USD 41.30 41.70
  • USD 41.30 41.70
  • EUR 41.55 41.70
  • PLN 9.90 10.10

«Шукають російський дизель»: на кордоні застрягли величезні обсяги палива. Чи буде дефіцит?

14 Жовтня 2023 17:16
На українському паливному ринку чергова НП. Трейдери скаржаться, що більшість коридорів, якими в країну поставляються імпортний бензин та дизель, «зламалися».

Наприклад, на українсько-польському кордоні навіть порожні бензовози стоять у черзі по 12 днів лише на виїзд, пише Політика країни.

У результаті, за словами власника мережі "Прайм« Дмитра Леушкіна, логістика подовжилася вдвічі: раніше за місяць середньостатистичний бензовоз міг зробити чотири рейси, а тепер лише два. Тобто, щоб привезти такий самий обсяг палива, потрібно вдвічі більше машин. Але більшість компаній зайвих бензовозів немає. Тому суттєво впадуть обсяги поставок, каже Леушкін.

На кордоні з Румунією розрахунковий час, який доведеться провести у черзі бензовозам, становить до 15 діб. Є проблеми з доставкою палива також з Болгарії та Молдови.

«Весь південний напрямок зараз стоїть. У нас один бензовоз 4905-й у черзі, другий – майже 2000-й. Стоятимуть не менше 12 діб», – розповів комерційний директор мережі «БРСМ-Нафта» Олександр Мельничук.

Головна причина паливного колапсу, за його словами, це масові перевірки на митниці.

«Шукають російський дизель. При цьому цікавлять навіть не документи на ресурс. Практично з усіх бензовозів беруть проби палива, потім чекають на результати, порівнюють їх із параметрами дизеля з РФ і якщо є попадання, всю партію гальмують – до країни вона не в’їжджає», – каже Мельничук.

За словами Леушкіна, з наступного тижня ситуація стане ще гіршою. З 17 жовтня набирають чинності зміни до Митного кодексу, які посилюють вимоги до документів на пальне. Зокрема, якщо зараз як джерело походження допускається формулювання «невідома країна», то вже з вівторка такий ресурс стане нев’їзним.

Мережа VST, бензовози якої заблокували на митниці, вже підвищила ціни на дизель одразу на 6 гривень. Ймовірно, до неї приєднаються й інші АЗС. Дмитро Леушкін не відкидає і дефіциту палива.

Черги до 15 діб та дизель під мікроскопом

Дмитро Леушкін каже, що «польський коридор» із постачання палива зараз практично не працює.

«12 діб у черзі – тільки на виїзд. На в’їзд трохи менше, але це теж не день-два, а до 10 діб. Дві ходки за місяць, щоб привезти ресурс, якого вистачить на кілька днів!» – нарікає він.

За словами Лєушкіна, пропускна спроможність прикордонних переходів різко знизилася.

«Бензовози стоять у загальній черзі, там зараз дуже великий потік зерновозів. Крім того, польські прикордонники стали якось повільно працювати», – зазначив експерт.

На південному напрямку, звідки в Україну надходить паливо з Румунії та Болгарії, теж затори. За словами Олександра Мельничука, у величезних чергах стоять тисячі бензовозів, у тому числі застрягли кілька машин його компанії.

«Одній стояти приблизно 9 діб, другій – мінімум 12», – каже Мельничук.

Але там причина інша – масові перевірки щодо російського дизеля.

«На митниці беруть проби практично з кожного бензовоза. Віддають у лабораторію, чекають на результати, потім порівнюють їх з технічними параметрами російського дизпалива. Справа в тому, що у кожного заводу своя технологія виробництва палива, і на кожну партію видаються сертифікат і паспорт, в якому вказані параметри за ефірами, сіркою тощо. І якщо проби з бензовозів, що в’їжджають в Україну, хоча б приблизно відповідають технологічним картам по російському дизелю, то далі вже ніхто нікуди не їде, машини блокують до з’ясування обставин. Такі перевірки займають купу часу, звідси й величезні черги», – пояснив Мельїнчук.

Як розповіли представники інших компаній-трейдерів, паливом, що потрапило до чорного списку, далі займається СБУ.

При цьому в компаніях наголошують, що на документи на ресурс зараз звертають менше уваги, і навіть якщо вони ідеальні, все одно беруть проби палива.

«Ймовірно, російське паливо багато наших імпортерів дійсно закуповують в Європі, бо дешевше. Тому зараз йде широка профілактика на кордоні – щоб не кортіло так робити», – зазначив Мельничук.

За інформацією джерел видання на паливному ринку, масові перевірки триватимуть ще мінімум кілька тижнів. Але вже з наступного тижня додасться ще один фактор: з 17 жовтня набувають чинності зміни до Митного кодексу, згідно з якими посилюються вимоги до документів на імпортний ресурс.

Якщо раніше як джерело походження дизельного палива допускалося формулювання «невідома країна», то за новими правилами має бути зазначена конкретна країна та виробник.

«В’їхати в країну зможе тільки повністю «біле» та легальне паливо. Проблема в тому, що не прописані конкретні документи, які може вимагати митниця. Це означає, що у митників з’явиться простір для маневру: можуть озвучувати нові вимоги і блокувати вантажі стільки, скільки їм заманеться », – побоюється Леушкін.

У мережі VST повідомили, що їхнє паливо вже заблокувала митниця, хоча компанія надала всі необхідні документи. Причину блокування, як зазначають у компанії, наразі так і не повідомили.

Перебої з дизелем та нові цінники

Луєшкін каже, що колапс на кордонах вже за лічені дні може призвести до перебоїв на АЗС з паливом, особливо з дизелем.

«Великих запасів у країні зараз ніхто не тримає, максимум на 7-10 днів. Ресурс зараз швидко розходиться, бо ще йдуть польові роботи. Поки що рятують дунайські порти, де ситуація спокійніша, ніж на автомобільних переходах. Але вони під постійними обстрілами. І у випадку НП у тому ж Ізмаїлі – вже через тиждень заправки спорожніють. Якщо портами потік буде стабільним, дефіцит все одно почнеться, але пізніше – протягом місяця», – прогнозує Леушкін.

Втім, на думку Мельничука, у великих мережах нестачі палива не буде, оскільки запаси мають суттєві. Але можуть початися перебої з поставками по невеликих та середніх мережах, а в сільській місцевості не виключена ситуація, коли на місцевих АЗС (а їх у селах не так багато) в якийсь момент паливо просто закінчиться.

Подібні страшилки можуть спровокувати паніку та ажіотаж, коли водії їздитимуть навколо заправок та заливатимуть повні баки. Що, як показує практика, загрожує вже масштабними проблемами з паливом та довгими чергами на заправках.

Плюс можуть стрибнути вгору ціни. У мережі VST повідомили, що підвищили цінники на своїх заправках на дизель одразу на 6 гривень (бензин, як і раніше, коштує близько 54 гривень). І опустять їх, щойно розмитнять нові партії ресурсу, який зараз заблоковано на кордоні. Але коли це станеться – питання відкрите.

Не виключено, що такі націнки з’являться і в інших мережах. Особливо з огляду на те, «100% не російський» дизель з повним пакетом документів коштує дорожче, ніж сумнівний (а його в Україну возили у великих обсягах).

Представники мереж кажуть, що дизельне паливо може подорожчати щонайменше ще на 1-2 гривні. Крім того, мережі не збираються прибирати «нафтову націнку». Коли котирування на нафту пішли вгору, паливо подорожчало на 1-2 гривні на літрі. І хоч зараз нафта знову по 85 доларів за барель, а не по 93, як було ще недавно, цінники поки що ніхто не змінює.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 1
Івін Показати IP 14 Жовтня 2023 21:41
Головне, щоб разом із водою не "вихлюпнули" і дитину :-(((...

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus