USD 41.70 42.00
  • USD 41.70 42.00
  • EUR 41.75 42.00
  • PLN 10.12 10.30

Втратимо вищу освіту – втратимо шанс на успішне майбутнє, – Ігор Палиця

22 Липня 2021 12:06
Вітчизняна освіта тримається на освічених, чесних, працьовитих учителях, викладачах, науково-педагогічних працівниках, які, попри мізерну зарплату, віддано вкладають свій розум і сили в нові покоління українців.

Про це пише народний депутат України, лідер партії «ЗА Майбутнє» Ігор Палиця у своєму блозі на сайті видання УНІАН.

Як зазначає парламентар, сьогодні країна стрімко втрачає таких освітян. За останні роки в процесі так званої оптимізації мережі середніх шкіл без роботи залишилися 16 тисяч педагогів. Ще стільки ж, за підрахунками експертів, будуть звільнені впродовж цього та наступного років.

Читати ще: Потрібно не закривати виші, а збільшувати видатки на вищу освіту, – Ігор Палиця

«Так нам досі відгукується виконання вимог МВФ, на угоду з яким пішов український уряд. Тепер під ударом опинилися викладачі вишів.

Зараз Міносвіти веде перемовини зі Світовим банком про надання кредиту в 200 млн доларів. Кошти підуть не на розвиток вищої освіти, а на чергову оптимізацію, цього разу — вищих закладів освіти. Це слово до гіркоти знайоме українцям. За словами міністра освіти Шкарлета, у результаті оптимізації в Україні має залишитися 80–85 державних вишів. Тобто їх кількість може скоротитися більш ніж удвічі. А це означає, що більше 40 тисяч викладачів і наукових працівників втратять роботу», - наголошує Ігор Палиця.

Висококваліфіковані фахівці, які віддали десятки років освіті та науці, будуть фактично викинуті на вулицю. Багатьом із них уже за 40, тож знайти нову роботу, тим паче за спеціальністю, буде вкрай важко. Очевидно, що вони будуть вимушені влаштовуватися не за фахом чи взагалі їхати працювати за кордон. Унаслідок цього Україна втратить частину освітнього та наукового потенціалу.

За словами міністра освіти Шкарлета, у результаті оптимізації в Україні має залишитися 80–85 державних вишів. Тобто їхня кількість може скоротитися більш ніж удвічі.

Читати ще: Тарифи, дефіцит продовольства, борги та безробіття: Ігор Палиця розповів, які виклики чекають українців

«А що буде з молоддю? Оптимізація вишів порушить право на здобуття вищої освіти майже 400 тисяч студентів. У першу чергу постраждають жителі малих міст і сіл. Адже, враховуючи рівень зубожіння населення, далеко не кожна родина зможе дозволити собі відправити дитину до вишу в інший регіон або оплатити навчання на комерційній основі. Ті ж студенти, які вже навчаються, у разі скорочення вишу також можуть залишитися ні з чим. Немає жодних гарантій, що в "укрупненому" університеті для них знайдуться місця, тим паче серед бюджетних.

Влада має розуміти, що вона робить: унаслідок такої реформи з роками ми станемо країною, де переважна більшість населення не матиме вищої освіти. А неосвічена молодь не підніматиме економіку України. Втрата системи вищої освіти — це ніщо інше, як шлях перетворення нашої країни на постачальника сировини та дешевої робочої сили для Заходу. Невже уряд згоден фактично продати шанс України на успішне майбутнє, лише б отримати 200 млн доларів кредиту від Світового банку?!

Окрім сказаного, зазначений проєкт небезпечний своїми корупційними ризиками. Адже в українських реаліях може йтися не про закриття неефективних вишів, а про заволодіння чиновниками землею та майном на мільярди гривень. Також можна передбачити, що на окремих ректорів чинитиметься корупційний тиск, щоби саме їх ВЗО не потрапив до переліку на оптимізацію.

Переконаний, що для системи вищої освіти необхідний інший шлях. Україні потрібне не скорочення кількості вишів, а збільшення їхнього фінансування. Університети й інститути мають нарешті отримати всі необхідні повноваження для самостійного розвитку та вільного залучення коштів. Не потрібно говорити про надлишкові навчальні потужності. Успішний досвід сусідньої Польщі доводить, що за правильної державної політики їх можна використовувати для навчання іноземних студентів.

Вважаю, що український уряд має призупинити переговори між Міносвіти та Світовим банком про надання кредиту на оптимізацію вишів. Одразу після початку роботи 6-ї сесії парламенту у вересні наша депутатська група наполягатиме на звіті міністра освіти Шкарлета з цього питання. Ми будемо захищати інтелектуальний потенціал нації, адже без потужної системи вищої освіти Україна втратить шанс на успішне майбутнє», - підсумовує народний депутат Ігор Палиця.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 6
Анонім Показати IP 22 Липня 2021 12:37
Вища освіта зараз це бізнес. І фінансують цей бізнес самі студенти. Зарплата у викладачів мізерна? Подивіться, на яких автомобілях приїжджають ті викладачі до вишу. Сам студент готовий платити гроші викладачу, аби його нічого не птитали. Студент хоче корочку, диплом, і за це платить. Знання студента не цікавлять.
Олег до Анонім Показати IP 22 Липня 2021 12:57
100%
Учитель Показати IP 22 Липня 2021 15:20
Дошкільної, середньої та вищої освіти, в її природному значенні, в Україні не було років 100. В СРСР нормальними були лише інститути, які готували фахівців для оборонки, а школи для партноменклатури. Все інше годились для життя по радянському. СРСР розвалився завдяки своїм кадрам. За останні 30 років система покращала хіба що на 1%. Все інше за радянськими лекалами - навчання не для знань, а для червоного атестату чи диплому.
Анонім до Учитель Показати IP 22 Липня 2021 20:45
Підручники для школи. були розраховані на п'ять років користування. За п'ять років нічого не мало права змінитися. Застій, а педагогам добре. П'ять років один конспекти, говори одне і те ж.
Василь Показати IP 22 Липня 2021 18:42
В СРСР освіта була на досить пристойному рівні,хоча і сильно ідейного спрямування.І студентів відчисляли за неуспішність.Також і в педагогічні вузи набирали досить сильних випускників.А коли вища освіта стала платною-все і посипалось.Знання перестали цінитись.Цінні стали корочки для заняття посади чиновника.ВУЗи стали рости ,як гриби для збільшення доходу.Престижність вчителя ,лікаря,інженера впала.І деякі лікарі перейшли на свою практику,хоча в складних ситуаціях все-таки відіграють лікарні.Так-що освіта в СРСР була.Медаліст,2 дипломи СРСР.
До Василь Показати IP 23 Липня 2021 10:20
Якщо дивитись на освіту в СРСР з середини СРСР, то все було "нормально". Це так само, як оцінювати свіжість повітря в приміщенні не виходячи за межі цього приміщення. Питання. Якщо в СРСР була така класна освіта, то чому він розвалився? Чому виробництво поступалось західному виробництву? В наслідок чого люди жили в рази гірше, порівняно з країнами "загниваючого" капіталізму. Так сяк вчили в медінститутах, але й тоді можна було отримати диплом "за сало". Смертність не поступалась сучасній. В педінститутах здобували освіту лише талановиті та цілеспрямовані, Таких були одиниці. Як правило вони ішли в науку. Ті, що лишались в школі, успішно калічили своїх учнів. Про радянських інженерів краще промовчати.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus