USD 41.15 41.45
  • USD 41.15 41.45
  • EUR 41.20 41.60
  • PLN 10.46 10.64

Вчені з’ясували, як деяким рослинам вдається швидко ворушити листям

18 Листопада 2022 00:26
Японські дослідники розкрили таємницю швидких рухів листям мімози соромлива (Mimosa pudica) у відповідь на дотики і пошкодження. Виявилося, найважливішу роль в цьому процесі відіграють іони кальцію (Ca2+), а сам механізм захищає рослину від нападу комах.

Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Communications

На відміну від тварин, рослини не мають нервів і м’язів, які дозволяють їм швидко рухатися. Однак Mimosa pudica, відома як мімоза соромлива, може миттєво переміщати листя у відповідь на дотик або пошкодження. Дотепер залишалися загадками і сигнальні молекули, що запускають цей рух, і фізіологічна роль цього процесу. Тепер дослідники з Сайтамського університету (Японія) змогли відповісти на ці питання.

Мімоза соромлива – найвідоміша не комахоїдна рослина, яке здатна швидко ворушитися. Попередні дослідження показали, що вирішальне значення для швидких рухів мімози мають електричні сигнали – потенціали дії, короткочасні зміни мембранного потенціалу, які також являють собою основу нервового імпульсу.

Автори нової статті створили флуоресцентні рослини, що дозволили в реальному часі реєструвати внутрішньоклітинну концентрацію іонів кальцію (Ca2+) і потенціали дії. Виявилося, при пошкодженні листа потенціал дії і зміна концентрації Ca2+ поширювалися з однаковими швидкостями і проходили через місце запису в один і той же час.

Обробка листя Mimosa pudica інгібіторами каналів Ca2+ і реагентами, що захоплюють іони Ca2 +, блокувала потенціали дії, а також рух листя у відповідь на дотики. Ці дані підтвердили думку про те, що Ca2+ діє як сигнальна молекула, що викликає швидкий рух листя.

Щоб визначити роль рухів листям, вчені створили трансгенну нерухому Mimosa pudica і порівняли її з рослинами дикого типу. З’ясувалося, що травоїдні комахи, як-от коники, поїдали нерухоме листя більше, ніж звичайні.

Дослідники також візуалізували сигнали Ca2+, рухи листя та поведінку коника на аркуші під мікроскопом. При харчуванні комахи листочки починали складатися послідовно разом з поширенням сигналів Ca2+, заважаючи конику продовжити харчування
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus