USD 42.80 43.20
  • USD 42.80 43.20
  • EUR 42.80 43.10
  • PLN 10.26 10.40

Золотий спадок ар-деко або ікона стилю епохи джазу: у Луцьку відкрилася виставка робіт Тамари Лемпіцької. Фото

9 Грудня 2024 19:09
Знакові картини однієї із найвідоміших представниць стилю ар-деко, польської художниці Тамари Лемпіцької презентували сьогодні, 9 грудня, перед головним корпусом Волинського національного університету імені Лесі Українки. Експозиція є другим етапом започаткованої Міністерством закордонних справ Польщі кампанії «Видатні польські жінки», яка має на меті популяризацію країни.

Тамара Лемпіцька, без перебільшення, знакова постать сучасного мистецтва. Мисткиня народилася у 1898 році у Варшаві, що тоді була частиною Російської імперії, пережила революцію і світові війни, здійснила кілька навколосвітніх подорожей, товаришувала з Пікассо, обожнювала містифікації та відстоювала принципи емансипації. Худониця, яка померла у 1980 році у Мексиці, стала символом стилю ар-деко і творцем його найбільш впізнаваних образів.
Розквіт промислового виробництва, впровадження нових технологій, синтез культур, механічні образи та культ швидкості та багатства – у таких умовах формувався цей стиль, що дуже швидко набув культового інтернаціонального статусу, своєрідним уособленням багатства і розкоші Америки, візуальним образом цілої епохи.

Відкриття виставки розпочалося з вітального слова консула Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку Марека Войцеховського. Він розповів про проєкт «Видатні польські жінки», головна мета якого – розповідь про внесок у розвиток культури, мистецтва, спорту, політики чи громадської діяльності громадян Польщі.
Власне, Тамара Лемпіцька – одна із таких непересічних особистостей. На виставці, організованій у співпраці з Tamara de Lempicka Estate LCC, можна побачити не лише найвідоміші картини, що демонструють її творчість на різних етапах життя, ознайомитися із їхнім описом, але й дізнатися біографію художниці, яка, безперечно, знайшла відображення у творчості.
Читати ще: У Луцьку відбувся урочистий прийом з нагоди Дня Незалежності Польщі

Як наголошувала Лемпіцька, найважливішим для неї в живописі залишалися принципи єдності порядку, гармонії, пропорції та ритму. Її роботи характеризували по-різному, зважаючи на захоплення мисткині: від «м’якого кубізму» – до авангарду. Це одразу помічаєш, споглядаючи картини «Музикант», «Дівчина в зеленому», «Автопортрет у зеленому «Бугатті»», портрети доньки і «Портрет Марджорі Феррі» - мабуть, одну з найвідоміших робіт (найдорожчий із творів польських митців, які продавалися на міжнародних аукціонах – 21,2 млн доларів США).
Перегляд цих та інших картин (загалом близько 20 стендів) став можливим завдяки Генеральному Консульству Республіки Польща в Луцьку, яке забезпечило її експонування під відкритим небом. А завдяки співпраці з Волинським національним університетом роботи встановили на площі перед головним корпусом, де вони перебуватимуть протягом грудня.
Присутній на виставці проректор з навчальної роботи та рекрутації ВНУ Юрій Громик наголосив – така співпраця є важливою для університету. «Разом ми реалізували чимало проєктів і я впевнений, що таких ідей та задумів попереду буде багато. Ця виставка – це ще один крок вперед і ще один спосіб нам, українцям, дізнатися про Польщу, польську культуру… Ми маємо гарну, велику, хоч і непросту історію, її теж треба досліджувати. І найголовніше – ми маємо, я впевнений, спільне майбутнє!» - підкреслив Юрій Громик.

Олександр ДУРМАНЕНКО
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus