USD 41.35 41.65
  • USD 41.35 41.65
  • EUR 41.50 41.80
  • PLN 10.05 10.24

Волинські медики розповіли, чи літає коронавірус у повітрі

26 Березня 2020 17:58
Волинські медики, які нині посилено готуються до епідемії коронавірусу, закликають громадян бути свідомими й виконувати усі рекомендації стосовно поведінки під час карантину.

В. о. директора Волинської обласної клінічної лікарні Олександр Дудар наголошує на необхідності самоізоляції.

«Якщо ви почуваєте себе зле, якщо підвищена температура тіла – ні в якому разі не треба нікуди виходити. Необхідно самоізолюватися», – наполягає фахівець.

«Якщо вас щось насторожує у самопочутті, телефонуйте сімейному лікарю й чітко описуйте свої відчуття. Лікар дасть поради, що слід робити у такому стані, – пояснює Олександр Дудар. – Коли людина відчуває нестримний кашель, пекучий біль у горлі, є відчуття задухи, нестачі повітря навіть у спокої, тільки тоді треба телефонувати 103. Своєю чергою швидка має доставити такого пацієнта в інфекційний стаціонар. Там людину повинні госпіталізувати, якщо є відповідні покази».

Щоби не інфікувати інших та убезпечити себе, продовжує медик, необхідно обов’язково носити маску. Надзвичайно важливими є правильна дезінфекція і ретельне миття рук.

«Маски потрібні, це захист. Є дослідження, що впродовж дня людина, свідомо чи несвідомо, торкається руками обличчя близько 90 разів. Ми навіть не помічаємо цього. А маска унеможливлює це, не дає прямого контакту рук зі слизовими оболонками носа, рота, очей», – пояснює він.

До того ж, не слід забувати, що хвороба у більшості людей може протікати безсимптомно. Тобто людина може почуватися цілком здоровою і сповненою сил, проте бути носієм коронавірусу. Саме тому, вважає Олександр Дудар, карантин і відповідальне його дотримання підуть на користь й стримають поширення вірусу.

«Звісно, у замкнутому приміщенні здоровішим не станеш, треба бувати на свіжому повітрі, на сонці. Тому на вулицю виходити можна. Але ні в якому разі не йти без потреби у людні місця. В аптеках і супермаркетах недаремно встановили вимогу про дотримання дистанції, – зауважує медик. – Звісно, у виграші ті люди, які живуть у приватних будинках. На власному подвір’ї безпечно. Сам по собі вірус не літає в повітрі. Він з’являється тільки тоді, коли поблизу є інфікована людина, яка кашляє і чхає. Але хто не має змоги уникнути людей, тоді все-таки краще обмежити себе і залишатися вдома».
Завідувач відділення пульмонології обласної лікарні Олег Яковенко також категорично закликає людей бути свідомими й ні в якому разі не панікувати.

Пульмонолог нагадує, що нині саме такий період року, коли панує не лише коронавірус, а й грип, аденовірус й багато інших респіраторних збудників, які викликають гостру респіраторну інфекцію верхніх і нижніх дихальних шляхів.

«Щороку з 1 жовтня завжди підвищується рівень захворюваності на гострі респіраторні інфекції – і вірусні, і бактеріальні. У цей період і пневмоній завжди більшає. Усе тому, що стає холодніше, люди більше часу проводять у закритих приміщеннях, в скупченні, між собою спілкуються в тіснішому колі. Відтак інфекція швидше розповсюджується. Це закономірно. Пік зазвичай припадає на січень, лютий, березень. І вже коли навесні починає теплішати, показники захворюваності починають падати», – пояснює спеціаліст.

«Є певні групи ризику. І не лише щодо коронавірусу. В першу чергу це завжди старші люди – 60-65+, люди з хронічними захворюваннями, люди, які мають слабкий імунітет або взагалі особи з імунодефіцитом: ВІЛ, онкологія, люди після операцій, з трансплантованими органами, ревматологічні хворі тощо. Крім того, у старших людей є віковий імунодефіцит. Вони частіше хворіють, адже у них імунна система значно слабша», – додає лікар.

«Організм дорослої людини так влаштований, що коли відбувається розмноження вірусу, то спершу все починається у верхніх дихальних шляхах, а потім вірус опускається вниз, у найкраще для його розмноження середовище – легені, – роз’яснює Олег Яковенко. – Пік розмноження вірусу у легенях – із третього до шостого-сьомого днів. А людина, яка одужує, може бути вірусоносієм до 37-го дня. Загалом середня цифра – 20 днів. Тобто такій людині не можна йти на вулицю, аби не інфікувати інших».

У нинішній ситуації, наголошують фахівці ВОКЛ, українцям неодмінно треба дотримуватися чітких вказівок ВООЗ і МОЗ. І ні в якому разі не недооцінювати важливості карантинних заходів. Якщо є ознаки нездужання, слід телефонувати до свого лікаря й нікуди не виходити.

Медики рекомендують відмовитися від походів у гості, від людних застіль. Спілкуватися треба на відстані один від одного – не менш ніж два метри. Якщо батьки – люди старшого віку і живуть окремо, то необхідно обмежити з ними контакти. Якщо є потреба приносити їм продукти чи ліки, то робити це вкрай обережно, не обійматися і тримати дистанцію.

«Треба цей період просто пережити, дочекатися тепла, коли уся гостра респіраторна інфекція піде на спад, у тому числі й коронавірус. Але суспільство мусить свідомо й розсудливо ставитися до вимог держави, дбати про власну безпеку і гігієну. На жаль, чимало людей думають, що їх це не стосується і омине. Це велика помилка», – констатує пульмонолог.
Завідувачка терапевтичним відділенням ВОКЛ Наталія Скальська додає: дуже важливо провітрювати верхній одяг і мити взуття.

«Прийшли додому з вулиці – одразу ретельно помийте руки. Не торкайтеся обличчя. Обробляйте антисептиком руки, поверхні. Зняли верхній одяг – лишіть на балконі щонайменше на годину, – наголошує вона. – Карантинні заходи – це не рекомендація, це вимога. Це однозначно правильне рішення держави. Що більше часу люди проводитимуть удома і що менше спілкуватимуться віч-на-віч, тим менше ми будемо мати важких пацієнтів на апаратах штучного дихання. Колективне спілкування неодмінно слід обмежити».

Ірина КАЧАН
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 8
Андрій Показати IP 26 Березня 2020 19:57
Волинські медики які часто не мають обладнання для ідентифікаці вірусу...РОЗПОВІЛИ :))))
так собі Показати IP 26 Березня 2020 20:08
а якщо не зареєстрований у сім. лікаря? то що помирати?
Валенс до так собі Показати IP 27 Березня 2020 13:09
Да
Юлія до так собі Показати IP 28 Березня 2020 23:34
Якщо ви не уклали декларацію з лікарем, одразу телефонуйте на: ___ гарячу лінію з питань коронавірусу у вашій області ____ на гарячу лінію МОЗ 0-800-505-201 ____ або Центру громадського здоров’я +38 044 425 43 54. ____Також можна подзвонити на Урядовий контакт-центр за номером 1545. Подальший алгоритм дій вам скаже оператор контакт-центру, на який ви зателефонували. Більше інформації тут: https://nszu.gov.ua/covid/partnership
віра Показати IP 26 Березня 2020 21:59
всі що померли =пізно звернулися по допомогу Сімейні лікарі по телефону лікують Ви нас що за дурнів маете.Коли людина задихаеться- почнуть реанімацію А ВІП персони зразу лягають чи чекають задихання.
Анонім Показати IP 27 Березня 2020 12:38
Мусять щось писати..хтось гроші рахує,а нас,як завжди,вчать як жити.
Olha Показати IP 27 Березня 2020 13:56
Tse nevirna informatsiia. Virus zalysahet'sia v povitri do 3-kh godyn. Pro tse pyshe Amerykans'ka presa.
Info Показати IP 29 Березня 2020 13:11
Пік пневмонії був Луцьку серпні

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus