USD 41.90 42.20
  • USD 41.90 42.20
  • EUR 41.70 42.15
  • PLN 10.15 10.35

Нобелівську премію з хімії вручили за обчислювальний дизайн білка та передбачення його структури

9 Жовтня 2024 22:09
Нобелівську премію з хімії цьогоріч розділили на два різних винаходи. Одну половину премії присудили Девіду Бейкеру «за обчислювальний дизайн білка», а іншу – Демісу Хассабісу і Джону Джамперу – «за передбачення структури білка».

Про це повідомили в Нобелівському комітеті, пише Бабель.

62-річному американському науковцю Девіду Бейкеру вдалося створити абсолютно нові види білків. А команда з 48-річного британського вченого Деміса Хассабіса і 39-річного американця Джона Джампера розробила модель штучного інтелекту для вирішення 50-річної проблеми – прогнозування складних структур білків. Ці відкриття мають величезний потенціал, зазначили в Нобелівському комітеті.

Білки зазвичай складаються з 20 різних амінокислот, які можна назвати будівельними блоками життя. У 2003 році Девіду Бейкеру вдалося використати ці блоки для розробки нового білка, який не був схожий на жоден інший білок. Відтоді його дослідницька група створювала одне за іншим білкові творіння, включно з тими, що знадобляться у фармацевтичних препаратах, вакцинах, наноматеріалах і крихітних сенсорах.

Друге відкриття стосується передбачення білкових структур. У білках амінокислоти зʼєднані разом у довгі нитки, які згортаються, утворюючи тривимірну структуру, що є вирішальною для функції білка. З 1970-х років дослідники намагалися передбачити структуру білків за амінокислотними послідовностями.

Чотири роки тому науковці врешті здійснили приголомшливий прорив: у 2020 році Хассабіс і Джампер представили модель штучного інтелекту під назвою AlphaFold2. З його допомогою вони змогли передбачити структуру майже всіх 200 мільйонів білків, які ідентифікували дослідники.

З моменту прориву AlphaFold2 використовували понад два мільйони людей зі 190 країн. Окрім безлічі наукових застосувань, дослідники тепер можуть краще зрозуміти стійкість до антибіотиків і створити зображення ферментів, здатних розкладати пластик.

Розмір премії становить 11 мільйонів шведських крон (мільйон доларів). Половину отримає Бейкер, іншу розділять між собою Хассабіс і Джампер.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus