячою сечею.
На тлі сучасного жителя столиці Михайло Найдич виглядає вельми необачно. По-старому двері в його апартаменти на першому поверсі майже завжди відкриті. Зв'язка ключів зухвало висить прямо на вході в під'їзд. Ніби осколок колишньої епохи, коли в гості один до одного заходили без стуку.
Місцеві жителі хваляться: особливість Андріївського узвозу і Подолу в тому, що квартири народилися і виросли тут - відкриті для всіх. У прямому і переносному сенсі.
- Для мене це місце - святиня, - розмірковує Найдич, неспішно покурюючи сигарету. - У спальних районах люди живуть, немов у курнику. А тут - особливий дух. Ти наче на землі, в селі живеш. Вийшов з хати - відразу двір.
Колись тут росли вишні, черешні, груші, сливи. Своїми руками висаджував. Правда, потім почали забудовувати, в асфальт закочувати. Не дає вулиця спокою бізнесменам. Перетворюють її на пустир.
Син Щербицького і танцівниця Аллочка
"Фруктовий сад" - один з найпопулярніших епітетів, яким старожили нагороджують колишній Андріївський. Одна з тих, хто пам'ятає всі запахи спуску, - Наталя Семко, яка народилася тут відразу після Другої світової. Вона прожила на Андріївському з 1945-го по 2000 рік, поки не переїхала на лівий берег.
- Це - моя улюблена вулиця, але не в її теперішньому стані, - уточнює вона. - Повернути дух узвозу вже неможливо, як мені здається. Дивовижна була вулиця! Комфортна для життя і дуже гостинна.
На пагорбах - фруктовий сад, за яким стежили семінаристи. Запах бузини і квітучих дерев - це було здорово!
Будинки були з палісадниками. Суміш міста і передмістя. Галявини, якими гуляли мешканці. Розкладачки у дворах, на яких відпочивали матусі з дітками. Вам зараз це складно уявити.
Ще одне порівняння, яке вживають старожили, описуючи спуск, - вулиця-річка. Без "лівньовок" Андріївський узвіз в сильні дощі перетворювався в бурхливий потік води.
- Уявіть, ви вдома, а за вікном - шумить-вирує гірська річка, - згадує Семко.
У гарну погоду в тихих і темних двориках Андріївського ховалися парочки. Вони шукали тут ідеальне місце для усамітнення і любовних утіх.
- У пана Щербицького (Володимир Щербицький, перший секретар ЦК КПУ в 1972-1989 роках - УП) був зовсім недисциплінований син. Він сильно захоплювався дівчатами. Щербицькі жили вище, на Десятинній. А у нас на вулиці Аллочка, танцівниця, до якої Щербицький-молодший залицявся. Красива була дівчинка, - посміхається Семко.
Щось приховати один від одного тут було практично неможливо. Жили на Андріївському однієї великою сім'єю. Професори й академіки були сусідами з двірниками і робочими.
- В окрузі все ж була умовна ієрархія, - згадує Семко. - Своя "охорона" з хлопчаків. Верхні будинку - це верхні будинку. Гончарка (нинішня Воздвиженка - УП) - вже зовсім інше. Там був свій рівень. Більше зустрічалося алкоголіків, а в будинках не було каналізації.
На вулиці Гончарка жив кращий в Києві ветеринарний лікар. До нього всі питали дорогу.Сьогодні Наталія Семко намагається рідше приходити на Андріївський. Каже, за змінами, які відбувалися на спуску, можна в цілому судити про те, як змінюється весь Київ. Не в кращу, на її думку, сторону.
- Єдине, що вдалося поки зберегти, - Поділ, - вважає пенсіонерка. - Ось його ще не спотворили.
- Ви не подумайте, що в мені говорить ностальгія за юністю, - додає вона. - Мені просто хочеться, щоб люди бачили красу в її первозданному вигляді, а не вироби з Китаю і нагромадження висоток.
Для тих, хто хоче зрозуміти минуле Андріївського, Наталія Семко наполегливо радить прийти сюди рано вранці:
- Ось тоді ви зможете розгледіти, яким був спуск: кучерява вулиця, по якій хочеться бігти. Багато сонця, повітря! І церква.
Механік Фельдман і столітній паркет
Незважаючи на незворотні зміни в зовнішності Андріївського, знаходяться фанати, які присвячують життя тому, щоб зберегти хоча б його осколки.
Сім'я Фельдманів - одні з небагатьох, хто на власному прикладі доводять: боротися за залишки колишньої вулиці можна і потрібно.
Дмитро Фельдман, в минулому - механік обчислювальних машин з зарплатою 120 радянських рублів, народився на розі Боричевого току та Андріївського, а в 90-х купив квартиру на самому узвозі.
Він перетворив своє житло чи не в останній оплот старовини на вулиці, скрупульозно відновлюючи автентичні деталі інтер'єру.
Дмитро - єдиний, хто принципово відмовився ставити металеві вхідні двері і пластикові вікна в будинку 1901 року побудови. Він навіть реставрував дореволюційний паркет.
- На вході в квартиру, наприклад, - ручка, яка була в будинку більше ста років тому, - показує він. - У дерев'яних вікнах я зберіг "рідні" механізми. Знайомий майстер очищав їх цілий місяць.
Багатьох деталей ліплення на стелі у вигляді меандру (давньоримський орнамент, який утворює свастику - УП) не було видно. Роками її замазували, забілювали, зафарбовували. Ми витратили багато часу, щоб відновити її первозданний вигляд.
Любов Дмитра Фельдмана до дрібниць вражає і з боку може здатися дивакуватою. Але для нього в дбайливому ставленні до минулого - істинний сенс життя на Андріївському узвозі. Все інше, впевнений він, вбиває дух вулиці.
- Поверхом нижче якісь заможні люди купили комунальну квартиру, - згадує Фельдман. - Вони найняли хлопців, які намагалися збити автентичну ліпнину. Але вона настільки якісна, що не вийшло. Вони її поранили, поранили. В результаті зашили гіпсокартоном.Зате я у них виманив спеціальні латунні гачки, які були на кожній розетці і люстрах. Тепер вони - частина дизайну моїй ванні. Виконують роль вішалок для рушників.
Ще після ремонту сусідів мені дісталися дверні рами. Ці дерев'яні балки, які були тут з початку 20 століття, я використовував в дизайні своєї кухні.
Дмитро Фельдман в подробицях пам'ятає, яким був Андріївський узвіз і як ставав тим, чим є зараз.- Старші діти крали взимку великі двірницькі сани з кованим низом і дерев'яним верхом, - ділиться він спогадами. - Знімали з сараю двері, прив'язували до саней і каталися по десять-двадцять чоловік.
Натовпом тягнули сани сюди, під Андріївську церкву. Спуск починався з порога будинку №34. А інші хлопці дорогою накидалися, робили купу-малу.
До 70-х Андріївський узвіз не мав нічого особливого - звичайна провінційна вуличка, без глибоких смислів.
- Таємничість з'явилася, коли в Союзі почали публікувати Булгакова, - говорить Дмитро Фельдман. - Тоді до Андріївського стали ставитися по-іншому. Сюди потягнулися люди.
Хоча ми знали, де жив Булгаков ще до публікації "Майстра і Маргарити", "Собачого серця". На його будинку не було меморіальної таблички. Але на стіні писали фарбою "Будинок Булгакова".
За словами Фельдмана, ближче до 80-х вулиця почала поступово порожніти. Людей масово виселяли.
Чим більше станцій метро відкривали в Києві, тим частіше мешканці з Андріївського переселялися в нові, віддалені житлові масиви.Євгенія і замок страхів
Поки Дмитро Фельдман рятує минуле, вкладаючи душу в деталі інтер'єру, його дочка Євгенія бореться за вулицю, організувавши громадську організацію "Андріївський узвіз".
Євгенія разом з однодумцями змогла переконати столична влада в тому, що плани щодо будівництва восьмиповерхового готелю на початку Фролівської - незаконні. Зараз будівництво зупинено, а інвестор змушений переробляти проект.
- Одне з найяскравіших дитячих спогадів - Андріївський під час дощу, - розповідає Євгенія Фельдман про вулицю, за яку вона бореться. - Босоніж, в сарафанах, ми мчали вгору, по вируючій річці, пустували, взявши дорослих за руки.
Ще один спогад, яке робить спуск особливим для Фельдман, пов'язане з замком Річарда.
- Я боялася темряви. Тато взяв мене в замок. Тоді він був занедбаним, практично зруйнованим зсередини.
Тато відволікав мене від того, що навколо темно, тим, що звертав увагу на те, куди потрібно ступити. Щоб під ногами не провалилися залишки сходів та підлоги. Так ми дісталися практично до самого верху. Цього мені вистачило, щоб я темряви більше ніколи не боялася, - каже вона.
Сьогодні у Євгенії нові виклики. Вона намагається знайти компроміс між жителями, владою, бізнесменами і туристами, який допоможе врятувати Андріївський від катастрофи.
- Вулиця камерна, а хочеться сюди всім. Вона як рукавичка, яка лопається через те, що багато бажаючих погрітися. Хочу захистити цю вулицю, - пояснює вона.
За словами Фельдман, жити на Андріївському вже некомфортно. Найближча нічна аптека - на Львівській площі. Магазин - внизу, на Контрактовій.
Система боллардів, які повинні боротися з засиллям авто, не працює. Пішохідний спуск перетворюється на вулицю-парковку.
- Магнати хочуть отримати колосальні дивіденди, намагаючись що-небудь тут загородити, - говорить Дмитро Фельдман, батько Євгенії. - Я не прихильник того, щоб тут будували репліки початку 20-го століття. На Андріївському, там, де вже зруйновано, не треба нічого будувати! Потрібно відновлювати і реставрувати.
Теперішній стан Андріївського узвозу викликає у Євгенії Фельдман багато питань.
Чому так багато покинутих будинків з проломленими дахами? Чому хаотично виглядає торгівля? Чому взимку важко спуститися вулицею і піднятися? Чому мало тіні, крамничок? Чому тут намагаються будувати висотні будинки?Але Євгенія не втрачає оптимізму. Вона сподівається, що відповіді на всі питання знайдуться, спуск збереже свою самобутність. У його блукаючому вигині закладена нетривіальна драматургія і конфлікт, що вимагають зусиль від усіх, кому Андріївський небайдужий.
- Сам по собі ландшафт Андріївського узвозу - свого роду виклик кожному з нас, - посміхається Фельдман і після паузи додає: - Кожному, хто опиняється тут. Думаю, він притягує всіх своїм крутим підйомом. На Еверест люди теж не просто так підіймаються, правда?
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
На 700-метрову вулицю зараз припадає 14 закладів, де можна поїсти і випити. Приблизно по одному на кожні 50 метрів. Тут також вмістилися два театри і чотири музеї, включаючи Андріївську церкву.
Сьогодні на спуску мешкають близько 200 чоловік. Більшість з них орендують квартири, ціни на які стартують від $ 1000 в місяць. Вулиця, яка відзначила цієї осені 274-й день народження, особливо популярна серед диппрацівників різних посольств.
Серед корінних жителів Андріївського залишилися одиниці. "Українська правда" зустрілася з ними, щоб розповісти, що приховують фасади однієї з найвідоміших і значущих вулиць Києва.
Крошкін будинок і мільйони
За ділянку землі на Андріївському і двоповерховий особняк з п'ятьма кімнатами Ользі Крошці пропонували нечувану суму - 25 мільйонів доларів. Але Ольга, яка працює декоратором в "Театрі на лівому березі", відмовилася.
На питання, як таке взагалі можливо, жінка відповідає: "Багато хто не розуміє, що існує внутрішня сила, яка тримає на Андріївському. Ну на хр*на мені ці мільйони?! У людини стільки грошей, скільки їй потрібно".Останній раз взагалі сміх - запропонували мільйон доларів. Я перепитую: "Це завдаток?". А мені: "Ні, за все!", - згадує Крошка.
Ольга - людина унікальна. Вона - єдиний житель Андріївського узвозу і одна з небагатьох киян, які володіють фамільним ділянкою і нерухомістю кінця позаминулого століття.
Незважаючи на революції, війну, німецьку окупацію і радянську епоху, родову власність якимось дивом вдалося зберегти.
Будинок Кришки знаходиться навпроти Музею Булгакова і захований сьогодні за непримітним сірим парканом з металевого профілю. Двір вимощений плиткою з клеймом "одна тисяча дев'ятсот вісімдесят перший". Тієї самої плиткою, яку прибрали під час масштабної реконструкції Андріївського узвозу до Євро-2012.
- Ця земельна ділянка, щоб ви розуміли, куплена у вдови Павлюченко в 1898 році, - показує дореволюційні фотографії своїх предків Ольга. - Спочатку мій прапрадід Арсеній Арсенійович Дашкієв і прапрабабуся Марія Гаврилівна жили на Боричевому току. А будинок на Андріївському побудували в 1912-му. Я народилася в 1963-му.
Парове опалення ми зробили тільки в 1971-му. Раніше на Андріївському були грубки, все топили дровами. Зараз ми будинок, звичайно, трохи підшаманили. Пофарбували стіни, поміняли дах.
Прадід Ольги Кришки був професором, викладав в Київському політесі. А діда в 40-х розстріляли як "ворога народу".
Батьки Ольги були простими радянськими людьми. Мама - працівниця трикотажної фабрики, тато - будівельник.
Про своє дитинство на Андріївському Ольга згадує з посмішкою.
- "Турбіних" знімали там, де зараз "Театр на Подолі". Сніг робили з різаного паперу. Працювала повітродувна машина, а діти дивилися на це з розкритими ротами, як на диво, - розповідає вона.
- Всі пагорби і гірки тут були наші, - продовжує Ольга. - Взимку з Андріївського спускалися на санках, а влітку грали в індіанців.
Пам'ятаю гастроном в будинку №30. Ми маленькими ходили купувати чорний хліб. Поки ти доходив до центру вулиці, від окрайця залишалася половинка - настільки він був смачний. Але батьки не лаяли, знову давали гроші, і я йшла купувати новий.
Сьогодні, на думку Ольги, Андріївський узвіз втратив свій колишній колорит. Зараз тут багато людей, суєти і шуму.
- Раніше спали з відкритими вікнами. Тепер це неможливо. Головна фраза, яку кричать з навколишніх пагорбів пізно вночі: "Я люблю тебе, Києве!", - іронізує вона.
Незважаючи на серйозні зміни, Андріївський Ольгу не відпускає.
- Я була в різних країнах світу, і мені є з чим порівнювати. Коли приїжджаєш на Манхеттен, тобі абсолютно все одно, скільки там поверхів вгору - 90, 100, 120. Від тих будинків нічого не відчуваєш. А тут кожен з історією, за кожним стоять долі людей. Ось воно - твоє, рідне!
Коли повертаєшся на Андріївський, потрапляєш в рідну стихію. У людини має бути своє гніздо, в якому добре, затишно. Яке не можна продати, - впевнена спадкова киянка.
Михайло з чорного ходу
Пенсіонер Михайло Найдич міг би теж стати доларовим мільйонером. Але вважав за краще доживати залишок життя в колишній комуналці в історичному центрі Києва. У неї він переїхав на початку 90-х, уклавши, за його словами, фіктивний шлюб.
- Я цю квартиру ні на що не проміняю! - гне своє самотній пенсіонер, відбиваючись від пропозицій ріелторів.
Потрапити в гості до Найдича не складно. Потрібно пройти крізь парадний вхід будинку №34 або загорнути в арку. На подвір'ї від поглядів туристів захований додатковий, чорний хід. Більше ста років тому його використовувала прислуга заможних киян: виносила помиї, білизну для сушіння; заносила їжу, дрова і вугілля.
Сьогодні чорний хід цілком відповідає своїй назві. Тут багато павутини, пилу, пахне сирістю і, здається, котячою сечею.
На тлі сучасного жителя столиці Михайло Найдич виглядає вельми необачно. По-старому двері в його апартаменти на першому поверсі майже завжди відкриті. Зв'язка ключів зухвало висить прямо на вході в під'їзд. Ніби осколок колишньої епохи, коли в гості один до одного заходили без стуку.
Місцеві жителі хваляться: особливість Андріївського узвозу і Подолу в тому, що квартири народилися і виросли тут - відкриті для всіх. У прямому і переносному сенсі.
- Для мене це місце - святиня, - розмірковує Найдич, неспішно покурюючи сигарету. - У спальних районах люди живуть, немов у курнику. А тут - особливий дух. Ти наче на землі, в селі живеш. Вийшов з хати - відразу двір.
Колись тут росли вишні, черешні, груші, сливи. Своїми руками висаджував. Правда, потім почали забудовувати, в асфальт закочувати. Не дає вулиця спокою бізнесменам. Перетворюють її на пустир.
Син Щербицького і танцівниця Аллочка
"Фруктовий сад" - один з найпопулярніших епітетів, яким старожили нагороджують колишній Андріївський. Одна з тих, хто пам'ятає всі запахи спуску, - Наталя Семко, яка народилася тут відразу після Другої світової. Вона прожила на Андріївському з 1945-го по 2000 рік, поки не переїхала на лівий берег.
- Це - моя улюблена вулиця, але не в її теперішньому стані, - уточнює вона. - Повернути дух узвозу вже неможливо, як мені здається. Дивовижна була вулиця! Комфортна для життя і дуже гостинна.
На пагорбах - фруктовий сад, за яким стежили семінаристи. Запах бузини і квітучих дерев - це було здорово!
Будинки були з палісадниками. Суміш міста і передмістя. Галявини, якими гуляли мешканці. Розкладачки у дворах, на яких відпочивали матусі з дітками. Вам зараз це складно уявити.
Ще одне порівняння, яке вживають старожили, описуючи спуск, - вулиця-річка. Без "лівньовок" Андріївський узвіз в сильні дощі перетворювався в бурхливий потік води.
- Уявіть, ви вдома, а за вікном - шумить-вирує гірська річка, - згадує Семко.
У гарну погоду в тихих і темних двориках Андріївського ховалися парочки. Вони шукали тут ідеальне місце для усамітнення і любовних утіх.
- У пана Щербицького (Володимир Щербицький, перший секретар ЦК КПУ в 1972-1989 роках - УП) був зовсім недисциплінований син. Він сильно захоплювався дівчатами. Щербицькі жили вище, на Десятинній. А у нас на вулиці Аллочка, танцівниця, до якої Щербицький-молодший залицявся. Красива була дівчинка, - посміхається Семко.
Щось приховати один від одного тут було практично неможливо. Жили на Андріївському однієї великою сім'єю. Професори й академіки були сусідами з двірниками і робочими.
- В окрузі все ж була умовна ієрархія, - згадує Семко. - Своя "охорона" з хлопчаків. Верхні будинку - це верхні будинку. Гончарка (нинішня Воздвиженка - УП) - вже зовсім інше. Там був свій рівень. Більше зустрічалося алкоголіків, а в будинках не було каналізації.
На вулиці Гончарка жив кращий в Києві ветеринарний лікар. До нього всі питали дорогу.Сьогодні Наталія Семко намагається рідше приходити на Андріївський. Каже, за змінами, які відбувалися на спуску, можна в цілому судити про те, як змінюється весь Київ. Не в кращу, на її думку, сторону.
- Єдине, що вдалося поки зберегти, - Поділ, - вважає пенсіонерка. - Ось його ще не спотворили.
- Ви не подумайте, що в мені говорить ностальгія за юністю, - додає вона. - Мені просто хочеться, щоб люди бачили красу в її первозданному вигляді, а не вироби з Китаю і нагромадження висоток.
Для тих, хто хоче зрозуміти минуле Андріївського, Наталія Семко наполегливо радить прийти сюди рано вранці:
- Ось тоді ви зможете розгледіти, яким був спуск: кучерява вулиця, по якій хочеться бігти. Багато сонця, повітря! І церква.
Механік Фельдман і столітній паркет
Незважаючи на незворотні зміни в зовнішності Андріївського, знаходяться фанати, які присвячують життя тому, щоб зберегти хоча б його осколки.
Сім'я Фельдманів - одні з небагатьох, хто на власному прикладі доводять: боротися за залишки колишньої вулиці можна і потрібно.
Дмитро Фельдман, в минулому - механік обчислювальних машин з зарплатою 120 радянських рублів, народився на розі Боричевого току та Андріївського, а в 90-х купив квартиру на самому узвозі.
Він перетворив своє житло чи не в останній оплот старовини на вулиці, скрупульозно відновлюючи автентичні деталі інтер'єру.
Дмитро - єдиний, хто принципово відмовився ставити металеві вхідні двері і пластикові вікна в будинку 1901 року побудови. Він навіть реставрував дореволюційний паркет.
- На вході в квартиру, наприклад, - ручка, яка була в будинку більше ста років тому, - показує він. - У дерев'яних вікнах я зберіг "рідні" механізми. Знайомий майстер очищав їх цілий місяць.
Багатьох деталей ліплення на стелі у вигляді меандру (давньоримський орнамент, який утворює свастику - УП) не було видно. Роками її замазували, забілювали, зафарбовували. Ми витратили багато часу, щоб відновити її первозданний вигляд.
Любов Дмитра Фельдмана до дрібниць вражає і з боку може здатися дивакуватою. Але для нього в дбайливому ставленні до минулого - істинний сенс життя на Андріївському узвозі. Все інше, впевнений він, вбиває дух вулиці.
- Поверхом нижче якісь заможні люди купили комунальну квартиру, - згадує Фельдман. - Вони найняли хлопців, які намагалися збити автентичну ліпнину. Але вона настільки якісна, що не вийшло. Вони її поранили, поранили. В результаті зашили гіпсокартоном.Зате я у них виманив спеціальні латунні гачки, які були на кожній розетці і люстрах. Тепер вони - частина дизайну моїй ванні. Виконують роль вішалок для рушників.
Ще після ремонту сусідів мені дісталися дверні рами. Ці дерев'яні балки, які були тут з початку 20 століття, я використовував в дизайні своєї кухні.
Дмитро Фельдман в подробицях пам'ятає, яким був Андріївський узвіз і як ставав тим, чим є зараз.- Старші діти крали взимку великі двірницькі сани з кованим низом і дерев'яним верхом, - ділиться він спогадами. - Знімали з сараю двері, прив'язували до саней і каталися по десять-двадцять чоловік.
Натовпом тягнули сани сюди, під Андріївську церкву. Спуск починався з порога будинку №34. А інші хлопці дорогою накидалися, робили купу-малу.
До 70-х Андріївський узвіз не мав нічого особливого - звичайна провінційна вуличка, без глибоких смислів.
- Таємничість з'явилася, коли в Союзі почали публікувати Булгакова, - говорить Дмитро Фельдман. - Тоді до Андріївського стали ставитися по-іншому. Сюди потягнулися люди.
Хоча ми знали, де жив Булгаков ще до публікації "Майстра і Маргарити", "Собачого серця". На його будинку не було меморіальної таблички. Але на стіні писали фарбою "Будинок Булгакова".
За словами Фельдмана, ближче до 80-х вулиця почала поступово порожніти. Людей масово виселяли.
Чим більше станцій метро відкривали в Києві, тим частіше мешканці з Андріївського переселялися в нові, віддалені житлові масиви.Євгенія і замок страхів
Поки Дмитро Фельдман рятує минуле, вкладаючи душу в деталі інтер'єру, його дочка Євгенія бореться за вулицю, організувавши громадську організацію "Андріївський узвіз".
Євгенія разом з однодумцями змогла переконати столична влада в тому, що плани щодо будівництва восьмиповерхового готелю на початку Фролівської - незаконні. Зараз будівництво зупинено, а інвестор змушений переробляти проект.
- Одне з найяскравіших дитячих спогадів - Андріївський під час дощу, - розповідає Євгенія Фельдман про вулицю, за яку вона бореться. - Босоніж, в сарафанах, ми мчали вгору, по вируючій річці, пустували, взявши дорослих за руки.
Ще один спогад, яке робить спуск особливим для Фельдман, пов'язане з замком Річарда.
- Я боялася темряви. Тато взяв мене в замок. Тоді він був занедбаним, практично зруйнованим зсередини.
Тато відволікав мене від того, що навколо темно, тим, що звертав увагу на те, куди потрібно ступити. Щоб під ногами не провалилися залишки сходів та підлоги. Так ми дісталися практично до самого верху. Цього мені вистачило, щоб я темряви більше ніколи не боялася, - каже вона.
Сьогодні у Євгенії нові виклики. Вона намагається знайти компроміс між жителями, владою, бізнесменами і туристами, який допоможе врятувати Андріївський від катастрофи.
- Вулиця камерна, а хочеться сюди всім. Вона як рукавичка, яка лопається через те, що багато бажаючих погрітися. Хочу захистити цю вулицю, - пояснює вона.
За словами Фельдман, жити на Андріївському вже некомфортно. Найближча нічна аптека - на Львівській площі. Магазин - внизу, на Контрактовій.
Система боллардів, які повинні боротися з засиллям авто, не працює. Пішохідний спуск перетворюється на вулицю-парковку.
- Магнати хочуть отримати колосальні дивіденди, намагаючись що-небудь тут загородити, - говорить Дмитро Фельдман, батько Євгенії. - Я не прихильник того, щоб тут будували репліки початку 20-го століття. На Андріївському, там, де вже зруйновано, не треба нічого будувати! Потрібно відновлювати і реставрувати.
Теперішній стан Андріївського узвозу викликає у Євгенії Фельдман багато питань.
Чому так багато покинутих будинків з проломленими дахами? Чому хаотично виглядає торгівля? Чому взимку важко спуститися вулицею і піднятися? Чому мало тіні, крамничок? Чому тут намагаються будувати висотні будинки?Але Євгенія не втрачає оптимізму. Вона сподівається, що відповіді на всі питання знайдуться, спуск збереже свою самобутність. У його блукаючому вигині закладена нетривіальна драматургія і конфлікт, що вимагають зусиль від усіх, кому Андріївський небайдужий.
- Сам по собі ландшафт Андріївського узвозу - свого роду виклик кожному з нас, - посміхається Фельдман і після паузи додає: - Кожному, хто опиняється тут. Думаю, він притягує всіх своїм крутим підйомом. На Еверест люди теж не просто так підіймаються, правда?
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Коментарів: 1
Олександр
Показати IP
4 Жовтня 2018 19:07
Думаю, що 25 млн доларів за ту хатинку ніхто не дав би
Південна Корея готова забрати до себе полонених північнокорейців, якщо ті захочуть
14 Січня 2025 23:38
14 Січня 2025 23:38
У Росії засудили сімох українських полонених за Курську операцію
14 Січня 2025 23:18
14 Січня 2025 23:18
У Бразилії заборонили користуватися мобільними телефонами в школах
14 Січня 2025 23:00
14 Січня 2025 23:00
На Волині хочуть повернути магістральний канал річки у власність держави
14 Січня 2025 22:40
14 Січня 2025 22:40
У Мін’юсті пояснили, що означає «Пентагон державних реєстрів»
14 Січня 2025 22:22
14 Січня 2025 22:22
Додати коментар:
УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.