USD 41.00 41.30
  • USD 41.00 41.30
  • EUR 40.80 41.40
  • PLN 10.30 10.50

Хроніки НАБУ: «Бурштин від народних депутатів України»

8 Липня 2017 07:00
Навесні 2016 року Національне антикорупційне бюро провело аналіз соціально-економічних та нормативно-регулятивних процесів у державі на предмет визначення того, які зі сфер найбільше потерпають від топ-корупції.

Однією з таких сфер визначено видобуток та реалізацію бурштину на території Рівненської, Житомирської та Волинської областей, які мають суто протиправний характер, що неможливо було б вчинити без підтримки з боку представників органів державної влади. В тому числі, й деяких представників парламенту.

Зібравши інформацію як із відкритих, так і конфіденційних джерел, електронних баз даних, а також з огляду на можливу причетність до протиправних дій співробітників правоохоронних і контролюючих органів, НАБУ вирішило розпочати спецоперацію для розкриття злочинної діяльності учасників організованої групи. НАБУ має право вдаватися до таких дій, згідно зі ст. 8 Закону України "Про оперативно розшукову діяльність".

За легендою, детектив НАБУ «Катерина» під виглядом особи, що співпрацює з іноземною будівельною компанією, зацікавленою в інвестиціях в організацію легального видобутку та законного експорту бурштину, встановила та розвинула довірливі взаємини з можливими учасниками протиправних операцій із бурштином. Із колом цих осіб «Катерина» поділилась планами компанії з інвестування за умови зміни законодавства в царині видобутку та експорту бурштину.

Епізод І. Як народні депутати допомагають бізнесу

Дійові особи: Максим Поляков — народний депутат України, Борислав Розенблат — народний депутат України, Вадим Р. — голова міжфракційного депутатського об'єднання «Депутатський контроль», Тетяна Л. — помічник-консультант Максима Полякова, Богуслав Я. — охоронець Борислава Розенблата, Катерина — представник арабської компанії-нерезидента «Фуджейра», агент НАБУ під прикриттям.

Дія перша. Злочинний задум

Вересень-жовтень 2016 року До народного депутата Максима Полякова звертається голова секретаріату Міжфракційного депутатського об'єднання «Депутатський контроль» Вадим Руденко із проханням «посприяти» іноземній компанії у видобутку бурштину в Україні. Іноземна будівельна компанія, представником якої виступила Катерина, декларувала наміри інвестувати кошти в організацію легального видобутку та законного експорту бурштину. Але реалізація цих намірів потребувала, з точки зору компанії, внесення змін до законодавства. З Катериною зв'язалася Тетяна Л., помічниця нардепа Максима Полякова, яка повідомила про готовність того надати допомогу в ухваленні необхідних змін до законодавства. Зокрема, йшлося про внесення змін до проект Закону «Про видобування та реалізацію бурштину», автором якого є народний депутат Борислав Розенблат.

Про проект Закону "Про видобування та реалізацію бурштину"

Жовтень-листопад 2016 року Максим Поляков звертається до автора законопроекту — Борислава Розенблата. Разом вони вирішують замість внесення правок до цього документа, зареєструвати ще два законопроекти — про внесення змін до Митного кодексу України — та роблять Катерині як представниці компанії "Фуджейра" пропозицію оплатити їхні "послуги" в розмірі 15 тис. дол. США (по 7,5 тис. дол. США кожному).

Про законопроекти про внесення змін до Митного кодексу за авторством нардепів Розенблата та Полякова

Оскільки у помічниці Максима Полякова — Тетяни Л. з Катериною склалилися дружні стосунки, народний депутат вирішив залучити її до реалізації задуму.

Дія друга. Реалізація плану «Законопроекти за винагороду»

Листопад 2016 року Через надмірну увагу з боку ЗМІ народні депутати вимагають та отримують кошти від Катерини через своїх помічників та охоронців. Зокрема, 22 та 28 листопада 2016 року помічниця нардепа Максима Полякова Тетяна Л. отримала від Катерини 5 тис. та 2,5 тис. дол. США відповідно. 24 листопада 2016 року 7,5 тис. дол. США за вказівкою народного депутата Борислава Розенблата отримав його охоронець Богуслав Я.

Епізод ІІ. Бізнес не для депутата

Дійові особи: Борислав Розенблат — народний депутат України, Богуслав Я. —охоронець Борислава Розенблата, Віктор А. — охоронець, помічник-консультант Борислава Розенблата,
Катерина — представник арабської компанії-нерезидента «Фуджейра», агент НАБУ під прикриттям, посадові особи Держлісагентства, Держгеонадра, органів прокуратури, суду, місцевих органів влади Житомирської області.

Дія перша. Контракти «на виконання Постанови»
Грудень 2016 року – березень 2017 року

Під час чергової зустрічі з Катериною Борислав Розенблат посилається на тривалість та ускладненість процесу ухвалення законодавства, необхідного для початку легальної роботи з видобутку бурштину. Водночас він пояснює, що видобувати бурштин в Україні можливо й на інших підставах. Він повідомляє, що ним та групою інших високопосадовців лобіюється ухвалення урядової постанови, яка б дозволила під виглядом рекультивації пошкоджених земель займатися видобутком бурштину.

Спираючись на цю постанову, Борислав Розенблат пропонує Катерині не чекати розгляду поданих раніше законопроектів у ВР, а створити юридичну особу в Україні, яка б через дочірнє підприємство «Укрбурштин» — ПАТ «Державна акціонерна компанія «Українські поліметали» — зайнялась би видобутком бурштину на території Житомирської області.


Катерина пристає на план Розенблата: відповідне ТОВ зареєстровано 28.01.2017. Нардеп переконує Катерину, що здатний забезпечити п'ятирічний контракт між цим ТОВ та одним із державних підприємств-виконавців пілотного проекту на земельних ділянках Житомирської області. При цьому 60% видобутого бурштину віддаватиметься державі, 40% — залишатиметься у підприємства, а одержаний від продажу через посередника за ринковими цінами бурштин вони ділитимуть між собою.

Після видобутку бурштин експортуватиметься до арабських країн за мінімальною ціною, а прибуток у вигляді різниці між вартістю бурштину в Україні та ціною продажу кінцевим покупцям генеруватиметься на банківському рахунку компанії, зареєстрованої в офшорній юрисдикції — вільній економічній зоні Сполучених Штатів Америки, яку Борислав Розенблат наказав створити Катерині.

Дія друга. Земельні ділянки для «рекультивації»
Березень — травень 2017 року

На початку березня 2017-го Держлісагентство ухвалює рішення про виділення земельних ділянок лісогосподарського призначення у Житомирській області, необхідних для подальшого видобутку бурштину. Однак згодом виявляється, що на деякі з них уже видано спеціальні дозволи на користування надрами іншим юридичним особам.

Проте Борислав Розенблат переконує, що за певне «заохочення» може вплинути на посадових осіб органів прокуратури та суддів, аби домогтися скасування раніше виданих дозволів на користування надрами на згаданих земельних ділянках, щоб в майбутньому використати їх в інтересах компанії Катерини.


Дія третя. Проект «під ключ»
Травень — червень 2017 року

Оскільки укласти договір між ТОВ та ДП «Укрбурштин» ПАТ «ДАК «Українські поліметали» не вдається, Борислав Розенблат пропонує Катерині за винагороду у 200-250 тис. дол. США так званий проект «під ключ». Йдеться про придбання земельних ділянки загальною площею 30 га та, за допомогою впливу народного депутата на прийняття рішення посадовими особами Державної служби геології та надр України та органів місцевого самоврядування (Житомирської облради), одержати спеціальний дозвіл на користування надрами, щоб мати можливість розпочати видобуток бурштину.

Епізод ІІІ. Зваблення контрабандою

Дійові особи: Борислав Розенблат —народний депутат, Богуслав Я. —охоронець Розенблата Б.С., Катерина — представник арабської компанії-нерезидента «Фуджейра», агент НАБУ під прикриттям.

Дія перша. Придбати тонну бурштину
Березень — червень 2017 року

Борислав Розенблат запропонував Катерині придбати незаконно видобутий бурштин через офшорну шотландську компанію, яка ніби купила каміння у Польщі. Даною угодою мав займатися компаньйон нардепа — Роман Руденко. 19 червня під час обшуків на одній із квартир у Києві детективи НАБУ та прокурори САП виявили та вилучили понад 100 кг бурштину, з так званої «пробної партії» для іноземної компанії.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus