Новий «Будапештський меморандум». США та Німеччина домовилися про Україну та «Північний потік»

Російський газогін «Північний потік – 2» буде добудовано. Насправді про це газові домовленості США та Німеччини, в яких прописано «захист інтересів України» та енергетичної безпеки Європи. Це – новий «Будапештський меморандум», де західні партнери дають нашій державі гарантії захисту від Росії. Дають виключно на словах – жодного реального механізму не існує, пише lb.ua.
Ця американсько-німецька угода передбачає чимало ризиків для Києва і ЄС загалом – йдеться і про відсутність адекватного санкційного механізму, і про чималі фінансові втрати, яких у перспективі може зазнати наша держава, і про відсутність гарантій нашої безпеки тощо. Водночас ця угода залишає шанс для Києва перестати зважати на думку Вашингтона і Берліна і на рівні вже самого Євросоюзу якщо не повністю заблокувати запуск «Північного потоку», то хоча б значно обмежити російський «Газпром» у його агресивній політиці. І Київ, до речі, вже почав діяти
Як Україну продали
Про те, що «Північний потік – 2» буде добудовано, усі розуміли задовго до підписання спільної заяви Німеччиною та США – ще коли адміністрація Байдена відмовилася від запровадження санкцій проти російського газогону та компаній, які беруть участь у його зведенні. Причина проста – Вашингтон хотів відновити дружні відносини з Берліном, які постраждали за часів президентства Трампа. Як ви пам’ятаєте, між Німеччиною та США – двома найближчими союзниками – точилася торговельна, митна війна. Байден захотів її припинити, побоявшись, що Меркель дасть зелене світло й запровадить чергові мита на американську продукцію у ФРН. Таким чином американці просто проігнорували інтерес України, тому що для них Німеччина є цікавішою та важливішою. А Берліну просто вдався шантаж, адже саме ФРН сказала Сполученим Штатам: мита в обмін на російський газ.
Україну навіть чути не хотіли, коли йшлося про повноцінне закриття будівництва газогону та про запровадження жорстких санкцій. Натомість американці, розводячи руками, пояснювали: зупинити вже нічого неможливо. Тому й з’явилася ця декларація – США і Німеччина (роздратована тим, що їй узагалі потрібно говорити з американцями про газогін) вирішили підтримати Україну на словах, запровадивши низку недієвих механізмів.
Читати ще: Угода США і Німеччини про «Північний потік-2»: про що йдеться в документі
Є два найбільш негативні моменти в цих домовленостях. Перший – це відсутність будь-яких чітких безпекових гарантій Україні. Подивіться просто на це звернення.
«Якщо Росія спробує використовувати енергію як зброю або вчинить подальші агресивні дії проти України, Німеччина діятиме на національному рівні і закликатиме Європейський Союз до прийняття ефективних заходів, включаючи санкції, щоб обмежити російський потенціал для експорту до Європи в енергетичному секторі, включаючи газ, або вжити ефективних заходів в інших економічно важливих сферах», – йдеться в спільній заяві США та ФРН.Очевидно ж, що Німеччина, яка за рахунок «Північного потоку – 2» прагне розвинути промислові потужності, що розташовані на півночі країни, навряд чи обмежуватиме російський енергетичний потенціал. Як вона пояснить своїм компаніям, що припинила постачання російського газу через війну в Україні? Німцям плювати на російську агресію – це ж видно з того, як німецькі компанії час від часу беруть участь у зведенні якихось об’єктів в окупованому Криму.
Далі – і ви це самі бачите з тексту – повністю відсутні чіткі формулювання щодо санкційного механізму. Сторони їх запроваджуватимуть чи не запроваджуватимуть на власний розсуд, та й незрозуміло, якими ці штрафні заходи будуть. Минулі сім років засвідчили: більшість санкційних обмежень щодо Росії були беззубими – вони не вдарили по РФ, якій щороку окремі «експерти» прогнозували швидкий занепад.
У заяві йдеться про те, що Берлін і Вашингтон «погоджуються, що в інтересах України та Європи транзит газу через Україну має бути продовжений після 2024 року. Задля цього Німеччина має використати всі доступні важелі впливу, щоб забезпечити продовження угоди про транзит газу з Росією на термін до 10 років, і призначити для цього спецпредставника. Переговори щодо транзиту мають розпочатися не пізніше ніж 1 вересня».
Це означає, що до 1 вересня газогін, вірогідніше за все, побудують. І нам говорять про початок перемовин про гарантії після його добудови. Що, може, після 2024 року Україна отримає транзит. А може й не отримати нічого взагалі, а зазнати додаткових втрат – фінансових і військових – через цю американсько-німецьку угоду. Тобто американці та німці, як навмисно, не прораховують можливих ризиків для системи безпеки України. Ба більше, нам вказують: ми можемо домогтися продовження з Росією транзитного контракту до 10 років! Де гарантія, що Росія не захоче пролонгувати з нами документ на три чи п'ять років? І що потім - німці знизять плечима?Що може зробити РФ після запуску «Північного потоку – 2»? Вона в змозі знищити інфраструктуру постачання газу через українську ГТС. Москва таке вже робила, коли підривала газову інфраструктуру в Осетії 2006 року, блокуючи постачання до Грузії, коли знищувала нафтовий коридор з азербайджанського Баку в турецький Джейхан у 2008-му, коли 2009 року організувала аварію на одній з ділянок газопроводу «Середня Азія – центр» (САЦ-4), не давши Туркменістану постачати «блакитне паливо» до Ірану.
Себто в Росії вибір величезний – від знищення інфраструктури до закриття чи здійснення «ремонтних робіт» на якійсь компресорній станції. І що робитиме Німеччина чи Європа тоді, якщо українська ГТС нічого не прокачуватиме? Європейці закриють очі на Україну (навіть якщо тут посилюватиметься російська агресія) і молитимуться на Кремль і його газ.
Також не варто забувати, досі наша ГТС була серйозним фактором стримування Росія від масштабної війни проти України – росіяни, окрім іншого, не хотіли пошкодити газогін, який приносить гроші. А що буде після добудови «Північного потоку – 2», Москва чогось боятиметься? Ні. Нікого і нічого.
От про що мова – про те, що американці та німці позбавили Україну всього – вірогідного транзиту, в перспективі – грошей, гарантій безпеки. Усе заради налагодження відносин у трикутнику Вашингтон – Берлін – Москва.
Про шанси та ризики
Зараз Києву говорять приблизно таке: ми вам даємо розмиті гарантії, що ви в перспективі не втрачатимете щороку $3 млрд (аякже!), а ви натомість отримаєте від США та Німеччини аж мільярд на створення «зеленої» відновлювальної енергетики, щоб за років п’ятнадцять уже менше залежати від російського газу.«Німеччина зобов'язується створити і управляти Зеленим фондом для України… США та ФРН прагнутимуть просувати і підтримувати інвестиції в Зелений фонд України на суму не менше від мільярда доларів, у тому числі від третіх сторін, таких як підприємства приватного сектору. Німеччина внесе до фонду початкове пожертвування в розмірі не менше від 175 мільйонів доларів і працюватиме над продовженням своїх зобов'язань у найближчі бюджетні роки. Фонд просуватиме використання поновлюваних джерел енергії; сприятиме розвитку водню; підвищуватиме енергоефективність; прискорить перехід від вугілля і сприятиме нейтралізації викидів вуглецю».
Найкращий останній пасаж – «Сполучені Штати планують підтримати ініціативу за допомогою технічної допомоги і політичної підтримки відповідно до цілей фонду».
Нам просто продають повітря. По-перше, хто гарантуватиме, що Росія не захоче відколоти нові шматки української території чи не почне повноцінний наступ? По-друге, «зелений сектор» економіки і так розвивається, мільярд особливої погоди не зробить.
І Вашингтон, і Берлін знають, що це – фантазії. Україні просто пообіцяли мільярд, щоб вона поки що замовкла.
Однак Україні мовчати точно не слід. Їй потрібно відстоювати свої державні інтереси. І Київ уже це робить.
Голова українського МЗС Дмитро Кулеба оголосив, що Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо газопроводу «Північний потік-2». Відповідні ноти МЗС уже надіслало в Брюссель і Берлін.
«Відповідно до статті 274 Угоди про Асоціацію з ЄС, Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо "Північного потоку - 2", який загрожує безпеці України і порушує принципи диверсифікації Енергетичного Союзу ЄС. МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін», – повідомив Кулеба у Twitter.У заяві США та Німеччини є один пункт, який Україна все ж може використати.
«Ми підтримуємо енергетичну безпеку України та Центральної і Східної Європи, включаючи ключові принципи, закріплені в Третьому енергетичному пакеті ЄС щодо диверсифікації та надійності поставок. Німеччина наголошує, що дотримуватиметься букви й духу Третього енергетичного пакету щодо «Північного потоку – 2» під юрисдикцією ФРН, щоб забезпечити поділ і доступ третіх сторін. Це включає в себе оцінку будь-яких ризиків, пов'язаних з сертифікацією оператора проєкту для енергетичної безпеки Євросоюзу».
Тут уже йдеться про сам запуск російського газогону. Ми повинні вимагати від ЄС виконання норм з протидії газовим монополіям у Євросоюзі (це Третій пакет). Іншими словами, Києву слід добиватися зменшення впливу «Газпрому», звуження його можливостей.
Київ разом з партнерами (Польща + країни Балтії) має наполягати на створенні нової компанії – оператора (так, як про це вказано в нормах Третього енергетичного пакету). Згідно із вимогами законодавства ЄС, транспортуванням газу не може займатися сама компанія, яка його видобуває і продає.
Новий оператор має бути повністю незалежним від «Газпрому» – без цього не може бути надано сертифікації. Якщо ж постачальника контролюватимуть росіяни або якісь громадяни третіх держав (не ЄС), то рішення про сертифікацію має ухвалити Єврокомісія.
Києву через своїх партнерів також необхідно вимагати, щоби виконувалася інша норма Третього енергопакету – щоб компанії з інших країн мали доступ до російського газогону. До прикладу, якщо якась фірма із ЄС захоче закупити газ із Центральної Азії, новий незалежний оператор не має права відмовити їй у прокачуванні блакитного палива «Північним потоком – 2». Водночас треба зазначити, що й інші російські приватні компанії (до прикладу, «НОВАТЕК») зможуть транспортувати свій газ.Якщо ж «Газпром» відмовиться прокачувати чужий газ, то новому оператору «Північного потоку - 2» доведеться тримати до 50 відсотків потужностей труби порожніми.
Минуло тижня Україна отримала позитивний сигнал після ухвалення Судом ЄС відповідного рішення про обмеження РФ користуватися газопроводом «Північний потік – 1». У цій суперечці Польща (наш ключовий партнер у протидії російській газовій монополії) виграла в Німеччини. Суд заборонив використовувати газогін OPAL – наземне продовження «Північного потоку – 1» – більш ніж на 50% потужностей.
Себто в України шанси на блокування «Газпрому» в Європі нині є. За підтримки Польщі, балтійських країн та низки інших європейських держав Київ зможе значно обмежити можливості «Північного потоку – 2» і домогтися збереження транзиту через українську ГТС.
Про Донбас
Водночас хочеться сказати і про Донбас та про ті додаткові зусилля, які нібито США та Німеччина зобов’язалися на себе взяти в забезпеченні мирного врегулювання в Україні.
«Сполучені Штати обіцяють підтримати зусилля Німеччини та Франції щодо встановлення миру на сході України за допомогою нормандського формату. Німеччина активізує свої зусилля в рамках нормандського формату для сприяння виконанню Мінських домовленостей», – йдеться у спільній заяві Берліна та Вашингтона.Про активність німецької сторони, яка завжди блокувала американську участь у нормандському форматі та яка взагалі є ключовим творцем «мінських» документів, ми знаємо. Київ також розуміє, що нам підклали в черговий раз «Будапештський меморандум». Водночас на відміну від попереднього, зараз нас навіть не запросили на перемовини.
Читати ще: «Вони вас обдурять», - Кучма пригадав, як його відмовляли від Будапештського меморандуму
До речі, нагадаю, що у 2019 році німці включили в порядок денний лідерів нормандського формату питання газу, конкретно "Північного потоку – 2" і підписання нового транзитного контракту між РФ та Україною. Так хотілося добудувати російський газогін.
Очевидно, що Росія продовжить свої агресивні дії в Україні. А тепер ситуація ще погіршиться, бо можливе перекриття російського транзиту через територію України вдарить по гаманцях звичайних громадян – а отже, погіршить соціальну ситуацію всередині нашої держави. І посилить позиції проросійської партії, яка закликатиме до капітуляції заради дешевого газу.
Німеччині та США на нас наплювати. Й Україні має бути начхати на думку Вашингтона і Берліна. Бо ця думка часто йде всупереч національним інтересам нашої держави. Ми маємо зробити все можливе, аби обмежити потужності російського «Північного потоку – 2». І використати для цього всі наявні легальні інструменти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Ця американсько-німецька угода передбачає чимало ризиків для Києва і ЄС загалом – йдеться і про відсутність адекватного санкційного механізму, і про чималі фінансові втрати, яких у перспективі може зазнати наша держава, і про відсутність гарантій нашої безпеки тощо. Водночас ця угода залишає шанс для Києва перестати зважати на думку Вашингтона і Берліна і на рівні вже самого Євросоюзу якщо не повністю заблокувати запуск «Північного потоку», то хоча б значно обмежити російський «Газпром» у його агресивній політиці. І Київ, до речі, вже почав діяти
Як Україну продали
Про те, що «Північний потік – 2» буде добудовано, усі розуміли задовго до підписання спільної заяви Німеччиною та США – ще коли адміністрація Байдена відмовилася від запровадження санкцій проти російського газогону та компаній, які беруть участь у його зведенні. Причина проста – Вашингтон хотів відновити дружні відносини з Берліном, які постраждали за часів президентства Трампа. Як ви пам’ятаєте, між Німеччиною та США – двома найближчими союзниками – точилася торговельна, митна війна. Байден захотів її припинити, побоявшись, що Меркель дасть зелене світло й запровадить чергові мита на американську продукцію у ФРН. Таким чином американці просто проігнорували інтерес України, тому що для них Німеччина є цікавішою та важливішою. А Берліну просто вдався шантаж, адже саме ФРН сказала Сполученим Штатам: мита в обмін на російський газ.
Україну навіть чути не хотіли, коли йшлося про повноцінне закриття будівництва газогону та про запровадження жорстких санкцій. Натомість американці, розводячи руками, пояснювали: зупинити вже нічого неможливо. Тому й з’явилася ця декларація – США і Німеччина (роздратована тим, що їй узагалі потрібно говорити з американцями про газогін) вирішили підтримати Україну на словах, запровадивши низку недієвих механізмів.
Читати ще: Угода США і Німеччини про «Північний потік-2»: про що йдеться в документі
Є два найбільш негативні моменти в цих домовленостях. Перший – це відсутність будь-яких чітких безпекових гарантій Україні. Подивіться просто на це звернення.
«Якщо Росія спробує використовувати енергію як зброю або вчинить подальші агресивні дії проти України, Німеччина діятиме на національному рівні і закликатиме Європейський Союз до прийняття ефективних заходів, включаючи санкції, щоб обмежити російський потенціал для експорту до Європи в енергетичному секторі, включаючи газ, або вжити ефективних заходів в інших економічно важливих сферах», – йдеться в спільній заяві США та ФРН.Очевидно ж, що Німеччина, яка за рахунок «Північного потоку – 2» прагне розвинути промислові потужності, що розташовані на півночі країни, навряд чи обмежуватиме російський енергетичний потенціал. Як вона пояснить своїм компаніям, що припинила постачання російського газу через війну в Україні? Німцям плювати на російську агресію – це ж видно з того, як німецькі компанії час від часу беруть участь у зведенні якихось об’єктів в окупованому Криму.
Далі – і ви це самі бачите з тексту – повністю відсутні чіткі формулювання щодо санкційного механізму. Сторони їх запроваджуватимуть чи не запроваджуватимуть на власний розсуд, та й незрозуміло, якими ці штрафні заходи будуть. Минулі сім років засвідчили: більшість санкційних обмежень щодо Росії були беззубими – вони не вдарили по РФ, якій щороку окремі «експерти» прогнозували швидкий занепад.
У заяві йдеться про те, що Берлін і Вашингтон «погоджуються, що в інтересах України та Європи транзит газу через Україну має бути продовжений після 2024 року. Задля цього Німеччина має використати всі доступні важелі впливу, щоб забезпечити продовження угоди про транзит газу з Росією на термін до 10 років, і призначити для цього спецпредставника. Переговори щодо транзиту мають розпочатися не пізніше ніж 1 вересня».
Це означає, що до 1 вересня газогін, вірогідніше за все, побудують. І нам говорять про початок перемовин про гарантії після його добудови. Що, може, після 2024 року Україна отримає транзит. А може й не отримати нічого взагалі, а зазнати додаткових втрат – фінансових і військових – через цю американсько-німецьку угоду. Тобто американці та німці, як навмисно, не прораховують можливих ризиків для системи безпеки України. Ба більше, нам вказують: ми можемо домогтися продовження з Росією транзитного контракту до 10 років! Де гарантія, що Росія не захоче пролонгувати з нами документ на три чи п'ять років? І що потім - німці знизять плечима?Що може зробити РФ після запуску «Північного потоку – 2»? Вона в змозі знищити інфраструктуру постачання газу через українську ГТС. Москва таке вже робила, коли підривала газову інфраструктуру в Осетії 2006 року, блокуючи постачання до Грузії, коли знищувала нафтовий коридор з азербайджанського Баку в турецький Джейхан у 2008-му, коли 2009 року організувала аварію на одній з ділянок газопроводу «Середня Азія – центр» (САЦ-4), не давши Туркменістану постачати «блакитне паливо» до Ірану.
Себто в Росії вибір величезний – від знищення інфраструктури до закриття чи здійснення «ремонтних робіт» на якійсь компресорній станції. І що робитиме Німеччина чи Європа тоді, якщо українська ГТС нічого не прокачуватиме? Європейці закриють очі на Україну (навіть якщо тут посилюватиметься російська агресія) і молитимуться на Кремль і його газ.
Також не варто забувати, досі наша ГТС була серйозним фактором стримування Росія від масштабної війни проти України – росіяни, окрім іншого, не хотіли пошкодити газогін, який приносить гроші. А що буде після добудови «Північного потоку – 2», Москва чогось боятиметься? Ні. Нікого і нічого.
От про що мова – про те, що американці та німці позбавили Україну всього – вірогідного транзиту, в перспективі – грошей, гарантій безпеки. Усе заради налагодження відносин у трикутнику Вашингтон – Берлін – Москва.
Про шанси та ризики
Зараз Києву говорять приблизно таке: ми вам даємо розмиті гарантії, що ви в перспективі не втрачатимете щороку $3 млрд (аякже!), а ви натомість отримаєте від США та Німеччини аж мільярд на створення «зеленої» відновлювальної енергетики, щоб за років п’ятнадцять уже менше залежати від російського газу.«Німеччина зобов'язується створити і управляти Зеленим фондом для України… США та ФРН прагнутимуть просувати і підтримувати інвестиції в Зелений фонд України на суму не менше від мільярда доларів, у тому числі від третіх сторін, таких як підприємства приватного сектору. Німеччина внесе до фонду початкове пожертвування в розмірі не менше від 175 мільйонів доларів і працюватиме над продовженням своїх зобов'язань у найближчі бюджетні роки. Фонд просуватиме використання поновлюваних джерел енергії; сприятиме розвитку водню; підвищуватиме енергоефективність; прискорить перехід від вугілля і сприятиме нейтралізації викидів вуглецю».
Найкращий останній пасаж – «Сполучені Штати планують підтримати ініціативу за допомогою технічної допомоги і політичної підтримки відповідно до цілей фонду».
Нам просто продають повітря. По-перше, хто гарантуватиме, що Росія не захоче відколоти нові шматки української території чи не почне повноцінний наступ? По-друге, «зелений сектор» економіки і так розвивається, мільярд особливої погоди не зробить.
І Вашингтон, і Берлін знають, що це – фантазії. Україні просто пообіцяли мільярд, щоб вона поки що замовкла.
Однак Україні мовчати точно не слід. Їй потрібно відстоювати свої державні інтереси. І Київ уже це робить.
Голова українського МЗС Дмитро Кулеба оголосив, що Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо газопроводу «Північний потік-2». Відповідні ноти МЗС уже надіслало в Брюссель і Берлін.
«Відповідно до статті 274 Угоди про Асоціацію з ЄС, Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо "Північного потоку - 2", який загрожує безпеці України і порушує принципи диверсифікації Енергетичного Союзу ЄС. МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін», – повідомив Кулеба у Twitter.У заяві США та Німеччини є один пункт, який Україна все ж може використати.
«Ми підтримуємо енергетичну безпеку України та Центральної і Східної Європи, включаючи ключові принципи, закріплені в Третьому енергетичному пакеті ЄС щодо диверсифікації та надійності поставок. Німеччина наголошує, що дотримуватиметься букви й духу Третього енергетичного пакету щодо «Північного потоку – 2» під юрисдикцією ФРН, щоб забезпечити поділ і доступ третіх сторін. Це включає в себе оцінку будь-яких ризиків, пов'язаних з сертифікацією оператора проєкту для енергетичної безпеки Євросоюзу».
Тут уже йдеться про сам запуск російського газогону. Ми повинні вимагати від ЄС виконання норм з протидії газовим монополіям у Євросоюзі (це Третій пакет). Іншими словами, Києву слід добиватися зменшення впливу «Газпрому», звуження його можливостей.
Київ разом з партнерами (Польща + країни Балтії) має наполягати на створенні нової компанії – оператора (так, як про це вказано в нормах Третього енергетичного пакету). Згідно із вимогами законодавства ЄС, транспортуванням газу не може займатися сама компанія, яка його видобуває і продає.
Новий оператор має бути повністю незалежним від «Газпрому» – без цього не може бути надано сертифікації. Якщо ж постачальника контролюватимуть росіяни або якісь громадяни третіх держав (не ЄС), то рішення про сертифікацію має ухвалити Єврокомісія.
Києву через своїх партнерів також необхідно вимагати, щоби виконувалася інша норма Третього енергопакету – щоб компанії з інших країн мали доступ до російського газогону. До прикладу, якщо якась фірма із ЄС захоче закупити газ із Центральної Азії, новий незалежний оператор не має права відмовити їй у прокачуванні блакитного палива «Північним потоком – 2». Водночас треба зазначити, що й інші російські приватні компанії (до прикладу, «НОВАТЕК») зможуть транспортувати свій газ.Якщо ж «Газпром» відмовиться прокачувати чужий газ, то новому оператору «Північного потоку - 2» доведеться тримати до 50 відсотків потужностей труби порожніми.
Минуло тижня Україна отримала позитивний сигнал після ухвалення Судом ЄС відповідного рішення про обмеження РФ користуватися газопроводом «Північний потік – 1». У цій суперечці Польща (наш ключовий партнер у протидії російській газовій монополії) виграла в Німеччини. Суд заборонив використовувати газогін OPAL – наземне продовження «Північного потоку – 1» – більш ніж на 50% потужностей.
Себто в України шанси на блокування «Газпрому» в Європі нині є. За підтримки Польщі, балтійських країн та низки інших європейських держав Київ зможе значно обмежити можливості «Північного потоку – 2» і домогтися збереження транзиту через українську ГТС.
Про Донбас
Водночас хочеться сказати і про Донбас та про ті додаткові зусилля, які нібито США та Німеччина зобов’язалися на себе взяти в забезпеченні мирного врегулювання в Україні.
«Сполучені Штати обіцяють підтримати зусилля Німеччини та Франції щодо встановлення миру на сході України за допомогою нормандського формату. Німеччина активізує свої зусилля в рамках нормандського формату для сприяння виконанню Мінських домовленостей», – йдеться у спільній заяві Берліна та Вашингтона.Про активність німецької сторони, яка завжди блокувала американську участь у нормандському форматі та яка взагалі є ключовим творцем «мінських» документів, ми знаємо. Київ також розуміє, що нам підклали в черговий раз «Будапештський меморандум». Водночас на відміну від попереднього, зараз нас навіть не запросили на перемовини.
Читати ще: «Вони вас обдурять», - Кучма пригадав, як його відмовляли від Будапештського меморандуму
До речі, нагадаю, що у 2019 році німці включили в порядок денний лідерів нормандського формату питання газу, конкретно "Північного потоку – 2" і підписання нового транзитного контракту між РФ та Україною. Так хотілося добудувати російський газогін.
Очевидно, що Росія продовжить свої агресивні дії в Україні. А тепер ситуація ще погіршиться, бо можливе перекриття російського транзиту через територію України вдарить по гаманцях звичайних громадян – а отже, погіршить соціальну ситуацію всередині нашої держави. І посилить позиції проросійської партії, яка закликатиме до капітуляції заради дешевого газу.
Німеччині та США на нас наплювати. Й Україні має бути начхати на думку Вашингтона і Берліна. Бо ця думка часто йде всупереч національним інтересам нашої держави. Ми маємо зробити все можливе, аби обмежити потужності російського «Північного потоку – 2». І використати для цього всі наявні легальні інструменти.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 28

Лучанин
Показати IP
22 Липня 2021 17:37
"Є два найбільш негативні моменти в цих домовленостях. Перший – це відсутність будь-яких чітких безпекових гарантій Україні. Подивіться просто на це звернення." Щодо цієї, і подібної на неї писанини, також згадується два. Два відомі вислови, не моменти. Перший. В Британії є лише два постійних союзника - британська армія та британський флот. Другий. Будь-які домовленості з Росією не варті навіть паперу, на якому вони написані. Все це вже проходилось, трохи змінились декорації.

Арахнідія до Лучанин
Показати IP
22 Липня 2021 17:44
А ми в Китай підемо. Або в Іран. Ха ха ха...

Лучанин до Арахнідія
Показати IP
22 Липня 2021 20:39
І в Північну Корею...

"Два відомі вислови, не моменти. Перший. В Британії є лише два постійних союзника - британська армія та британський флот" - з вас історик не дуже, це сказав російський цар

Прутень до Дід Панас
Показати IP
22 Липня 2021 22:32
Що то вам все расцєйські царі і недоцарі мерещаться? У вас проблеми із сприйняттям себе?

Просвітляйтесь будь ласка - "Как пишет в своей «Книге воспоминаний» (1991) великий князь Александр Михайлович (1866—1933), который приходился дядей последнему русскому царю Николаю II, эта фраза часто звучала, когда Александр III собирал своих приближенных: «Во всем свете у нас только два верных союзника, — любил он говорить своим министрам, — наша армия и флот. Все остальные, при первой возможности, сами ополчатся против нас»."

Претень до Дід Панас
Показати IP
23 Липня 2021 11:12
О! Ну нарешті, нарешті розкрився великий поціновував творчості мокшанських царів і ординських літописців! Ви ще може ботоксного карлона процитуйте, то буде повне фіаско. ДІДИКУ ЦЕ ПРОВАЛ, БУДУТЬ ЗРИВАТИ ПАГОНИ З ТЕБЕ...

?
Показати IP
22 Липня 2021 17:42
А що ще щекати, коли зовнішня політика України прока*ана? Коли зі всіма стратегічними партнерами наш презедент підпортив відносини?

Щирі співчуття
Показати IP
22 Липня 2021 17:43
Важко бути слугою сильнішого в цьому світі. Всі тебе використають і викинуть.

Реальність до Щирі співчуття
Показати IP
22 Липня 2021 18:01
Але наші слуги подиви як олігархам прислуговують. І не важко їм.

73% до Щирі співчуття
Показати IP
22 Липня 2021 18:18
А нам то шо, аби була субсидія і "свати" по телевізору. А то всьо фігня.

Анонім
Показати IP
22 Липня 2021 18:03
Ціна на продукти вгору, ціни на пальне вгору, тарифи В НЕБО, зовнішня політика прос*на, жодна з обіцянок не виконана. От же Порошенко гад і *ука!

Коля до Анонім
Показати IP
22 Липня 2021 21:53
При порошенку мабуть ціни йшли донизу?

12345 до Коля
Показати IP
22 Липня 2021 22:30
Такого бардака і беспрідєла точно не було.

Анонім до 12345
Показати IP
27 Липня 2021 10:30
Був

Еге до Коля
Показати IP
23 Липня 2021 13:21
зельцман і вальцман-це два сапога пара!

Да ...
Показати IP
22 Липня 2021 18:03
Такого провального президента, уряду і парламента у нас ще не було.

Треба будти взагалі дурним щоб граючи під дудку західних "партнерів" профукати те що тобі приносило мільярди в рік, у дурнів з під носа забрали те що німці тепер на бутерброд мазати будуть, а це не мало не багато вод 2.5 мільярдів доларів і до 5. Оце дослухались "рекомендацій"! І назад вороття немає! Чим бюджет наповнювати будете дурні? Проте є і хороше - тепер ми європейці, асоціацію ж підписали, безвіз є, можемо їхати збирати трускавки.

RTW до Дід Панас
Показати IP
22 Липня 2021 22:29
Нашого президента вже всерйоз не сприймають, ось і ПЕРШІ наслідки. ДАЛІ БУДЕ...

Дідо в маразмі до Дід Панас
Показати IP
22 Липня 2021 22:55
Наш північний суд найкращий. Тільки й вміє що кров невинних проливати.

"Украина с 2025-го года может потерять до 1,5 миллиардов долларов прибыли от транспортировки российского газа, а при большом снижении загрузки газотранспортная система может вообще стать нерентабельной в содержании

Дідо в маразмі до Дід Панас
Показати IP
23 Липня 2021 11:15
Тоді й вашу ботоферму прикриють, і на пенсію колишнім мєнтам коштів теж не буде. Так що ви на даний час давитеся своєю жовчю, хоч і нерозумієте цього. Ха ха ха.

В.
Показати IP
22 Липня 2021 22:36
Не верите европе и америке где их гарантии целостности Украины в обмен на атомные ракеты?также и здесь будет дайте срок.

Свідомий
Показати IP
23 Липня 2021 14:11
З майданом ми втратили суверенітет. Повного в нас не було ніколи, була частина, і її ми тоді фактично втратили. Отримали безхребетну владу чужого ручного управління. А це найгірше. І це найперше, що нам потрібно першочергово відновлювати. В першу чергу у своїх головах. Почати жити своїм життям, своїми інтересами з вірою у себе і Господа Бога, а не в доброго закордонного пана, який усім нам допоможе і все за нас зробить (і неважливо з якого боку цей пан, бо східна частина нашої держави повірила одному, ми іншим- а в результаті обманутими виявились всі).
А ГТС, лісосировина, земля, відтік робочої сили, оренда Укрзалізниці німцям, іноземці у наглядових радах кожного держпідприємства, газ з накруткою від "партнерів" - це лише наслідки втраченого суверенітету. Якщо нічого не міняти, наступними буде втрата Атомних електростанції, та усіх ключових підприємств. А в результаті пустий бюджет і Пенсійний фонд. Неможливість держави виконувати свої функції. Ми вже з суб'єкта зовнішніх відносин стали об'єктом. Нас навіть не запрошують на переговори які зачіпають наші інтереси. Пора робити висновки і змінюватись.
На Волині зник 13-річний хлопець. Фото
Сьогодні 13:06
Сьогодні 13:06
Ірина Констанкевич: «Справедливість не має термінів давності, а боротьба з імперіалістичною Росією є питанням безпеки всієї Європи»
Сьогодні 12:34
Сьогодні 12:34
На Волині ліквідували 9 пожеж на відкритих територіях
Сьогодні 12:01
Сьогодні 12:01
Хотів підірвати командирів ЗСУ: на Яворівському полігоні затримали подвійного агента російських спецслужб
Сьогодні 11:44
Сьогодні 11:44
У США підліток вбив батьків і планував замах на Трампа: він контактував з РФ і хотів втекти в Україну, – CNN
Сьогодні 11:11
Сьогодні 11:11
У Володимирському районі через коротке замикання горів житловий будинок, у Нововолинську ліквідували пожежу в квартирі
Сьогодні 10:55
Сьогодні 10:55
Впав з мотоцикла: у Ковельському районі постраждав чоловік
Сьогодні 10:38

Сьогодні 10:38
На Волині чоловік підірвав гранату в авто, він загинув
Сьогодні 10:21
Сьогодні 10:21
Додати коментар:
УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.