USD 42.80 43.20
  • USD 42.80 43.20
  • EUR 42.80 43.10
  • PLN 10.26 10.40

Скільки волинських військових після СЗЧ повернулися в армію. Як уникнути криміналу

5 Грудня 2024 19:45
Нині на Волині відкрито 877 кримінальних проваджень стосовно військовослужбовців за самовільне залишення військової частини або ж дезертирство. Водночас станом на сьогодні завдяки законодавчим змінам 54 військовослужбовців було звільнено від кримінального покарання, оскільки вони повернулися в армію.

Повернутися на службу після самовільного залишення військової частини або дезертирства без кримінального покарання: що потрібно знати про законодавчі зміни? Про це 5 грудня на брифінгу розповів заступник керівника Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Назар Довган.

Він нагадав, що за злочини, пов’язані з самовільним залишенням військової частини та дезертирством, передбачена відповідальність за статтями 407 (самовільне залишення частини) та 408 (дезертирство) Кримінального кодексу України.

«Станом на 5 грудня 2024 року за вказаними фактами Волинською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони здійснюється процесуальне керівництво у 877 кримінальних провадженнях», – сказав Назар Довган.

Протягом 2024 року було винесено 96 вироків за статтею 407 (самовільне залишення частини) і один – за дезертирство. Реальну міру покарання було присуджено чотирьом особам. Нині в суді стосовно військовослужбовців розглядають 110 справ за самовільне залишення частини та три – за дезертирство.

До внесення змін законодавство передбачало лише реальне покарання у вигляді позбавлення волі для військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини. Застосування положень статей 69 та 75 Кримінального кодексу України щодо їх звільнення від відбування покарання з випробуванням було неможливим.

Нині, однак, внесено відповідні зміни, які передбачають можливість поновлення військовослужбовців на службі, а також можливість звільнення їх від кримінальної відповідальності. Законом України № 4087 від 21 листопада 2024 року «Про внесення зміни до глави XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовослужбовці, які самовільно залишили військову частину до 29 листопада 2024 року, військову службу яким призупинено та які добровільно прибули до 1 січня 2025 року до визначених військових частин, можуть бути поновлені на військовій службі.

Читати ще: У ЗСУ заявили, що у листопаді до армії повернулися 6 тисяч військових після СЗЧ

При цьому командир військової частини упродовж 72 годин з дня прибуття таких військовослужбовців має продовжити дію контракту чи проходження військової служби, а також поновити їм виплати та дію соціальних гарантій.
Заступник керівника Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Назар Довган

Окрім цього, Законом України № 3902 від 20 серпня 2024 року «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших Законів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану» статтю 401 ККУ доповнено частиною 5. Визначено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 Кримінального кодексу України, може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо вона добровільно звернулася з клопотанням до слідчого прокурора або до судді про намір повернутися до військової служби, а також отримала згоду командира.

«Таким чином військові, які під час дії воєнного стану скоїли злочини вперше, за власним бажанням зможуть продовжити службу, обрати військову частину та згодом навіть уникнути кримінальної відповідальності. Для цього необхідно до 1 січня 2025 року добровільно прибути до військових частин, перелік яких визначений центральним органом виконавчої влади, та письмово заявити про намір повернутися для проходження військової служби. При цьому командуванню обраного місця служби потрібно погодити таке призначення та поінформувати про це відповідні спеціалізовані прокуратури у сфері оборони, територіальні підрозділи Національної поліції, Державного бюро розслідувань, а також Військової служби правопорядку. Після отримання слідчим прокурором чи судом такої письмової згоди з'являється можливість подальшого звільнення особи від кримінальної відповідальності», – наголосив Назар Довган.

Він додав, що з моменту прибуття військовослужбовця до військової частини для нього продовжується дія контракту чи проходження військової служби. Також поновлюються всі види забезпечень і всі соціальні гарантії, передбачені для військовослужбовців.

За словами Назара Довгана, з дати набрання чинності закону № 3902, тобто з 7 вересня 2024 року, за клопотаннями прокурорів Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони вже звільнено 54 військовослужбовців, які виявили намір продовжувати військову службу. Вони повернулися до лав Збройних сил України, а також інших військових формувань.

Читати ще: Повернення на службу після першого СЗЧ або дезертирства: в Україні прийняли закон

«У разі небажання військовослужбовця, який самовільно залишив військову частину або ж дезертирував, у подальшому проходити військову службу до нього застосовується загальна процедура притягнення до кримінальної відповідальності. Зокрема, до таких військовослужбовців застосовується винятковий запобіжний захід у виді тримання під вартою. У разі визнання судом таких осіб винними їм загрожує безальтернативне покарання у виді позбавлення волі на термін від п’яти до 12 років, без можливості застосування положень статей 69 і 75 Кримінального кодексу України, які дають змогу звільнити особу від відбування покарання з випробовуванням», – прокоментував заступник керівника Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіонуНазар Довган.

Для отримання детальних пояснень та необхідної інформації військовослужбовці можуть звертатися до спеціалізованих прокуратур у сфері оборони, органів Національної поліції, Державного бюро розслідувань, підрозділів Військової служби правопорядку.

Назар Довган наголосив: згідно зі змінами, військовослужбовець може поновитися в частину, де раніше проходив службу, або ж обрати новий підрозділ. Як додав, якщо відносно військовослужбовця зареєстровано кримінальне провадження за статтями 407, 408 ККУ і він набув статус підозрюваного, то все одно може бути звільнений від кримінальної відповідальності, зокрема в разі отримання письмової згоди від командира щодо його поновлення на службі. Тоді прокурор подає клопотання й суд приймає рішення. Тут законодавець не обмежує військовослужбовців у часі.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus