USD 41.25 41.58
  • USD 41.25 41.58
  • EUR 41.40 41.80
  • PLN 10.30 10.60

Зростають ціни на картоплю: Україна почала імпортувати продукт з Польщі, Литви та Латвії

11 Січня 2024 22:36
Ціни на картоплю в Україні, які на початку 2024 року підскочили до 15-20 гривень за кілограм, зростатимуть й надалі. Тож до країни від 4 січня почали надходити великі партії картоплі з Польщі, а також із Литви та Латвії, що вимірюються сотнями тонн.

Про це повідомляють аналітики міжнародної платформи для плодоовочевого бізнесу EastFruit, пише ТСН.

«Наразі оптові ціни на картоплю в Україні є найвищими за всю історію, як у гривні, так і в перерахунку на долари або євро», – зауважує економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

За його словами, за рік ціни на цей товар зросли в 3,5-4,0 раза. А за останні три тижні оптова ціна на якісну свіжу картоплю в Україні злетіла на 40% і перевищила рівень цін у сусідніх країнах Євросоюзу, що зробило імпорт картоплі економічно доцільним.

Чому зросли ціни на картоплю в Україні?

Виробники переважно посилаються на традиційний фактор несприятливих погодних умов, які негативно вплинули на якість і врожайність картоплі в Україні, проте Андрій Ярмак звертає увагу на більш фундаментальні причини.

Читати ще: Будуть дорожчати й дешевшати: на які продукти у січні чекають нові ціни

Фахівець пояснює, що протягом кількох сезонів поспіль оптові ціни на картоплю в Україні переважно не покривали витрат на її вирощування у професійних господарствах, змушуючи багатьох професійних картоплярів економити буквально на всьому, зокрема й на якісному посівному матеріалі.

«Це, своєю чергою, призводило до зниження якості продукції, що обмежувало можливості експорту навіть у ті країни, куди Україна мала можливість постачати продукцію», – зазначає експерт ФАО.

Обсяги виробництва картоплі знизилися, оскільки багато дрібних виробників картоплі переналаштувалися на інші культури, зокрема на цибулю, моркву, капусту або буряк.

«Населення, після збільшення площ у 2022 році та подальшого падіння цін на ринку, також знизило масштаби вирощування. Це в сукупності з не найсприятливішими погодними умовами сформувало дефіцит якісної продовольчої картоплі на ринку України», – пояснює Андрій Ярмак.

Стан ринку картоплі в Європі позначився на ситуації в Україні

Наразі заводи з переробки картоплі відчувають найгостріший дефіцит сировини. Аналогічна ситуація і на ринку свіжої картоплі. Головна причина – це затяжні дощі в основних країнах-виробниках картоплі на Півночі Європи, які призвели до неможливості збирання продукції в оптимальні для цього терміни. У результаті, і переробники, і супермаркети змушені продовжувати закупівлі продукції в південних країнах ЄС, що роздуває ціни в цих регіонах.

Картопля ж, що залишилася не прибраною в північних регіонах, за словами фермерів та експертів ринку, часто не відповідає мінімальним якісним параметрам як для переробки, так і для потреб свіжого ринку. Тому, не виключено, що вона так і не потрапить на ринок, навіть коли збирання буде завершено.

Заборона на препарати для запобігання проростанню картоплі під час зберігання в ЄС

Заборона на спеціальні препарати для зберігання призводить до необхідності тримати картоплю за нижчої температури, але цей вид зберігання не є настільки ж ефективним.

«Тож, окрім зростання витрат на зберігання у 2-4 рази, картоплярі ЄС також говорять про різке зростання втрат картоплі під час зберігання, адже вимоги до якості продукції ніхто не скасовував», – йдеться у поясненні фахівців.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 5
скептик Показати IP 11 Січня 2024 22:52
і картопля в УРкаїні не родить. тільки корупція процвітає
ВІРУС Показати IP 12 Січня 2024 09:04
У ОЛЕКСАНДРА ГРИГОРОВИЧА БАГАТО КАРТОПЛІ І ТРАНСПОРТНІ ВИТРАТИ МЕНШІ.
Корiнний лучанин Показати IP 12 Січня 2024 09:56
Понедiлки вiмiнiть,газди.
помогли Показати IP 12 Січня 2024 13:20
Селяни не мають куди подіти ту картоплю, а тут дешевшу привезли зз-за кордону.
скептик до помогли Показати IP 12 Січня 2024 16:37
так селяни відкати не платять

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus