USD 42.80 43.20
  • USD 42.80 43.20
  • EUR 42.75 43.05
  • PLN 10.20 10.40

Кілька штрихів до життєпису луцького кликуна Опанаса Патковича

Сьогодні 13:55
Невід’ємним елементом життя маґдебурзького міста була служба кликунів. Вони входили до штату міських слуг, виконували розпорядження маґістратських урядників.

Кликуни відносили судові позови до господ міщан, оголошували накази його милості короля й маґістрату. Оповіщали про збір податків, пильнували пожежну безпеку й загальний порядок в Луцьку.

Щороку цей міський слуга отримував гонорар на кожух і чоботи. У часі виконання своїх обовʼязків оснащувався сурмою чи тріщалкою (для сурмління перед виголошенням важливої інформації), панциром (захисною кольчугою) і прилбицею (шоломом).
Олександр Дишко. Площа Ринок у Луцьку, ХVI-XVIII століття (2017)
Олександр Дишко. Площа Ринок у Луцьку, ХVI-XVIII століття (2017)
1948 року в старій частині Луцька розбирали напівзруйнований будинок. Серед купи цегли та будівельного сміття запримітили уламок кахлі з незвичним зображенням. То була голова чоловіка в ковпаку й верхня частина сокири. Знахідкою зацікавилися дослідники минувшини.
Хлопчик із сурмою-ріжком на картині Яна Стіна «Пекар Аренд Уствір і його дружина Катерина» (1658)
Хлопчик із сурмою-ріжком на картині Яна Стіна «Пекар Аренд Уствір і його дружина Катерина» (1658)
Кахлю датували XV століттям. На ній зображений міський стражник із пожежною алебардою в руці. Розкритий рот свідчить, що він, окрім того, був і кликуном (міським сторожем). Мав «кликати» (оголошувати) на вулицях і площах накази короля, розпорядження маґістрату – міського самоврядного уряду, сповіщати городян про збір податків і важливі події та новини.
Кахля із зображенням кликуна, ХV століття
Кахля із зображенням кликуна, ХV століття
Читати ще: У Луцьку з'явився новий кликун – Радик Задоволений

Одним із луцьких кликунів був Опанас Паткович. У часі судових справ-тяганин його часто відряджали до інших юридик. Так іменувалися міські території, непідвладні маґістрату. В грудні 1638 року цей війтівський слуга ходив до луцьких отців-домініканів. Там мешкав Іван Нагай – колишній цехмістр різницького цеху, тивун (управитель) згаданої юридики.
Домініканський монастир у Луцьку на картині Наполеона Орди, середина ХІХ століття
Домініканський монастир у Луцьку на картині Наполеона Орди, середина ХІХ століття
Міському слузі належало віддати Нагаю позов від його колеги по цеху Івана Олексейовича. Чоловік скаржився на те, що тивун зловживає владою. Йшлося про часте закликання до свого власного суду, ухвалення несправедливих вердиктів, користування міськими вольностями і несплату належних податків до міської скриньки-скарбу.

Читати ще: Зібрали всі скульптури: у Луцьку запустили інтерактивну мапу кликунів

Виконавши розпорядження урядників, Опанас просив уписати до актів, що роботу свою виконав. Позов Нагаю до рук було віддав і нічиє дідичне право не порушено.
Ремісники-різники за роботою, ХIV століття
Ремісники-різники за роботою, ХIV століття
Судова справа проти Івана Нагая тривала довго. Рішенням маґістрату підсудного банітували. Його позбавили прав міщанина. Різнику також належало покинути міські мури у найближчий час. Усім і кожному суворо заборонялося спілкуватися з ним чи переховувати вигнанця у власній домівці. Публічно оголосити про це «на Ринку і на рогах [вулиць] по кілька разів» мав Опанас. Це був його безпосередній кликунський обовʼязок.

Оксана ШТАНЬКО
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus