USD 41.52 41.85
  • USD 41.52 41.85
  • EUR 41.50 41.85
  • PLN 10.12 10.30

Що таке «формула Штайнмаєра», про яку всі говорять

19 Вересня 2019 18:38
Уже кілька тижнів у медіа та соціальних мережах обговорюють «формулу Штайнмаєра», питання про неї навіть ставили на пресконференції звільненого з полону Олега Сенцова.

Учора, 18 вересня, міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявив, що від імені України дав згоду на застосування «формули Штайнмаєра» на Донбасі. Колишня в. о. міністра охорони здоровʼя Уляна Супрун одразу ж назвала це капітуляцією. У коментарях під постом з нею погодились. У той же день колишній співробітник ССО Олексій Белько заявив, що замінував мост Метро і погрожував його підірвати, а його товариш по службі написав, що Белько вимагав «зупинити капітуляцію».

Що таке «формула Штайнмаєра» і чи справді вона означає здачу переговорної позиції?

На прохання theБабеля це пояснює Роман Безсмертний, колишній представник України в Мінському процесі (переговори з мирного врегулювання ситуації на Донбасі, в яких беруть участь три сторони: представники України, Росії та ОБСЄ. Неофіційно на них присутні також і представники невизнаних «ЛНР» і «ДНР») — він був і на зустрічі «нормандської четвірки» («Нормандська четвірка» веде переговори щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Участь беруть Україна, Франція, Німеччина та Росія на рівні глав держав, їхніх радників та представників МЗС), де цю формулу обговорювали.

Якщо коротко: вислів «формула Штайнмаєра» поки що нічого не означає.

Коли зʼявилася «формула Штайнмаєра»?

Формально, у 2015 році в Парижі, під час зустрічі «нормандської четвірки». Після чотирьох годин перемовин учасники зрозуміли, що з деяких пунктів згоди немає. Вони зійшлись на тому, що проводити вибори на окупованих територіях (вибори в «ЛНР» та «ДНР» прописані в Мінських угодах) можна тільки за законами України. Лідери четвірки країн вийшли з кімнати перемовин. Після цього міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр сказав: «Після того як Верховна Рада ухвалить закон про вибори і його підпише президент, через 90 днів мають відбутись вибори на окупованих територіях».

Чи закріпили пропозицію Штайнмаєра в будь-якому документі?

Ні. Це була просто балачка. Через два місяці після зустрічі в Мінськ прийшов лист за підписом Штайнмаєра і міністра закордонних справ Франції Лорана Фабіуса. В ньому йшлося про таке:

треба провести вибори через 90 днів після прийняття закону про вибори;

в день виборів закон про особливості місцевого самоврядування тимчасово набуде чинності;

після того як Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ верифікує вибори і визнає, що вибори відбулися відповідно до норм і правил ОБСЄ, закон про особливості самоврядування набуде чинності на постійній основі.

Чи були якісь документи крім цього листа? Ні.

А ці вимоги що, не обовʼязкові до виконання?

Ні, це просто лист. Про таке в Парижі не говорили, на рівні Тристоронньої групи не обговорювали, глави держав «нормандської четвірки» нічого не ухвалювали й не підписували. Українська сторона ніякої згоди не давала. Того, що називають «формулою Штайнмаєра», ніде не існує виписаного чи навіть проговореного.

А вибори будуть на окупованій території?

Можливо, колись і будуть, а можливо, і ні. Мінські домовленості говорять тільки, що вибори на окупованій території відбудуться за законом України. А от коли вони будуть, як буде набувати чинності закон про особливості місцевого самоврядування — ніхто, ніколи, ніде ці питання не обговорював.

А чого тоді всі про це говорять?

Річ у тім, що в 2016 році питання, на які не було відповідей (наприклад, вибори чи амністія для бойовиків), вивели за межі опрацювання підгрупами Тристоронньої контактної групи. Тобто вирішити ці проблеми повинні глави країн-учасниць «нормандської четвірки». Але 12 липня 2019 року в Парижі зустрілися радники з зовнішньополітичних питань глав держав. На цю зустріч поїхав Вадим Пристайко як радник Зеленського. Там обговорювали 12 пунктів, серед яких 12-м пунктом було написано: «формула Штайнмаєра», «модальності виборів» та «амністія». Цей пункт запропонували обговорити в підгрупах ТКГ. Тобто повернули ці питання до обговорення. Так вислів «формула Штайнмаєра» знову потрапив в інформаційне поле.

Тоді що означає особливий статус окупованих територій?

Насправді мається на увазі закон «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», який ухвалили ще в 2014 році. І там навіть ідеться про вибори та про «недопущення кримінального переслідування й покарання осіб — учасників подій на території Донецької, Луганської областей». Закон існує вже пʼять років, і нічого нового в цьому немає.

Ну і що далі буде?

Нікому не відомо. Навіть те, що Вадим Пристайко сказав: «Ми домовилися про «формулу Штайнмаєра», і я дав згоду», практично нічого не означає. Бо ніякої формули документально нема, і Україна не підписувала ніякої згоди. Тому чи будуть вибори, як, коли та яким чином — невідомо.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 3
українець Показати IP 19 Вересня 2019 20:11
Ну і міністра закордонних справ маємо!Прямо "ВЕЛЕТ" і "колодязь мудрості!"
скептик Показати IP 19 Вересня 2019 21:44
Штайнмайєр буде головою ЦВК в Донецьку ?
скептик Показати IP 19 Вересня 2019 21:45
ЦВК розмістити в ДАПі

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus