USD 41.15 41.55
  • USD 41.15 41.55
  • EUR 41.35 41.65
  • PLN 10.45 10.62

Вчені виявили неочевидний зв'язок між серцевими хворобами та мозком. До чого тут деменція?

Сьогодні 00:19
Збереження гостроти розуму з віком залежить від здоров'я серця. Тож, на думку вчених, деменції можна запобігти завдяки правильному способу життя.

Про це заявили в Американській кардіологічній асоціації (АКА), пише УП. Життя з посиланням на CNN.

«Деменцію зазвичай розглядають як невиліковну і невблаганну хворобу, якій неможливо запобігти. Однак дані показують, що дотримання здорового способу життя та раннє виявлення і лікування судинних факторів ризику можуть допомогти зберегти нормальну функцію мозку та зменшити тягар хвороби Альцгеймера й інших пов’язаних з нею деменцій», – зазначив професор неврології та реабілітації в Медичному коледжі Університету Іллінойсу доктор Фернандо Тестай.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, ішемічна хвороба серця, під час якої бляшки накопичуються в артеріях, є однією з головних причин смерті у світі. Для порівняння, кількість жертв цієї хвороби за 20 років зросла в 1,5 раза – з 6,4 мільйона у 2000 році до 9,1 мільйона в 2021 році.

Читати ще: Ягоди, чай і червоне вино: як ці продукти можуть вплинути на ризик розвитку деменції

Ця хвороба також впливає на мозок. Звуження артерій, яке виникає при ішемічній хворобі серця та високому кров’яному тиску, може зменшити кровообіг і спричинити пошкодження дрібних кровоносних судин головного мозку. Це, своєю чергою, може призвести до когнітивних розладів.

Учені навіть підрахували, що люди з ішемічною хворобою серця мають на 27% вищий ризик майбутньої деменції, порівняно з тими, хто не має серцевих захворювань.

Високий кров'яний тиск і діабет другого типу також можуть зменшити приплив крові до мозку та посилити запальні процеси в організмі. Це теж призводить до зниження когнітивних функцій і розвитку деменції.

Читати ще: Пошкоджують мозок: вчені знайшли схожість між тривалим COVID-19 і хворобою Альцгеймера

Covid-19 також може збільшити ризик серцевих нападів, інсультів і смертей протягом трьох років після зараження.

Вчені попереджають, що до 81% людей із серцевою недостатністю можуть мати певну форму когнітивного зниження, яке впливає на їхню пам’ять, мову або здатність мислити та планувати.

«Нові дані свідчать про те, що двосторонній зв’язок між серцем і мозком глибший, ніж ми думали. Судинні фактори ризику, пов’язані з серцевими захворюваннями, як-от діабет, можуть підвищити рівень бета-амілоїду в мозку, який визнали ключовим маркером хвороби Альцгеймера. Своєю чергою, бета-амілоїд було виявлено у серці, і він пов’язаний із серцевою дисфункцією. Ці висновки свідчать про фундаментальний біохімічний зв’язок між серцем і мозком», – зауважив доктор Фернандо Тестай.

Читати ще: Вчені створили ШІ-карту мозку: вона може допомогти розкрити таємниці хвороби Альцгеймера та аутизму

Невеликі крововиливи в мозок, які називають мікрокрововиливами, також можуть призвести до зниження когнітивних функцій. Найчастіше вони трапляються у людей з фібриляцією передсердь (тобто нерегулярним серцебиттям). У них на 39% підвищується ризик розвитку проблем з пам’яттю або мисленням.

Навіть дієтичні напої можуть підвищити ризик небезпечних захворювань серця на 20%.

Тому фахівці закликають зосередитися на зміні способу життя – краще спати, більше ходити, харчуватися збалансовано та намагатись менше стресувати.

«Люди створені для того, щоб жити зовсім інакше, ніж ми живемо сьогодні, і важливо розуміти, наскільки неймовірно важливим є спосіб життя», – додав директор відділу профілактики серцево-судинних захворювань і здоров’я доктор Ендрю Фрімен.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus