USD 42.80 43.20
  • USD 42.80 43.20
  • EUR 42.80 43.10
  • PLN 10.25 10.40

На Волині створять 15 добровільних підрозділів для порятунку життів

25 Лютого 2019 07:00
15 волинських ОТГ і 32 польські гміни налагоджують співпрацю, аби спільними зусиллями зменшити смертність на дорогах завдяки швидкому приїзду навчених та оснащених підрозділів. Також вони прагнуть підвищити культуру поведінки на дорогах, що сприятиме зменшенню кількості ДТП.

Перша зустріч представників міжнародного проекту технічної допомоги «Зміцнення потенціалу добровільних пожежно-рятувальних підрозділів у порятунку постраждалих від нещасних випадків на дорогах Люблінського воєводства та Волинської області» з українського боку кордону відбулася за ініціативи голови Павлівської ОТГ Андрія Сапожника 22 лютого в приміщенні Старосільської початкової школи.

Так, проект стартував наприкінці минулого року в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2014–2020. Він охоплює прикордонні території, де проживають майже 300 тисяч осіб.

Читайте ще: На Волині запрацюють добровільні пожежно-рятувальні підрозділи

ЩОДНЯ В УКРАЇНІ 7 ОСІБ ГИНУТЬ У ДТП

Як розповіла директор комунальної установи Волинської обласної ради «Агенція розвитку Єврорегіону «Буг» Ірина Ітані, до середини 2020 року проект, вартість якого становить 712,3585 тисячі євро, передбачає створення на Волині 15 добровільних пожежно-рятувальних підрозділів.

Проект реалізовують Комунальна установа Волинської обласної ради «Агенція розвитку Єврорегіону «Буг», Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» із української сторони та Асоціація органів місцевого самоврядування Єврорегіону «Буг» із польської. «За статистикою, щодня 7 осіб в Україні гинуть у ДТП. Тому реалізація нашого проекту є надзвичайно важливою, адже він покликаний не тільки зменшити смертність на дорогах завдяки вчасно наданій допомозі, а й включатиме просвітницьку кампанію щодо правил безпечної поведінки під час руху», – сказала Ірина Ітані.
Та додала, що в рамках проекту новостворені добровільні пожежно-рятувальні підрозділи забезпечать відповідним обладнанням і медичними сумками, відбудуться навчання з порятунку постраждалих у ДТП, професійні тренінги з надання першої медичної допомоги тощо.

До прикладу, в Польщі вже розпочалися перші навчання в рамках проекту, незабаром буде закуплено й необхідне обладнання.

ПРІОРИТЕТ – БЕЗПЕКА

Як підкреслила директор секретаріату Асоціації органів місцевого самоврядування Єврорегіон «Буг» Галина Грабарчук, оскільки реальні потреби гмін і ОТГ величезні, усіх їх просто не вдасться задовольнити завдяки одному проекту з обмеженим бюджетом.

«Ми мешкаємо на прикордонних територіях, і рух із обох боків кордону дуже інтенсивний. Трапляються надзвичайні випадки за участі як українців, так і поляків. І першими на допомогу вирушають саме добровільні пожежно-рятувальні підрозділи. Отож, наш пріоритет – це безпека. І хочу сказати, що, реалізуючи цей проект, ми реалізуємо політику українського та польського міністерств закордонних справ. Це не значить, що тільки на рівні міністрів, на рівні Києва та Варшави може втілюватися ця політика, адже саме ми ліквідовуємо бар’єри між нашими народами й робимо все заради розвитку двосторонньої співпраці», – акцентувала Галина Грабарчук.
Представник ще одного партнера проекту, перший заступник голови правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Лариса Тарасюк акцентувала, що фонд подавав заявку на участь у проекті, адже має багаторічний досвід у роботі з громадою та напрацювання у висвітленні цих питань. Завдяки спільній роботі з місцевими ініціативними групами тільки в Павлівській ОТГ було вкладено в розвиток 14 населених пунктів 386 тисяч гривень, а в області загалом – 90 мільйонів гривень.
«Саме тому нас і обрали до участі в цьому проекті. І я впевнена, що протягом двох років ми на високому рівні виконаємо доручену нам роботу», – зазначила Лариса Тарасюк.

Фонд надаватиме інформаційну підтримку проекту, зокрема повідомлятиме громадськість про перебіг і результати зустрічей, конференцій, навчань, а також створить два фільми, у тому числі в рамках кампанії «Безпечний пішохід», випустить календар на 2020 рік, забезпечить кожну з 15 ОТГ інформаційними дошками та влаштує підсумкову конференцію.

26 ПОЖЕЖНИХ НА 16 РАЙОНІВ

Керівник управління ДСНС України у Волинській області Володимир Грушовінчук розповів, що зараз потреби 16 районів на Волині обслуговують 26 державних пожежно-рятувальних частин.

«Там працюють професіонали, які ліквідовують пожежі, надзвичайні ситуації тощо. Раніше, коли діяла пожежно-сторожова охорона, практично в кожній сільській раді був відділ забезпечення пожежної безпеки колгоспів. На жаль, у період реформування вони пропали. Зараз на Волині діють 103 підрозділи місцевої пожежної охорони, які включені в план ліквідації надзвичайних ситуацій усієї області, затверджений керівником цивільної оборони, головою облдержадміністрації. Ці підрозділи можуть ліквідовувати надзвичайні ситуації на території окремого населеного пункту. У цілому нам недостатньо техніки, обладнання й навчених людей, які могли би успішно ліквідовувати надзвичайні ситуації до прибуття основних сил. Так, часто, аби приїхати з райцентру до села, де виникла пожежа, підрозділи витрачають 30–40 хвилин або й годину», – зазначив Володимир Грушовінчук.
Отож, за його словами, волинським ОТГ потрібно брати приклад із Польщі, де вже більше 100 років діють добровільні пожежні дружини.

«Я, як керівник управління ДСНС області, дуже зацікавлений у тому, аби добровільні пожежно-рятувальні підрозділи почали діяти не тільки на папері, щоб вони могли реагувати на всі надзвичайні випадки… Проект допоможе нам у наборі та навчанні добровольців, які не тільки ліквідовуватимуть надзвичайні ситуації, а й надаватимуть допомогу при ДТП, зокрема медичну», – сказав Володимир Грушовінчук.
Як зазначив, своєю чергою, головний спеціаліст із військового обліку та бронювання Павлівської сільської ради Сергій Фіть, громада має у своєму розпорядженні три спеціальні транспортні засоби ще радянського випуску – два водовози та один професійний пожежний автомобіль, котрий Павлівка отримала в користування від управління ДСНС у Волинській області.

«У Павлівці ми маємо 12 добровольців, зокрема з ГО «Варта порядку». Працюємо спільно з 18-ю державною пожежно-рятувальною частиною селища Іваничі. Наше завдання – приїхати першими на пожежу, стихійне лихо, ДТП і надавати допомогу до того часу, поки не приїдуть професійні пожежники. Тобто ми створені для того, аби скоротити час до прибуття професіоналів, адже час – це людські життя, гроші, матеріальні збитки. А коли приїжджають пожежники з Іваничів, ми допомагаємо їм, підстраховуємо, підводимо воду», – сказав Сергій Фіть.
Він додав, що добровольці проходять спільні навчання з рятувальниками з 18-ї частини та місцевими медиками, а також проводять ознайомлювальну роботу з школярами.

ЦЕНТР БЕЗПЕКИ ГРОМАДЯН

Досвідом створення при селищній раді Центру безпеки громадян поділився голова Любешівської ОТГ Олег Кух, який переконаний, що одним із критеріїв оцінювання діяльності громади є безпека, тобто рівень безпеки її жителів.

Він звернув увагу, що довгий час місцева пожежна охорона фінансувалася за залишковим принципом.

«Тоді навіть не йшлося про те, що, окрім пожежної охорони, такі підрозділи можуть виконувати й інші безпекові функції, наприклад надавати першу медичну допомогу, виїжджати на ДТП», – зауважив Олег Кух.
Голова розповів, що до створеного Центру безпеки громадян Любешівської селищної ради, який функціонує практично в автономному режимі, увійшли п’ять підрозділів пожежної охорони.

«Ми проаналізували стан техніки, визначили нагальні проблеми, привели наші підрозділи в робочий стан. Громада нас у цьому підтримала. Далі ми плануємо отримати завдяки проекту нове обладнання й розширюватимемо функції центру… Я бачу потребу в сформуванні при добровільних пожежно-рятувальних підрозділах штабу волонтерів. Думаю, що має пройти певний час, аби кожен житель громади зрозумів і відчув, наскільки питання створення добровільно-пожежних бригад потрібне й важливе», – резюмував Олег Кух.

ХВИЛИНИ ВИРІШУЮТЬ УСЕ

Заступник голови правління воєводського відділення Спілки ДПД Польщі в Любліні, війт гміни Руда-Гута Кажімєж Смаль пригадав історію створення пожежно-рятувальних дружин у Польщі, коли селяни самоорганізовувалися й рятували одне одного від пожеж, які часто траплялися в сільських місцевостях.

Зараз, до прикладу, гміна Холм нараховує 100 добровольців пожежно-рятувальних дружин.
«Кожен підрозділ має зареєстроване товариство, може, наприклад, відкрити свій рахунок у банку та ін.», – сказав Кажімєж Смаль і додав, що, беззаперечно, безпека людини – найважливіше.

Над набором добровольців до майбутнього пожежно-рятувального підрозділу розпочала вже працювати Голобська ОТГ.

«Наша громада знаходиться біля траси М19 Луцьк–Доманове, й інколи при ДТП, коли «швидка» не встигає приїхати у віддалені села, лічені хвилини вирішують усе», – наголосила проектний менеджер Голобської ОТГ Юлія Франчук.
Вона додала, що в планах громади – навчання водіїв допомоги при надзвичайних ситуаціях і залучення до пожежно-рятувального підрозділу фельдшерів.

Ольга Шершень










Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus