USD 41.15 41.45
  • USD 41.15 41.45
  • EUR 41.35 41.70
  • PLN 10.28 10.45

На місці 5-ї школи був цвинтар, з якого викопували кістки: краєзнавець розповів, як створювали райони Луцька

13 Травня 2023 15:50
У питанні територіального розвитку та появи нових районів Луцька найцікавіші останні двісті років, коли почався інтенсивний розвиток міст. У цьому часовому відрізку луцький краєзнавець Олександр Котис, який також очолює відділ охорони культурної спадщини Луцької міської ради, виділяє міжвоєнний період та 70-80-ті роки радянського часу. Саме тоді в Луцьку все розвивалося, місто розросталося територіально.

Про це він розповів в інтерв’ю громадській організації «misto. перезавантаження». Інформаційне агентство Волинські Новини підготувало текстовий варіант розповіді.

Містечко-колонія для державних службовців

Як зазначив Олександр Котис, у міжвоєнний період спостерігалася тенденція влади розбудовувати нові райони для конкретних жителів.

«Це було не просто освоєння територій та забудова міста. Тоді забудову планували для якихось конкретних верств населення. У середині 20-х років з’явилося таке собі містечко-колонія для державних службовців, тобто працівників банків та усіх установ. Це район сучасних вулиць Шопена, На Таборищі, Літньої, у районі Палацу учнівської молоді, Волинського краєзнавчого музею та слоника. Ось ця ділянка між стадіоном і музеєм виникла в середині 20-х років. До сьогодні збереглися будівлі, які було зведено у той час. Це дво- або триповерхові будиночки характерного народно-романтичного стилю. Їх і зараз можна впізнати», – каже краєзнавець.

Читати ще: Стильні кафе міжвоєнного Луцька

А на місці, де зараз стоїть слоник, раніше був просто пагорб. Коли будували колонію для держслужбовців, то створили і міський парк. Там, де зараз слоник, був фонтан. Асфальт на доріжках проклали в радянський час, але саму логістику було розплановано у 20-х роках. Фонтан перестав працювати у часи війни, після закінчення якої радянська влада поставила там слоника з Моською. Однак зараз лучани знають, що це просто слоник.

Містечко для військових та цвинтар на місці 5-ї школи

Ще одним потужним районом, зі слів Олександра Котиса, було містечко для військових. Польською мовою воно називалося офіцерське. Але якщо подивитися, хто там жив, – то це просто містечко для військовослужбовців. Тобто там жили і лікарі, і солдати різних рангів. Це сучасні вулиці 8 Березня, Огієнка, проспект Перемоги, Червоної Калини, Саперів, тобто фактично від Сапалаївки до 5-ї школи.

Читати ще: У Луцьку під час реконструкції будинку знайшли фрагменти надгробків з єврейських поховань

«Тоді 5-ї школи ще не було, це вже радянська споруда. А на тому місці розташовувався протестантський цвинтар. Старожили згадують, що коли копали котлован і закладали фундамент, то ці кістки викопували та десь їх дівали. До речі, це в міжвоєнний період цвинтар був протестантським, а ще в Першу світову війну там ховали загиблих воїнів австро-угорської армії, яка тут воювала. Там для них зробили цвинтар з меморіалом – це була невеличка споруда, до якої приходили люди і могли поставити лампадки та помолитися», – розповідає посадовець.

На місці Київського майдану було село

Олександр Котис зазначає, що місто розвивалося на схід. У районі сучасного Київського майдану є вулиця Задворецька. Дворець – це назва села, яке було на місці Київського майдану. Там є ділянка, де збереглися старі хати. Вона розташована у дворах багатоповерхівок. Коли там гуляти, то можна знайти 10-15 цих хат, тобто село ще трішки збереглося.

У міжвоєнний час Луцьк дійшов до Дворця та почав його поглинати. Стали розвиватися теперішні вулиці Дубнівська і Рівненська. В радянський час це все продовжилося.

Радянський період та індустріалізація

Олександр Котис каже, що розвиток нових районів, забудова і освоєння нових територій у радянський період – це значно більший масштаб, ніж в міжвоєнний час.

«Будівництво 33-го, 40-го, на Гнідаві, на Львівській – це просто вибухове розростання. Після Другої світової війни населення Луцька важко порахувати, бо перед війною 60% становили євреї, але практично усіх їх винищили. Тому в Луцьку залишилося до 20 тисяч населення із 45 тисяч довоєнних. А до початку 80-х років у місті вже було 180 тисяч населення. Таке зростання спричинене індустріалізацією, будівництвом нових фабрик та заводів, зокрема підшипникового, меланжевого, які мали всесоюзне значення. Ці об’єкти притягували колосальну кількість робітників, яким потрібно було десь жити. Раніше на місці 33-го та 40-го районів було просто поле, там росли кукурудза і пшениця. А на місці забудови, де зараз «Порт Сіті» та інші будинки, був невеличкий аеродором для кукурузників, санітарної авіації. Там був ангар, де її ремонтували. Але історія швидко помінялася. Здається, ще у 80-х роках він був, а потім територію почали потрошки забудовувати», – резюмував краєзнавець.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 12
123 Показати IP 13 Травня 2023 20:17
Нічого дивного. Любили комуністи кладовища. Будинок політосвіти - історичний факультет ВНУ, сквер навпроти ЗОШ №4, головний корпус ВНУ, колишній обком комуністів - все на місцях поховань
Анатолій Показати IP 13 Травня 2023 21:37
Біля центрального входу до 1-шої школи, з правого боку, де парканчик, на глибині 50см. багато людських черепів невеликого розміру, які розсипалися від лопати. А там що було?
До 123 Показати IP 14 Травня 2023 09:30
Може тому ВНУ пасе задніх в рейтингу вишів України, що має два корпуси на кладовищах?
санітар Показати IP 14 Травня 2023 11:15
Автор задав тон "про кістки" ще з заголовка, а дУрні в своїх висерах підхопили. Їх більше цікавлять кістки, ніж стрімкий розвиток нашого міста.
Анонім до санітар Показати IP 15 Травня 2023 07:53
"дурні" підхопили саме важливе.
Лучанин до Анонім Показати IP 15 Травня 2023 09:43
Таких історія про кістки вистачає у будь-які точці світу. Не шукайте проблем, де їх не існує
Анонім до Лучанин Показати IP 16 Травня 2023 12:21
Шукаємо лише там, де вони існують, на відміну від "лучан" та "санітарів", які усе виправдовують
Шкварка Показати IP 14 Травня 2023 11:16
"був невеличкий аеродором для кукурузників" Де варшавський ринок був танкодром а єродром розміщувався від Ювенти на варшавському до "білих лелек", по площі був далеко "не маленький", літаки мали можливість злітати та здійснювати посадку хоч вздовж, хоч поперек поля. "кукурузник" має ще назву АН-2, Український Літак що випускається майже 70 років — найдовше у світі.
Краєзнавець Показати IP 14 Травня 2023 11:17
Єврейське кладовище. Згодом, наприкінці ХІХ століття, навпроти вулиці Чехова відкрили нове, де хоронили іудеїв.
До Саши Показати IP 14 Травня 2023 13:40
Подібний цвинтар був у Володимері на території тепер уже 14 омбр і цікаво то, шо в часи ПСВ туди приїзджав останій імператор Австро-угорської імперії і є фото. Можливо Саша і цю тему розкриєте. А в часи німецької окупації був *шталаг-365*
Тьотя Мотя Показати IP 14 Травня 2023 17:31
Дуже цікава інформація. Дякую.
Анонім Показати IP 17 Травня 2023 20:43
Як добре, що у нашому місті є такий краєзнавець Олександр Котис, дякуємо за цікаву розповідь, бажаємо йому творчого натхнення у проведенні досліджень Луцька і чекаємо на нові статті

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus