USD 41.30 41.70
  • USD 41.30 41.70
  • EUR 41.55 41.70
  • PLN 9.90 10.10

«Вона мій янгол»: волинянка допомогла повернутися в Україну батькові, якого незаконно вивезли до Росії

20 Січня 2024 22:08
Нарколог та фтизіатр В’ячеслав Москаленко від початку повномасштабного вторгнення опинився на окупованій території Харківщини. У травні 2022 року росіяни вивезли його до фільтраційного табору в Бєлгород, а потім у селище Іваново, де жив під «пильним наглядом».

Завдяки старанням доньки, яка живе на Волині, та волонтерам, які допомогли втекти з Росії, чоловіку вдалося повернутися додому, в Україну. Як подолав цей, шлях В'ячеслав Москаленко розповів Суспільному.

Початок повномасштабного вторгнення та окупація

23 лютого 2022 року В'ячеслав Москаленко відпрацьовував зміну в туберкульозній лікарні у селі Липці Харківської області, що за десять кілометрів від російського кордону. Там, каже, побачив початок війни на власні очі.

«Вийшли з медсестрою на вулицю і бачили ці всі пуски ракет. О пів на восьму ранку вже росіяни зайшли в село. Підірвали трансформатор, електрики вже не було і зв'язок теж вимкнувся», – пригадує лікар.
Своїх пацієнтів, серед яких були й лежачі, які потребували щоденної опіки, він не залишив. Таким чином чоловік опинився на окупованій території.

«І почалися у нас там будні у холоді. Як на мене, голод не страшно, а от холод... Я тепер зиму не люблю, м’яко кажучи», – каже В’ячеслав Москаленко.

Читати ще: «Мій чоловік воював проти росіян, а я з дітьми жила в страху серед колаборантів». Історія переселенців, які осіли на Волині

Чоловік розповідає, що місцеві жителі робили спроби виїхати з окупації: їхали на Харків, але потрапляли під обстріли й поверталися.

9 травня до лікаря прийшли російські військові та сказали збиратися з речами.

Життя в Росії

Спочатку чоловіка відвезли в Бєлгород до фільтраційного табору.

«Питають: «Дєд, скока лєт?» Кажу, що 60, а вони: «Ой, іді, дєд, іді» в намет. Потім нас повантажили в автобуси й відвезли в Іваново, пішли чутки, що нас будуть вивозити на Камчатку чи Далекий Схід», – пригадує В'ячеслав Москаленко.

Читати ще: Подружжя лікарів з Маріуполя, яке переїхало на Волинь, – про зруйновану лікарню та втечу під обстрілами

Чоловік розповідає, що в Іваново відчував, що живе під пильним наглядом. Там часто зникав зв'язок, було відчуття, що хтось слухає телефонні розмови. Додає: втекти із санаторію, де їх тримали росіяни, вдалося завдяки хитрощам.

«Виходиш – «Ти куда?» Кажу, що на перекур, бо ж цілий день у хаті не будеш сидіти. Око було «не дрємлющє». Там обласний центр, а багато будинків із дощок, як раніше ящики були під овочі. Якось не солідно для обласного центру з дерев'яними будинками», – описує своє перебування в Росії чоловік.

Читати ще: «Нікуди повертатися. Будинку в Попасній немає»: 74-річна переселенка у Луцьку чекає сина з війни

Лікар розповідає, що було сумно самому на чужині. У Росії йому пропонували роботу, але, каже, з-під батога не захотів працювати.

Як донька намагалася повернути батька в Україну

Донька В'ячеслава Москаленка Оксана Даценко живе на Волині. Розповідає, що батьки розлучилися, коли їй було чотири роки. Відтоді з батьком зустрічалася двічі, один раз на власному весіллі.
«Весь час, до повномасштабної війни, він жив у Харкові. 24 лютого зателефонував мені, попрощався. Відтоді як його вивезли в Росію, дуже складно було його знайти. Я почала додаватися у 100500 чатів, шукати в інстаграмі, записувати сторіз, може, хтось знає, як можна вивезти. І одного разу мені написала дівчина-волонтерка», – розповідає Оксана про пошуки батька.

Волонтери пообіцяли вивезти В'ячеслава Москаленка через Європу в Україну. Тоді розпочався шлях повернення додому.

Читати ще:«Багато речей довелося залишити»: історії людей, які звернулися в банк одягу в Луцьку

Шлях додому

Поїздом дістався до Санкт-Петербурга, потім його відвезли в Іван-Город на кордон, далі був піший перехід у місті Нарва в Естонії.

«На російському кордоні тітонька сиділа якась, кажу, що додому, глянула паспорт, запитала вік і пропустила. Певно, мій вік був щитом, що старий дід – кому він потрібен», – припускає чоловік.
З Естонії В'ячеслав Москаленко виїхав до Латвії, переїхав Литву і через Польщу дістався України.

«Вона мій рятівник, ангел. Якби не донька, то я не знаю, де був би зараз. Вона підняла на вуха весь штат волонтерів, завдяки Оксані В'ячеславівні я благополучно зробив круїз Європою та прибув у славне місто Луцьк», – жартує чоловік.

З 1 червня 2022 року В'ячеслав Москаленко живе на Волині. Чоловікові вдалося працевлаштуватися наркологом в обласний центр терапії залежностей. Каже, що це його тішить, бо не сидить на шиї у дочки. А Оксана Даценко зазначає, що лише у 31 рік відчула, що вона донька і в неї є тато.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 2
олександр Показати IP 21 Січня 2024 11:31
здавав Україну до війни, буде й зараз. контроль за такими людьми і ще раз контроль. Через місяць буде знову кричати рассея приди, путин памагі
Іван до олександр Показати IP 21 Січня 2024 19:20
Ти не правий. Даремно ображаєш людей. Не треба усіх під одну гребінку. Чоловік жертвував усім, щоб добратись до України. І донька тут (дуже красива). Нормальні люди.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus