USD 41.35 41.60
  • USD 41.35 41.60
  • EUR 41.50 41.60
  • PLN 10.40 10.52

На Львівщині трьох мерів оштрафували за провал мобілізації. Що кажуть військові

29 Січня 2025 20:37
Очільники кількох населених пунктів на Львівщині отримали штрафи начебто за «невиконання мобілізаційних заходів на належному рівні». З’ясувалося, що штраф було накладено на мерів Дрогобича, Трускавця, Борислава та сільських голів Східниці, Меденич. Це перший такий випадок в Україні.

У коментарі ВВС Україна ОК «Захід» назвав дії керівника ТЦК законними і в межах повноважень.

Натомість джерело у військовому командуванні назвало ситуацію «емоційним непорозумінням» і запевнило ВВС, що вона вже залагоджена.

Про ситуацію 28 січня публічно повідомив мер Дрогобича Тарас Кучма. Він вже майже 10 років очолює цей районний центр з близько 74 тисячами населення.

За його словами, ТЦК викликало його, а також очільників сусідніх населених пунктів: Трускавця, Борислава, Східниці і Мединичів, для «вияснення деяких матеріалів» на 22 січня. Таке бувало вже неодноразово, уточнив мер.

Читати ще: Волинського військового, який на фронті отримав поранення, судили за СЗЧ

Але, зауважує Кучма, 22 січня він не зміг прибути за викликом, адже був на церемонії прощання з полеглим воїном, мешканцем Дрогобича Михайлом Малинівським.

Однак вже наступного дня ТЦК направив в поліцію лист з вимогою примусово доставити мера Дрогобича в центр комплектування. Врешті-решт Тарас Кучма сам з’явився в ТЦК 27 січня. Там йому виписали протокол про накладення штрафу 34 тисячі гривень.

«Мені був представлений протокол за те, що ми не виконали мобілізаційне завдання, яке нам приписала РВА (районна військово-цивільна адміністрація)», – сказав він.
Мер міста називає цей документ «неаргументованим, емоційним» і «правовим свавіллям». Справа в тому, пояснює Кучма, що очільники населених пунктів не мають ніяких силових підрозділів, щоб примусово доставляти громадян до ТЦК. Єдина функція, яка їм доступна, це оповіщення населення про заходи мобілізації.

«Ми розносимо повістки, у нас працює відділ дуже добре. Але часто за місцем реєстрації ніхто не проживає, багатьох будинків немає в реальності, як вказано в повістці. Одному з мерів було сказано, що напишемо другий протокол, а вже третій це кримінальна справа», – пояснив мер в коментарі «Радіо Свобода».

Читати ще: На Волині судили батька трьох дітей, бо не прийшов у ТЦК стати на військовий облік

Крім того, голова Дрогобича натякнув, що спущені зверху плани з мобілізації неможливо виконати, адже немає достатнього людського ресурсу.

«Якщо ресурсу немає, якщо люди вже були мобілізовані в 2022-24-х роках, то як ми можемо далі в такій самій кількості мобілізовувати наше населення, наших людей? Чи воно не приведе до краху? Всі, хто повинні були і хотіли піти (служити), вони вже пішли», – заявив він.

При цьому Кучма наголосив, що сам особисто вже відслужив в 2014-15-х роках, а зараз служить його син.

Міський голова сусіднього міста Борислава Ігор Яворський підтвердив, що також отримав штраф від ТЦК за невиконання плану мобілізації.
«Я написав свої заперечення. Не погоджуюсь із цим протоколом і постановою. Відповідно, готую подання в суд, буду оскаржувати. Думаю, суд розставить крапки над «і», – цитує його видання hromadske.

На уточнення, чи були випадки накладення штрафів на інших представників місцевої влади, він відповів: «За останній період часу не пам’ятаю, щоб таке було».

Тарас Кучма вважає все це тиском на місцеве самоврядування і «підготовкою до виборів». Він направив звернення до Асоціації міст України, яка в свою чергу звернулась до Президента Володимира Зеленського.

У відкритому листі йдеться про «посилення тиску на органи місцевого самоврядування» на початку 2025 року. Як приклад, крім справи Тараса Кучми, згадуються кримінальні справи проти мерів Нетішина (Хмельницька область) Олександра Супрунюка та Ірпеня (Київська область) Олександра Маркушина.

Читати ще: У Луцьку чоловік на вулиці обматюкав працівників ТЦК і отримав штраф у 51 гривню

«Це тільки частина випадків першого місяця поточного року, коли штучними справами органів державної влади громади позбавляють обраних мешканцями керівників», – сказано в заяві від 27 січня.

Дрогобицький ТЦК і СП, а також районна військова адміністрація ситуацію не коментували. ВВС Україна намагається отримати їхній коментар.

Позиція військових

В коментарі ВВС Україна ОК «Захід», якому підпорядковуються ТЦК Львівщини, оцінило цю ситуацію як відповідну закону.

«Органи місцевого самоврядування, зокрема, забезпечують первинний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також заходи оповіщення та забезпечують прибуття резервістів та військовозобов’язаних до пунктів збору», – нагадали в ОК «Захід».

Там твердять, що начальник Дрогобицького РТЦК та СП Львівської області діяв «в межах наданих йому владних повноважень та компетенцій».

«Керівник установи діяв у чіткій відповідності вимог чинного законодавства України».

Всі без виключення РТЦК та СП західного регіону України працюють у дусі відкритості та взаємного діалогу з органами місцевого самоврядування і влади, йдеться у заяві ОК «Захід».

Там висловили вдячність громадам регіону за постійну підтримку і турботу, яка надається військовим частинам.

«В умовах триваючої агресії РФ проти України закликаємо всіх учасників цього процесу до спільної злагодженої роботи, яка має переслідувати одну єдину мету – нашу перемогу».

Що каже закон

Слід зауважити, що ухвалений 11 квітня 2024 року закон про посилення мобілізації в Україні визначає низку обов’язків органів місцевого самоврядування. Він набув чинності 18 травня.

Зокрема, в ньому йдеться про те, що виконавчі органи місцевої влади мають повноваження здійснювати під час мобілізації своєчасне оповіщення і «забезпечення прибуття» громадян, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації.

Робити це міські чиновники мають «шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів».

Крім того, 16 травня 2024 року Кабінет міністрів затвердив порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації.

В ньому більш детально прописано, що саме має робити міська влада.

Так, після отримання відповідного розпорядження ТЦК чи районної військової адміністрації вона має провести оповіщення військовозобов’язаних за адресою місця проживання шляхом вручення повісток під їхній особистий підпис.

Про результати цього оповіщення необхідно прозвітувати в ТЦК.

Крім того, саме міська влада має забезпечити перевезення військовозобов’язаних від дільниць оповіщення до пунктів збору районних територіальних центрів комплектування або військових частин.

Як це виглядає на практиці? Наприклад, 29 листопада 2024 року голова Дрогобицької РВА Степан Кулиняк розпорядився меру Дрогобича до 1 грудня подати в ТЦК списки громадян, які підлягають взяттю на військовий облік і забезпечити їхню «своєчасну та організовану явку».

Штраф для посадовців місцевого самоврядування за порушення цих правил складає від 34 до 59,5 тисячі гривень.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus