USD 41.10 41.40
  • USD 41.10 41.40
  • EUR 41.15 41.50
  • PLN 10.35 10.48

Науковці показали, який вигляд мав давній монстр, що жив на Землі 300 млн років тому

10 Травня 2023 00:56
Масивна, люта істота блукала стародавніми шотландськими болотами понад 300 мільйонів років тому, з тілом завдовжки три метри, масивними зубами та великими очима. Ця істота – Crassigyrinus scoticus, крокодилоподібний хижак, що полював на свою здобич з безжалісною ефективністю.

Досягнення в галузі комп’ютерної томографії та 3D-візуалізації дозволили дослідникам вперше реконструювати череп Crassigyrinus Scoticus, проливши нове світло на зовнішній вигляд і поведінку стародавнього хижака, повідомляє Фокус.

Будучи раннім тетраподом, Crassigyrinus був величезним водним хижаком, який мешкав у кам’яновугільних болотах Шотландії та деяких частин Північної Америки протягом нижнього та середнього кам’яновугільного періоду.

Хоча він тісно пов’язаний з одними з перших видів, які здійснили перехід з води на сушу, сам Crassigyrinus ніколи не виходив на неї.

Вже майже століття вчені вивчають останки цієї водної тварини. Однак їхньому прогресу перешкоджав той факт, що всі відомі скам’янілості були сильно подрібнені через те, що збереглися в дрібнозернистій породі. Це призвело до того, що багато зламаних і деформованих кісток, з фрагментами, які невпорядковано лежали один на одному, дуже ускладнювали для дослідників відновлення зовнішнього вигляду.

Але тепер, завдяки досягненням комп’ютерної томографії (КТ) та 3D-візуалізації, команді вдалося вперше реконструювати череп Crassigyrinus у цифровому форматі. Використовуючи шматочки з чотирьох зразків усіх кісток черепа, вони змогли зібрати фрагменти, як 3D-пазл.
Докторка Лаура Порро з Університетського коледжу Лондона, провідна авторка дослідження, виявила, що тварина мала череп, схожий на череп сучасних крокодилів, з великими зубами і потужними щелепами.

Завдяки їм вони могли пожирати все, що траплялося на їхньому шляху. В поєднанні з нещодавніми дослідженнями тіла, це свідчить про те, що тварина була з короткими кінцівками, що дозволяло їй ховатися під поверхнею води і хапати здобич потужним укусом, подібно до сучасних крокодилів.

Реконструйований череп також показав, що Crassigyrinus мав спеціалізовані органи чуття, які допомагали йому вистежувати здобич, включаючи великі очі. Завдяки їм він міг бачити в темряві вугільних боліт, а також бічні лінії, які виявляли вібрації у воді.

У передній частині черепа також є дивна щілина, яка, можливо, давала йому й інші органи чуття. Одна з версій полягає в тому, що в цій щілині міг знаходитися ростральний орган, який дозволяв виявляти електричні поля, або ранній приклад органу Якобсона, який дозволяв йому розрізняти різні хімічні речовини. Однак, що б не було в цій щілині, воно не збереглося і залишається загадкою.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus