USD 42.55 42.85
  • USD 42.55 42.85
  • EUR 42.55 42.80
  • PLN 10.20 10.38

Україну атакує вірус HMPV: чим небезпечна хвороба

6 Січня 2025 07:16
В Україні зафіксували перші випадки зараження метапневмовірусом людини (HMPV), спалах якого спостерігається в Китаї. Ця хвороба може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку, особливо серед маленьких дітей, сарших людей і людей з ослабленою імунною системою.

HMPV був виявлений у 2001 році та належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV). Антитіла класу IgG проти HMPV було виявлено у 100% осіб із повторним зараженням, у дітей до 10 років серопозитивність становить майже 100%, розповіла Главреду український інфекціоніст, доктор медичних наук, професор Ольга Голубовська.

Вона зазначає, що за даними Центру громадського здоров’я, в Україні від початку сезону зареєстровано 13 офіційно підтверджених випадків, але насправді їх більше, каже інфекціоніст.

Загроза зараження HMPV

Фахівець пояснює, що зараження відбувається крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватися протягом життя. Захворювання частіше є легким (нежить, кашель), але може бути важким із розвитком фульмінантної (зі швидким прогресуванням) дихальної недостатності. Останній варіант раніше спостерігався у пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легені.

Орієнтовний інкубаційний період – від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватись залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів. HMPV найактивніший у помірному кліматі протягом пізньої зими та весни, розповіла Голубовська.

Читати ще: Лікарні переповнені: у Китаї – сплеск захворюваності на новий респіраторний вірус

За її даними, рентгенологічні зміни неспецифічні: «матове скло», ателектази, гіперактивні легені, іноді – консолідація. Частіше двосторонні ураження (як на фото).
У світі важким хворим застосовують інгаляційний рибавірин (зауважте – емпірично, оскільки доказів немає зі зрозумілих причин). У нашій країні така форма рибавірину не зареєстрована, а таблетована навряд чи буде ефективною, ґрунтуючись на нашому досвіді, пояснює інфекціоністка.

Як боротися з метапневмовірусом

За її словами, насамперед не потрібно панікувати. Фактор часу – вирішальний для тактики лікування хворих. У разі виникнення респіраторного захворювання, особливо в групі ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та COVID-19, зараз до тестування потрібно додавати й метапневмовірус, особливо в госпіталізованих хворих, ресурс є. Якщо ви захворіли – правильно вимірюйте сатурацію крові пульсоксиметром.

По-друге, звичайна профілактика інфекції полягає в уникненні/зменшенні ризиків повітряно-крапельного передавання (обмеження контактів із хворими на респіраторні захворювання, особливо груп ризику, миття рук, провітрювання приміщень, вологе прибирання). Усе це, звісно, не гарантує зараження, але ми пам’ятаємо, що вся суть у дозі збудника, який на вас «нападає». Що вона менша, то більше шансів мати легке захворювання.

Читати ще: Дослідники встановили походження вірусу мавпячої віспи

По-третє – загальна рекомендація. Слідкуйте за своїм здоров’ям, вчасно діагностуйте патологію (наприклад, синдром інсулінорезистентності, патологію щитоподібної залози), приймайте вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря), у багатьох є його нестача або дефіцит, а він, зокрема, є гормоном імунної системи.

«Прохання до лікарів – не затягуйте з госпіталізацією, якщо хворий щодня прогресує. Пам’ятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки і не стільки за показниками температури, як за загальним станом хворого, особливо в групі ризику. Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектра дії може бути обґрунтованим», – додала Голубовська.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 1
Корiнний лучанин Показати IP 6 Січня 2025 10:01
Для того ,щоб зупинити ,нам потрiбно бiльше пiндоських лаболаторiй на територii Украiни.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus