USD 41.40 41.75
  • USD 41.40 41.75
  • EUR 41.50 41.75
  • PLN 9.90 10.20

Танення льодовиків змінює час доби і може порушити роботу інтернету та GPS

18 Липня 2024 00:15
Кліматична криза у світі призводить до того, що тривалість кожного дня стає довшою, оскільки масове танення льоду на полюсах змінює форму планети. Зміна тривалості дня становить мілісекунди, але цього достатньо, щоб потенційно порушити інтернет-трафік, фінансові операції та GPS- навігацію, які залежать від точного відліку часу.

Про це пише The Guardian.

Тривалість земної доби постійно зростала через гравітаційний вплив місяця на океани та сушу планети. Однак танення крижаних покривів Гренландії та Антарктики внаслідок глобального нагрівання, спричиненого діяльністю людини, перерозподіляє воду, що розташована у високих широтах, у океани та призводить до збільшення води в морях ближче до екватора. Це робить Землю більш сплюснутою або більш товстою, уповільнюючи обертання планети та подовжуючи день.

Нещодавно науковці провели дослідження та показали, що перерозподіл води спричинив переміщення осі обертання Землі – північного та південного полюсів. Інше дослідження показало, що викиди вуглецю людством звужують стратосферу.

Читати ще: Не «просто літо»: вчені попереджають про смертоносні хвилі спеки у 2024 році

«Ми бачимо наш вплив як людей на всю систему Землі, не лише локально, наприклад, підвищення температури, але насправді фундаментально, змінюючи те, як вона рухається в просторі та обертається», – сказав професор Бенедикт Соя з ETH Zurich у Швейцарії.

Він зазначив, що збільшення викидів вуглецю призвело до таких змін лише за 100 або 200 років, хоча раніше такі процеси тривали мільярди років.

Людина обчислює час на основі атомних годинників, які є надзвичайно точними. Однак точний час доби – один оберт Землі – змінюється через місячні припливи, вплив клімату та деякі інші фактори, як-от повільне відновлення земної кори після відступу льодовикових щитів. Науковці підкреслюють, що ці зміни також потрібно враховувати.

«Усі центри обробки даних, які керують інтернетом, зв’язком і фінансовими транзакціями, вони базуються на точному розкладі часу. Нам також потрібні точні знання про час для навігації, особливо для супутників і космічних кораблів», – зазначив Соя.

Читати ще: Небезпечна для здоров'я спека посилюється в Європі, – вчені

Якщо у період між 1900 і 2000 роками уповільнення коливалось від 0,3 до 1,0 мілісекунди на століття, то з 2000 року, коли танення льодовиків прискорилося, воно прискорилось до 1,3 мс/століття.

Дослідники кажуть, що сьогоднішній показник, ймовірно, вищий, ніж будь-коли за останні кілька тисяч років. Прогнозується, що протягом наступних кількох десятиліть рівень прискорення залишатиметься приблизно на рівні 1,0 мс/століття, навіть якщо викиди парникових газів будуть суттєво обмежені. Але якщо викиди не скоротити, швидкість уповільнення зросте до 2,6 мс/століття до 2100 року, обігнавши місячні припливи як єдиний найбільший фактор, що впливає на довгострокові зміни тривалості дня, зазначають науковці.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus