USD 41.60 41.90
  • USD 41.60 41.90
  • EUR 41.40 41.85
  • PLN 10.15 10.30

Життя художника – як доля Батьківщини: у Луцьку відкрилася виставка унікальних робіт класика українського мистецтва. Фото

23 Січня 2020 23:10
У Художньому музеї сьогодні, 23 січня, у рамках художньо-меморіальної виставки презентували роботи нашого земляка Андроника Лазарчука.

Мистецьке дійство, яке має символічну назву: «Андроник Лазарчук: родом з Волині, серцем – з Україною», проходить у рамках заходів із вшанування пам'яті художника. Виставка розпочалася з вітального слова мистецтвознавиці, завідувачки Художнього музею Зої Навроцької.
Вона підкреслила, що цьогоріч від дня народження Андроника Григоровича Лазарчука (1870-1934) – без перебільшення видатного представника українського мистецтва, виповнюється 150 років. То ж, символічно, що 2020-й буде проходити під знаком його імені та творчості. Головним завданням Зоя Навроцька бачить введення Андроника Лазарчука в контекст українського мистецтва ХІХ сторіччя, популяризацію робіт і пропагування його як класика.
Колекція, окрім того, що наштовхує на роздуми про мистецтво, повертає нас до проблем минувщини – того часу, коли жив Андроник Григорович. З цією думкою мимоволі погоджуєшся, коли розглядаєш його роботи – майстерні замальовки повсякдення. Вони, наче світлини, є схопленими миттєвостями життя, які розповідають про особливості тогочасного побуту, зовнішній вигляд простих людей, їх тривоги та радощі.

Поділився своїми враженнями від виставки і перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук. Зокрема, він відзначив, що має особливу приємність від споглядання картин, адже сам народився неподалік від рідного села Лазарчука. Постать митця є, без перебільшення, величною: художник, педагог, громадський діяч, друг родини Косачів. Роботи його свідчать не лише про справжній талант, але й є джерелом унікального матеріалу про минуле.
Заступник начальника управління культури Волинської облдержадміністрації Віталій Стрільчук відзначив, що творчість Андроника Лазарчука була визнана на національному рівні, не в останню чергу, завдяки ентузіазму та науково-пошукової роботи музейників нашого краю. Дивлячись на роботи, складається враження, що Лазарчук не просто відтворював те, що бачив, але й щиро переживав кожен епізод, бажаючи зберегти минуле для нащадків. І сьогодні, не зважаючи на такий солідний проміжок часу, ми пам’ятаємо його і милуємося пейзажами та портретами.
Без перебільшення, особливим гостем виставки можна вважати праонуку художника – Маргариту Лазарчук. Вона поділилася надзвичайними емоціями від перебування в колі однодумців та поціновувачів таланту її прадідуся. До того ж, доля так склалася, що пані Маргарита викладає креслення – так само, як і її великий предок.
З непростою долею художника, талант якого був визнаний завершенням повного курсу навчання у Санкт-Петербургській академії мистецтв та отриманням найвищої для того часу кваліфікації, гостей ознайомила Тамара Левицька – науковий співробітник музею, куратор виставки. Вона розповіла і про творчий шлях Андроника Лазарчука – раннє сирітство та поневіряння, перший малюнок на Святвечір, важке навчання у маляра-іконописця, перебування у Свято-Успенській Почаївській Лаврі, сімейне життя, педагогічну діяльність, моменти слави та печалі.
Тамара Левицька розповіла, що виставка є спільним проєктом Волинського краєзнавчого музею, Музею Лесі Українки СНУ імені Лесі Українки, Музею Лесі Українки у Колодяжному. В основі її – роботи, створені Лазарчуком від часу навчання на 3 курсі академії – 1892 рік і практично до останніх років життя.

Експозиція складається з 4 розділів – біографічного (архівні світлини та документи), живопису, графічних робіт та особливого – із символічною назвою – «На пошану Вчителю». До нього належить натюрморт академіка живопису, народного художника України Володимира Костецького, першим вчителем якого був Андроник Лазарчук.
Директорка Волинського краєзнавчого музею Оксана Важатко поділилася подальшими планами щодо експозиції. Зокрема, полотна художника будуть виставлені у музеях Ковеля та Колодяжного. Також очікується видання окремого каталогу-альбому робіт Андроника Лазарчука та організація конкурсу художнього малюнку, аби до творчості нашого земляка мали змогу долучитися чим більше людей.
Фото Олександра Дурманенка.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus