USD 42.55 42.85
  • USD 42.55 42.85
  • EUR 42.55 42.80
  • PLN 10.20 10.38

Наслідки війни: на Волині фіксують зниження планованих вагітностей та збільшення проблем зі здоров’ям

6 Січня 2025 08:09
Від початку повномасштабного вторгнення у відділенні центру планування сім’ї на Волині прийняли майже 30 тисяч пацієнтів. Війна спричинила зниження кількості планованих вагітностей. Також лікарі відмічають збільшення кількості проблем із репродуктивним здоров’ям у волинян.

Про це розповіла завідувачка відділення центру планування сім’ї Наталі Ткачук. У лікарки-гінекологині Суспільне розпитало, з чого починати планування сім’ї, коли парам варто хвилюватися та звертатися за допомогою до спеціалістів та як повномасштабне вторгнення вплинуло на бажання волинян народжувати дітей.

– З початку повномасштабного вторгнення кількість пацієнтів, які звернулися до центру планування сім’ї, збільшилась чи зменшилась?

З початком війни в Україні значно змінилася статистика і щодо народжуваності, і щодо проблем репродуктивного здоров’я. Військовий конфлікт спричинив суттєве зниження кількості планованих вагітностей, зростання проблем із зачаттям, порушення репродуктивного здоров’я та глибоку демографічну кризу.

Читати ще: Населення України до 2051 року може скоротитися майже вдвічі

Статистично – значно знизився показник відвідувань у перших пів року війни. Але надалі кількість звернень поступово почала збільшуватися, адже проблеми зі здоров’ям та хвороби нікуди не зникли, а навпаки загострилися.

То ж наразі маємо таку статистику по відвідуваннях: за період роботи 2022 року прийняли 8054 пацієнтки, за 2023 рік – 11246 пацієнток, за 11 місяців 2024 – 10657.

– Коли подружнім парам варто хвилюватись з приводу безпліддя?

Подружнім парам варто почати хвилюватися з приводу безпліддя в тому випадку, якщо вони активно намагаються завагітніти протягом визначеного часу без успіху, залежно від віку партнерів:

Для жінок віком до 35 років: якщо пара має регулярне статеве життя без використання контрацептивів протягом 1 року, але вагітність не настає.

Для жінок віком 35 років і старше: через зниження фертильності з віком рекомендується звернутися за допомогою після 6 місяців безрезультатних спроб завагітніти.

Читати ще: У 2024-му в Україні смертність утричі перевищує народжуваність

Для жінок народжуваність на волинівід 40 років: консультацію варто отримати відразу після рішення про планування вагітності, адже час є важливим чинником.

– З чого варто розпочинати медичні обстеження парі?

Обстеження пари, яка планує вагітність або має труднощі із зачаттям, слід починати з комплексного підходу. Це дозволяє виявити можливі причини безпліддя та створити оптимальний план дій.

Ось ключові етапи: лікар збирає детальну інформацію про здоров’я обох партнерів, включаючи хронічні хвороби, спосіб життя, шкідливі звички, стреси та інфекції. Уточнюється інформація про попередні вагітності, викидні, аборти, операції та стан менструального циклу.

Для жінки обов’язковий: гінекологічний огляд, перевірка стану шийки матки, взяття мазків на статеві інфекції, УЗД органів малого таза – оцінка стану матки, яєчників і фаллопієвих труб, дослідження рівня статевих гормонів, перевірка прохідності маткових труб.

Для чоловіка: спермограма, оцінка кількості, рухливості та морфології сперматозоїдів.

– Наскільки важливо, щоб обстеження пройшов чоловік, а не тільки жінка?

Обстеження чоловіка є надзвичайно важливим, адже чоловічий фактор є причиною приблизно 30–50% випадків безпліддя у парах. Планування сім’ї та лікування безпліддя – це спільна відповідальність обох партнерів. Без оцінки стану чоловічого здоров’я повноцінна діагностика неможлива.

Найчастішими причинами чоловічого непліддя є: низька кількість та погана рухливість сперматозоїдів, аномальна форма сперматозоїдів, відсутність сперматозоїдів у спермі, гормональні порушення, інфекції або травми статевих органів.

Жіночий фактор: також близько 30–50% випадків. До поширених причин належать порушення овуляції (полікістоз яєчників, ендокринні проблеми), ураження фаллопієвих труб, ендометріоз, міоми матки або вроджені аномалії репродуктивних органів.

Читати ще: Збільшення населення до 33,9 млн осіб: Кабмін схвалив стратегію демографічного розвитку України до 2040 року

Поєднаний (змішаний) фактор: приблизно 10–20% випадків, коли проблеми з фертильністю спостерігаються в обох партнерів одночасно.

Неясний (ідіопатичний) фактор: до 10% випадків, коли всі обстеження не виявляють конкретної причини безпліддя.

– Що рекомендуєте парам, яким виставлено діагноз непліддя?

Прийняти діагноз може бути емоційно складно, але важливо уникати паніки та стресу. Сучасна медицина пропонує багато варіантів для подолання безпліддя. Проходження ретельної діагностики, консультація з репродуктологом та вчасне лікування. Медикаментозне – стимуляція овуляції, лікування інфекцій, корекція гормональних порушень. Хірургічне – при ендометріозі, варикоцеле або аномаліях маткових труб, допоміжні репродуктивні технології.

– Чи існують державні програми по ЕКО, зокрема для сімей військових? Як ними скористатися?

В Україні діє державна програма з підтримки екстракорпорального запліднення, зокрема для військових та їхніх сімей. У межах цієї програми держава покриває значну частину витрат на процедуру ЕКО для пацієнтів із діагнозом безпліддя. У 2024 році компенсація складає близько 60 тисяч грн. Програма реалізується через законтрактовані заклади охорони здоров’я, і для участі необхідно звернутися до лікаря, який введе дані в електронну систему охорони здоров’я.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 3
АНАЛІТИК Показати IP 6 Січня 2025 10:15
ПЛАНОВАНІ ВАГІТНОСТІ В ЧАС РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ.ДУЖЕ ЦІКАВО.
Одін Показати IP 6 Січня 2025 10:18
ТУТ СПОСТЕРІГАЄТЬСЯ ШАЛЕНА КОНКУРЕНЦІЯ ЗА САМЦІВ.ЯК В ЦІЙ СИТУАЦІЇ МОЖНА ЩОСЬ ПЛАНУВАТИ.
Олена Показати IP Сьогодні 18:07
Забули за тих, хто третю дитину народжує. Нічого не зменшилось.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus