USD 42.20 42.60
  • USD 42.20 42.60
  • EUR 42.40 42.70
  • PLN 10.20 10.38

«У нас життя було цікавіше»: про минувшину і сьогодення волинського села, що біля Польщі

6 Серпня 2023 08:07
Старожили села Бережці, що на Любомльщині, розповіли про минувшину та сьогодення свого населеного пункту. Згадане село розташоване на березі річки Західний Буг. Звідси рукою подати до сусідньої Польщі.

Де заробляють гроші і як живуть у селі, що при кордоні й на березі річки? Про це йдеться в сюжеті ТРК «Аверс».

«Понімаєте, в нас життя все одно було цікавіше», – впевнена жителька села Бережці Любов Панасюк.

У селі Вишнівської громади – 225 домогосподарств. Населення – 628 людей. Село розташоване під самісіньким кордоном, біля річки Західний Буг. За річкою – вже Польща.

Місцева жителька Любов Панасюк порівнює сьогодення і минувшину. На її думку, колись життя було цікавіше і веселіше.

«Із роботи їдуть – співають. Ідуть до клуба дівчата – співають. У нас тут була така дівчина Ніна. «Ніно, виводь». І таким першим голосом вона виводить. А зараз заглибилися всі в гроші. Раніше ми жили, то думали, що живемо краще всіх. Ми не бачили тих туалетів, тих унітазів, тих ванн. Ми не бачили, але ми жили. Здорові були і добре було», – говорить Любов Панасюк.

Вона має 38 років стажу. 20 років пропрацювала в місцевому клубі. Зараз на пенсії. Господарства не тримає, має лише собаку та курей.

Жінка розповідає про нещодавні зміни в селі. З початку місяця в Бережцях стала курсувати пересувна пошта. Поштарку, яка колись працювала, звільнили.

«У вівторок і п’ятницю їде машина. Приїхала сюди. Я вийшла, получила, земельний податок заплатила, за світло заплатила», – каже жінка.

У місцевій школі навчаються 86 учнів. До дитсадка діти з Бережців їздять у сусідні Римачі. Звідси туди організували доїзд для малечі. Нині в садочку в Римачах – 46 діток з обох сіл.

«Хто хоче заробити, то в нас така місцевість, що можна заробити. Зараз літо – чорниці. Лисичок зараз немає, бо сухо. А так лисички по 100 гривень за кілограм брали. А хто знає місця, то набирають і на 300 гривень за день. На лохину їздять», – говорить Любов Панасюк.

Багато років тому в Бережцях шукали поклади вугілля. Вибурили свердловину. Поклади були невеликі, тому добувати його тут не стали. А от свердловина, з якої б’є чиста вода, залишилася. Місце, де вона розташована, жителі села облагородили.

«Там цікаво. Там воду святять, купаються зимою. Як я була маленька, тут приїхали, бурили, думали, що в нас шахту відкриють, але в нас тут дуже малий шар вугілля. Так і осталася та скважина. То там зараз окультурили, їздять купатися», – каже Любов Панасюк.
Читати ще: Невідома Волинь: наречена, яка плаче на весіллі, криниця з журавлем і млинці замість хліба. Відео

Жителю села Бережці Миколі Бризюку – 67 років. Чоловік на візку. Усьому вина – Чорнобиль. Він отримує 2700 гривень пенсії.

«Раніше колгоспи були. Все було. А зараз що? Розбомбили все. Нема нічого. Нема куди людям іти працювати. Та й усе. Я працював трактористом 10 років», – каже він.

Надії – 86 років. Вона ходить тільки до церкви. Свято-Покровський храм у селі освятили та відкрили в 1993 році.

«А в нас льон родився, крепко хороший. І здавали, і терли, і що йому тільки не було. Як пішла в колгосп, то я більш ніде і не робила. Тільки в колгоспі. На всякій роботі – і льон, і буряк, і картопля, і цукровий буряк. І все ж треба було руками робити. Не було так, як тепер. Та тепер ніхто і не сіє того буряка», – зазначає Надія.

Нині жінка не має господарства. Тримає тільки курей.

Бережці довгий час не мали спокою. У 1939 році село було розділене прикордонною смугою на дві частини. Деяких місцевих виселили в Рожищенський район. Потім люди назад поверталися на рідні землі.

Перша писемна згадка про село датується 1433 роком. Назва села Бережці, за деякими джерелами, походить від місцевості, на якій розташоване село. Йдеться про те, що село розташоване на березі річки.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 7
точно Показати IP 6 Серпня 2023 08:47
Правду люди кажуть. Вони були потрібні одне одному, сім'ї, селу, колгоспу, країні. І жили щороку не гірше, а краще. А тепер держава очі під лоба закотить, і талдичить дурнувату брехливу мантру про те, як було колись погано, і як буде колись добре. А чиновники крадуть, як ті щуряки, нпжертися не можуть......
Дикий до точно Показати IP 6 Серпня 2023 10:21
Плати податки.
Анонім Показати IP 6 Серпня 2023 09:43
пахали як негри в колгоспах, нічого свого не мали, навіть унітазу, але жили 'весело', бо думали, що живуть краще за всіх. Пропаганда чудова штука, зараз так живуть в північній Кореї. Совковий 'добробут' - це молодість, здоров'я і повне незнання того, що відбувається у світі, совєтскіх людей . Добре, що совок розвалився, коли я ще вчилася в школі. Пропаганду про те, як погано живуть діти в капіталістичних країнах, яку насаджували ще з першого класу, починаючи з букваря і першої читанки, я добре пам'ятаю . Діти робочого класу, як нам говорили, в капіталістичних країнах в школу не ходять, а вимушені працювати зранку до пізньої ночі,а найбільш поширена дитяча робота,за версією совєтів, то чистити черевики багатим на вулицях.
Спиридон Показати IP 6 Серпня 2023 13:09
Це типова історія наших сіл. Нині немає у селах молодих людей, тому і пісень не чути. Вертатися в село молодь не хочн, скніє в містах. А старі доживають. Але це процес історичний і він іде сам по собі.
Анонім Показати IP 6 Серпня 2023 15:22
Люди, що ви не розумієте, люди сумують не за совком, а за тим, що була робота, що село жило, була молодь на селі. При чому тут совок?
Товариш Показати IP 6 Серпня 2023 18:51
Анонім далека ви людина.
Анонім Показати IP 6 Серпня 2023 22:07
ці люди сумують, схоже, за кріпацтвом у колгоспі - добре, що не всі такі. Мої бабусі і тітки, які все життя пропрацювали на колгоспних полях у селах за кілька кілометрів від Польщі ,дуже раділи розвалу союзу і колгоспів, хоча ще при союзі всі молоді люди моєї родини виїхала до міста. Так було 'добре' в совєтскіх селах, що втікала звідси переважна більшість молоді і масштаби цього тільки зростали, і ніякі нові клуби, садки і школи, які будувала влада, щоб зупинити цей процес, не допомагали.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus