USD 42.00 42.40
  • USD 42.00 42.40
  • EUR 42.00 42.40
  • PLN 10.16 10.32

Ледве не згоріло 10 дітей: Волинь атакують кульові блискавки. Як вберегтися

26 Липня 2020 09:00
Волинь атакують грози із кульовими блискавки, як застерігають рятувальники. Чи вбереже від біди та пожежі блискавковідвід? Що кажуть про це фахівці, у добірці яких сотні історій про неконтрольовану дію стихії, зокрема, про те, як кульова блискавка ледве не спалила будинок разом із десятьма дітьми; про те, як блискавиця влучила у квартиру і спалила її до тла.

Про це та інше – у статті Інформаційного агентства Волинські Новини.

Як розповіла свого часу очільниця відділу агітаційно-пропагандистської роботи ЦЗД УДСНС України у Волинській області Ірина Варварук, з травня і до осені – на Волині сезон гроз із блискавками.

Зі слів рятувальниці, цю стихію передбачити чи контролювати важко, проте вберегти свої оселі від біди, спричиненою блискавицями, таки можна.

«Люди думають, що таке показують лише в кіно, і в їхню домівку блискавка не влучить. Але коли розряд блискавки влучає у будинок, тоді люди починають замислюватися над блискавковідводом. Але блискавка не обирає. Найстрашнішим її видом є кульова», – розповідає Ірина Варварук.

«Влетіла у хату, де перебувало 10 дітей і вибухнула. Плита впала на ліжко, де лежало немовля»

Вона пригадала, як 14 років тому у Ковелі трапилася надзвичайна подія, коли у будинок, в якому перебувало десятеро дітей, влетіла кульова блискавка.

Ніколи не знаєш, чи вдарить кульова блискавка в той чи інший будинок. Вона не вибирає. За двадцять років трудової діяльності трапилося багато випадків, коли люди втрачали майно та гинули через блискавки. Але найбільше запам’ятала інцидент, який трапився у Ковелі у 2006 році. Тоді волинянка Неоніла Гага врятувала життя десятьох дітей – своїх та сусідських, яких доглядала на прохання батьків. Тоді під час грози у кімнату на другому поверсі будинку влетіла кульова блискавка. Це трапилося на очах у Неоніли. У тій кімнаті знаходилась грудна дитина. Жінка лише встигла взяти її руками і зробити крок назад. І на те місце, де стояло ліжко, впала бетонна плита. Та кульова блискавка металась по оселі, поки не вибухнула. То Неоніла зібрала швиденько тих дітей і вивела на вулицю. Найменших винесла на руках. Добре, що вона вчасно зорієнтувалася», – пригадує події майже 15-річної давності рятуальниця.
Вона зазначила, що для того, аби блискавка мала мінімальні шанси влучити в оселю, пожежники рекомендують волинянам встановлювати блискавкозахист.

«Блискавковідвід – це надійно, головне звертатися до спеціалістів. Але в жодному разі не вартує встановлювати такі речі самостійно, тому що це небезпечно, хоч і дешевше», – наголосила Ірина Варварук.

«Не встигли скласти інструмент – блискавка уже поцілила у захист»

Своє чергою фахівець із встановлення блискавичників (так іще називають блискавковідвід, – ВН) із семирічним стажем Олександр Гаврилюк розповів, що такі пристрої бувають активними і пасивними. Активний блискавкозахист самостійно притягує всі блискавки на себе, а пасивний просто стає найвищою точкою, куди, відповідно, і влучає блискавка, тому таких блискавичників потрібно встановлювати кілька одиниць на найвищі точки об’єкту.
Зі слів Олександра, декілька років тому був випадок, коли на найвищій точці на підприємстві, яке займається фасуванням сипучої продукції, спеціалісти встановлювали активний блискавичник – той, який притягує і «ловить» блискавки.
«Його дія покривала всю зону підприємства. І саме тоді, коли ми закінчили його встановлювати, розпочалася гроза. Ще не встигли скласти інструмент, лише розпочали прибирати – блискавка влучила у цей захист, але, на щастя, ми встигли ввести його в дію, тому електричний струм просто пішов у землю. Якби завершували роботу на 15 хвилин пізніше – могло б статися непоправне», – розповідає спеціаліст.

Він зазначив, коли свого часу їздив на професійне навчання до Львова, фахівці з Одеси розповідали про випадок, коли, встановлений на 12-поверхівці, блискавкозахист не подіяв, блискавка влучила не у нього, а в квартиру на восьмому поверсі будівлі, яка повністю вигоріла.

«Блискавковідвід не дає стовідсоткової гарантії захисту, але все ж убезпечує будівлю, оскільки на Волині такі погодні умови, що блискавка стала безпощадною, а кількість її спалахів збільшилася у двадцять разів. Припустити, де вона з’явиться, можна, а от передбачити, куди влучить, неможливо. Блискавичник справді захищає майно від пожежі внаслідок влучення розряду блискавки, але, водночас, є ймовірність, що вона «вистрелить» там, де цього не потрібно», – підсумував фахівець.
Водночас, у центрі громадського здоров’я МОЗ України нагадують про правила поведінки громадян під грози.

1. Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть всі вікна та двері, у приміщенні не повинно бути протягу: притягує кульову блискавку.

2. Найкраще ховатись у автомобілі або в будинку із громовідводом. Автомобіль ні в якому разі не можна паркувати під деревами або високими конструкціями, потрібно зачинити вікна авто, бажано опустити/зняти антену, зупинитися і перечекати негоду.

3. Не можна ховатися від зливи під деревом: воно притягує блискавки. Крім того, є небезпека падіння важких гілок, які можуть зламатись під натиском вітру.

4. Уникайте металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева, вуличних ліхтарів, металевих веж, опор електропередач.

5. Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на підвищенні. Тримайтеся місця, де низькі дерева. Ні в якому разі не бігайте. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільш проводять розряд електрики, найменше – верба, клен та кущі.

6. Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглиблення в землі. Бажано, щоб місце було сухим, адже волога земля сильніше проводить електрику. Не лягайте, краще присісти, щоб мати якомога менше площі прилягання до землі.

7. Якщо у вас із собою є парасолька, ні в якому разі не розкривайте її, адже металеві прути притягують розряди.

8. Всі електричні прилади є своєрідними приймачами для блискавок. Тому ні в якому разі не користуйтеся ними під час грози, краще їх вимкнути з мережі.

9. Не можна купатися у водоймах під час грози. Якщо ви на човні і бачите, що наближається негода, намагайтеся якнайшвидше дістатись до берега.

10. Не телефонуйте з мобільного телефону, навіть якщо страшно і хочеться підтримки близьких. Пам’ятайте, що єдиний правильний вчинок – негайно вимкнути телефон, адже є велика загроза влучання блискавки.

Нагадаємо, раніше ІА Волинські Новини повідомляло про те, що 15 червня у Львівській області блискавка вбила 15-річного школяра. А у ніч проти 13 червня в Карпатах від удару блискавки загинув 26-річний турист зі Львова. 11 липня 2020 року блискавка уразила жителя Волиці-Лобачівської, 1989 року народження, під час риболовлі поблизу ставка у селі Колмів.

Окрім цього, 29 травня 2019 року блискавка вбила волинянку. Трагедія трапилася у селі Мельники Шацького району. Окрім того, того ж дня під час грози блискавка влучила в будинок цієї родини. Унаслідок удару блискавки сталася пожежа – згоріла частина даху, пошкоджено стіну та речі домашнього вжитку.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus