USD 41.40 41.70
  • USD 41.40 41.70
  • EUR 41.50 41.75
  • PLN 9.90 10.15

На місці зруйнованого храму у Луцьку тривають розкопки

15 Жовтня 2023 20:37
У Луцьку на території колишнього римо-католицького Кафедрального Собору Святої Трійці археологи розпочали третій етап наукових досліджень. Зараз тут розчищають три нововідкритих підземних кімнати.

Про це розповів Суспільному керівник Волинської експедиції Віктор Баюк.

З його слів, йдеться про підземне приміщення для поховань, яке розташоване під вівтарем храму. Такі археологічні дослідження, каже археолог, тут відбуваються вперше.

Фундамент і підземелля виявили ще 2021-го, згодом вивчення знахідки відклали, а влітку 2023-го археологічне дослідження знову відновили, сказав керівник Волинської археологічної експедиції. Говорить: про існування цих крипт не було жодної інформації.
«В червні ми з’ясували і відкрили вхід до цих крипт. Ми намагаємося відновити в місті Луцьку те, що було частково забуте і про що наші люди не знали. Наприклад, про існування цих крипт не було жодної інформації», – каже Віктор Баюк.
До наукових археологічних досліджень залучили шістьох студентів історичного факультету Волинського національного університету. Третьокурсник Назар Цурков розповів, що бере участь в розкопках з перших днів.

«Це, фактично, історія на практиці. В університеті ми можемо дізнатися теорію. Емоції все-таки дуже сильно відрізняються між тим, що ти просто слухаєш і між тим, що ти можеш побачити і потрогати», – каже хлопець.
Розчищав одну з підземних кімнат студент Олексій Шпирук. «Вона (кімната – ред.) повністю збережена. Тут землі приблизно було мені по плече. Виходить, ми перші, хто був тут за 200 років», – сказав студент-археолог.
Археологічні розкопки підземних кімнат крипт римо-католицького Кафедрального собору Святої Трійці відновили у вересні цього року за зверненням Луцької дієцезії Римо-Католицької церкви.

Ординарій Луцької дієцезії РКЦ, єпископ Віталій Скомаровський розповів, що храм Пресвятої Трійці був зруйнований пожежами.

«Ми знали, що він є тут, на подвір’ї цих будинків, але не знали, де. Коли ми впорядковували територію, тоді наткнулися на фундамент. Але добре, що їх знайшли. Я думаю, що це буде цікаво і для нашого міста, і для цілої України», – сказав єпископ.
Зі слів керівника експедиції Віктора Баюка, під час розчищення підземних кімнат вдалося віднайти чимало археологічних знахідок періоду 16-18 століття. Знайдені, каже, й кістки, яких очікує експертиза.

«Тут вдалося знайти й кілька фрагментів керамічної черепиці. Бо на цей час не знаємо, як була крита ця споруда, як був критий цей храм. Але такою знахідкою ми вже можемо трішки корегувати історію і трішки з’ясовувати те, чого ми не знали. Конкретно – образ самої споруди і як вона була побудована», – каже археолог.
Серед знахідок – полив’яні кахлі, скляні посудини та керамічні вироби.

«Серед різноманіття знахідок з цього об’єкту виділяється колекція керамічних кахель. Ця кахля орієнтовно 18 століття. З таким от квітково-пелюстковим орнаментом фарбою. Вона ціленька і може бути музейним експонатом», – каже археолог Віктор Баюк.
За час розкопок, зі слів Віктора Баюка, вивезли 20 тонн засипок крипти. На цій локації Волинська археологічна експедиція працюватиме до кінця жовтня­ цього року. Усі знайдені предмети опрацюють і передадуть у фонд Луцького історико-культурного заповідника.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus