«Я читаю всі коментарі». Керівник Волинської ОВА – про бусифікацію, дороги, кадрові зміни та оборону
Мобілізація, укріплення на українсько-польському кордоні, дороги, коментарі у Facebook, кадрові перестановки, ветеранська політика, чорнобильські пенсії, укриття, виїзд військовозобов’язаних чоловіків за кордон, посівна – про це та багато іншого розповів керівник Волинської обласної військової адміністрації Іван Рудницький.
Поставити голові ОВА питання, які нині найбільше хвилюють регіон, медіа області мали змогу на пресконференції 16 січня. Волинські Новини пропонують читачам ознайомитися з його відповідями.
Нагадаємо, Івана Рудницького офіційно призначили на посаду голови ОВА два місяці тому. Раніше він очолював управління СБУ області.
Ви відвідували прикордонні громади Волині. Як укріплено кордон? Чи плануєте там подальші роботи?
Щодо будівництва оборонних споруд на території Волинської області, то хочу поінформувати, що цю роботу практично завершено. 98% усіх робіт виконано. Це те, що стосується суто оборонних споруд, першої та другої ліній оборони. Там є ще певні, скажімо так, технічні доопрацювання по одному з об'єктів, але і підрядна організація, і відповідний структурний підрозділ Волинської ОВА доповідають, що до кінця місяця це питання буде завершено. Але це практично не впливає на ефективність оборони нашого регіону. Крім цього, я в комунікації з відповідним структурним підрозділом Міністерства оборони, який має зайняти ці позиції, прийняти ці фортифікаційні споруди на баланс і вже почати виконувати ті обов'язки, які перед ним стоять щодо несенню служби й захисту нашого регіону.Які проблеми на Волині, на вашу думку, потребують негайного розв'язання?
Справді, я практично проїхав уже всі прикордонні громади, якщо ми говоримо про ділянку білоруського кордону. Основне проблемне питання (не тільки там, але і в інших громадах) – це місцеві дороги і пасажирське сполучення до окремих сіл. У деяких населених пунктах перевезення діють за дуже поганим графіком, і люди не можуть користуватися ним, щоб відвідувати інші громади, навідувати рідних, близьких. Також часто через погані дороги перевізники не хочуть їздити. Тому ця проблема комплексна. Ми про неї знаємо, ми комунікуємо в першу чергу з перевізниками.
За моїм дорученням перший заступник голови ОВА проводив нараду з перевізниками. Вони домовилися, що будуть створювати відповідну асоціацію, щоб більш предметно комунікувати і зі структурним підрозділом Волинської ОВА, і безпосередньо з керівництвом для того, щоб ці питання, які хвилюють людей, залагоджувати. Паралельно голови громад передали всю інформацію щодо тих доріг, які треба було б відремонтувати.
Відразу хочу поінформувати, що на 2025 рік основні питання, які є пріоритетними для мене як для керівника ОВА і для роботи Волинської ОВА, – це оборона й безпека регіону. І зрозуміло, що першочергово будуть фінансуватися всі заходи, пов'язані з обороною, з безпекою, з підтримкою наших військових.Окрім доріг, із якими проблемами звертаються люди під час ваших поїздок у громади? Які, на вашу думку, розв'язати реально?
Основні питання, які цікавлять людей, стосуються соціальної підтримки. Якщо ми говоримо про членів сімей військових, внутрішньо переміщених осіб, то в кожного – різні проблеми. Хтось потребує засобів гігієни чи продуктових наборів, хтось – дров, хтось – житла чи можливості доїзду пасажирським транспортом. Хтось просто хоче уваги, щоб орган місцевого самоврядування, представники державної влади з ним комунікували, його підтримували. Це ми говоримо про членів сімей наших Героїв, які, на жаль, загинули.
Найбільше хотів би (і я це роблю) покращити взаємодію між органами державної влади на місцях, громадами і людьми. Щоб люди були обізнані, поінформовані про всі державні програми, які зараз діють на території України, щодо підтримки в першу чергу вразливих верств населення. Це ветерани, члени сімей військових, це внутрішньо переміщені особи. Ідеться, наприклад, про програми, пов'язані з ментальним здоров'ям. Держава підтримує учасників бойових дій, ветеранів коштами на придбання житла. Є можливість отримати відшкодування за ті ж самі дрова в опалювальний сезон. Зараз буде змога отримати відшкодування за оренду житла для внутрішньо переміщених осіб. Тобто є дуже багато різних державних програм. Тому я хотів би, щоб люди були більше обізнані.
Зараз у нашій області (тут я дякую керівникам громад) гарно зрушилася робота в частині того, що кожна громада передбачає в себе фахівця з ветеранської політики. Зарплату їм виплачуватимуть із держбюджету. Громаді потрібно тільки ухвалити рішення, що вона таку посаду вводить у штат. Має бути відповідний функціонал, і після цього треба зробити конкурс, щоб вибрати достойного кандидата. У нас в кожній громаді буде передбачено цю посаду. Автоматично це зніме дуже багато питань соціального характеру, інформованості жителів громади щодо тієї чи тієї програми.
Також громади пропонують приміщення, які можна буде використати як центри життєстійкості. Там будуть працювати відповідні фахівці. Це буде залежати від тої чи тої громади, скільки їм відповідних фахівців треба для підтримання різноманітних соціальних проєктів. Держава, своєю чергою, за кошти із державного бюджету буде проводити ремонт цих приміщень, а також виплачувати заробітну плату людям. У громади лише одне навантаження – це фінансування комунальних послуг.
Ми поставили перед собою амбітні плани – зробити це в короткостроковій перспективі. Тоді багато тих питань, які зараз мені ставлять люди, не будуть виникати, тому що відповідні фахівці ці питання вестимуть і розв'язуватимуть.Як відомо, кошти в держбюджеті на утримання доріг місцевого значення на Волині відсутні. Яким чином регіон може налагоджувати зв'язок із віддаленими селами?
Торік ми запланували отримати 300 мільйонів гривень. Ми їх не отримали. Зрозуміло, що тривають активні бойові дії, і Сили оборони потребують підтримки. Коли мене призначили на посаду, в нас з обслуговування доріг була заборгованість у розмірі близько 50 мільйонів гривень. Дороги потрібно обслуговувати. Станом на грудень близько 60% боргів перед підрядними організаціями ми закрили за рахунок перевиконання обласного бюджету і заощаджень. Тому що ми правильно оцінили ситуацію, подивилися, як можемо залучити громади, щоб частково перекрити наші оборонні витрати. Але щоб у нас не було проблем з чинним законодавством щодо фінансування, ми з обласного бюджету частково ці борги закрили.
Представники підрядних організацій, які обслуговують місцеві дороги, мають довіру до мене, довіру до ОВА, що ми в подальшому цю заборгованість будемо ліквідовувати. Я думаю, що ми це зробимо. Вони мають обслуговувати дороги для того, щоб у зимовий період у нас не було проблем, щоб було підсипано, розчищено… Їздивши в громади, я на сьогодні не отримував жодних нарікань у частині обслуговування доріг.
Ми розуміємо, що ці проблеми хвилюють громади. Ми говоримо про так звані поточні ремонтні роботи, адже капітальні не можемо фінансувати. Я спілкувався з громадами, і вони в своїх місцевих бюджетах передбачили співфінансування. Якщо не помиляюся, то на сьогодні близько 30 мільйонів вони вже передбачили у відповідних програмах. Таку ж суму ми будемо передбачати з обласного бюджету.
Паралельно Служба автомобільних доріг за моїм сприянням звернулася у відповідне міністерство, щоб на цей рік нам передбачили 200 мільйонів гривень. Ми будемо захищати свою позицію і сподіваємося, що нас почують у центральних органах влади, підтримають, і ми отримаємо співфінансування з державного бюджету.
Якщо говоримо по-господарськи, то все одно раніше, ніж наприкінці березня – на початку квітня не можна розпочинати ці роботи, тому що вони не матимуть ефекту. Тому зараз я, мої заступники, депутати обласної ради думаємо про інші шляхи, як збільшити надходження в обласний бюджет. Сподіваємося, що в нас будуть гарні показники (є певна тенденція до цього) і будемо тоді таким чином ці питання залагоджувати.
Але я ще раз підкреслю: це проблемні питання, вони турбують людей, але в нас триває війна. І якщо буде завдання підтримувати суто Сили оборони, то я це робитиму. Якщо буде завдання підтримувати суто військові частини, які зараз захищають нашу державу, то я це робитиму. Якщо потреби з боку військових частин, з боку Сил оборони будуть закриті й лишиться певна сума, яку я зможу акумулювати і використати (тому що сполучення – це справді болісне питання, особливо для старших людей у громадах), то ми будемо частково ці питання розв'язувати. Але ще раз скажу: після залагодження основних питань – оборони і безпеки нашої держави, області зокрема.Читати ще: Мобілізація, кадрові зміни, безпека регіону і що не робитиме на посаді. Інтерв’ю з головою Волинської ОВА Іваном Рудницьким
Восени минулого року проводили моніторинг сховищ. Яка ситуація з укриттями в області?
Повномасштабна війна триває майже три роки, і питання укриттів, зрозуміло, давно мало би бути розв'язаним у кожній громаді. Ми бачимо, що протягом останніх місяців ворог і на нашому регіоні акцентує увагу. Були прильоти. Тобто загроза не зникла. І коли я почав виконувати обов’язки на посаді керівника Волинської ОВА, читаючи коментарі, які люди лишають на моїй офіційній сторінці, помітив певне невдоволення: писали, що в деяких закладах громад укриття в неналежному стані або зачинене.
Справді, півтора місяця тому я доручив відповідному структурному підрозділу перевірити укриття. Ми залучили до цього надзвичайників. І перевірили всі укриття в області. Згодом я доручив відділу цифровізації всі перевірені укриття, які є придатними для тимчасового перебування людей, звірити та за потреби внести в «Дію». Окрім цього, попросив усіх керівників громад і відповідні структурні підрозділи, щоб ті укриття, які ми перевірили і які зараз функціонують, були відкриті, щоб там працювала вентиляція, була вода.
Щодо укриттів у навчальних закладах, то коли спілкувався з керівниками громад, мене всі запевняли, що справді всі укриття є, і я це перевірив. Навіть якщо немає укриття в самій будівлі, то домовляються з сусідніми, що поряд з навчальним закладом, щоб діти могли там перебувати, допоки не завершиться тривога.
Говорячи про укриття, потрібно також згадати про систему оповіщення. Вона діє скрізь, нарікань від жителів Волинської області немає.На початку грудня ви інформували про розширення пункту пропуску «Ягодин». Коли і чого очікувати?
Наші міжнародні партнери готові інвестувати в Україну, а якщо говорити про цей проєкт, то зокрема у Волинську область, достатньо велику суму коштів, щоб розбудувати міжнародний автомобільний пункт пропуску «Ягодин», щоб там не було заторів, щоб покращити логістику і збільшити вантажоперевезення між Україною та іншими країнами.
Зрозуміло, що це питання потрібно розглядати в комплексі, бо до нього причетна низка інших структур, які мені не підпорядковуються, але від ефективної взаємодії з якими залежать терміни. На зустрічі ми поставили собі за мету, що я як голова ОВА маю зробити певні речі, пов'язані і з організацією самої роботи, і з підготовкою відповідних документів. Я вже це виконав. Наприклад, на початку місяця підписав документи, які пішли на засідання Кабміну. Тому що там є питання, пов'язані з переданням земель, які належать до лісового фонду, на громаду. Треба було створити комісію для оцінки відшкодувань: потрібно буде частково вирізати лісосмугу, викорчовувати насадження, щоб підготувати близько дев’яти гектарів для розбудови. Ми ставили собі за мету – до початку лютого всі питання, які пов'язані з ОВА, розв'язати. Ми закрили їх навіть раніше.
Окрім того, я мав розмову з представниками управління лісового господарства. І те, що залежить від них, вони теж виконають – відразу після того, як буде відповідна постанова Уряду і цю землю передадуть в користування громади.
Цей проєкт важливий для нашого регіону. І тут Волинська ОВА виконала все, що в неї попросили міжнародні організації та інші відомства нашої країни.Чи заплановані кадрові перестановки в обласній військовій адміністрації?
Коли мене призначили на посаду, чотири управління були без керівників. Не було ще управління з питань ветеранської політики, яке ми створили. Кого мені змінювати, якщо чотири серйозні управління – без керівників?
Я спілкуюся з усіма. Кажу: подавайте заявки, хто хоче на посади в управління з питань ветеранської політики чи інші. Минає місяць – нікого. Мені ще звільнити людей з інших управлінь, деморалізувати всю роботу ОВА?
Ми знайшли достойних кандидатів. Не можу озвучити їхні імена, тому що триває спецперевірка. Усі чули, що була ворожа атака на відповідні сервери, і деякі реєстри ще не працюють. Усе затягнулося на місяць-два через обставини, які не залежать від мене. Такі реалії. Тому що це державна служба, і є відповідний підхід до призначення на посаду в державній службі.
Кадрова ротація триватиме увесь період мого перебування на посаді голови Волинської ОВА. Це нормальний процес: хтось ефективно виконує обов’язки і заслуговує на підвищення, а хтось не дає ради і йде працювати в іншу організацію або змінює посаду.
Я не можу оцінювати людей за тими результатами, які були ще до мого керівництва. Якщо у правоохоронних органів є питання до когось персонально, якщо є обґрунтовані підозри, то має бути відповідний лист на мене, щоб я відсторонив цю людину, або до суду, щоб суд своїм рішенням її відсторонив.
Наприклад, створено управління з питань ветеранської політики. Згідно з положенням, я не можу туди нікого призначити, допоки не буде керівника управління, тому що, за законом, керівник управління має призначати працівників. А я його не можу призначити, хоч справді є гарний кандидат, тому що такі обставини склалися.Є інформація з колишнього Любешівського району про те, що звідти виводять державні структури, наприклад, податкову. Як можете це прокоментувати?
У мене був діалог із керівником податкової. Це проблема не лише однієї громади. Людям важко по різні документи, довідки їздити в райцентр. Керівник податкової на робочій нараді, коли були підключені всі голови громад, чітко поінформував, що буде складено графік, і працівники податкової їздитимуть у громади, аби раз чи два на тиждень приймати людей. Громади це питання підтримали. Вони тільки мають ухвалити місцеві програми, щоб забезпечити пальне. Податкова дає машину, люди будуть працювати у виїзних групах. Ми домовилися таким чином. Після цього мені ніхто таких питань не ставив. Тобто цей процес почав працювати.
Стосовно інших структур, то, напевно, варто оцінювати доцільність роботи кожної з них на конкретному місці. Напевно, тривають оптимізація та заощадження тих же державних коштів. І найголовніше – є законодавство України, яке регламентує діяльність того чи того відомства, де в нього мають бути структурні підрозділи.Троє заступників попереднього керівника ОВА втратили посади через різноманітні правопорушення, пов’язані з незаконним перетином кордону чоловіків мобілізаційного віку через систему «Шлях». Чи проводили службові перевірки у військовій адміністрації? І чому ця система стала пропуском для ухилянтів?
Стосовно посадових осіб, які вчиняли певні дії, пов’язані з ознаками протиправної діяльності, то є відповідні правоохоронні органи, є відповідні органи досудового розслідування, триває слідство, і я як чиновник не можу призначати службове розслідування в межах тих чи тих кримінальних проваджень без відповідного доручення чи листа правоохоронних органів. Вони ведуть слідство. Якщо буде потреба у проведенні додаткових заходів і буде відповідний лист чи доручення, то, зрозуміло, я проведу відповідне службове розслідування.
Щодо інших речей, пов'язаних з системою «Шлях». Коли я обійняв посаду, то зробив певний аналіз. Є благодійні організації, які взаємодіяли з Волинською ОВА, але чомусь так сталося, що не всі люди, які виїжджали, повернулися. Я сказав: два тижні на те, щоб повернули всіх людей в Україну, і після цього ми будемо далі взаємодіяти. З тими, хто не повернув, ми припинили співпрацю. І лишилися в нас тільки ті благодійні організації, в яких, за інформацією прикордонної служби, правоохоронних органів, усі люди, які виїхали, повернулися. І я з ними дуже гарно взаємодію. Вони їздять, підтримують наші Сили оборони, справді везуть автомобілі, дрони та інше, тобто те, що зараз потрібне Силам оборони.
Також я створив комісію, куди входять працівники СБУ, поліції, прикордонники, представники ТЦК і Волинської ОВА. Будь-яке зауваження з будь-якого відомства стосовно тієї чи тієї особи – вона не потрапляє в наказ і систему «Шлях». Усе прозоро. Є організації, з яких мене запитують: чому так? Тому що я не буду платформою для того, щоб чоловіки виїжджали за кордон і не поверталися. От і все. Якщо є волонтер, він патріотично налаштований, він їздить і повертається, то немає жодних питань.
Щотижня збирається комісія, розглядають відповідні заявки й автоматично люди виїжджають і привозять [допомогу армії]. Я нагороджую їх, вітаю зі святами, в тому числі з Днем волонтера. Щомісяця триває звірка. Якщо буде ще якась організація, представники якої не повернуться [з-за кордону], то з нею теж будуть припинені відносини. Має бути так: я – їхній союзник, і вони – мої союзники та партнери. Тому, будь ласка, контролюйте тих людей, за яких ви клопочетеся, щоб вони виїжджали через систему «Шлях». Ви ж мотивуєте, чому їм потрібно їхати, то тепер контролюйте, щоб вони поверталися. Якщо вони вас підведуть, то ви тоді не матимете довіри, не зможете співпрацювати з Волинською ОВА.На останній сесії облради порушували питання так званих чорнобильських пенсій. Відомо, що на Маневиччині люди вже отримали на кілька тисяч менші пенсії. Чи зверталися до вас із цим питанням волиняни? Чи вдасться якось його розв'язати?
15 січня я був на зустрічі з жителями Маневицької громади. Насправді це велика проблема. Так склалося, що в Камінь-Каширському районі є багато населених пунктів, які належать до так званої зони радіоактивного забруднення, тож люди отримували відповідну допомогу до пенсії.
Паралельно 15 січня відбувалося розширене засідання комітету Верховної Ради якраз із цього питання. Були присутні представники від регіонів, від Уряду і, звісно, парламентарі, тому що зараз найбільше питань – до парламенту. Оскільки по середах я їжджу в громади, наш регіон представляли мій заступник і голова облради. Також були народні депутати від нашого регіону. Як мені доповів мій заступник, було ухвалено рішення про створення робочої групи, вирішено розпочати дискусію з відповідними категоріями населення і напрацювати механізм, як це питання врегулювати.
Зрозуміло, що це бюджетні кошти. І мені складно сказати, яким буде бачення цього питання. Але позитив – у тому, що парламент цією проблемою зацікавився, що він запросив представників регіону, які могли би об'єктивно донести думки й реальну інформацію з областей, і що планують створити відповідну робочу групу, яка намагатиметься розв'язати це питання.
Яким чином допомагає вам у роботі голови ОВА попередній керівний досвід в управлінні СБУ області?
Я пів року очолював управління СБУ у Волинській області й був поінформований про багато проблемних питань, які нині є актуальними чи були актуальними, а зараз уже розв'язані. І коли ти поінформований та маєш бажання залагодити ці проблеми, тоді, напевно, тобі вдається швидше це зробити. Тому, мабуть, моя попередня посада допомогла мені отримати інформацію, яка потрібна мені зараз, щоб я міг розв'язувати проблемні питання в області.Періодично ви зустрічаєтеся з представниками волинського бізнесу. З якими питаннями звертаються підприємці?
Остання зустріч стосувалася питань критичності та бронювання працівників. Якщо не помиляюся, зміни вступають у дію з лютого, і нам потрібно швидко ці питання розв'язувати. Ми надаємо роз'яснювальну інформацію: що потрібно мати, під які критерії йти. Були присутні керівник податкової, очільник департаменту економічного розвитку. Формат був такий: ми не розходимося, допоки на всі питання бізнесу не дамо відповіді.
Зважаючи на те, які питання мені ставлять у громадах, я запрошую представників тих чи тих органів, структур. Наприклад, на одну з зустрічей запросив і керівника поліції, і керівника Служби безпеки України, і керівника Бюро економічної безпеки, і керівника податкової. І представники бізнесу могли їм поставити ті питання, які їх турбували, повідомити про тиск на бізнес, якщо такий є, звернути увагу на проблеми, які варто взяти на контроль правоохоронцям, щоб бізнес області був у конкурентних рівних умовах. Запросив керівника податкової, щоб він пояснив ті чи ті проблемні питання, пов'язані зі змінами податкового законодавства. Для чого? Щоб вони були готові, щоб були обізнані. Наприклад, одного разу запрошував керівника митниці.
Ми заохочуємо бізнес, щоб він повідомляв про ті питання, які його цікавлять. Щоб наші зустрічі мали практичний характер. Відповідно, я запрошую представників тих відомств, у яких підприємці можуть дізнатися те, що їх цікавить.
Тема сільського господарства через місяць-два буде дуже актуальна. І от цього місяця затвердили регіональні критерії критичності підприємств. Знаємо, що великі сільськогосподарські підприємства в дуже складній ситуації через максимальну мобілізацію працівників. Як їм розпочинати посівну?
Спілкуючись з бізнесом, я прошу наймати на роботу демобілізованих ветеранів, військових, які захищали нашу державу. Щоб після демобілізації вони швидко інтегрувалися в нормальне життя. Щоб їх брали на роботу й допомагали їм, висловлювали їм шану, повагу. Я не думаю, що людина, яка, наприклад, була танкістом два роки, не зможе опанувати трактор. Навпаки вона зробить усе якісно. І до цих людей має бути велика повага в суспільстві, тому що вони – реальні герої. Тож я такий шлях бачу.Як прокоментуєте явище бусифікації, те, що працівники правоохоронних органів разом із ТЦК перекривають міста й села?
Є мобільні блокпости, на яких виявляють людей і доправляють до ТЦК. Згідно з загальним аналізом (на попередньому місці служби я теж мав цю інформацію), понад половина – це люди навіть не з Волинської області. Вони їдуть на розваги, перебувають у казино, ресторанах в комендантську годину. У них система дозвілля працює по-іншому. Вони мають можливість організовувати різноманітні заходи розважального характеру, назвемо це так.
Думаю, близько 80% з тих, хто таким чином залучений до ТЦК, – це люди, які в розшуку, яким давали можливість протягом місяця-кількох прийти в ТЦК, оновити свої дані та стати у чергу для того, щоб йти на захист нашої держави.
Справді є моменти, коли відбуваються різні ситуації. Переважно це індивідуальні випадки. Наприклад, є люди, яких не встигли забронювати, а це важливі фахівці на підприємстві. Чи це люди, які працюють над забезпеченням життєдіяльності громади. Це все індивідуально, і там завжди йде розуміння, тому що ніхто не хоче, щоб громада чи якесь підприємство перестали працювати чи ефективно забезпечувати якісь комунальні послуги, бо людина-дві пішли воювати.
Коли я обійняв посаду і зустрічався з бізнесом, мені теж такі питання ставили. Я відповідав: скажіть, а як ви сприяєте мобілізації? Наприклад, є 600 підприємств із заброньованими працівниками. Навіть якби по 10 чоловіків пішли з кожного підприємства в ТЦК, оновили дані й були готові піти захищати нашу державу, то нарахувалося би 6000. Це, образно кажучи, планових пів року: ми мобілізовуємо, люди йдуть і не треба взагалі нічого робити. Люди стають на облік і йдуть служити, як було в перші місяці повномасштабної війни.
Ви думаєте, що працівникам правоохоронних органів чи ТЦК приємно і вдень, і вночі мобілізовувати людей, тому що вони з різних причин не з'являються в ТЦК і перебувають у розшуку? А скільки виявляють СЗЧ, тих, хто покинув військові частини… Дехто з них в емоційному стані і може біди наробити. Їх теж на блокпостах виявляють. А як по-іншому забезпечити безпеку в області? У нас же були емоційні зриви в людей, навіть у Луцьку, коли підрізали його автомобіль, а він біди наробив пересічним людям.
У нас зараз триває війна. Так, відбуваються певні речі, яких, можливо, ніколи не було би в мирний час. Мобілізація – це завдання Ставки Верховного Головнокомандувача.Чи вивчали питання щодо довгобуду – шахти №10 «Нововолинська»?
Шахта – це структурний підрозділ Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Якщо є питання, які стосуються компетенцій голови ОВА, то я надам будь-яке сприяння для того, щоб той чи той об'єкт працював, якщо є економічна доцільність у його функціонуванні. Це стосується не тільки шахти, а й будь-якого іншого підприємства. Але оскільки це структурний підрозділ відповідного міністерства, то саме воно визначає його подальшу діяльність.
Чи налагодили контакти з народними депутатами від регіону?
Зустрічаюся з усіма депутатами, не тільки народними, але й обласного рівня та з громад, які мають бажання зі мною зустрітися. Чому? Тому що всі депутати різних гілок влади є представниками народу, жителів області, які їх обрали. Люди їх делегували у владу для того, щоб розв'язувати їхні питання. А я як керівник Волинської ОВА зобов'язаний виконувати ті завдання, які переді мною стоять. А забезпечення і підтримка жителів області – це один з пріоритетів. Тому я комунікую зі всіма депутатами, незважаючи на те, які політичні партії вони представляють.Чи зверталися до вас щодо діяльності церков Московського патріархату, коли, наприклад, священники відмовлялися відспівувати полеглих воїнів?
На посаді, яку я обіймаю зараз, до мене таких звернень не було. Було кілька звернень на посаді, яку обіймав раніше. І ці питання разом із керівниками відповідних підрозділів, очільниками РВА врегульовували. Якщо буде така інформація, то є новопризначений керівник управління культури та релігії і, думаю, ми будемо реагувати.
Моя особиста позиція – такого не має бути. Героя, який загинув, захищаючи нашу країну, потрібно поховати з повагою… Ми робимо максимум із того, що можемо. Ми передбачили в обласному бюджеті кошти на підтримку сімей загиблих Героїв. У випадку наявності питань побутового характеру доступні до спілкування голови РВА. Я періодично зустрічаюся з різними групами населення, зокрема з членами сімей військових, ветеранами. Я слухаю їхні проблеми. Є відповідні керівники структурних підрозділів, і ми намагаємося залагоджувати ці питання. Якщо в рідних буде побажання, наприклад, щодо моєї реакції на упереджене ставлення, то, звичайно, вона буде. Чому хтось не має хоронити належним чином нашого Героя? Питання – саме в рідних. Я не можу втручатися без їхнього відома і бажання.
Якщо є інформація, що священнослужитель певної конфесії вчиняє дії чи має намір вчинити дії, які перешкоджають правам і свободам жителів області, повідомляйте мені. У конкретному випадку я буду реагувати… Я зустрічаюся з громадянами, у мене є сторінки в Facebook, де можна залишити повідомлення чи коментарі. Всі коментарі я читаю… Достатньо тільки написати мені. Я готовий реагувати, і реагувати швидко.Достатньо на сторінці у Facebook вам написати?
Так, пишуть же люди. На офіційну сторінку, вона тільки одна. Люди пишуть коментарі, з ними потім зв’язуються… Ніхто нічого не редагує, не видаляє. Люди пишуть і негатив, і позитив, і щось нейтральне.
Ольга ШЕРШЕНЬ
Фото Олександра ДУРМАНЕНКА
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Поставити голові ОВА питання, які нині найбільше хвилюють регіон, медіа області мали змогу на пресконференції 16 січня. Волинські Новини пропонують читачам ознайомитися з його відповідями.
Нагадаємо, Івана Рудницького офіційно призначили на посаду голови ОВА два місяці тому. Раніше він очолював управління СБУ області.
Ви відвідували прикордонні громади Волині. Як укріплено кордон? Чи плануєте там подальші роботи?
Щодо будівництва оборонних споруд на території Волинської області, то хочу поінформувати, що цю роботу практично завершено. 98% усіх робіт виконано. Це те, що стосується суто оборонних споруд, першої та другої ліній оборони. Там є ще певні, скажімо так, технічні доопрацювання по одному з об'єктів, але і підрядна організація, і відповідний структурний підрозділ Волинської ОВА доповідають, що до кінця місяця це питання буде завершено. Але це практично не впливає на ефективність оборони нашого регіону. Крім цього, я в комунікації з відповідним структурним підрозділом Міністерства оборони, який має зайняти ці позиції, прийняти ці фортифікаційні споруди на баланс і вже почати виконувати ті обов'язки, які перед ним стоять щодо несенню служби й захисту нашого регіону.Які проблеми на Волині, на вашу думку, потребують негайного розв'язання?
Справді, я практично проїхав уже всі прикордонні громади, якщо ми говоримо про ділянку білоруського кордону. Основне проблемне питання (не тільки там, але і в інших громадах) – це місцеві дороги і пасажирське сполучення до окремих сіл. У деяких населених пунктах перевезення діють за дуже поганим графіком, і люди не можуть користуватися ним, щоб відвідувати інші громади, навідувати рідних, близьких. Також часто через погані дороги перевізники не хочуть їздити. Тому ця проблема комплексна. Ми про неї знаємо, ми комунікуємо в першу чергу з перевізниками.
За моїм дорученням перший заступник голови ОВА проводив нараду з перевізниками. Вони домовилися, що будуть створювати відповідну асоціацію, щоб більш предметно комунікувати і зі структурним підрозділом Волинської ОВА, і безпосередньо з керівництвом для того, щоб ці питання, які хвилюють людей, залагоджувати. Паралельно голови громад передали всю інформацію щодо тих доріг, які треба було б відремонтувати.
Відразу хочу поінформувати, що на 2025 рік основні питання, які є пріоритетними для мене як для керівника ОВА і для роботи Волинської ОВА, – це оборона й безпека регіону. І зрозуміло, що першочергово будуть фінансуватися всі заходи, пов'язані з обороною, з безпекою, з підтримкою наших військових.Окрім доріг, із якими проблемами звертаються люди під час ваших поїздок у громади? Які, на вашу думку, розв'язати реально?
Основні питання, які цікавлять людей, стосуються соціальної підтримки. Якщо ми говоримо про членів сімей військових, внутрішньо переміщених осіб, то в кожного – різні проблеми. Хтось потребує засобів гігієни чи продуктових наборів, хтось – дров, хтось – житла чи можливості доїзду пасажирським транспортом. Хтось просто хоче уваги, щоб орган місцевого самоврядування, представники державної влади з ним комунікували, його підтримували. Це ми говоримо про членів сімей наших Героїв, які, на жаль, загинули.
Найбільше хотів би (і я це роблю) покращити взаємодію між органами державної влади на місцях, громадами і людьми. Щоб люди були обізнані, поінформовані про всі державні програми, які зараз діють на території України, щодо підтримки в першу чергу вразливих верств населення. Це ветерани, члени сімей військових, це внутрішньо переміщені особи. Ідеться, наприклад, про програми, пов'язані з ментальним здоров'ям. Держава підтримує учасників бойових дій, ветеранів коштами на придбання житла. Є можливість отримати відшкодування за ті ж самі дрова в опалювальний сезон. Зараз буде змога отримати відшкодування за оренду житла для внутрішньо переміщених осіб. Тобто є дуже багато різних державних програм. Тому я хотів би, щоб люди були більше обізнані.
Зараз у нашій області (тут я дякую керівникам громад) гарно зрушилася робота в частині того, що кожна громада передбачає в себе фахівця з ветеранської політики. Зарплату їм виплачуватимуть із держбюджету. Громаді потрібно тільки ухвалити рішення, що вона таку посаду вводить у штат. Має бути відповідний функціонал, і після цього треба зробити конкурс, щоб вибрати достойного кандидата. У нас в кожній громаді буде передбачено цю посаду. Автоматично це зніме дуже багато питань соціального характеру, інформованості жителів громади щодо тієї чи тієї програми.
Також громади пропонують приміщення, які можна буде використати як центри життєстійкості. Там будуть працювати відповідні фахівці. Це буде залежати від тої чи тої громади, скільки їм відповідних фахівців треба для підтримання різноманітних соціальних проєктів. Держава, своєю чергою, за кошти із державного бюджету буде проводити ремонт цих приміщень, а також виплачувати заробітну плату людям. У громади лише одне навантаження – це фінансування комунальних послуг.
Ми поставили перед собою амбітні плани – зробити це в короткостроковій перспективі. Тоді багато тих питань, які зараз мені ставлять люди, не будуть виникати, тому що відповідні фахівці ці питання вестимуть і розв'язуватимуть.Як відомо, кошти в держбюджеті на утримання доріг місцевого значення на Волині відсутні. Яким чином регіон може налагоджувати зв'язок із віддаленими селами?
Торік ми запланували отримати 300 мільйонів гривень. Ми їх не отримали. Зрозуміло, що тривають активні бойові дії, і Сили оборони потребують підтримки. Коли мене призначили на посаду, в нас з обслуговування доріг була заборгованість у розмірі близько 50 мільйонів гривень. Дороги потрібно обслуговувати. Станом на грудень близько 60% боргів перед підрядними організаціями ми закрили за рахунок перевиконання обласного бюджету і заощаджень. Тому що ми правильно оцінили ситуацію, подивилися, як можемо залучити громади, щоб частково перекрити наші оборонні витрати. Але щоб у нас не було проблем з чинним законодавством щодо фінансування, ми з обласного бюджету частково ці борги закрили.
Представники підрядних організацій, які обслуговують місцеві дороги, мають довіру до мене, довіру до ОВА, що ми в подальшому цю заборгованість будемо ліквідовувати. Я думаю, що ми це зробимо. Вони мають обслуговувати дороги для того, щоб у зимовий період у нас не було проблем, щоб було підсипано, розчищено… Їздивши в громади, я на сьогодні не отримував жодних нарікань у частині обслуговування доріг.
Ми розуміємо, що ці проблеми хвилюють громади. Ми говоримо про так звані поточні ремонтні роботи, адже капітальні не можемо фінансувати. Я спілкувався з громадами, і вони в своїх місцевих бюджетах передбачили співфінансування. Якщо не помиляюся, то на сьогодні близько 30 мільйонів вони вже передбачили у відповідних програмах. Таку ж суму ми будемо передбачати з обласного бюджету.
Паралельно Служба автомобільних доріг за моїм сприянням звернулася у відповідне міністерство, щоб на цей рік нам передбачили 200 мільйонів гривень. Ми будемо захищати свою позицію і сподіваємося, що нас почують у центральних органах влади, підтримають, і ми отримаємо співфінансування з державного бюджету.
Якщо говоримо по-господарськи, то все одно раніше, ніж наприкінці березня – на початку квітня не можна розпочинати ці роботи, тому що вони не матимуть ефекту. Тому зараз я, мої заступники, депутати обласної ради думаємо про інші шляхи, як збільшити надходження в обласний бюджет. Сподіваємося, що в нас будуть гарні показники (є певна тенденція до цього) і будемо тоді таким чином ці питання залагоджувати.
Але я ще раз підкреслю: це проблемні питання, вони турбують людей, але в нас триває війна. І якщо буде завдання підтримувати суто Сили оборони, то я це робитиму. Якщо буде завдання підтримувати суто військові частини, які зараз захищають нашу державу, то я це робитиму. Якщо потреби з боку військових частин, з боку Сил оборони будуть закриті й лишиться певна сума, яку я зможу акумулювати і використати (тому що сполучення – це справді болісне питання, особливо для старших людей у громадах), то ми будемо частково ці питання розв'язувати. Але ще раз скажу: після залагодження основних питань – оборони і безпеки нашої держави, області зокрема.Читати ще: Мобілізація, кадрові зміни, безпека регіону і що не робитиме на посаді. Інтерв’ю з головою Волинської ОВА Іваном Рудницьким
Восени минулого року проводили моніторинг сховищ. Яка ситуація з укриттями в області?
Повномасштабна війна триває майже три роки, і питання укриттів, зрозуміло, давно мало би бути розв'язаним у кожній громаді. Ми бачимо, що протягом останніх місяців ворог і на нашому регіоні акцентує увагу. Були прильоти. Тобто загроза не зникла. І коли я почав виконувати обов’язки на посаді керівника Волинської ОВА, читаючи коментарі, які люди лишають на моїй офіційній сторінці, помітив певне невдоволення: писали, що в деяких закладах громад укриття в неналежному стані або зачинене.
Справді, півтора місяця тому я доручив відповідному структурному підрозділу перевірити укриття. Ми залучили до цього надзвичайників. І перевірили всі укриття в області. Згодом я доручив відділу цифровізації всі перевірені укриття, які є придатними для тимчасового перебування людей, звірити та за потреби внести в «Дію». Окрім цього, попросив усіх керівників громад і відповідні структурні підрозділи, щоб ті укриття, які ми перевірили і які зараз функціонують, були відкриті, щоб там працювала вентиляція, була вода.
Щодо укриттів у навчальних закладах, то коли спілкувався з керівниками громад, мене всі запевняли, що справді всі укриття є, і я це перевірив. Навіть якщо немає укриття в самій будівлі, то домовляються з сусідніми, що поряд з навчальним закладом, щоб діти могли там перебувати, допоки не завершиться тривога.
Говорячи про укриття, потрібно також згадати про систему оповіщення. Вона діє скрізь, нарікань від жителів Волинської області немає.На початку грудня ви інформували про розширення пункту пропуску «Ягодин». Коли і чого очікувати?
Наші міжнародні партнери готові інвестувати в Україну, а якщо говорити про цей проєкт, то зокрема у Волинську область, достатньо велику суму коштів, щоб розбудувати міжнародний автомобільний пункт пропуску «Ягодин», щоб там не було заторів, щоб покращити логістику і збільшити вантажоперевезення між Україною та іншими країнами.
Зрозуміло, що це питання потрібно розглядати в комплексі, бо до нього причетна низка інших структур, які мені не підпорядковуються, але від ефективної взаємодії з якими залежать терміни. На зустрічі ми поставили собі за мету, що я як голова ОВА маю зробити певні речі, пов'язані і з організацією самої роботи, і з підготовкою відповідних документів. Я вже це виконав. Наприклад, на початку місяця підписав документи, які пішли на засідання Кабміну. Тому що там є питання, пов'язані з переданням земель, які належать до лісового фонду, на громаду. Треба було створити комісію для оцінки відшкодувань: потрібно буде частково вирізати лісосмугу, викорчовувати насадження, щоб підготувати близько дев’яти гектарів для розбудови. Ми ставили собі за мету – до початку лютого всі питання, які пов'язані з ОВА, розв'язати. Ми закрили їх навіть раніше.
Окрім того, я мав розмову з представниками управління лісового господарства. І те, що залежить від них, вони теж виконають – відразу після того, як буде відповідна постанова Уряду і цю землю передадуть в користування громади.
Цей проєкт важливий для нашого регіону. І тут Волинська ОВА виконала все, що в неї попросили міжнародні організації та інші відомства нашої країни.Чи заплановані кадрові перестановки в обласній військовій адміністрації?
Коли мене призначили на посаду, чотири управління були без керівників. Не було ще управління з питань ветеранської політики, яке ми створили. Кого мені змінювати, якщо чотири серйозні управління – без керівників?
Я спілкуюся з усіма. Кажу: подавайте заявки, хто хоче на посади в управління з питань ветеранської політики чи інші. Минає місяць – нікого. Мені ще звільнити людей з інших управлінь, деморалізувати всю роботу ОВА?
Ми знайшли достойних кандидатів. Не можу озвучити їхні імена, тому що триває спецперевірка. Усі чули, що була ворожа атака на відповідні сервери, і деякі реєстри ще не працюють. Усе затягнулося на місяць-два через обставини, які не залежать від мене. Такі реалії. Тому що це державна служба, і є відповідний підхід до призначення на посаду в державній службі.
Кадрова ротація триватиме увесь період мого перебування на посаді голови Волинської ОВА. Це нормальний процес: хтось ефективно виконує обов’язки і заслуговує на підвищення, а хтось не дає ради і йде працювати в іншу організацію або змінює посаду.
Я не можу оцінювати людей за тими результатами, які були ще до мого керівництва. Якщо у правоохоронних органів є питання до когось персонально, якщо є обґрунтовані підозри, то має бути відповідний лист на мене, щоб я відсторонив цю людину, або до суду, щоб суд своїм рішенням її відсторонив.
Наприклад, створено управління з питань ветеранської політики. Згідно з положенням, я не можу туди нікого призначити, допоки не буде керівника управління, тому що, за законом, керівник управління має призначати працівників. А я його не можу призначити, хоч справді є гарний кандидат, тому що такі обставини склалися.Є інформація з колишнього Любешівського району про те, що звідти виводять державні структури, наприклад, податкову. Як можете це прокоментувати?
У мене був діалог із керівником податкової. Це проблема не лише однієї громади. Людям важко по різні документи, довідки їздити в райцентр. Керівник податкової на робочій нараді, коли були підключені всі голови громад, чітко поінформував, що буде складено графік, і працівники податкової їздитимуть у громади, аби раз чи два на тиждень приймати людей. Громади це питання підтримали. Вони тільки мають ухвалити місцеві програми, щоб забезпечити пальне. Податкова дає машину, люди будуть працювати у виїзних групах. Ми домовилися таким чином. Після цього мені ніхто таких питань не ставив. Тобто цей процес почав працювати.
Стосовно інших структур, то, напевно, варто оцінювати доцільність роботи кожної з них на конкретному місці. Напевно, тривають оптимізація та заощадження тих же державних коштів. І найголовніше – є законодавство України, яке регламентує діяльність того чи того відомства, де в нього мають бути структурні підрозділи.Троє заступників попереднього керівника ОВА втратили посади через різноманітні правопорушення, пов’язані з незаконним перетином кордону чоловіків мобілізаційного віку через систему «Шлях». Чи проводили службові перевірки у військовій адміністрації? І чому ця система стала пропуском для ухилянтів?
Стосовно посадових осіб, які вчиняли певні дії, пов’язані з ознаками протиправної діяльності, то є відповідні правоохоронні органи, є відповідні органи досудового розслідування, триває слідство, і я як чиновник не можу призначати службове розслідування в межах тих чи тих кримінальних проваджень без відповідного доручення чи листа правоохоронних органів. Вони ведуть слідство. Якщо буде потреба у проведенні додаткових заходів і буде відповідний лист чи доручення, то, зрозуміло, я проведу відповідне службове розслідування.
Щодо інших речей, пов'язаних з системою «Шлях». Коли я обійняв посаду, то зробив певний аналіз. Є благодійні організації, які взаємодіяли з Волинською ОВА, але чомусь так сталося, що не всі люди, які виїжджали, повернулися. Я сказав: два тижні на те, щоб повернули всіх людей в Україну, і після цього ми будемо далі взаємодіяти. З тими, хто не повернув, ми припинили співпрацю. І лишилися в нас тільки ті благодійні організації, в яких, за інформацією прикордонної служби, правоохоронних органів, усі люди, які виїхали, повернулися. І я з ними дуже гарно взаємодію. Вони їздять, підтримують наші Сили оборони, справді везуть автомобілі, дрони та інше, тобто те, що зараз потрібне Силам оборони.
Також я створив комісію, куди входять працівники СБУ, поліції, прикордонники, представники ТЦК і Волинської ОВА. Будь-яке зауваження з будь-якого відомства стосовно тієї чи тієї особи – вона не потрапляє в наказ і систему «Шлях». Усе прозоро. Є організації, з яких мене запитують: чому так? Тому що я не буду платформою для того, щоб чоловіки виїжджали за кордон і не поверталися. От і все. Якщо є волонтер, він патріотично налаштований, він їздить і повертається, то немає жодних питань.
Щотижня збирається комісія, розглядають відповідні заявки й автоматично люди виїжджають і привозять [допомогу армії]. Я нагороджую їх, вітаю зі святами, в тому числі з Днем волонтера. Щомісяця триває звірка. Якщо буде ще якась організація, представники якої не повернуться [з-за кордону], то з нею теж будуть припинені відносини. Має бути так: я – їхній союзник, і вони – мої союзники та партнери. Тому, будь ласка, контролюйте тих людей, за яких ви клопочетеся, щоб вони виїжджали через систему «Шлях». Ви ж мотивуєте, чому їм потрібно їхати, то тепер контролюйте, щоб вони поверталися. Якщо вони вас підведуть, то ви тоді не матимете довіри, не зможете співпрацювати з Волинською ОВА.На останній сесії облради порушували питання так званих чорнобильських пенсій. Відомо, що на Маневиччині люди вже отримали на кілька тисяч менші пенсії. Чи зверталися до вас із цим питанням волиняни? Чи вдасться якось його розв'язати?
15 січня я був на зустрічі з жителями Маневицької громади. Насправді це велика проблема. Так склалося, що в Камінь-Каширському районі є багато населених пунктів, які належать до так званої зони радіоактивного забруднення, тож люди отримували відповідну допомогу до пенсії.
Паралельно 15 січня відбувалося розширене засідання комітету Верховної Ради якраз із цього питання. Були присутні представники від регіонів, від Уряду і, звісно, парламентарі, тому що зараз найбільше питань – до парламенту. Оскільки по середах я їжджу в громади, наш регіон представляли мій заступник і голова облради. Також були народні депутати від нашого регіону. Як мені доповів мій заступник, було ухвалено рішення про створення робочої групи, вирішено розпочати дискусію з відповідними категоріями населення і напрацювати механізм, як це питання врегулювати.
Зрозуміло, що це бюджетні кошти. І мені складно сказати, яким буде бачення цього питання. Але позитив – у тому, що парламент цією проблемою зацікавився, що він запросив представників регіону, які могли би об'єктивно донести думки й реальну інформацію з областей, і що планують створити відповідну робочу групу, яка намагатиметься розв'язати це питання.
Яким чином допомагає вам у роботі голови ОВА попередній керівний досвід в управлінні СБУ області?
Я пів року очолював управління СБУ у Волинській області й був поінформований про багато проблемних питань, які нині є актуальними чи були актуальними, а зараз уже розв'язані. І коли ти поінформований та маєш бажання залагодити ці проблеми, тоді, напевно, тобі вдається швидше це зробити. Тому, мабуть, моя попередня посада допомогла мені отримати інформацію, яка потрібна мені зараз, щоб я міг розв'язувати проблемні питання в області.Періодично ви зустрічаєтеся з представниками волинського бізнесу. З якими питаннями звертаються підприємці?
Остання зустріч стосувалася питань критичності та бронювання працівників. Якщо не помиляюся, зміни вступають у дію з лютого, і нам потрібно швидко ці питання розв'язувати. Ми надаємо роз'яснювальну інформацію: що потрібно мати, під які критерії йти. Були присутні керівник податкової, очільник департаменту економічного розвитку. Формат був такий: ми не розходимося, допоки на всі питання бізнесу не дамо відповіді.
Зважаючи на те, які питання мені ставлять у громадах, я запрошую представників тих чи тих органів, структур. Наприклад, на одну з зустрічей запросив і керівника поліції, і керівника Служби безпеки України, і керівника Бюро економічної безпеки, і керівника податкової. І представники бізнесу могли їм поставити ті питання, які їх турбували, повідомити про тиск на бізнес, якщо такий є, звернути увагу на проблеми, які варто взяти на контроль правоохоронцям, щоб бізнес області був у конкурентних рівних умовах. Запросив керівника податкової, щоб він пояснив ті чи ті проблемні питання, пов'язані зі змінами податкового законодавства. Для чого? Щоб вони були готові, щоб були обізнані. Наприклад, одного разу запрошував керівника митниці.
Ми заохочуємо бізнес, щоб він повідомляв про ті питання, які його цікавлять. Щоб наші зустрічі мали практичний характер. Відповідно, я запрошую представників тих відомств, у яких підприємці можуть дізнатися те, що їх цікавить.
Тема сільського господарства через місяць-два буде дуже актуальна. І от цього місяця затвердили регіональні критерії критичності підприємств. Знаємо, що великі сільськогосподарські підприємства в дуже складній ситуації через максимальну мобілізацію працівників. Як їм розпочинати посівну?
Спілкуючись з бізнесом, я прошу наймати на роботу демобілізованих ветеранів, військових, які захищали нашу державу. Щоб після демобілізації вони швидко інтегрувалися в нормальне життя. Щоб їх брали на роботу й допомагали їм, висловлювали їм шану, повагу. Я не думаю, що людина, яка, наприклад, була танкістом два роки, не зможе опанувати трактор. Навпаки вона зробить усе якісно. І до цих людей має бути велика повага в суспільстві, тому що вони – реальні герої. Тож я такий шлях бачу.Як прокоментуєте явище бусифікації, те, що працівники правоохоронних органів разом із ТЦК перекривають міста й села?
Є мобільні блокпости, на яких виявляють людей і доправляють до ТЦК. Згідно з загальним аналізом (на попередньому місці служби я теж мав цю інформацію), понад половина – це люди навіть не з Волинської області. Вони їдуть на розваги, перебувають у казино, ресторанах в комендантську годину. У них система дозвілля працює по-іншому. Вони мають можливість організовувати різноманітні заходи розважального характеру, назвемо це так.
Думаю, близько 80% з тих, хто таким чином залучений до ТЦК, – це люди, які в розшуку, яким давали можливість протягом місяця-кількох прийти в ТЦК, оновити свої дані та стати у чергу для того, щоб йти на захист нашої держави.
Справді є моменти, коли відбуваються різні ситуації. Переважно це індивідуальні випадки. Наприклад, є люди, яких не встигли забронювати, а це важливі фахівці на підприємстві. Чи це люди, які працюють над забезпеченням життєдіяльності громади. Це все індивідуально, і там завжди йде розуміння, тому що ніхто не хоче, щоб громада чи якесь підприємство перестали працювати чи ефективно забезпечувати якісь комунальні послуги, бо людина-дві пішли воювати.
Коли я обійняв посаду і зустрічався з бізнесом, мені теж такі питання ставили. Я відповідав: скажіть, а як ви сприяєте мобілізації? Наприклад, є 600 підприємств із заброньованими працівниками. Навіть якби по 10 чоловіків пішли з кожного підприємства в ТЦК, оновили дані й були готові піти захищати нашу державу, то нарахувалося би 6000. Це, образно кажучи, планових пів року: ми мобілізовуємо, люди йдуть і не треба взагалі нічого робити. Люди стають на облік і йдуть служити, як було в перші місяці повномасштабної війни.
Ви думаєте, що працівникам правоохоронних органів чи ТЦК приємно і вдень, і вночі мобілізовувати людей, тому що вони з різних причин не з'являються в ТЦК і перебувають у розшуку? А скільки виявляють СЗЧ, тих, хто покинув військові частини… Дехто з них в емоційному стані і може біди наробити. Їх теж на блокпостах виявляють. А як по-іншому забезпечити безпеку в області? У нас же були емоційні зриви в людей, навіть у Луцьку, коли підрізали його автомобіль, а він біди наробив пересічним людям.
У нас зараз триває війна. Так, відбуваються певні речі, яких, можливо, ніколи не було би в мирний час. Мобілізація – це завдання Ставки Верховного Головнокомандувача.Чи вивчали питання щодо довгобуду – шахти №10 «Нововолинська»?
Шахта – це структурний підрозділ Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Якщо є питання, які стосуються компетенцій голови ОВА, то я надам будь-яке сприяння для того, щоб той чи той об'єкт працював, якщо є економічна доцільність у його функціонуванні. Це стосується не тільки шахти, а й будь-якого іншого підприємства. Але оскільки це структурний підрозділ відповідного міністерства, то саме воно визначає його подальшу діяльність.
Чи налагодили контакти з народними депутатами від регіону?
Зустрічаюся з усіма депутатами, не тільки народними, але й обласного рівня та з громад, які мають бажання зі мною зустрітися. Чому? Тому що всі депутати різних гілок влади є представниками народу, жителів області, які їх обрали. Люди їх делегували у владу для того, щоб розв'язувати їхні питання. А я як керівник Волинської ОВА зобов'язаний виконувати ті завдання, які переді мною стоять. А забезпечення і підтримка жителів області – це один з пріоритетів. Тому я комунікую зі всіма депутатами, незважаючи на те, які політичні партії вони представляють.Чи зверталися до вас щодо діяльності церков Московського патріархату, коли, наприклад, священники відмовлялися відспівувати полеглих воїнів?
На посаді, яку я обіймаю зараз, до мене таких звернень не було. Було кілька звернень на посаді, яку обіймав раніше. І ці питання разом із керівниками відповідних підрозділів, очільниками РВА врегульовували. Якщо буде така інформація, то є новопризначений керівник управління культури та релігії і, думаю, ми будемо реагувати.
Моя особиста позиція – такого не має бути. Героя, який загинув, захищаючи нашу країну, потрібно поховати з повагою… Ми робимо максимум із того, що можемо. Ми передбачили в обласному бюджеті кошти на підтримку сімей загиблих Героїв. У випадку наявності питань побутового характеру доступні до спілкування голови РВА. Я періодично зустрічаюся з різними групами населення, зокрема з членами сімей військових, ветеранами. Я слухаю їхні проблеми. Є відповідні керівники структурних підрозділів, і ми намагаємося залагоджувати ці питання. Якщо в рідних буде побажання, наприклад, щодо моєї реакції на упереджене ставлення, то, звичайно, вона буде. Чому хтось не має хоронити належним чином нашого Героя? Питання – саме в рідних. Я не можу втручатися без їхнього відома і бажання.
Якщо є інформація, що священнослужитель певної конфесії вчиняє дії чи має намір вчинити дії, які перешкоджають правам і свободам жителів області, повідомляйте мені. У конкретному випадку я буду реагувати… Я зустрічаюся з громадянами, у мене є сторінки в Facebook, де можна залишити повідомлення чи коментарі. Всі коментарі я читаю… Достатньо тільки написати мені. Я готовий реагувати, і реагувати швидко.Достатньо на сторінці у Facebook вам написати?
Так, пишуть же люди. На офіційну сторінку, вона тільки одна. Люди пишуть коментарі, з ними потім зв’язуються… Ніхто нічого не редагує, не видаляє. Люди пишуть і негатив, і позитив, і щось нейтральне.
Ольга ШЕРШЕНЬ
Фото Олександра ДУРМАНЕНКА
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Коментарів: 3
Ася
Показати IP
Сьогодні 17:29
Того я той месенджер и видалила ...
дідо
Показати IP
Сьогодні 17:46
бусифікація це агресивне порушення законодавства...всі правоохоронні органи закривають очі.
Читач
Показати IP
Сьогодні 19:05
Бусифікація - це обличчя людей при владі, їхній внутрішній світ і відсутність мізків для налагодження цивілізованої роботи відповідних органів. Шкода, що нові обличчя у владі ще більш бездарніші за своїх попередників. Хто має силу і владу , то таким жити краще, будучи дикунами, бандитами.
Чорний борщ, гарбузові пироги з квасолею та маком: культурна спадщина Волині поповнилася ще 5 елементами
Сьогодні 22:29
Сьогодні 22:29
Волинянина притягнули до відповідальності, бо знущався з матері та облаяв поліцейських
Сьогодні 22:12
Сьогодні 22:12
Скільки українських біженців хочуть повернутися на батьківщину: в ООН оприлюднили цифри
Сьогодні 21:34
Сьогодні 21:34
У Луцьку водійка Renault зіткнулася з маршруткою
Сьогодні 21:15
Сьогодні 21:15
«Більше такого робити не буду». Волинянка, яку посадили на сім років за переправлення чоловіків за кордон, подала апеляцію
Сьогодні 20:39
Сьогодні 20:39
Померла відома акторка Джоан Плаурайт, яка зіграла у фільмах «101 далматинець» та «Чай з Муссоліні»
Сьогодні 20:21
Сьогодні 20:21
Додати коментар:
УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.