USD 41.30 41.60
  • USD 41.30 41.60
  • EUR 44.90 45.20
  • PLN 3.30 4.00

Через любов людей до шоколаду найбільшій комасі Африки загрожує вимирання

27 Березня 2025 00:32
У ландшафтах Африки активно розпочалася криза серед одних з найбільших комах світу, а саме жуків-голіафів, які відомі своїми вражаючими розмірами та яскравим зовнішнім виглядом.

Про це пише американський еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс для Forbes.

За його словами, ці жуки еволюціонували та стали символами стійкості й природного дива, а їхні життєві цикли, поведінка та екологічна роль роблять великий внесок у здоров’я їхнього середовища.

«Проте за їхнім грізним зовнішнім виглядом ховається тендітне існування, якому дедалі більше загрожує людська діяльність. Нещодавні зміни в індустріальному сільському господарстві та на міжнародних ринках почали підривати стабільність їхніх середовищ існування, ставлячи їхнє майбутнє під серйозну загрозу», – зазначив Треверс.

Що відомо про жука-голіафа?

Жуки-голіафи є одними з найбільш вражаючих комах на Землі не лише через свої розміри (вони виростають до 11- мм завдовжки), але й завдяки своїй складній морфології та поведінці, пише біолог.

Читати ще: Назвали на честь Волдеморта: в Австралії виявили новий вид мурах

«Родом з тропічних лісів Африки, ці жуки мешкають у регіонах, де основою їхнього життєвого циклу є волога, гнила деревина та багата листова підстилка. Їхні міцні екзоскелети, яскраве забарвлення та потужні мандибули (пара придатків спереду від ротового отвору членистоногих, частина їхнього ротового апарата) слугують не лише захисними механізмами, але й інструментами у внутрішньовидовій конкуренції та шлюбних ритуалах», – підкреслив Треверс.

Також ці жуки відіграють суттєву роль у колообігу поживних речовин та розкладанні. Зокрема вони діють як деструктори та прискорюють розпад органічних речовин, збагачуючи ґрунт і підтримуючи регенерацію рослин.

«Їхня присутність свідчить про здорову, функціонуючу екосистему – баланс, який все частіше порушується під впливом антропогенного тиску. Їхні унікальні екологічні функції підкреслюють важливість кожної особини в популяції, що робить їхнє збереження необхідним не лише для біорізноманіття, але й для загальної стійкості лісової екосистеми», – зауважив біолог.

Що саме загрожує комахам?

Дослідження показують, що популяції цих комах скорочуються через розширення сільськогосподарського виробництва та нестабільну торгівлю комахами.

Читати ще: На Землі є всього одна жива істота, яка не здатна сп'яніти від алкоголю

«Швидке поширення плантацій какао по всій Африці призвело до масштабного вирубування лісів і фрагментації ареалів проживання. У гонитві за вищими врожаями виробники какао часто вирубують величезні ділянки лісу, знищуючи складні мікросередовища, від яких жуки-голіафи залежать у розмноженні, харчуванні та притулку», – пояснив Треверс.

Крім того, використання пестицидів та деградація ґрунтів ще більше посилюють ці екологічні проблеми та створюють несприятливе середовище для цих чутливих організмів.

«Водночас, зростаючий попит на сушених комах на міжнародному ринку спричинив прибуткову, але здебільшого нерегульовану торгівлю продуктами з комах. Високий попит серед кухарів-гурманів, практиків традиційної медицини та на ринках нових продуктів харчування призвів до надмірного вилову цих жуків у дикій природі. Вважається, що Goliathus cacicus вже вимерли в кількох районах Західної Африки через цю торгівлю», – припустив фахівець.

Як врятувати голіафів?

За словами біолога, для порятунку цих комах потрібно запровадити екологічно чисті методи вирощування какао. Також не менш важливим є встановлення принципів та нормативно-правової бази для збору та торгівлі сушеними комахами.

«Міжнародна співпраця має важливе значення для встановлення сталих квот на збір і забезпечення суворого контролю, що запобігає надмірній експлуатації. Паралельно з цим, кампанії з підвищення обізнаності громадськості та освітні ініціативи можуть висвітлити екологічну важливість жуків-голіафів, заохочуючи місцеві громади, торговців і споживачів до більш відповідального ставлення до цього виду діяльності», – додав експерт.

Треверс підсумував, що інвестиції у дослідження теж є дуже важливими. Зокрема довгостороковий моніторинг популяції та оцінка осель комах дадуть інформацію, яка потрібна для покращення природоохоронних заходів.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus