USD 41.50 41.80
  • USD 41.50 41.80
  • EUR 41.60 41.80
  • PLN 10.65 10.87

Українцям будуть платити за використання надр: скільки отримаємо і як це працює в інших країнах

16 Липня 2021 15:31
Однією з передвиборних обіцянок президента України Володимира Зеленського було введення «економічного паспорта» громадян. Світовий досвід говорить про те, що такий механізм реалізувати можна. Так, в штаті Аляска (США) є «Перманентний фонд», куди надходить чверть всього доходу штату від обороту нафти. А після цього частину грошей через дивіденди розподіляють серед жителів.

«Необхідно ввести «економічний паспорт» українця. Кожна дитина матиме право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природних благ (надр, землі і так далі). Після досягнення повноліття дитина отримає ці накопичення як власний стартовий капітал. Українець повинен стати основним акціонером Україна», – таку ідею раніше висловив Зеленський. Про це йдеться в матеріалі Слово і діло.
Подібний механізм існує і в Норвегії. В державі доходи від нафти розподіляють серед громадян – відкривають рахунки для новонароджених. А в ОАЕ (Об’єднані Арабські Емірати) відкривають депозитні рахунки, на які надходять кошти. Після досягнення повноліття гроші можна використовувати на будь-які цілі. Також подібні механізми є і в Саудівській Аравії і Кувейті.

Відзначимо, законопроєкт про «економічний паспорт» з’явився в парламенті в січні минулого року. Під «економічним паспортом українця» мається на увазі особистий рахунок дітей, які повинні народитися в Україні після 1 січня 2021-го і прожити на її території 18 років.

Раніше повідомлялося, що в Україні всі народжені діти до 18 років зможуть накопичувати кошти від використання надр. За словами радника президента Олега Устенка, планується створити своєрідний український Фонд добробуту. Він буде наповнюватися за рахунок продажу ліцензій на розробку корисних копалин, приватизації, профіцитних коштів держбюджету, коли вони з’являться.

Фонд може отримувати якусь частину ренти від користування надрами. Але скільки саме – поки не визначено. Щоб гроші не з’їла інфляція, Фонд добробуту повинен кошти не тільки акумулювати, а й вкладати в безризикові операції, наприклад в цінні папери держави, і не тільки українські.

«Ця сума, як мінімум, повинна збільшуватися на рівень інфляції. Плюс невелика дельта заробітку для фонду. Це одна з найважливіших умов, в іншому випадку держава буде втрачати свої кошти. Якби фонд працював у цьому році, мінімальна дохідність повинна бути на рівні 10%. Тоді це перекриє інфляцію і дасть заробіток фонду близько 3%», – відзначав раніше Устенко.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 1
скептик Показати IP 16 Липня 2021 16:51
вже наодержувались дивідендів від прихватизаційних майнових сертифікатів. і землі по самі вуха.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus