USD 41.00 41.30
  • USD 41.00 41.30
  • EUR 40.80 41.40
  • PLN 10.30 10.50

У Південній Африці науковці виявили сліди найдавніших льодовиків

13 Липня 2023 00:18
Науковці знайшли сліди найстарших льодовиків на планеті. Вони розташовані у Південній Африці.

Про це повідомляє Українська правда. Життя з посиланням на Science Alert.

Вчені виявили стародавні породи, «побиті» ізотопами кисню. Вони лежать під найбільшими у світі родовищами золота.

Команда під керівництвом геолога-археолога Йоганнесбурзького університету Акселя Хофмана проаналізувала скельні шари, розташовані поблизу Дурбана на східному узбережжі Південної Африки. Вони містять льодовикові відкладення, вік яких оцінюється у 2,9 мільярда років, що робить їх найстарішими з відомих на Землі.

Послідовність шарів гірських порід, яка називається супергрупою Понгола, майже не була порушена, оскільки багато років тому вона сформувалась в результаті затоплення внутрішнього моря.

«Це одна з небагатьох територій, яка залишилася досить недоторканою та незмінною від ранньої Землі. Ці відкладення є скам’янілими льодовиковими моренами, які в основному є уламками, залишеними льодовиком, коли він поступово тане і стискається», – пояснює геолог Орегонського університету Ілля Біндеман.

Команда науковців виміряла ізотопи кисню та глинистих сланців із супергрупи Понгола. У цих зразках найнижчий рівень кисню-18 серед усіх аналогічних родовищ, проаналізованих дотепер. А ще дуже висока кількість кисню-17, що вказує на те, що породи утворилися при більш низьких температурах.

Ізотопи кисню бувають «важкими» або «легкими»: це залежить від кількості нейтронів у їхньому ядрі. Тож коли геологи порівнюють їхню відносну кількість у стародавніх породах, то можуть зробити висновок про умови, за яких ці породи виникли.

Біндеман каже, що для того вони мали утворитися під льодом.

«Поєднайте ці геохімічні докази з моренними доказами, і це означатиме, що ці льодовики – найдавніші льодовики, знайдені на Землі», – додав він.

За попередніми оцінками науковців, глобальне похолодання наступало на Землі двічі – 650 і 700 мільйонів років тому. Але все більше дослідників сумніваються в тому, що «земна куля перетворювалась на сніговий шар».

Біндеман і та його колега Хофман схиляються до думки, що континент, який дав початок Південній Африці, знаходився ближче до полюсів, тому покрився льодом.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus