USD 41.60 42.00
  • USD 41.60 42.00
  • EUR 41.50 42.00
  • PLN 10.50 10.70

Під час демонтажу стіни будинку в Берестечку знайшли 99-річну табличку на івриті

28 Вересня 2023 21:40
У Берестечку на Волині було виявлено табличку з написом на івриті. Її передали до Берестечківського народного історичного музею.

Про це пише видання jewishnews.

Директор музею Олег Дергай за допомогою колишнього працівника Бродівського історичного музею Андрія Корчака переклав напис на табличці: «Вітаємо членів шкільної ради із завершенням спорудження будинку. Нехай ваші сили зміцняться та збільшаться! Берестечко. 1924 рік. Учні».

У Берестечку поряд зі Свято-Духівським храмом ПЦУ є стара будівля, якій вже понад 100 років. Напередодні Другої світової війни тут було урядове чи шкільне приміщення. Під час нацистської окупації розміщувалася санчастина німецького госпіталю.

Пізніше будівля належала НКВС. У радянські часи вона виконувала функції гуртожитку для учнів із довколишніх сіл. У роки незалежності ж – соцзабезу. Після отримання дозволу на розбір приміщення громада храму запланувала звести на його місці дзвіницю.
Читати ще: У Луцьку під час реконструкції будинку знайшли фрагменти надгробків з єврейських поховань

Під час демонтування стіни старої будівлі зруйнувалася грубка. З неї ж і випала табличка з написом, що так зацікавив директора місцевого музею.

«Я ледь устиг відскочити, коли зверху впало щось схоже на шмат металу. А оскільки таблиця приземлилася літерами донизу та ще й була заліплена глиною, спочатку не звернув на неї уваги. Згодом подумав: може, те залізо знадобиться мені в господарстві. Обернув його, а там текст на івриті!» – розповів Олег Дергай.

За його словами, таблиця явно кустарного виготовлення. Якби її вилили на заводі, то напис був би однакового розміру, як і зірки Давида, що розміщені зверху.

Матеріал, з якого виготовили табличку, – невідомий. Зовні він схожий на цинк, та факт, що табличка довгий час була в грубці, вказує на протилежне. Адже дія високих температур на цей метал призвела б до його руйнування.

Перекладений з івриту зміст тексту свідчить про те, що прикріплена вона була на будівлі школи або на одному з приміщень, призначених для допоміжних занять.

Читати ще: Уламок колишнього штетлу посеред сучасного Луцька. Фото

Звідти ж табличку могли зняти німці. Можливо, сокирою, про що свідчить зарубка на ній. Інформація про час, коли змайстрували грубку, на сьогодні відсутня. Судячи з цементного розчину, це було за часів німецької окупації або за радянської влади.

Відомим фактом є те, що спорудили її з підручних матеріалів, серед яких – уламки звичайної й вогнетривкої цегли, биті польські кахельні плити. Одним із таких будматеріалів і стала табличка з посрібленими єврейськими літерами.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus