USD 42.50 42.85
  • USD 42.50 42.85
  • EUR 42.60 42.85
  • PLN 10.20 10.40

Старий готель у Луцьку падає на перехожих

30 Вересня 2014 12:47
На вулиці Лесі Українки, 37 в Луцьку знаходиться будівля, якій більше 100 років. Нині вона перебуває у плачевному стані - штукатурка та стара ліпнина обсипаються, стіни тріскаються, цемент між цеглинами уже не тримає їх купи. Споруда руйнується на очах, - інформує ВолиньPost.

Будинок має історичну цінність, але доки його бодай формально не занесли в реєстр пам'яток архітектури, жодної копійки на порятунок культурної спадщини ніхто не виділить.

НА РЕМОНТ НЕМАЄ ГРОШЕЙ

Якщо будівля фізично руйнується, то зазвичай за неї відповідають власники. Сталося так, що будівля на Лесі Українки, 37 має не одного власника.

«У комунальній власності міста перебуває лише останній, третій поверх будинку, все решта – приватна власність», - розповів начальник департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради Іван Кубіцький.

З його слів, будівля не перебуває ні на балансі, ні на обслуговуванні департаменту ЖКГ і, відповідно, жек ним не опікується. Третій поверх будинку перебуває під опікою відділу управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради, вся інша частина будинку поділена між сімома різними людьми, тобто знаходиться у їхній приватній власності.

«Ремонтувати будинок ми можемо лише тоді, коли відділ управління майном міської комунальної власності під час сесії чи виконкому озвучить, що є така проблема і будинок потребує ремонту, а міська рада доручить нашому департаменту доводити його до ладу. На даний час таких пропозицій не поступало», - пояснив Кубіцький.
У 2013 році задня частина будівлі, яка виходить у так званий «парк Горького», тобто на сквер на вулиці П'ятницька гірка, постраждала від сильної пожежі. Начальник відділу управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради Алла Грабко розповіла, що після пожежі через брак коштів навіть не міняли вікон. У міській раді не планують відремонтувати будівлю. Її хочуть продати, а тоді новий власник нехай думає про ремонт.
«Грошей немає. Ми уже 2 роки намагаємося продати нашу частину цього будинку. Але поки ніяк не вдається. Буде новий власник – хай і займається ремонтом. Цього року ми лише заб'єм фанерою вікна і знову будемо пробувати продавати. Ми вибираємо більш нагальні потреби, ніж ремонт будинку Лесі Українки. Ви ж знаєте, які зараз приймаються рішення? Що краще, ремонтувати будинок на Лесі чи віддати гроші на АТО, допомогти сім’ям загиблих, нагодувати дітей?», - резюмувала Алла Грабко.

РЕЄСТРАЦІЯ БУДІВЛІ ЯК ПАМ'ЯТКИ - ШАНС НА ЗБЕРЕЖЕННЯ?

Будівля має історичну цінність, але в переліку пам'яток архітектури місцевого значення не перебуває. Статус пам'ятки хоч якось накладе обов'язки щодо її збереження. Начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Петро Троневич розповів, що цей будинок треба берегти.

«Якби в Луцьку було багато таких будинків, наприклад, ціла вулиця, то можливо, ніхто і не звернув би увагу на те, що один з них руйнується. А оскільки їх лишилося близько десятка, то потрібно робити все, аби наші нащадки побачили ці споруди», - зауважив Троневич. Чиновник висловив думку, що споруду треба привести до задовільного технічного і автентичного стану.

«Головне – не зруйнувати фасад, який виходить на вулицю Лесі Українки. За історичними фотографіями, можна роздивитися, що раніше біля входу були колони, яких зараз уже не лишилося», - розповів він. Петро Троневич додав, що наразі відділ готує документи, щоб внести споруду у реєстр пам'яток.
«Хочемо зробити паспортизацію об’єкта. На реставрацію поки грошей немає. До кінця року плануємо паспортизувати 11 споруд. Але все впирається в гроші. Але цей будинок ми зробимо. Ми його збережемо», - ділиться планами Троневич. Значною проблемою він вважає те, що історичну пам'ятку розпродали. Адже будинок поділений на шматки, тобто його частини перебувають у приватній власності кількох різних людей.

Зі слів посадовця, в планах на найближчий час - укладання охоронних договорів зі всіма власниками будинку. Цей документ юридично гарантуватиме збереження історичної і автентичної цінності об’єкта. Інша справа - чи вдасться це здійснити реально.

«В законі пише, що якщо ремонт іде на благо історичній пам’ятці і не спотворює її, то такий ремонт допустимий. Ми будемо говорити з власниками будівлі, будемо уточнювати, як саме вони будуть приводити її до ладу. Державних грошей на це нема, тому я не проти, щоб інвестори чи власники полагодили її. Але все має бути в рамках закону», - резюмував Троневич. А тим часом дехто вже проявляє ініціативу з ремонту. У задній частині будівлі вже проводять роботи. Хто і за які гроші - працівники не зізналися.
Довідка Будинок звели у 1890-ті роки. На початку ХХ століття у цій споруді був готель «Вель-В'ю», який мав 32 номери і був найбільшим у Луцьку. У 1916 році в його приміщенні була міська управа.

Поруч з будинком було ще кілька будівель, які під час Другої світової війни були знищені. Споруда є унікальною для Луцька і тому, що її архітектура характерна для російського стилю, що відображає історію міста ХІХ століття.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 6
Анонім Показати IP 30 Вересня 2014 14:29
Геделик був там. і не один.і пивко, і кавуся, і до кавусі..тепер там вже не центр..най сі пада..
Народна довіра Показати IP 30 Вересня 2014 15:43
Лакомий шматок
БАБЛО Показати IP 30 Вересня 2014 15:56
ЦІНА ПИТАННЯ ...
Антон Федорович Показати IP 30 Вересня 2014 19:59
І вкрасти не можна і продавати шкода, от халепа
Корінний лучанин Показати IP 30 Вересня 2014 20:23
Взагалі, дивно таке бачити. Будинок стоїть на видному місці не один рік, уже й влада не раз мінялась, а лад не можуть навести. Ну і що, що частина у будинку у приватній власності. Зобовяжіть власників утримувати споруду в хорошому стані. Це говорить про безгосподарність влади. Чому в ЧЕХІЇ, ПОЛЬЩІ і інш. країнах немає такого "хамського" відношення до давніх історичних споруд, там якось люди дбають про обличчя міста, держави в решті-решт. Якщо ,наприклад, в Луцьку по вул. Л.Українки була "ПЕЛЬМЕННА", то хай би вона була, це є якийсь звязок часів, епох. Чому в Парижі до цих є кафе в якому Ленін бував. Ну можна багато прикладів інших наводити, справа в тому що в тих спорудах є якась неповторність, дух історії. Але у нас того не цінять. Продати, перепродати, знести до "основанья, а затем...". на це унас мастаки.
гість Показати IP 30 Вересня 2014 21:36
та то спеціально робиться. щоб не треба було платити ще й за будівлю. тіпа вартість має тіко земля, а решта - непотріб. у великих містах такі будівлі спеціально підпалюють, щоб за них не платити коли купуєш землю. от побачимо як за декілька років там збудують або великий торговий центр, або готель, або... :)))

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus