USD 42.35 42.65
  • USD 42.35 42.65
  • EUR 42.40 42.65
  • PLN 10.20 10.38

Вчені відтворили обличчя жінки, яка жила 45 000 років тому

2 Серпня 2023 00:50
У 1950 році археологи виявили відрізаний череп, похований глибоко в печерній системі в Чехії. Оскільки череп був розділений навпіл, дослідники прийшли до висновку, що скелетні останки належали двом окремим особам. Однак через десятиліття вчені з’ясували, що череп насправді належав одній людині: жінці, яка жила 45 000 років тому.

Дослідники назвали її жінкою Zlatý kůň, або чеською мовою «золотий кінь», на честь пагорба над печерною системою, пише видання T4.

Подальший аналіз її ДНК показав, що її геном мав приблизно 3% неандертальського походження, що вона була частиною популяції ранніх сучасних людей, які, ймовірно, спаровувалися з неандертальцями, і що її геном був найстарішим геномом сучасної людини, який коли-небудь був секвенований.

Тепер вчені пропонують нам уявити, як могла виглядати її зовнішність.

Щоб створити обличчя жінки, дослідники використали дані, зібрані з кількох існуючих комп’ютерних томографів (КТ) її черепа, які є частиною онлайн-бази даних. Однак, як і археологи, які розкопали її останки понад 70 років тому, вони виявили відсутність шматків черепа, включаючи велику частину лівої сторони її обличчя.
«Цікава інформація про череп полягає в тому, що його погризла тварина після її смерті», – повідомив співавтор дослідження Сісеро Мораес, бразильський експерт із графіки. «Ця тварина могла бути вовком або гієною. Обидві були присутні у фауні того часу».

Щоб замінити відсутні частини, Мораєс і його команда використали статистичні дані, зібрані в 2018 році дослідниками, які створили реконструкцію черепа. Вони також звернулися до двох комп’ютерних томографів – сучасних жінки та чоловіка – під час створення цифрового обличчя.

«Найбільше привернуло нашу увагу міцність структури обличчя, особливо нижньої щелепи», – сказав Мораєс. «Коли археологи знайшли череп, перші експерти, які проаналізували його, подумали, що це чоловік, і легко зрозуміти чому. Окрім того, що череп має характеристики, які дуже сумісні з чоловічою статтю нинішніх популяцій».

«Ми бачимо, що структура щелепи Zlatý kůň має тенденцію бути більш сумісною з неандертальцями», – додав він.

Сильна лінія щелепи була не єдиною особливістю, яка привернула увагу дослідників. Вони також виявили, що внутрішньочерепний об’єм жінки, тобто порожнини, де знаходиться мозок, був більшим, ніж у сучасних людей у ​​базі даних. Проте Мораєс пояснює цей фактор «більшою структурною спорідненістю між Zlatý kůň та неандертальцями, ніж між нею та сучасними людьми», – сказав він.
«Отримавши базове обличчя, ми створили більш об’єктивні та наукові зображення без фарбування (у відтінках сірого), із закритими очима та без волосся», – сказав Мораєс. – Пізніше ми створили спекулятивну версію з пігментованою шкірою, відкритими очима, хутром і волоссям. Мета другої – створити більш зрозуміле обличчя для населення«.

У результаті виходить реалістичне зображення жінки з темним кучерявим волоссям і карими очима.

«Ми шукали елементи, які могли б скласти візуальну структуру обличчя, лише на спекулятивному рівні, оскільки не було надано даних про колір шкіри, волосся та очей», – поінформував Мораєс.

Козімо Пост, археолог, який ретельно вивчав Zlatý kůň, але не брав участі в дослідженні, підтвердив, що багато про цю жінку залишається загадкою.

«Генетичні дані Zlatý kůň, над якими я працював, не можуть сказати нам багато про характеристики її обличчя», – сказав Пост, професор археології з Тюбінгенського університету в Німеччині. «На мою думку, морфологічні дані можуть дати розумне уявлення про те, якою могла бути форма її голови та обличчя, але не точне уявлення про її м’які тканини».
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus