USD 41.90 42.30
  • USD 41.90 42.30
  • EUR 41.80 42.25
  • PLN 10.20 10.35

«Один літр води коштує одну копійку». Директор «Луцькводоканалу» – про тариф, сонячну станцію і реконструкцію очисних

25 Грудня 2024 16:51
Тарифи на водопостачання і водовідведення, контроль за якістю води, встановлення першої в Україні сонячної електростанції на комунальному підприємстві, залучання міжнародних коштів, співпраця з сусідніми громадами та реконструкція очисних споруд.

Про це та багато іншого директор КП «Луцькводоканал» Віктор Гуменюк розповів в ефірі ТРК «Аверс». Волинські Новини пропонують своїм читачам текстову версію розмови.

Рік, що минає, для комунального підприємства «Луцькводоканал» був складний, зауважив його очільник. «Але всі завдання, плани, які ми ставили перед собою, повністю виконали і з оптимізмом дивимося в наступний рік. Для нас пріоритет – це людина, наша громада. Кожен повинен бути з водою, з каналізацією. Послуги мають бути високої якості за доступною ціною. І ми це робимо й будемо продовжувати робити наступного року», – додав Віктор Гуменюк.

Читати ще: «Цифрова вода»: на «Луцькводоканалі» впроваджують сучасну систему автоматизації та диспетчеризації

Нині на водоканалі працюють майже 600 людей, які щодня безперервно забезпечують усе місто і приєднані населені пункти громади водопостачанням та водовідведенням.

«На сьогодні вода в Луцьку високої якості і найдешевша в Україні. Один літр води коштує одну копійку. Ми реалізовуємо для наших мешканців питну воду, тобто її можна споживати. Вода відповідає всім санітарним нормам. І один літр коштує одну копійку. Наприклад, найдешевша вода на роздрібному ринку, яка продається різними приватними компаніями, коштує від 100 копійок за літр. Тобто вода нашого підприємства в 100 разів дешевша», – зазначив директор водоканалу.

Тарифи на послуги «Луцькводоканалу» не переглядалися кілька років через неможливість їх коригування в умовах воєнного стану. За словами Віктора Гуменюка, навіть незначне підняття тарифів на водопостачання і водовідведення, умовно на одну копійку, що було б майже невідчутним для споживача, суттєво вплинуло б на галузь і зняло би дуже багато питань, які стосуються його функціонування.

«Але цього не відбувається. Однак у нас є Луцька міська рада, міський голова, які чітко розуміють, що водопостачання і водовідведення мають бути під час воєнного стану стовідсотково. У першу чергу це гарантія для людей, тому що люди будуть довіряти громаді й будуть залишатися на місцях. Наявність води і водовідведення теж ключове для підприємств. Якщо не буде води, то не можна буде говорити про будь-які перспективи чи плани. Тому всі питання, що стосуються дофінансування або перекриття певних витрат, які ми не можемо взяти з тарифу, здійснюються Луцькою міською радою. Наступного року, найімовірніше, тариф також не буде підніматися для населення», – сказав Віктор Гуменюк.

Контроль за якістю води на підприємстві здійснюється цілодобово. За цим слідкує сертифікована лабораторія, яка протягом року проводить близько 5000 аналізів тільки по питній воді. Нині вся вода – з артезіанських свердловин, тож відповідає параметрам і санітарним нормам, які діють в Україні.
Читати ще: «Міська каналізація – не яма, в яку можна вкинути все». Що виявляють у лабораторії луцьких очисних споруд

За словами Віктора Гуменюка, ремонтні роботи на «Луцькводоканалі» тривають фактично безперервно. «Цього року в нашій громаді вперше за 30 років незалежності ми почали реалізовувати великі інфраструктурні проєкти в системі водопостачання та водовідведення, зокрема, розпочали реконструкцію найбільшої станції водопідготовки. Половину робіт зроблено, наступного року плануємо все запустити. Це високоякісна система очистки води на основі американських технологій. Ідеться про 24 мільйони літрів на добу. Також триває реконструкція очисних споруд. Дуже багато робіт було пов'язано з найбільш критичними мережами водопостачання і водовідведення. Це магістральні колектори, магістральні водогони. І, звісно, залишається поточна робота. У нас є так звана інвестиційна складова в тарифі. Вона складає близько 15 мільйонів гривень на рік. І цьогоріч ми фактично почали виконувати 30-річний план – ті питання, які накопичилися, які були актуальні ще в 2000-х роках, про які говорили дуже багато. Ми планово до цього йшли і попри складні періоди, воєнний стан почали всі ці речі запускати. Якщо цього не робити, то через два-три роки ми зіштовхнемося з незворотними процесами, коли все місто буде розкопано… Тому потрібно не зупинятися. Ми це розуміємо. І ми не вилучаємо кошти з бюджету громади, тому що місто має допомагати Збройним силам України. Ми пропонуємо певні моделі, що стосуються залучення довгострокового фінансування, яке потрібно буде віддавати у 2027-2030 роках. Ще ми залучаємо міжнародні кошти», – пояснив очільник КП «Луцькводоканал».

Головними інвесторами підприємства є Луцька міська рада, споживачі, які вчасно оплачують послуги, і міжнародні фінансові організації. Отримати міжнародну допомогу чи грант від європейських інституцій – це клопітка і довготривала робота, яка передбачає боротьбу на конкурсних засадах, наголосив Віктор Гуменюк.

«Інколи на фінансування подаються 40-50 учасників. Тому ти повинен підготовити дуже високоякісний проєкт, долучити до нього дрібні проєкти, які матимуть освітній, екологічний та інші напрямки. Це теж вимагає певних фінансів, високого професіоналізму людей… Ми з цим справляємося, залучаємо кошти, але це довготривалий процес: один проєкт може реалізовуватися три-чотири роки. Натомість є випадки, коли нам потрібно щось робити вже сьогодні. Наприклад, цьогоріч за чотири місяці ми як комунальне підприємство зреалізували найбільшу в Україні сонячну електростанцію для власного споживання. Вона вже працює і генерує електроенергію. На жаль, у рамках міжнародних проєктів такі речі реалізовують за чотири роки. Ми ж зробили все за чотири місяці. Ми не маємо часу чекали, адже в нас є проблеми з енергетичною сферою. Наше підприємство споживає багато електроенергії. Тому ми шукаємо внутрішні кошти, кошти державних банків, щоб усе профінансувати. Тобто ми працюємо за різними напрямками», – розповів директор водоканалу.

Читати ще: «Вода в місті – придатна для пиття». У «Луцькводоканалі» прокоментували заяву МОЗ про «технічну воду»

Як він додав, комунальне підприємство має великий потенціал по альтернативних джерелах енергії, наприклад, по біогазу, сонцю, вітру. Як пригадав, під час останніх масованих обстрілів ворога і раптового відключення електроенергії водоканал зумів відновити послугу всього за чотири секунди, зокрема й завдяки роботі сонячної електростанції. Тож у планах водоканалу на наступний рік – проєкт НЕФКО щодо сонячної електроенергії.

Торкнувся Віктор Гуменюк і питання реконструкції очисних споруд водоканалу: «Цього року ми зробили техніко-економічне планування, три стадії проєктування, провели відповідні процедури. Профінансовано закупівлю основного технологічного обладнання для першої частини реконструкції очисних споруд. І я думаю, що у квітні ми розпочнемо будівельні роботи, тому що ми вже будемо мати в наявності індивідуальне технічне обладнання… Це складний для виконання проєкт, тому що ідеться про діючі очисні споруди, на які щодоби надходять 45 мільйонів літрів стічної води. Права на помилку немає. У нас є план організації робіт. Він спрацює. Тож вважаю, що з цим завданням ми зуміємо справитися. Цей об'єкт буде реконструюватися близько трьох років».

2024 рік для КП «Луцькводоканал» ознаменувався теж тим, що Боратинська громада і Луцька громада підписали договір про співпрацю в частині водопостачання та водовідведення. «Боратинська громада свої зобов'язання виконала. Вона перерахувала 15 мільйонів гривень, які були спрямовані на реконструкцію тих об'єктів, від яких безпосередньо отримує послуги Боратинська громада. Ми їх використали й оновили певні засоби для того, щоб Боратинська громада мала воду в тих об'ємах, яких потребує», – зауважив Віктор Гуменюк.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 3
Да лучан Показати IP 25 Грудня 2024 18:02
А той чоловік своє манерою говорити і викладати думку тільки мене дратує ?
лінивець Показати IP 25 Грудня 2024 20:05
якщо літр води вартує 1 коп то що це за цифри в платіжках ?
дідо Показати IP 25 Грудня 2024 21:27
вода має бути дорога..

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus