USD 41.40 41.75
  • USD 41.40 41.75
  • EUR 41.50 41.75
  • PLN 9.90 10.20

Луцька вулиця, де на горищі тримали пораненого командира УПА Юрія Стельмащука (Рудого). Фото

19 Жовтня 2024 11:05
Вулицю Шевченка відкриває будинок, в якому нині розташований Департамент освіти Луцької міської ради. Будівлю звели у 1928 році за проєктом архітектора Казимира Школьницького. Замовником був багатий єврей Мойсей Глікліх, але ще на етапі будівництва він продав віллу Гелені Годлевській, а та перепродала повіреній князя Януша Радзивіла Софії Димші.

Після Другої світової війни у будівлі розміщувався так званий опорний пункт НКВС-МДБ. За спогадами однієї працівниці спецслужби, саме там лікували хворого на тиф та, за деякими даними, ще й пораненого командира УПА Юрія Стельмащука на псевдо Рудий.
Хворого помістили на горище. Разом з ним постійно перебував кремезний охоронець на прізвище Вайнбранд, про якого відомо, що був родом з Житомирщини, а пізніше став начальником відділу охорони громадського порядку. Пізніше згадана працівниця попросила підвезти її службовою машиною в Рівне. Їй не відмовили та ще й наголосили, що буде їхати із «самим Рудим». Вочевидь цим самим автомобілем перевозили до Києва й командира західної воєнної округи УПА «Завихост». Тож варто цей будинок, пов’язаний із діяльністю Юрія Стельмащука, вшанувати пам’ятним знаком.
Читати ще: Луцькі закутки: ганки біля багатоквартирних будинків. Фото

Треба сказати, що нинішня вулиця Шевченка складається з двох частин, які колись були окремими вулицями. Перша тягнулася від сучасного Театрального майдану до Стиру, а друга – від річки до вулиці Ковельської. Їх з’єднував міст Бена. Його спорудили через Стир у 1920-х роках. А оскільки він був розташований біля дому лучанина на ім’я Бен, то цей міст і понині називають «міст Бена». Поблизу нього в міжвоєнний період був популярний серед лучан та жителів близьких сіл пляж, а ще – пристань для пароплавів.
Першим відтинком вулиці Шевченка колись водили коней на водопій до Стиру. Тож дорога називалася відповідно – Водопійна. Пізніше вона перетворилася на вулицю Староволодимирську. Історики вважають, що тут селилися переважно старші офіцери, тобто це був район із доволі заможними мешканцями. На початку ХХ століття вулицю забрукували. У 1916 році її назвали на честь російського генерала Брусилівською. У часи УНР обидві частини вулиці об’єднали в одну й дали їй ім’я Шевченка. За Польщі в Луцьку теж існувала вулиця Шевченка: вона тягнулася від Ковельської до мосту Бена. А інший відрізок став вулицею Люблінською, а затим – Унії Люблінської. У 1939 році вулиця знову стала називатися іменем українського поета.
У другій частині вулиці так само є старі будівлі. Зокрема на місці Волинського державного училища культури і мистецтв розташовувалася повітова скарбниця. Збереглося й кілька будівель міжвоєнного періоду.
А ще зовсім поряд з нинішньою вулицею Шевченка є рятувальна станція. Колись вона розташовувалася над самою водою, але з часом русло Стиру змінилося, і станція опинилася подалі від води. Нині споруда у геть занедбаному стані. А Луцьк, як і в часи УНР, має вулицю Шевченка на обох берегах Стиру.

Сергій НАУМУК

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 11
Патрiот Показати IP 19 Жовтня 2024 14:03
Це що,бандитська"малина" iсторична пам'ятка?.
Анонім Показати IP 19 Жовтня 2024 14:46
І що? Тепер той будинок медом помазати?
Петя Показати IP 19 Жовтня 2024 15:32
У червні 1943 року тодішній командир УПА Клячківський викликав Стельмащука на зустріч у районі с. Колки й повідомив завдання для його групи. Стельмащук згадував, що під час зустрічі «Клим Савур [псевдонім Клячківського] особисто передав мені таємну директиву Центрального проводу ОУН(б) про повне винищення польського населення, що мало бути здійснене на Західній Україні»[49]. Після зустрічі Стельмащук написав листа Лебедю, де розповів, що Клячківський «передав мені таємну директиву в питанні повної загальної фізичної ліквідації польського населення…»[50] Врешті-решт, Стельмащук обрав курінь Климчака (псевдонім «Лисий») для викорінення польських сіл на Любомльщині, зокрема сіл Острівки (Ostrówki), Воля Островецька (Wola Ostrowiecka), Ягодин (Jagodzin), Кути (Kuty чи Kąty), та Янківці (Jankowce)[51]. Далі, наприкінці серпня, по завершенні всіх приготувань, інший командир оперативної групи «Турів» Микола Якимчук («Олег») передав остаточні накази почати напад на поляків у районах Голобів, Ковеля, Седлища, Мацеїва та Любомля
Петро до Петя Показати IP 20 Жовтня 2024 08:02
Маєш з цього приводу письмові документи, чи тільки уривки "творів" польських та совєтських "істориків"?
Polak до Петя Показати IP 21 Жовтня 2024 20:36
Дякую за інформацію. Поділіться де ви таке прочитали. Дайте літературу.
Анонім Показати IP 19 Жовтня 2024 17:19
Ось і *герой*.....
5 Показати IP 19 Жовтня 2024 19:38
Якось дико прославляти чоловіка, який разом з своїми підлеглими вирізали, рубали сокирами, скидали живими в колодязі поляків усіх, навіть немовлят. Грабували іхні оселі. А скільки украінців вони вбили, про це добре знають старожили на Волині.
Туз Показати IP 20 Жовтня 2024 07:22
Нехай кацапи дадуть доступ до архівів- хто у яку форму одягався, щоб вбивати, кидати в криниці, рубати сокирами,- і не тільки поляків... Старожили все пам'ятають. Але лишилися ті, хто служив совітам, бо ті, хто хотів вільної України закатований ще страшніше совітами обо цими ж ''старожилами'', у яких рильце в пушку
666 Показати IP 20 Жовтня 2024 08:10
Якось дивно тепер читати коментарі осіб, які досі послуговуються текстами брошур радянської пропаганди. Маю нагадати, що тоді українці в особі УПА воювали за українську Волинь та Галичину, а поляки в особі АК інших воєнізованих формувань - за польську Волинь та Галичину. А на війні не перемовляються, а вбивають. Поляки випалювали українські села, розносили православні церкви, українці відповідали тим самим
Так Показати IP 20 Жовтня 2024 08:16
Не може така обдерта вулиця носити ім'я Тараса Шевченка
123 до Так Показати IP 20 Жовтня 2024 12:18
Тобто або назву змінити, або вулицю впорядкувати

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus