USD 41.35 41.65
  • USD 41.35 41.65
  • EUR 41.50 41.80
  • PLN 9.92 10.20

Колонія луцьких чиновників, яка стала вулицею. Фото

19 Березня 2023 17:12
У ХІХ столітті на місці сучасних вулиць На Таборищі та Літньої розташовувалися військові табори, звідки, власне, і виникла назва однієї з них. Але житлову забудову тут почали після 1924 року. Тоді уряд Другої Речі Посполитої затвердив програму будівництва житла для урядовців у східних регіонах країни.

У Луцьку, який став центром воєводства, жило чимало чиновників, і житлове питання було вельми актуальне. Хоча програму будівництва такого типу реалізовували і в інших містах.

Роботами в Луцьку керував архітектор Теодор Бурше. Він створив різні типи будинків (на дві, чотири та шість родин). Причому деякі було спроєктовано для холостяків – так звані кавалєрки.
Двоквартирні будинки мали площу партеру 186 квадратних метрів, чотириквартирні – 295 квадратних метрів, шестиквартирні – 347 квадратних метрів, кавалєрки – 386 квадратних метрів.
На той час це були сучасні будівлі, які мали навіть водопровід. Фактично це були одні з перших будинків, до яких підвели воду. Зрозуміло, що серед мешканців були вищі чиновники державних установ.

Читати ще: Луцька дамба: кликуни, бігова доріжка та платанова алея. Фото

Скажімо, станом на 1934 рік серед мешканців державної колонії імені Габрієля Нарутовича значилися співробітники воєводського управління, окружного суду, казначейської палати, державної гімназії, дирекції державних лісів, воєводського управління поліції, повітового староства, прокурори.
Арковий вхід – один з давніх архітектурних елементів
Арковий вхід – один з давніх архітектурних елементів
Частину плацу за Сапалаївкою відвели під парк (нині тут Луцький ботанічний сад). Пізніше поряд з невеликими акуратними будиночками звели два багатоквартирні п’ятиповерхові будинки (вони розташовані навпроти Волинського краєзнавчого музею). Їх вважають найбільшими функціоналістськими спорудами міжвоєнного Луцька.
Нині дві будівлі колишньої колонії займає Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки. Решту використовують під житло.
У деяких будинках давні сходи справно функціонуть і донині
У деяких будинках давні сходи справно функціонуть і донині
Попри чисельні перебудови та кілька нових будинків, квартал, який обмежений меморіалом, вулицею Шопена та річкою Сапалаївкою, цілком може слугувати добрим прикладом міжвоєнної забудови. Там можна оглянути і архітектуру, і планування, і старовинні цікавинки, які ще залишилися на давніх спорудах.

Сергій НАУМУК

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА
Балконів на будинках колонії зовсім мало
Балконів на будинках колонії зовсім мало
На вузьких віконцях збереглися автентичні решітки
На вузьких віконцях збереглися автентичні решітки
Важко однозначно стверджувати, чи клямка міжвоєнного періоду
Важко однозначно стверджувати, чи клямка міжвоєнного періоду
Вимикач у підвалі орієнтовно середини ХХ століття
Вимикач у підвалі орієнтовно середини ХХ століття
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 15
Анонім Показати IP 19 Березня 2023 17:55
У Польщі ці будинки були писанками. а в Луцьку не по людськи.ще один приклад Будинок офіцерів! Філармонія в приміщенні автостанціі ..а БО руйнується.
123 Показати IP 19 Березня 2023 18:14
Вміли таки будувати. А потім прийшли пролетарі...
321 Показати IP 19 Березня 2023 19:39
Час називати речі своїми назвами. Пролетарі - це голодранці, не стільки матеріально, скільки на голову. На жаль наша освіта продовжує їх вирощувати
Підпільник Кіндрат Показати IP 19 Березня 2023 20:53
Дивишся на бувший Будинок Офіцерів ,- і серце болить !! А філармонія в якомусь "акваріумі "!(((
Петро Показати IP 19 Березня 2023 21:23
Жалюгідний вигляд цих будівель показує, які господарі, як ми цінуємо.свою історію. І що пора перестати списувати все не " пролетарів ". Ось вам приклад непролетарського ставлення до власної історії. І власности. Дуже повчальний матеріал.
Юля до Петро Показати IP 19 Березня 2023 23:15
Ви знаєте скільки вартує зробити фасад і перекрити кришу в 400 квадратів? Тут люди як можуть так і доглядають, своїми силами.
Клава Показати IP 19 Березня 2023 22:10
Доречи до початку 90 -х ці будинки мали більш пристойний вигляд, були пофарбовані у палевий колір і покрити справжньою черепицею. Їх ухайдокали як раз за часів незалежності ...
Клаві до Клава Показати IP 20 Березня 2023 09:58
Покажіть фото цих будинків у 70-х або 80-х роках. Нехай чорно-білі, але черепицю від шиферу можна відрізнити.
Валерій Показати IP 20 Березня 2023 09:13
«Ганьба Луцька» по іншому не назвеш. Розташовані на видному місці. Так само як колись відомий Будинок офіцерів, гадяшник по імені філармонія. Колись автостанція з смердючими пивбаром та туалетами типу сортир. Лиш більш загаджена.Жаль
Клаві Показати IP 20 Березня 2023 10:01
В свої 18-ть ви також гарнішою були
лучанка до Клаві Показати IP 20 Березня 2023 13:59
А чому той Будинок офіцерів не використовується ? Вже розбирають приладобудівний завод. Територія заводу "Спектр" (Старе місто) захаращене. Де господарі ?
лучанці до Клави до лучанка Показати IP 20 Березня 2023 15:19
"Будинок офіцерів" належить Луцькому національному технічному університету. Усі претензії до нього.
Анонім до лучанці до Клави Показати IP 20 Березня 2023 17:19
але є умови-якщо приміщення не викоритовується певний час -то його можна повернути увласність міста ! Головна проблема -що жодний мер .навіть будучи лучанином!!!не любив свого міста!
я Показати IP 20 Березня 2023 17:22
шкода дивитись на той будинок, де біля музею воєнної техніки, той другий..., треба було розвалити садочок дитячий, та зпробити покинуту будівлю...
Жидобандерівець Показати IP 21 Березня 2023 18:26
Власне один будинок був зруйнований років 15 тому - його варварськи перебудували знищивши його автентичність. І то подейкують, що власник того будинку - сам архітектор.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus