USD 41.10 41.50
  • USD 41.10 41.50
  • EUR 41.35 41.70
  • PLN 10.55 10.75

ЄС хоче створити другу за потугою армію світу

9 Червня 2017 14:04
Європейський союз планує значно збільшити витрати на оборону, сформувати оборонні органи і навіть європейську армію, яка була б другою за потугою у світі після армії США.

Про це заявили керівники ЄС під час конференції з питань європейської оборони та безпеки в Празі.

Джерело в НАТО повідомило Радіо Свобода, що в наступному складі Єврокомісії може навіть з’явитись посада коміра ЄС з питань оборони. Але керівники ЄС і НАТО підкреслюють, що посилення військових потужностей ЄС не відбуватиметься за рахунок послаблення НАТО, а дві структури будуть доповнювати одна одну.

«Розбудити сплячу красуню»... Так окреслив завдання перед ЄС в галузі оборони президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. За його словами, від самих витоків ЄС в 1950-х роках йшлося про європейську армію і європейського міністра оборони. Але ті плани так і залишились на рівні ідей.
Нині ситуація міняється. Британія прямує на вихід з ЄС. США під проводом Дональда Трампа постійно вказують європейським союзникам, що ті повинні більше думати про оброону і витрачати на неї більше – лише п’ять країн-членів НАТО з 29-ти витрачають потрібні два відсотки ВВП на оборону.

Прагнення до європейської оборонної ідентичності і військової потуги гарно передала у своєму виступі Верховний представник ЄС Федеріка Могеріні, яка сказала, що раніше громадяни ЄС думали перважно про економіку, коли йшлося про європейсьий проект. «Фокус був на економіці і ще раз на економіці, але нині громадяни ЄС ставлять на перше місце безпеку», – сказала Могеріні.

Потенційний колос

ЄС бере участь в 15-ти військових і миротворчих місіях по цілому світу саме під синім прапором з жовтими зірками – від Косова до Малі, від Нігера до Сомалі, а також патрулюючи й Індійський океан в боротьбі з піратством. Юнкер нагадав, що в Україні ЄС допомагає реформі безпекового сектору.

Але Юнкер нагадав і про те, що країни ЄС витрачють на одного солдата 27 тисяч євро на рік, а США – втричі більше. Російський оборонний бюджет становить п’ять відсотків ВВП, а Китай за останнє десятиліття збільшив оборонні витрати на 150 відсотків.

Лунали на конференції і заклики до єдності ЄС і технологічної уніфікації. Адже, скажімо, в країнах ЄС є 17 типів танків, а США мають один.

ЄС хоче поквапитись зі створенням своєї оборони і навть армії.

«Довкола ЄС ситуація погіршується: Лівія, Сирія, «Ісламська держава», Росія анексувала частину України, кібернапади, терористичні акти...», – змалював безпекову сиутацію господар зустрічі, чеський прем’єр Богуслав Соботка.
«Ми модемо створити другу за потужністю армію у світі», – закликав чеський прем’єр і ця думка дунала і в інших спікерів.

Верховний представник ЄС Федеріка Могеріні наголосила: «Ми можемо мати другу за величиною армію. То хіба ми не суперпотуга? Я думаю, що ми нею є!»

Не суперничати з НАТО

В кількох ключових виступах лунали заклики підходити до європейської оборони зважено, і щоб не було конкуренції між ЄС і НАТО. Нині 22 країни-члена ЄС також входять і до НАТО.

«Суперництво між ЄС і НАТО не повинно мати місце. НАТО потребує сильного ЄС, а сильне ЄС є нині на часі як ніколи раніше, – сказав Жан-Клод Юнкер. – Але розмови про уникнення конкуренції не є виправданням для відсутності європейської оборони... Скільки ще можна жити в недобудованому будинку?».

Дуже пильно зал слухав заступника генерального секретаря НАТО Роуз Ґоттемоллер, яка сказала, що НАТО та ЄС є різними, але поділяють ті ж самі цінності безпеки.

За її словами, НАТО вітає створення Європейського оборонного фонду, бюджет якого становитиме п’ять мільярдів євро на рік, адже, за її словами, занадто багато ресурсів витрачається через подекуди дублювання двома організаціями одна одної.

«Сильніша європейська оборона означає сильніше НАТО, а сильніше НАТО означає сильнішу європейську оборону», – сказала заступник генсека НАТО.

«Поглиблення оборонної співпраці не суперечить НАТО. Альянс завжди буде наріжним каменем нашої безпеки. Але ми хочемо більше європейської оборони. Ми хочемо збудувати європейську колону в НАТО», – сказав Богуслав Соботка.

​ЄС хоче розвити свою оборону на чотирьох напрямах – більше інвестувати на військові цілі, більше вкладати в оборонну промисловість і уніфікувати стандарти, разом тренувати війська (в іспанській Сарагосі щойно відкрито спільний навчальний центр ЄС для військ), більше спільних війсьових місій (в Брюсселі щойно відкрито спільний командний центр ЄС).

Також на празький конференції лунала думка, що ЄС хоч і може надіслати війська і миротворців до будь-якого куточка планети, однак процес ухвалення рішень в Брюсселі з питань оборони і безпеки є дуже повільним.

Як сказав Радіо Свобода посол однієї з країн НАТО при штаб-квартирі Альянсу, не виключено, що в наступному складі Європейської комісії, яка запрацює з 2019 року, може з’явитись нова посада – «комісар ЄС з питань оборони».
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus