USD 42.80 43.20
  • USD 42.80 43.20
  • EUR 42.80 43.10
  • PLN 10.26 10.40

Від 340 кг сміття на людину до 120: як у Луцьку впроваджуватимуть систему «нуль відходів»

9 Грудня 2024 13:23
Луцька міська рада оголосила про підписання зобов’язання стати містом-кандидатом у міжнародній програмі Zero Waste Certified City. Луцьк планує впровадження комплексу заходів для зменшення обсягів відходів, підвищення ефективності їх переробки та створення замкнутого циклу управління ресурсами.

Про це стало відомо 9 грудня на пресконференції в міськраді.

Програма Zero Waste Certified City – це міжнародна ініціатива, спрямована на сприяння переходу міст до економіки замкненого циклу. Сертифікація підтверджує досягнення міста у сфері управління відходами і його прагнення до створення сталого майбутнього.

Сертифікація Zero Waste складається з п’яти етапів:

- декларація муніципалітетом прагнення запровадити систему «нуль відходів»;

- підписання зобов’язання запровадити систему «нуль відходів» у громаді;

- запровадження системи «нуль відходів» у громаді;

- сертифікація системи «нуль відходів» у громаді;

- щорічний перегляд та удосконалення системи «нуль відходів» у громаді.
Реалізація кожного з цих етапів здійснюється за підтримки та з урахуванням порад експертних організацій у галузі відходів та управління ресурсами. Оцінка для сертифікації розробляється на основі системи підрахунку балів, яка включає обов’язкові й необов’язкові критерії оцінювання.

Після сертифікації муніципалітети повинні моніторити свою діяльність і вносити щорічні удосконалення для підвищення досягнутих результатів. Кожні три роки вони підлягають новим аудитам.

Як розповіла очільниця відділу екології міської ради Оксана Лисак, Луцьк – серед перший міст в Україні, яке долучилося до програми «Нуль відходів». Міськрада підписала декларацію про прагнення запровадити систему «нуль відходів» у серпні 2024 року, а зобов’язання запровадити її – наприкінці листопада.
«Наступний етап – це запровадження системи «нуль відходів». Для цього необхідно буде підготувати власну програму «Нуль відходів у Луцькій міській територіальній громаді». Після цього, у 2028 році, на нас чекає перша сертифікація, перший аудит системи «нуль відходів» у громаді. Ну і звісно, щорічний перегляд та удосконалення системи «нуль відходів». Передусім програма вимагатиме переосмислення абсолютно всіма мешканцями громади, не тільки владою, бізнесом і громадськими організаціями, персональної відповідальності за утворення відходів», – інформувала Оксана Лисак.

За її словами, головна мета програми – зменшення кількість відходів, які потрапляють на звалища. Цього можна досягти, наприклад, завдяки переробці сміття та повторному використанню товарів, компостуванню органічних відходів для подальшого збагачення ґрунтів.

«Місто має розробити систему заходів, які буде впроваджувати в різних секторах економіки. Якщо на сьогодні йдеться про утворення 340 кілограмів відходів на людину за рік у нашому місті, то ми прагнемо скоротити їх кількість до 120 кілограмів, тобто зменшити більш як наполовину. Чому ми говоримо чітко про ці цифри? Тому що в Луцьку вже зроблено багато кроків у напрямку удосконалення системи управління відходами, зокрема проведено дослідження морфологічного складу відходів. Близько половини відходів – це органіка. Тому одним із кроків на подальшому шляху буде запровадження загальноміської системи компостування відходів, щоб ці органічні рештки з побутових смітників не потрапляли на звалища», – прокоментувала очільниця відділу екології міської ради Оксана Лисак.
Вона нагадала, що всі навчальні заклади Луцька вже компостують органічне сміття: «І так – з різними потоками відходів: папір, пластик, метал, скло та інше. Ми напрацьовуватимемо різноманітні рішення, як зменшити потік того, що прямує на сміттєзвалище».

Читати ще: Луцька громада приєдналася до ініціативи «Нуль відходів»

«Нам дуже приємно, що наше місто долучилося до цієї програми. Сподіваємося в майбутньому отримати сертифікат як місто з нульовим рівнем відходів. Яким буде наше життя надалі, яким буде наше навколишнє середовище – це залежить тільки від нас. Цей напрямок дуже важливий нині», – сказав секретар Луцької міської ради Юрій Безпятко.
Голова громадської спілки «Український Альянс Нуль Відходів» Софія Сидоренко зауважила, що серед цінностей програми – комплексний підхід, співпраця міської влади з громадськими організаціями та представниками громадянського суспільства, прозорість.

«Ми разом із вами впливаємо на те, аби змінити систему управління відходами в Україні. Це надзвичайно важлива ініціатива. Однією з найбільших цінностей програми є системність мислення, комплексний підхід. Адже ми не можемо працювати з відходами, не розуміючи, звідки вони взялися, чому вони утворилися, який склад цих відходів», – сказала Софія Сидоренко.

Як вона додала, попереду – довгий шлях: «Не потрібно очікувати, що завтра відходів уже не буде. Водночас потрібно розуміти, що зміни невідворотні. Ми не можемо вирішити проблему виключно сортуванням і переробкою. Ми мусимо змінювати систему. Ми мусимо менше утворювати відходів. Ми мусимо менше продукувати відходів. Ми мусимо вживати більше якісних рішень повторного використання. Саме це програма несе в собі».
Керівник впровадження в Zero Waste Europe Джек Маккібан зазначив, що зараз програма нараховує близько 500 учасників: «Зрозуміло, що вони продукують відходи. Участь у програмі – це довготермінова робота. Важливо ставити перед собою цілі, щоб розуміти, чого можна досягнути через три, п’ять, десять років. Ми бачимо, що в тих муніципалітетах, які доєдналися до програми, кількість утворюваних відходів зменшується з кожним роком. Тобто ми говоримо про менше продукування відходів».

Ініціатива щодо підписання зобов’язання стати містом-кандидатом у міжнародній програмі Zero Waste Certified City належить, зокрема, громадській організації «Нуль відходів Луцьк».
«Ми дуже щасливі, що муніципалітет підтримав нас. Це ціль існування нашої громадської організації. Нині перед нами багато роботи. Ми бачимо, що багато стейкхолдерів починають об’єднуватися навколо втілення цієї ідеї в життя. Це напрочуд важливо. Не можна працювати тільки з міською владою, бізнесом чи громадськістю – потрібне об’єднання всіх ланок. Саме це забезпечить класний результат. На наступний рік наша організація поставила ціль – це просвітництво. Спершу ми працюватимемо в напрямку освіти, адже без усвідомлення того, що і як працює, мешканці не розумітимуть, що відбувається в місті. Тому наступного року ми будемо фокусуватися на цьому», – прокоментувала голова ГО «Нуль відходів Луцьк» Катерина Рабан.

Ольга ШЕРШЕНЬ
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 3
Брахман Показати IP 9 Грудня 2024 19:07
Дуже правильно,підтримую...
Свідок до Брахман Показати IP 10 Грудня 2024 10:05
Ще два роки тому в свинособачому Бєлороді впровадили систему утілізації пластикових пляшок в супермаркетах. Взамін ти отримуєш сертифікат яким можеш розрахуватись в супермаркеті. В Європі вже давно бомжі "полюють" на платикові пляшки, і проблема пластикових відходів вирішується дуже ефективно. В Україні я не бачив ні одного такого "автомата" по прийомці пластикових пляшок. Ми відстаємо не тільки від Європи, але, на жаль і від свинособак теж. Дуже сумно......
Анонім Показати IP 12 Грудня 2024 19:52
А в нас за вивіз сміття ще й абонплату ввели

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus