USD 41.30 41.70
  • USD 41.30 41.70
  • EUR 41.55 41.70
  • PLN 9.90 10.15

П’ять років при владі: чи втратить легітимність Президент Зеленський у травні? Пояснення експертів

27 Лютого 2024 20:20
У травні 2024 року буде пʼять років з моменту, як Володимир Зеленський став Президентом ― другий тур виборів відбувся 21 квітня 2019 року, а інавгурацію провели 20 травня. У мирний час наприкінці березня цього року мали б відбутися чергові президентські вибори. Але в умовах воєнного стану через російську агресію будь-які вибори заборонені, тому Президент і Верховна Рада продовжать працювати.

Про це пише «Бабель».

Російські пропагандисти і деякі українські медіа вже обговорюють тезу, що з травня 2024 року Президент Зеленський втратить легітимність. Наприклад, сайт «Еспресо», який частково належить родині депутата від «Європейської солідарності» Миколи Княжицького, опублікував колонку колишнього нардепа Михайла Косіва. В ній він стверджує, що навесні нібито виникне ситуація «самовільного захоплення влади». Подібні тези поширюють і в соцмережах.

Секретар РНБО Олексій Данілов прогнозував, що саме цю тему росія буде активно розкручувати навесні, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні.

Кореспондентка «Бабеля» і юристка Оксана Коваленко поговорила зі співрозмовниками в Конституційному суді, з головою цього суду у 2018-2019 роках Станіславом Шевчуком і з одним з авторів Конституції, політиком Романом Безсмертним. Разом вони пояснюють, чому навесні Президент не втратить легітимність, а з виборами доведеться почекати, поки триває воєнний стан.

Президент утратить повноваження після 20 травня 2024 року?

Категорично ні. Президент і парламент продовжать виконувати свої повноваження в повному обсязі до наступних виборів. Ця норма прописана в законі про режим воєнного стану. Вона прямо забороняє припиняти повноваження органів державної влади: Президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку, омбудсмена, органів прокуратури, слідчих органів.

Конституція вища за закон про режим воєнного стану. І в ній мова лише про Верховну Раду, повноваження якої продовжуються під час війни. Про Президента такого немає.

І не треба. У Конституції справді є норма, що під час дії воєнного стану Верховна Рада продовжує працювати навіть у випадку, якщо термін її повноважень закінчився. Юристи називають це принципом безперервності або «принципом континуїтету», і він стосується всіх вищих органів влади.

Якщо ви почнете шукати його в Конституції, то в такому формулюванні не знайдете. У Конституції написано, що Президент виконує свої повноваження до вступу на пост наступного новообраного Президента України. Так само Кабмін складає повноваження перед новим парламентом, але продовжує працювати до призначення нового уряду. Верховна Рада також продовжує працювати навіть після виборів, поки нові депутати не складуть присягу.

«Головний принцип полягає в тому, що не може бути вакууму найвищої державної влади навіть у мирний час, а тим більше під час війни — це гарантує Конституція України», — пояснює Станіслав Шевчук. І додає: якщо у Конституції в статті про повноваження Президента немає згадки про воєнний стан, то це не означає що Конституція містить прогалину — все діє за принципом безперервності влади.

Конституція передбачає виняткові випадки, коли повноваження президента можуть припинитися: якщо він подає у відставку; якщо не може виконувати свої повноваження за станом здоровʼя; якщо йому оголосили імпічмент; якщо він помер. Інших обставин, як, наприклад, закінчення 5-річного строку на посаді, немає.

Читати ще: 69% українців за те, щоб Зеленський залишався на посаді президента до кінця воєнного стану

Що стосується закону «Про режим воєнного стану», то в Україні є презумпція конституційності закону — він відповідає Конституції до того моменту, поки Конституційний суд не визнає зворотне. Тобто норма закону про те, що повноваження Президента продовжуються під час воєнного стану, не суперечить Конституції.

На питання, чому про парламент та його повноваження в Конституції згадали, а про Президента — ні, один з авторів Конституції Роман Безсмертний відповідає: норму про Верховну Раду прописали спеціально, щоб підсилити її роль і завадити можливим спробам узурпації влади під час війни.

Але в Конституції прописано, що чергові вибори Президента України проводять в останню неділю березня пʼятого року повноважень Президента України — пʼятий рік уже настав. І ця норма вища за закон про режим воєнного стану.

І знову ні. Вибори — це по суті право голосувати та бути обраним. Це одне з основних громадянських прав людини, передбачене Конституцією й один з основних принципів демократії. Але юристи-науковці вже давно говорять про баланс між правами людини та безпекою держави. І кажуть, що в окремих випадках безпека, державний суверенітет і територіальна цілісність стоять на першому місці.

«Наша Конституція — не пакт самогубців, її не можна читати чи тлумачити таким чином, щоб це могло знищити нашу державу чи істотно послабити її під час смертельної небезпеки з боку зовнішнього ворога», — каже співрозмовник «Бабеля» в Конституційному суді й додає, що це доктрина і практика усіх демократичних держав.

Читати ще: ЗМІ: Захід тисне, щоб Україна провела чесні і справедливі вибори, незважаючи на війну. Чи можливо це?

Крім того, за Конституцією, вибори мають бути вільними, чесними, прозорими. В умовах воєнного стану, коли частина виборців за кордоном, частина на окупованих територіях, а частина на фронті, коли дільниці не зможуть нормально працювати через тривоги та обстріли, коли спостерігачі не зможуть вільно працювати, вибори не будуть вважатися демократичними.

Роман Безсмертний додає: під час війни Президент реалізує повноваження Верховного Головнокомандувача. Наприклад, очолює Ставку, яка на час особливого періоду стає вищим колегіальним органом воєнного керівництва обороною країни. І юридичних механізмів заміни очільника Ставки в законодавстві немає.

Тому лише після того, як закінчиться воєнний стан, парламент протягом 90 днів призначить вибори Президента і Верховної Ради.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 10
123 Показати IP 27 Лютого 2024 20:39
то шо, тепер він із слугами народу вже будуть навічно, без виборів?
Назар до 123 Показати IP 30 Квітня 2024 21:15
Якщо війна рф проти України й надалі триватиме, то саме так і буде, жодних виборів під час дії воєнного стану в демократичній країні неприпустимі, а з огляду на всі обставини можна однозначно стверджувати: Ця війна триватиме уже постійно, їй немає кінця! Тобто у нас в Україні на жаль уже на постійній основі будуть ворожі обстріли, бомбардування, кровопролиття та постійні лунання сирен повітряної тривоги!
True Показати IP 27 Лютого 2024 20:50
Тому лише після того, як закінчиться воєнний стан, парламент протягом 90 днів призначить вибори Президента і Верховної Ради. //// Наша пісня гарна й нова, починаєм її знову..
Анонім Показати IP 27 Лютого 2024 20:51
))) після 20 травня всі повноваження переходять до спікера ВР. І ніяк інакше. Р.с. змінювати конституцію в умовах військового стану заборонено.
Анонім до Анонім Показати IP 28 Лютого 2024 06:18
Після 20 травня повноваження залишаються у кого були. І ніяк інакше
Песиміст Показати IP 27 Лютого 2024 21:42
Поки є що красти війна триватиме
Андрій Показати IP 27 Лютого 2024 22:11
Військовий стан можна оголосити а можна і скасувати а ось вибори в умовах війни ми проводили вже не раз так що зараз не так корона притисла до трона?
Анонім до Андрій Показати IP 28 Лютого 2024 06:18
Не проврдили, бо війни не було.
Читач Показати IP 28 Лютого 2024 09:08
Під час пандемії всі стали вірусологами. Тепер вірусологи перетворюються на фахівців з конституційного права. Буде так, як скаже Конституційний суд України, бо це законно.
Лучанин Показати IP 5 Березня 2024 17:08
Ви хоч розумієте, що зараз ми пожинаємо плоди вашого вибору 2019?

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus