USD 41.60 42.00
  • USD 41.60 42.00
  • EUR 41.50 42.00
  • PLN 10.50 10.70

На Волині привітали сторічну ветеранку УПА

3 Жовтня 2023 09:28
З нагоди відзначення Дня заснування УПА, Дня захисника і захисниці України, святкування Покрови Володимирський міський голова Ігор Пальонка завітав 1 жовтня додому до сторічної Олени Ковальчук, єдиної жінки у місті, яка має статус ветерана ОУН-УПА.

Про це повідомили у Володимирській міськраді.

У часи, коли українці знову відстоюють свою незалежність, неоціненним є приклад воїнів УПА, – ми надихаємося їхньою завзятістю та героїзмом, а сучасні воїни вивчають їх досвід ведення бойових дій.

«Від себе особисто та усієї громади хочу подякувати за те, що ви у свої молоді роки все робили для того, аби Україна відбулася. Хай Бог дає вам ще здоров’я, щоб обов’язково дочекалися перемоги», – побажав Ігор Пальонка, вручаючи жінці квіти, подяку і грошову допомогу.

Ще до початку Другої світової війни юна Олена, приписавши собі роки, влаштувалася на роботу на залізничну станцію, де займалась оформленням документації, відправленням вантажів. Там же вона освоїла азбуку Морзе, яка згодом дуже згодилася їй у підпільній роботі. Знала досконало російську, оскільки мала батька росіянина. Коли з наближенням німців постало питання евакуації залізниці на схід, на неї розраховували, затримали виїзд, чекали, але вона на пункт збору не з’явилася. Зрештою, цим і врятувалася, оскільки ешелон розбомбили.

Якось із лісу завітали хлопці та попередили, що насувається облава. От тоді Олена, якій не було і двадцяти, ухвалила рішення долучитись до повстанців, її сестра залишилася тоді вдома і була вивезена у Німеччину.

Побратими дуже любили Олену, вона мала позивний «Леся». Гарно декламувала вірші, зокрема, Лесі Українки та інших поетів, вправно грала на гітарі, співала романси. Однією із її функцій було надання медичної допомоги пораненим. Серед врятованих нею і Петро Мартинюк на псевдо «Дуб», воїн УПА, який згодом пройшов радянське ув’язнення, був учасником Норильського повстання, а вже у роки незалежності став станичним Володимир-Волинської міськрайонної організації Братства ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура.

Через багато років, у 90-ті, вони випадково зустрілись у Володимирі, пан Петро щиро зрадів зустрічі, плакав, обіймав свою рятівницю. Часто потім бачились під час патріотичних зібрань на Вовчаку.

Після війни Олену намагалися викрити, хтось написав відповідний донос, але на очну ставку потрібний

свідок тоді не з’явився. Тож прямих підтверджень органи слідства не отримали. Допомогло і те, що її чоловік, а вона вже була заміжньою за своїм Василем, був фронтовиком, інвалідом війни, мав ордени та медалі.

Свій патріотизм, любов до поезії Олена Олексіївна пронесла через усе своє довге життя. Ось і вчора, дякуючи міському голові за привітання, за те, що її не забувають, за пропозицією її дочки Ніни, у подарунок від себе виразно й натхненно продекламувала слова стрілецького романсу «Лети, моя думо, в вечірню годину», а також свою улюблену Лесю: «Гетьте, думи, ви, хмари осінні!»
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus