USD 42.50 42.85
  • USD 42.50 42.85
  • EUR 42.70 42.95
  • PLN 10.22 10.40

Втрати війни: порицька резиденція Чацьких

19 Лютого 2023 12:33
Порицьк у наш час більше знаний як Павлівка Іваничівського району у Волинській області – місце, де варять пиво «Павлівське». У певний час населений пункт розділився на дві частини – власне Порицьк (тепер це Павлівка) і Старий Порицьк.

Містечко Порицьк зародилося, мабуть, в XIV столітті. У 1407 році вже існувало, великий князь Литовський Вітовт продарував його своєму слузі. Згодом Порицьк перейшов у власність роду Порицьких, аж поки в середині XVII століття Олена Порицька не вийшла заміж за луцького підсудка Андрія Загоровського. Проте наприкінці XVII століття внучка останніх вийшла заміж за Войцеха Чацького і місто перейшло у власність Чацьких, яким було аж до 1939 року.

У XVIII столітті внук Войцеха став будувати палац. Ділянка, відведена під будівництво, з одного боку була оточена річкою Лугою, з другого – великим озером, а з інших – виритими каналами.

Проєкт невідомого архітектора передбачав зведення палацу у трьох частинах: головного корпусу і двох бічних. Не вдалося завершити ідею великого палацу через смерть фундатора. Продовжував будівництво відомий творець Кременецького ліцею Тадеуш Чацький. З якихось причин проєкт реалізували на дві третини – збудовано лише два з трьох корпусів. Завершені споруди стояли одна навпроти одної, тому їх стали сприймати як «лівий і правий палаци».

Читати ще: Втрати війни. Ренесансний Несвіч

Це були двоповерхові будівлі у стилі класицизму, накриті високим ґонтовим дахом. Палаци стояли на глибоко закладених підвалах. Наприкінці робіт правий корпус дещо підправили, щоб він відрізнявся від лівого. Тадеуш Чацький вирішив його зробити репрезентаційним і помістити туди колекції. Лівий корпус призначався для житла.

У 1816 році Порицьк відвідав письменник-масон Юліан Урсин Нємцевич і описав його у мандрівних нотатках. А ще за 50 років тут побував мандрівний художник Наполеон Орда і зробив принаймні дві акварелі з виглядом Порицька. На одній із них – палац Чацьких.
Порицький палац Чацьких на малюнку Наполеона Орди
Порицький палац Чацьких на малюнку Наполеона Орди
Навколо споруд розкинувся парк розміром не більш як три гектари. Його впорядкуванням у французькому стилі опікувався знаний садівник Деніс Макклер (Діонісій Міклер), який дуже багато працював на Волині. Між обома палацами він заклав шикарні клумби, які підтримували у доброму стані аж до кінця. Тополі, ясени, туї, липи оточували два палаци.

На центральному вході палаци мали портики на чотирьох іонічних колонах. На бічних крилах споруди – псевдоризаліти, тобто виступи з вікнами на площині фасаду. У трикутному полі фронтону над центральним входом ліплені ініціали TBC, що означали Tadeusz, Barbara Czaccy. Над карнизом псевдоризалітів по боках палаців вивищувалися фронтони з декоративними вазами із пісковика. Вікна другого поверху були більше декоровані, ніж першого.

У лівому палаці містилися велика кухня, житлові кімнати господарів, покої для гостей, убиральні, господарські приміщення. На другому поверсі – великий салон та їдальня, обшита дубом. На підлозі – композиція з сонцем, від якого розходилося проміння. Кімнати мали мармурові каміни, всі з різним декором. На стелях висіли люстри з кришталевими елементами. Весь лівий корпус був упоряджений цінними старовинними меблями. Тут також містилася колекція родинних портретів.
Лівий палац. Зображення з книги Романа Афтаназі Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej
Лівий палац. Зображення з книги Романа Афтаназі Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej
Кімнати прикрашали скульптури. Серед найцінніших – погруддя маршалка Чотирилітнього сейму Станіслава Малаховського і кардинала Володимира Чацького. Високу вартість мав стіл Тадеуша Чацького, за яким він завжди писав стоячи. Цінували тут горжет з позолоченої міді зачинателя палацу з кінця XVIII століття Войцеха Чацького. На креденсах, розміщених у різних кімнатах палацу, зберігалися кільканадцять сервізів різних європейських фабрик.

Перший поверх правого палацу мав склепінчасті стелі. Саме тут містилася основна частина колекцій разом з бібліотекою, яка налічувала 32 тисячі томів. Тут же була велика їдальня для грандіозних прийомів, які нерідко відбувалися у Чацьких.

Після смерті Тадеуша Чацького значну частину колекції разом з частиною бібліотеки було передано в Кременецький ліцей. Іншу частину було продано. 15 тисяч томів перемістили до Пулав. Перед 1914 роком власники маєтку вивезли цінні речі до Курської губернії. Те, що не встигли, було пограбовано під час Першої світової. Коли Чацькі вернулися у свою резиденцію після війни, вони мало що знайшли там. Правий палац фактично було знищено, залишалися тільки стіни. Ресурсів для відбудови не було.

Стан після Першої світової війни
Стан після Першої світової війни
Стан після Першої світової війни
Стан після Першої світової війни
Змогли відновити тільки лівий палац. Життя тут налагоджувалося, докупили меблі й інші необхідні речі.

У наш час нема і рештків. Про палац нагадують тільки писемні джерела та шматочок палацового начиння, розкиданого по світу в (не)відомих колекціях.

Олександр КОТИС
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus