USD 42.50 42.83
  • USD 42.50 42.83
  • EUR 42.70 43.00
  • PLN 10.22 10.40

Янгол Маріуполя: історія ковельського Героя Михайла Волошука

12 Лютого 2023 18:19
Це історія про шлях військового – юного, проте надзвичайно сильного та мужнього 20-річного азовця з Ковеля Михайла Волошука із позивним Сампер, який загинув під час оборони Маріуполя у 2022 році.

Мама Героя Світлана Олександрівна запевняє, що її серце за Михайла завжди було спокійне. «Це син, який прийшов у цей світ просто янголом. Він не завдавав мені жодного клопоту. Я ніколи за нього не хвилювалася. Він не мав шкідливих звичок, ніколи ніде не затримувався», – цитує жінку газета «Вісті Ковельщини».

Попри біль втрати, вона не опускає руки, вона ніби випромінює, як і її ім'я, світло, добро та милосердя. Мудрість та витримка викликають не лише повагу, а й захоплення. У її погляді, деталях одягу та особистих речах прослідковуються позитивні настрої.

«Я й сама не люблю чорних речей. Не любив їх і Михайло. Тому навіть тоді, коли загинув, я намагалась нести щось світле у життя. Так, це горе. Горе родини і насамперед – моя особиста трагедія, але ми зобов'язані нести в світ лише світлу пам'ять про нього. І я розповідаю його історію, а не свою, не про те, як мені погано і як я буду жити без нього», – каже пані Світлана.

Коли важко на душі, то жінка завжди спішить до Божого храму, а коли вже нестерпно боляче, читає Молитву українського націоналіста «Україно, Свята Мати Героїв, зійди до серця мого…» Каже, що коли в розмові з Богом не має розради, то в цьому патріотичному тексті-молитві знаходить відповіді на всі болючі питання. Саме ця Молитва і гартує дух азовців, незважаючи на те, що всі вони різних віросповідань.

Спортсмен, красунчик, активіст

У сім’ї Волошуків – двоє дітей: 24-річна Яна та назавжди 20-річний Михайло. І хоч Світлана їх завжди виховувала і любила однаково, із сином у них був особливий зв'язок. Мешкали вони разом з турботливими батьками чоловіка, тож з дитинства у сина був чудовий друг – дідусь Петро.
«Він був дуже хорошою людиною. Слава Богу, що не дожив до цього моменту, адже це було б дуже важко для нього. Мої діти завжди згадували дідуся з радістю та світлом. Він мав чудове почуття гумору, з легкістю йшов по життю – це й передав моїм дітям. Дуже важко нині нашій бабусі, адже дім спорожнів. Вона з великою любов'ю піклувалася про нас. Відколи встановили пам'ятний банер, Олена Євгеніївна зажди приносить туди свіжі квіти, а от перед святами сплела різдвяний віночок», – зі сльозами на очах розповідає жінка.

Читати ще: «Міцніші за сталь»: у Ковелі відкрили фотовиставку, присвячену загиблим захисникам Маріуполя

А далі пригадує, що з самого дитинства дідусь брав онука до лісу, де збирали гриби та часто залишались на ночівлю. Дід Петро оточував його турботою, любив тішити приємними сюрпризами – наприклад, на пеньочках завжди залишав подарунок «від зайчика».

Михайло відвідував спочатку садочок №12, а потім – ЗОШ № 7 (ліцей № 7). З дитинства хлопчина був сором'язливим, але дисциплінованим і ввічливим. Викладачі завжди казали, що лише за зразкову поведінку йому можна ставити хорошу оцінку. Він завжди совісно ставився до обов'язків. Ніколи не афішував, що робить, але завжди невтомно працював над собою.

Його подальший шлях почав формуватися вже в підлітковому віці. Він цікавився історією та посилено тренувався. Пані Світлана зізнається, що пишалася досягненнями сина і завжди бачила в ньому великий потенціал. Розповіла, що коли в 2014 році розпочалась війна на сході України, він був ще зовсім юним, але вже тоді думав над тим, що особисто може зробити для користі справи.

Згодом вони об'єдналися з однодумцями в спортивному клубі рукопашу гопак «Січ». Їхнім наставником був Олександр Філон. У клубі гартували не тільки тіло, а й дух під гаслами «Спорт! Здоров'я! Націоналізм!», «Алкоголь вбиває націю!»

Михайло закликав вести здоровий спосіб життя і підтримував рух «Ні краплі нікотину, ні краплі алкоголю!» Однокласники знали про це і дуже поважали його за твердість у цьому питанні, за погляди на життя. Він говорив лише правду і тільки в очі. Ніколи не любив хизуватися своїми досягненнями, тому не розповідав про себе. Говорив мало, але чітко і по суті.

Читати ще: «Тепер ношу синові сніданок… лише на могилу», – мати волинського Героя Василя Росинчука

Так спортивний клуб рукопашу гопак «Січ», політичний осередок «Національний корпус», ГО «Ватра» сформували у хлопця своєрідний фундамент мужнього воїна. Там постійно відбувалися тренінги з домедичної, тактичної допомоги, вдосконалення української мови, а також спілкування в колі однодумців, досвідчених викладачів. Тут об'єдналась культурна еліта молодіжного середовища Ковеля.

«Мамо, я зараз по-іншому ставлюсь до смерті»

Також Михайло спільно з групою патріотичної молоді боровся з наркорекламою в місті. Був донором крові у проєкті «Одна кров» (керівник Наталія Курач), який діє в Ковелі з 2018 року.

«Що міг за цей період часу зробити, він зробив. Та найбільша жертва – його життя. Якось він сказав: «Мамо, я зараз по-іншому ставлюсь до смерті». Я ж цю тему не розвинула – думаю, дитинко, тобі про таке рано думати – ще все життя попереду. Та він ніби знав щось, і ще з більшим ентузіазмом робив те, що подобалось, і цим формував свою особистість», – каже мама Світлана.

Після школи юнак продовжив навчання в Ковельському центрі професійно-технічної освіти, але вже тоді точно вирішив, що буде військовим. Обрав полк «Азов» і посилено працював над собою. Адже потрапити туди не так і просто. Їхні вишколи, курс молодого бійця, який триває 9 тижнів, – це круто на словах, але дуже важко і фізично, і морально. Та він став одним з 20 найкращих бійців.

«Все це завдяки його наполегливості й вимогливості до себе. З вигляду він худорлявий хлопчина – не кремезний, але завжди у чудовій фізичній формі. До того ж, почав багато бігати (до речі, завжди у футболці з написом «Сильним доля посміхається»).

Читати ще: «Як же я без тебе, сину?»: ковельчанка розповіла про сина, який ціною власного життя врятував вісьмох побратимів

Якось він сказав, що збирається на спортивні тренування і певний час не буде на зв'язку. Насправді ж поїхав на випробування. Там був дуже жорсткий відбір, тому й не хотів мене хвилювати раніше часу, якби раптом не пройшов», – пригадує Світлана Олександрівна.
Це вже згодом, коли все вдалося, юнак скидав фото та розповідав коротко, що і як там відбувається. Жорсткі умови було створено на перевірку стійкості особи: як поведеться і чи зможе вижити в екстремальних умовах. Із психологічного – це те, що всі хлопці в однаковому спецодязі, на голові – кепка, на грудях – лише іменний номер. Все. Також під час курсу невід'ємною частиною була медична та психологічна підготовка.

«Він такий юний, і все це пройшов! Їх було 60 кандидатів, а пройшло лише 39. Розумієте? Були хлопці, які не протримались навіть і тижня. Ви навіть не уявляєте, яким щасливим він був у той момент і з яким нетерпінням чекав повноліття!» – з гордістю розповідає мама Світлана.

У жовтні 2020 року Михайло уклав контракт і отримав омріяний шеврон особисто від командира Дениса Прокопенка. Подальша служба проходила в окремому загоні спеціального призначення «Азов» Східного оперативно-територіального об'єднання Національної Гвардії України, де був гранатометником (оператор-навідник).

Далі Світлана пригадує: «Він цим жив, казав, що його чекає підвищення. Дуже коротко та скупо розповідав про службу. Розповідав лише основне. Фото не висилав, як й інші бійці. Організовуючи виставку, я зрозуміла, що не одна така. Мами та дружини інших захисників теж не знали подробиць їхньої служби.

Читати ще: Є люди, яких забувають. Його не забудуть. Пам’яті Героя Олександра Мартинюка

А далі – повномасштабне вторгнення. Тоді я й подумати не могла, що таке станеться. Я була спокійна. Михайло був настільки позитивним у всьому, він так мене підтримував і заряджав! Тому я впевнена, що останні хвилини його життя були такі ж – звісно, болючі, але з честю прожиті».

Об’єднані болем

Ця історія відкрила для мами Світлани нову сторінку життя, яке вона змінила кардинально. Звільнилась з роботи, змінила місце проживання, оточення, а також відкрила по-новому свої можливості.

Наразі вони з батьками інших захисників активно відновлюють незнайомі для них сторінки з життя їх рідних. Вони об'єдналися своїм болем та відроджують імена сміливих і хоробрих дітей, розповідають про їхній героїчний подвиг заради України, щоб ми розуміли, якою ціною йдемо до Перемоги.

Фотовиставка, яку вони спільними зусиллями разом з небайдужими організували, – це вписана кров'ю сторінка в історію України. Раніше це були просто фото на телефонах, нині ж за кожним знімком – історія щасливих родин та невиправна втрата. Герої тут усміхаються.

Читати ще: «Я досі подумки з ним розмовляю...» – вдова волинського Героя Олександра Лук'яновича

«Третину цих бійців я вже добре знаю, знайома з їхніми родинами. Це дуже сильні хлопці. Мало того, що вони всі молоді, то ще й дуже вмотивовані. Більшість – це успішні в мирному житті люди, які багато чого досягли, але залишили все заради захисту держави. Пізнавши цих хлопців, аналізуючи життя свого сина, я дійшла висновку, що вони народилися саме для цього – просто у кожного був різний шлях.

Радію, що Михайло обрав полк «Азов». Не тому, що це елітний підрозділ Нацгвардії, а тому, що тут високо цінують кожного як професійного бійця і як людину. Побратими підтримують один одного, адже навантаження дуже важкі.

Цікавими є й постулати, за якими живуть азовці. Це – 10 Заповідей націоналіста. У них йдеться про те, як достойно жити, чого слід дотримуватися у житті, кого обирати собі в друзі, за дружину.
Я ж пишаюсь своїм сином, бо завжди отримувала від нього фото медалей за пройдені випробовування в обраному напрямку (він обрав біг). Постійно, відповідно до віку, вони складали нормативи і мусили тримати себе у відповідній формі», – розповідає Світлана.

Також вона захоплено пригадує щемливу церемонію «Містерія. Небесний полк «Азов», де вшановують пам'ять полеглих бійців. Її проводять у вересні щороку в Урзуфі під Маріуполем.

Тисячоголоса молитва, автоматні постріли та імена загиблих на щитах. З трепетом, повагою та без права на забуття – так в полку «Азов» вшановують побратимів, які стояли пліч-о-пліч, носили один шеврон, підставляли братнє плече, розділяли окопний побут та радість перемог, але, на жаль, не повернулися з поля бою.

Читати ще: «Він дбає про нас і після смерті… Наш святий Миколай», – вдова волинського Героя

Поіменно згадують про кожного бійця «Азова»: тих, хто поліг у боротьбі із загарбником, хто зник безвісти під час бойових дій, чий життєвий шлях обірвався за трагічних обставин чи через хворобу.

У 2022 році містерія відбувалася в Києві на Софійській площі, де віддали шану і Михайлу Волошуку. На вигук «Сампер!» у відповідь лунало: «Завжди в строю!», «Пам'ятаємо! Помстимося!»

«Вогонь запеклих не пече»

Почуття обов'язку перед побратимами не полишало за життя Михайла і вдома. Приїхавши у першу відпустку, вони із друзями вирушили на могилу полеглого азовця з Волині, аби віддати шану. Йому було лише 18 років.

А в пам'ять про самого Михайла один із його побратимів Стас зробив собі тату на грудях зі словами: «Вогонь запеклих не пече». Це слова Шевченка з поеми «Гамалія».

Перед від'їздом на перші випробування Світлана знайшла лист від сина, де, окрім особистого тексту, були слова: «Не сумуй! Вогонь запеклих не пече!» Зізнається, що записка дуже цінна для неї, адже написана від руки. Це одна з небагатьох речей, які лишились їй.

Щодо смерті Михайла, то Світлана вважає, що загинув він 4 березня, а не 1 травня, як зазначають в офіційних документах.

«Я про це знала, я це відчувала, – зізнається жінка. – Зв'язок з ним обірвався саме тоді. Тож, окрім боротьби за Україну, я особисто маю боротьбу за те, щоб це довести.

Є побратими, яких евакуювали ще в березні, тож згодом з'ясувалось, що всі, з ким він воював, – загинули. Усі, хто його знав по службі, теж пізніше загинули. Ковельчани Владислав та Андрій, які були з ним в одній роті, – у полоні. Ми нетерпеливо чекаємо на добрі новини щодо їхнього повернення.

Розумію, що для людей ці цифри нічого не значать, а для мене – важливі, і я обов'язково зроблю все можливе, щоб це змінити. Зокрема дуже допоможуть свідчення командира роти, якого звільнили в останньому обміні полоненими. Саме він і підтвердив, що, мужньо тримаючи оборону Маріуполя, героїчно загинув наш Михайло зі своїми побратимами.

Від початку повномасштабного вторгнення ми завжди були на зв'язку. Він постійно писав: «Як ви?», «Виїжджайте в село по можливості!», «Все добре» або навіть просто «+». Кожен з близьких військового знає, як цей плюсик важливий.

Зв'язок з ним обірвався 2 березня. У цей час зник зв'язок в Маріуполі. І якби він був живий весь цей час до травня, як пишуть в офіційних документах, то уявіть, скільки ще інформації я мала б, скільки усього він встиг би мені розказати і допоміг зрозуміти, що ж там відбувається насправді. Я впевнена, що якби він весь цей час був живий, дав би про себе якусь звістку, бо інші захисники на зв'язок виходили.

Ускладнює все те, що підтвердити смерть Михайла в березні ніхто не може, адже нікому – всі загинули. Бої тривали постійно, весь час бомбардували місто, а я жила очікуванням і невідомістю. Врешті аж 16 травня надійшло офіційне підтвердження.

Виявилося, що хлопці опинилися в повному оточенні, але свою позицію тримали до останнього. У ворога задіяні були і танки, і піхота. Зокрема відомо, що було влучання танка в їхню бронемашину «Спартан», яку з поля бою так і не вдалося забрати.

Читати ще: «Мій турботливий, чуйний синочок захищає мене з небес», – мати загиблого волинського Героя

Є координати, але немає можливості потрапити туди через окупацію. Батьки готові виїжджати туди в будь-який момент, готові руками вигрібати кожну піщинку, аби віднайти своїх дітей.

Чи надіялись наші воїни на деблокаду? Так. Чи думали, що буде жорстокий наступ? Ні. Готувались, але не до таких масштабів, тому й не було належного озброєння. І навіть зараз його недостатньо, аби здолати ворога.

Та війна триває, боротьба триває, і ще стільки всього буде! Місто досі окуповане. Так, обмін «На щиті» триває, але пекло продовжується. Ці випадкові збіги з ДНК – жах кожної матері, як і те, що у нас немає тіла і ми не можемо належно поховати свою дитину.

Тож у мене зараз інша боротьба – зробити все, щоб пам'ять про нього жила. Я хотіла б, щоб запам'ятали його молодим, щасливим, вмотивованим юнаком, справжнім патріотом, мужнім і відважним захисником українського народу. Щоб його стиль життя став прикладом для прийдешніх поколінь.

Якби не віра в Бога, я не бачила б свого подальшого шляху в житті, але вчасно зрозуміла, що попереду в мене багато боротьби. Я ще не дочекалася свого сина, не дочекалася Перемоги, щоб переконатися, що все це було недарма».

«Ми помстимося за його смерть! Ми просто зараз це робимо, – каже Олександр Філон, наставник та побратим Михайла, який зараз теж захищає Україну від лютого ворога і високо цінує жертовний патріотизм юнака. – Мішаня з’явився у нашому русі зовсім непомітно. Та це не завадило йому стати особливим. Багато хлопців, які потрапляли в рух підтримки «Азова» у Ковелі, приходили через спортзал, де я тренував, або через волонтерську діяльність в «НацКорпусі». Сампер опинився і там, і там одночасно.

Був виваженим, спокійним і напрочуд дорослим для свого юного віку. Я із самого початку знав, що Михайло марив службою в «Азові». Та він не просто мріяв, а впевнено йшов до своєї мети. І чомусь я ні на секунду не сумнівався, що він пройде відбір і потрапить до лав полку».

Олександр щиро радів успіхам друга, адже завжди вважав його особливим. З одного боку – непримітним спокійним хлопчиною, а з іншого – вимогливим до себе, принциповим та стриманим чоловіком, яких одиниці. Олександр теж служив в «Азові», тому впевнено каже, що пам'ять про Сампера буде жити вічно, бо він поклав життя на вівтар нашої Свободи та Незалежності.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus